Çizgi roman listesi oluştursak: Stephen King, John le Carré, John Grisham...

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
506
2,535
Çizgi Roman Listesi için Önerilerinize ihtiyacım var

Çok beğeni kazanan
Stephen King, John le Carré, John Grisham, John le Carré,
Jean-Christophe Grangé, Dean Koontz, Tom Clancy, Frederick Forsyth temalarındaki yazarlardan
Çizgi Roman versiyonları olanlardan bir liste oluştursak
ve de varsa Türkçelerini yoksa İngilizcelerini paylaşsak ne dersiniz?

Mutlaka bazıları burada da paylaşılmıştır diye düşünüyorum

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
506
2,535
Çizgi roman versiyonlarına rastlayabildiniz mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:

seastar

Kıdemli Üye
11 Şub 2016
162
382
Stephen King'in çizgi romanları var Türkçe yayınlanan. Hatta seri halinde bir de J. Christophe Grange'ın da Türkçe yayımlanmış bir çizgiromanı var ancak piyasada bulunuyor mu; bilemıyorum. Yine Tom Clancy'nin de galiba bir çizgiromanı basılmıştı yurdumuzda.
John le Carre en sevdiğim yazarlardan biridir fakat üstadın kitaplarını çizgi roman olarak uyarlamak herhalde zor olur diye düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Frederick Forsyth'ın sıkletinde yazar arıyorsanız; bu arayışınızı yirmibeş yıldan fazladır sürdüren biri olarak hayalperestliğinizi takdir ediyorum. Keşke olsa da; bulabilsek... Kaldı ki; çizgi romandan bahsediyorsunuz...

Yukarıda ismini zikrettiğiniz yazarların hepsini çok severim, çok okurum ancak Forsyth bambaşka bir adam! Amerikalılar, Forsyth'ı Poe'ya benzetirler ve biliyorsunuz her yeni derleme kitabı çıktığında Edgar Allan Poe Vakfı tarafından ödül alır. Ben Poe'yu da çok sevsem de benzetemem! Müteveffa Poe, Baltimore, Maryland rıhtımlarının batakhanelerinde denizcilere, gemicilere ve denizaşırı avlanan balıkçılara içki ısmarlayarak gidip görmediği, bilmediği yerler hakkında ağızlarından yarı yalan, yarı gerçek laf almaya çalışırdı. Yaşamı boyunca Maryland'i, en azından ABD'yi asla terk etmedi ve sırf güneyde olduğu için Antarktika'nın tropik iklime sahip bir kıta olduğunu düşünmekteydi... H.P. Lovecraft yaşamı boyunca New England'dan ayrılmadı, Stephen King'in de Amerika'nın Bandırması Maine'den dışarı ayak bastığını düşünmüyorum. Forsyth, bu yönden de hepsinden ayrılıyor... Bir örnek vereyim:

Forsyth; Savaş Köpekleri/Dogs Of War kitabını yazmadan önce Avrupa'da çeşitli temaslar kurarak minik bir paralı asker ordusu oluşturuyor, silah ve teçhizat satın alarak, kiralanan bir gemiyle Marsilya limanından ayrılıyor. Fransız sahil güvenliğini de kazasız belasız atlattıktan sonra mürettebata ve paralı askerlere gerçek kimliğini açıklayarak paralarını ödüyor. Silahlar ve mühimmat Akdeniz'in romantik sularına terk edilerek Avrupa'ya geri dönüyorlar. Yani romanı kaleme almadan önce olayları birebir önce kendisi yaşıyor ve tecrübe ediyor... Romanda biliyorsunuz; Avrupa'dan ayrılan gemi Afrika'ya ulaşır, Cat Shannon ve ekibi operasyonu sonuna kadar götürürler. Forsyth'ın böyle yirmiye yakın romanı var.

Forysth kadar teknik detaylara girmemekle birlikte Gérard de Villiers belki biraz doyurucu gelecektir, o da maalesef hem ülkemizde hem de dünyada "gazete büfesi romancısı" olarak anılır.

Benzer tadlarda kalemler için ülkemizde de çok beğenilen Ken Follet ve yabancı diliniz varsa Andy McNab ile Chris Ryan'ı öneririm size değerli dostum...

Ama Frederick Forsyth sıkletinde çizgi roman... Hayallerin ötesinde bir ütopya olmalı bu...

