Fumettilere KLASİK Demeyelim Artık!

ShadowMan :)

Yeni Üye
25 Ocak 2021
72
277
Türkiye'de internetten satış yapan kitapçıların, fumettilerin satışında gerilemesinin payı yüksektir.
Çizgi romanların tanıtımını yaparken fumettileri sürekli KLASİK diğerlerini GÜNCEL lanse etmektedir. Buradaki büyük hata budur. Fumettiler, klasik değil tam tersine GÜNCEL'dir. Okuyucular alıp okurken buna içlerinden Fumetti diyebilmelidirler nasılki; Manga, Comics diyorlarsa. Fumettilere KLASİK demeyelim artık!

sergio-bonelli-187631.768x432.jpg

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
Fumettilerin satışının gerilemesinde ''klasik'' ibaresinin etkili olduğunu sanmıyorum.
Bence bu bir kuşak sorunu. İlk kez çizgi roman okumaya Teksas, Tom Miks ile başlayanların hayatlarında TV yoktu. TV'yi yakalayanlar pazar sabahları kovboy filmlerini takip ediyordu. Comics nesli TV ile tanıştı ve çizgi filmlerin etkisinde kaldı. Yeni nesil doğduğunda ise artık internet vardı. Rengarenk dünyaya adım atan bir nesile siyah beyaz çizgi roman okutmak zor. Ayrıca kovboy filmleri artık popüler değil, süper kahraman evrenlerinin yepyeni filmleri çıkıyor. Bunları seyreden gidip fumetti almaz.

Yeni Üye
25 Ocak 2021
72
277
Fumettilerin satışının gerilemesinde ''klasik'' ibaresinin etkili olduğunu sanmıyorum.
Bence bu bir kuşak sorunu. İlk kez çizgi roman okumaya Teksas, Tom Miks ile başlayanların hayatlarında TV yoktu. TV'yi yakalayanlar pazar sabahları kovboy filmlerini takip ediyordu. Comics nesli TV ile tanıştı ve çizgi filmlerin etkisinde kaldı. Yeni nesil doğduğunda ise artık internet vardı. Rengarenk dünyaya adım atan bir nesile siyah beyaz çizgi roman okutmak zor. Ayrıca kovboy filmleri artık popüler değil, süper kahraman evrenlerinin yepyeni filmleri çıkıyor. Bunları seyreden gidip fumetti almaz.

Fumettiler sadece kovboy kahramanlarından ibaret değildir... Nathan Never, Dylan Dog vs... Bu sebepten kuşak sorunu olduğunu sanmıyorum. Ki renkli basılan fumettiler de vardır. Mangalar fumettilere fazlasıyla benzemektedir. İşlenen ayrıntılı konular, siyah beyaz ve/veya renkli olması itibariyle mangalar fumettilere çok benzemektedir. Siyah beyaz basılan comicsler de vardır. Klasik demeyelim artık!... :)

Son düzenleme:

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
173
974
İnsanların hobileri ve satın alma eğilimleri dönemler dikkate alındığında büyük farklılıklar gösterir. Bunda, çağın teknolojisi, ekonomisi gibi bir çok durum etkilidir. Şimdi ben kendimi düşünüyorum. 80'li yıllar, yoksulluk diz boyu. Atarisi olan atari oynar, oyuncağı olan oyuncakla oynar, yazlığı olan 3 ay denize gider. O yokluk ortamında sığındığım liman oldu belki çizgi romanlar. Kitap okuma iştahım o zamanlardan kalmadır. Kütüphaneye kitap okumaya veya almaya her gittiğimde orada gizli bir oda olduğunu ve bu odanın ağzına kadar zagor, tommiks, teksas ile dolu olduğunu düşlerdim. Bu yaşa geldi ama hala o odayı bulamadım maalesef :) Hatırladığım bir başka konu ise 40 kişilik sınıfta benden başka çizgi roman okuyan yoktu. Şimdi yıl 2022 teknoloji ve ilgi alanlarına ulaşma imkanı kıyaslanmayacak kadar farklı boyutta. 40 yıl önce bile bu kadar az ilgi gören çizgi romanların bugün fazla ilgi görmemesini anlayabiliyorum. Hangimizin çocuğu çizgi romanı internete tercih eder ? Ben samimi olarak söylüyorum, yeni kitap çıksa da okusam diye hevesle beklediğim zagoru 90 sonrası doğsam ve ilk defa okusam ikinci kitabı okur muydum emin değilim.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,640
Gaziantep
Klasik; üzeriden yüzyıllar geçse de değerinden hiçbir şey kaybetmeyendir.
Fumettilerde aynen böyle.
Öncekiler çocukçaydı ama şimdikiler gerçekten klasik.

