Bu bir çizgi roman mı?

bozkirsovalyesi

Kıdemli Üye
6 Eki 2020
107
258
Daha önce baktığım sitelerde bizdeki "süper korku" romanlarının aslının "EERİE" ve "CREEPY" adlı orjinallerini buldum.

Biraz zor oluyor ama okumaya çalışıyorum.

Neyse merak ettiğim şey yalnızca kapaklarını gördüğüm bir şey var.

"famous monsters"

Bunun ne olduğunu anlamadım. Hiç bir çizgiroman sitesinde yayınlanmıyor.
Ama böyle bir şey var. İşte google sonuçları:

1- Bu nedir.? Bir çizgiroman mı.?

2- Bunu nerden bulup okuyabilirim.?

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
iki şeyle karşılaşıyorsunuz;

1- 1958-1983 yılları arasında yayınlanmış Famous Monsters of Filmland (Filmdiyarının Meşhur Yaratıkları) adındaki Amerikan basımı bir derginin Eerie, Creepy ve Vampirella gibi kardeş dergilere verdiği reklamları görüyorsunuz ki bu bir dergidir ve öngörebileceğiniz üzere korku filmlerine yoğunlaşarak bu janrda yayın yapmıştır.

pjimage-2020-08-30T144624.678-800x533.jpg

2- Yukarıda bahsettiğim dergiden esinlenerek Amerikalı Punk grubu Misfits'in 1999 yılında çıkardıkları Famous Monsters müzik albümünün adıdır ve yine öngörebileceğiniz gibi korku sinemasının meşhurları üzerine bir konsept albümdür. Albümün piyasaya çıktığı günlerde dergilerin yeniden basımlarında ve çeşitli korku çizgi roman dergilerinde de bu müzik albümünün reklamları yeralmıştır.

R-800154-1471193736-2524.png.jpg

Albümde yer alan Scream! parçasını hayatınızda en az bir kez dünyanın herhangi bir Rock Bar'ında bira içtiyseniz mutlaka duymuşsunuzdur. Bu parçanın video klibinin yönetmeni de Zombie aleminin taçsız kralı George Romerodur.

bozkirsovalyesi

Kıdemli Üye
6 Eki 2020
107
258
Müzik gurubunu da zaten gördüm. O umrumda değil.

Ancak bu dergi sanırım internette en gizli ve gizemli çizgiroman.
Bir çok yerde aradım. Ama yalnızca kapaklar var. İçinden tek bir sayfa bile bulamadım.

Ayrıca wikipedia ve diğer kaynaklarda da hakkında bilgi yok veya ne olduğuna dair anlaşılır bilgi yok.

Hiç bir sayısı veya sayfası internete düşmemiş olan bir çizgiroman olduğuna inanamıyorum.

Bulduğum bir kaç sitede binlerce çizgiroman var ama buna dair bir şey bulamadım.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,362
16,404
Ankara
GüvenGüven üstadın belirttiği gibi "Famous Monsters of Filmland" çizgi roman değil. Sinemanın canavar figürleri hakkında uzun soluklu İngilizce bir dergi.

1958 yılında çıkan ilk sayısı ve 2016 yılından bir sayı fikir vermesi açısından aşağıda. Eerie ve Creppy kolleksiyonları ciltli olarak Lal kitap tarafından yayınlanmıştır.

bbe23t90g53a.jpg
01vqz8rsafds.jpg

Son düzenleme:

bozkirsovalyesi

Kıdemli Üye
6 Eki 2020
107
258
Lal kitap tarafından ciltli olarak yayınlanmış Eerie ve Creppy kolleksiyonları nereden bulunur ve Türkçe mi.?

bozkirsovalyesi

Kıdemli Üye
6 Eki 2020
107
258
Sağolun.

Gerçi bu yerli yapımlar orjinalin sırasına uymuyor ve resimler daha küçük.
Ama en azından bunlar Türkçe.

Çizgiromancılığımızdaki en büyük sorun bizdeki baskıların orjinaller ile uyumsuz olması zaten.