Son düzenleme:

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
506
2,535
Jean-Christophe Grangé in fransızca olanlarını internette gördüm
ingilizce olsaydı indirecektim
Tom Clancy's Splinter Cell - Echoes v01 (2014) (digital) (The Magicians-Empire).cbr a internette erişim var indirdim, isteyen olursa burada paylaşayım
Diğerleri hakkında henüz erişime açık olanlarını göremedim
Pek çok çizgi romanın fransızcaları daha yaygın olarak internette erişime açık

seastar

Kıdemli Üye
11 Şub 2016
162
382
Frederick Forsyth'ın sıkletinde yazar arıyorsanız; bu arayışınızı yirmibeş yıldan fazladır sürdüren biri olarak hayalperestliğinizi takdir ediyorum. Keşke olsa da; bulabilsek... Kaldı ki; çizgi romandan bahsediyorsunuz...

Yukarıda ismini zikrettiğiniz yazarların hepsini çok severim, çok okurum ancak Forsyth bambaşka bir adam! Amerikalılar, Forsyth'ı Poe'ya benzetirler ve biliyorsunuz her yeni derleme kitabı çıktığında Edgar Allan Poe Vakfı tarafından ödül alır. Ben Poe'yu da çok sevsem de benzetemem! Müteveffa Poe, Baltimore, Maryland rıhtımlarının batakhanelerinde denizcilere, gemicilere ve denizaşırı avlanan balıkçılara içki ısmarlayarak gidip görmediği, bilmediği yerler hakkında ağızlarından yarı yalan, yarı gerçek laf almaya çalışırdı. Yaşamı boyunca Maryland'i, en azından ABD'yi asla terk etmedi ve sırf güneyde olduğu için Antarktika'nın tropik iklime sahip bir kıta olduğunu düşünmekteydi... H.P. Lovecraft yaşamı boyunca New England'dan ayrılmadı, Stephen King'in de Amerika'nın Bandırması Maine'den dışarı ayak bastığını düşünmüyorum. Forsyth, bu yönden de hepsinden ayrılıyor... Bir örnek vereyim:

Forsyth; Savaş Köpekleri/Dogs Of War kitabını yazmadan önce Avrupa'da çeşitli temaslar kurarak minik bir paralı asker ordusu oluşturuyor, silah ve teçhizat satın alarak, kiralanan bir gemiyle Marsilya limanından ayrılıyor. Fransız sahil güvenliğini de kazasız belasız atlattıktan sonra mürettebata ve paralı askerlere gerçek kimliğini açıklayarak paralarını ödüyor. Silahlar ve mühimmat Akdeniz'in romantik sularına terk edilerek Avrupa'ya geri dönüyorlar. Yani romanı kaleme almadan önce olayları birebir önce kendisi yaşıyor ve tecrübe ediyor... Romanda biliyorsunuz; Avrupa'dan ayrılan gemi Afrika'ya ulaşır, Cat Shannon ve ekibi operasyonu sonuna kadar götürürler. Forsyth'ın böyle yirmiye yakın romanı var.

Forysth kadar teknik detaylara girmemekle birlikte Gérard de Villiers belki biraz doyurucu gelecektir, o da maalesef hem ülkemizde hem de dünyada "gazete büfesi romancısı" olarak anılır.

Benzer tadlarda kalemler için ülkemizde de çok beğenilen Ken Follet ve yabancı diliniz varsa Andy McNab ile Chris Ryan'ı öneririm size değerli dostum...

Ama Frederick Forsyth sıkletinde çizgi roman... Hayallerin ötesinde bir ütopya olmalı bu...

Neredeyse bır yıldır zorunlu ızındeyım yazın bır dort ay kadar çalıştım hop yıne zorunlu izin kötümü iyimi bilemiyorum ama evde oturuyorum bu arada iki eski bir yeni kitap okuyorum evvelsi gece çakal ı bitirdi usta yı benım kadar sevenler olduğunu öğrenmek de içimi ısıttı valla
Bu arada eskilerden ken follett in üçlü oyun kitabı da çok beğendiğim kitaplar arasında dır okumadıysanız ilginizi çeker derim

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
506
2,535

Jean Christophe Grange'ı İstanbul a geldiğinde Fransız Kültürdeki söyleşisinde tanımıştım.
Kitaplarını şimdiye kadar da okuma fırsatı bulamamıştım
İlk olarak bir eserini Çizgi Roman olarak okuyabileceğim
Çok teşekkür ederim.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
" Forysth kadar teknik detaylara girmemekle birlikte Gérard de Villiers belki biraz doyurucu gelecektir, o da maalesef hem ülkemizde hem de dünyada "gazete büfesi romancısı" olarak anılır. "

bende sadece bu vardı. umarım beğenen çıkar.