Yeni Üye
25 Ocak 2021
72
277
Klasik; üzeriden yüzyıllar geçse de değerinden hiçbir şey kaybetmeyendir.
Fumettiler de aynen böyle.
Öncekiler çocukçaydı ama şimdikiler gerçekten klasik.
Klasik denilmesine bir şey demiyorum. Ona bakarsanız comicsler de yüzyıldır var ama klasik demiyorlar. Güncellenerek yeni öykü ve çizimlerle çıkmaya devam ediyorlar. Kitap satıcılarını uyarmak gerekiyor. Fumettiler klasik değil, fumettidir diye...

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
173
974
Bir sorum var size ama bu da sorulur mu kaybol buradan derseniz de anlayışla karşılarım. :Ğ Yazı karakterini nasıl büyütebilirim, karınca yazısı gibi çıkıyor yazdıklarım. Sizin yazdığınız harf boyutları gayet güzel. :4:

Moderatör tarafında düzenlendi:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
Hangimizin çocuğu çizgi romanı internete tercih eder ? Ben samimi olarak söylüyorum, yeni kitap çıksa da okusam diye hevesle beklediğim zagoru 90 sonrası doğsam ve ilk defa okusam ikinci kitabı okur muydum emin değilim.

Artık internet ve çizgi roman iç içe geçmiş şeyler, bu bir tercih meselesi, ilgi meselesi değil. Sonuçta artık günümüzde yaşlı-çocuk fark etmeksizin çizgi romanları, yasal veya korsan olarak, internet üzerinden okuyan kişi sayısı bir hayli fazla, hele ki bizimki gibi ekonomik durumu kötü olan ve de aşırı pahalılıkla boğuşan ülkelerde bu eğilim daha da fazla. Son yıllarda popüler hale gelen Marvel filmlerinin de süper kahraman çizgi romanlarına ilgiyi artırdığı da bir gerçek.
Kısacası ilgi basılı olandan sanal olana kaydı ama çizgi romana ilgi halen devam etmekte.

Başlığa gelince, ülkemizdeki fahiş fiyat artışlarını ve de düşen satış rakamlarını göz önüne alacak olursak bu biraz kasap et derdinde koyun can derdinde gibi olmuş, kimsenin uygun fiyata alabildiği sürece fumetti'ye klasik veya başka bir şey denmesinin umurunda olacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Bir sorum var size ama bu da sorulur mu kaybol buradan derseniz de anlayışla karşılarım. :Ğ Yazı karakterini nasıl büyütebilirim, karınca yazısı gibi çıkıyor yazdıklarım. Sizin yazdığınız harf boyutları gayet güzel. :4:
Sevgili batterton; kontrol panelinizden 'Ayarlar & Özellikler'e girin ve oradaki başlıklardan 'Ayarları Değiştir'e tıklayın ve ardından 'Varsayılan Metin Biçimlendirme Ayarları'na giderek yazı türü ve yazı büyüklüğünü seçin. Hepsi bu kadar. :) Bu arada sizden ricam, bu tarz konular hakkında bilgi almak için forumumuzda bulunan 'Havuz'kısmına başlık açmanızdır.

FORUM.png

Son düzenleme:

yankesah

Yeni Üye
23 Haz 2021
22
276
Az önce sordum, manga okuyan çocuğuma. Neden manga okuyorsun, benim okuduklarımı (fumetti) neden okumuyorsun diye. Çizimlerinden dolayı dedi. Ne varmış çizimlerde, çok mu kötü dedim. Hayır çok detaylı, karışık dedi. :)

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
173
974
Sevgili batterton; kontrol panelinizden 'Ayarlar & Özellikler'e girin ve oradaki başlıklardan 'Varsayılan Metin Biçimlendirme Ayarları'na giderek yazı türü ve yazı büyüklüğünü seçin. Hepsi bu kadar. :) Bu arada sizden ricam, lütfen bu tarz konular hakkında bilgi almak için forumumuzda bulunan 'Havuz'kısmına başlık açmanızdır.

FORUM.png

Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Bundan sonra gereken dikkati göstereceğim.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma

Fumettiler sadece kovboy kahramanlarından ibaret değildir... Nathan Never, Dylan Dog vs... Bu sebepten kuşak sorunu olduğunu sanmıyorum. Ki renkli basılan fumettiler de vardır. Mangalar fumettilere fazlasıyla benzemektedir. İşlenen ayrıntılı konular, siyah beyaz ve/veya renkli olması itibariyle mangalar fumettilere çok benzemektedir. Siyah beyaz basılan comicsler de vardır. Klasik demeyelim artık!... :)

Değerli üstadım; Nathan Never, Martin Mystère, Volto Nascosto, Dylan Dog, Dampyr, Büyülü Rüzgar ve Brendon okuru genel kültür seviyesi üst düzeyde okurdur; okumak herkesin harcı değildir! Aksi takdirde okuyanı sıkar ve bunaltır, okumamaya iter. Bu kahramanların Klasik Fransız Edebiyatı ve Klasik Rus Edebiyatı'na karşılık geldiğini düşünürüm.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,208
3,855
Osmaniye

Yorum harika dostum; yazacaktım okuyunca elim yazmaya varmadı. Altına imzamı atıyorum.