Matbaa Makinesi Projesi

texokumaklazım

Yeni Üye
9 Şub 2016
6
12
benim çok güzel bir fikrim var ama bunu gerçekten yapabilir miyiz bilmiyorum. Forum'un kaç üyesi var bilmiyorum. herkesten forum olarak para toplayıp matbaa makinesi satın alsak ufak-orta çaplı yeterli seviyede bir şey.Ve ilgilendiğimiz tüm çizgi romanları kişi başına basıp sahip olsak balonlama bilen edit texting bilen scanning yapan ve ben de dahil çevirmen olarak bu dal ile ilgili tüm konuya hakim insanlar var.hiç taramakla uğraşmayıp direk kitapların kendisine sahip olsak.kitap ele alınınca hiç de öyle ekran scan taramasına benzemiyor ve müthiş bir şey.elektronik ortama yüz çeker.indirme derdi tarama derdi uğraşma derdi bilgisyara derdi hard disk derdi elektronik okuma aleti derdi yok.ayrıca çizgi romanların kitap baskı tirajlarını alan bilirler böyle benim dediğim gibi olduğunu kitap baskısının yerini alamayacağını elektroniğin.bir de yer tutmak elektrik faturası çalışan işçi ekip kağıt masrafları lazım. gerisi corel draw-çevirmen-muhasebecilikten anlayan-photoshop-balonlama-bilen tüm ekip var zaten forumda. ben bu işlerle uğraştım çizgi roman bastım yayın haklarını alıp yabancı ülke için. bilmiyorum aslında çok kolay bir iş hemen gerçekleştirilebilir yeter ki isteyen olsun. istemek işin yarısı.para toplayıp tüm çizgi romanlara sahip olsak kişi başı.ve unutmayın öyle ya da böyle zaman geçiyor.böyle değil de kitap baskısına sahip olarak geçse çok daha iyi.ayrıca tüm ay aylık sayıyı beklemeye de gerek yok. direk her konuda italyayı yakalarız. istenince yapılır diyorum ama nasıl olur -olur mu-olmaz mı???????????????????????????????????????????????????????????????

texokumaklazım

Yeni Üye
9 Şub 2016
6
12
yasal konuya gelince. kesinlikle satışa girmeyeceğinden-kişisel zevk-ilgi alanı-ticari olmayan sebep ile olunca ve bu ticari amaç gütmeyen bu yasallaştırılabilinir noter ile ya da başka kanallarla olunca bence neden olmasın? kesinlikle mümkün.

texokumaklazım

Yeni Üye
9 Şub 2016
6
12
ayrıca kitap design çapında bilgi broşür tarzında bilgiye sahip olanın sadece ben olmadığımı bilerekten- full complete bir şekilde kitap baskısı başarabileceğimize de inanıyorum

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Olmayacak bir iş. Hadi alındı diyelim?

1. Nereye kurulacak?
2. Kim işletecek?
3. Masraflarını kim karşılayacak? (Elektrik, kağıt mürekkep ws.)
4. Basılacak eserlere kim karar verecek?
5. Çoğunlukla hangiser basılacak? fumetti comics dergi kitap vs.
6. Basılan eserler nasıl tasnif edilecek?
7. Basılan eserleri yerlerine ulaştırmak için yapılacak işlemler nasıl yapılacak?
8. kargolama aşamasında yapılacak işlemler ve kargolama?

ilk aklıma gelen sorunlar.

Ki forumumuzun böyle bir amacı hiç olmadı olmayacakta. Amacımız bir avuç çizgi severi fazlalaştırmak, çizgiyi sevdirmek.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Olmayacak bir iş. Hadi alındı diyelim?

1. Nereye kurulacak?
2. Kim işletecek?
3. Masraflarını kim karşılayacak? (Elektrik, kağıt mürekkep ws.)
4. Basılacak eserlere kim karar verecek?
5. Çoğunlukla hangiser basılacak? fumetti comics dergi kitap vs.
6. Basılan eserler nasıl tasnif edilecek?
7. Basılan eserleri yerlerine ulaştırmak için yapılacak işlemler nasıl yapılacak?
8. kargolama aşamasında yapılacak işlemler ve kargolama?

ilk aklıma gelen sorunlar.

Ki forumumuzun böyle bir amacı hiç olmadı olmayacakta. Amacımız bir avuç çizgi severi fazlalaştırmak, çizgiyi sevdirmek.
Zaten, isteyen üye kitabı indirdikten sonra kağıda bastırabilir, öyle değil mi?

texokumaklazım

Yeni Üye
9 Şub 2016
6
12
Ben sadece bir fikir olarak söylemiştim.Mesela aramızda organize olup oturup konuşup(-tabii ilgi çekerse-ki ilgi çekmemesine imkan yok)-para toplayarak tabii ki gönüllü olarak babından.çizgi romanların sayı çokluğu-kim istemezki kitap haline sahip olmayı...…anyway...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
Şahsen evimde forumdan indirdiğim çizgiromanların özellikle de çocuk dergilerinin en azından bazılarını kitaba benzer bir hale getirmek için çalışma yapma düşüncesi var. Çizgiromanları elde okumak başka bir güzel. Ayrıca gelecek nesillere geçmişteki güzel şeyleri göstermek ve onlara da bizim duygularımızı aşılamak gerek.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
aferin-cok-iyi-dusunmussun_727037.jpg

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
645
kaliteli a5 formatinda cikti alabilirsiniz..sahsen ben oyle baski aliyorum..siyah beyaz ciktilar daha hesapli ..renkli almak isterseniz o pahalli oluyor

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
digital baskı yapan yerlerden arka ön siyah beyaz sayfa başı 50kr, renkli 75 kuruş fiyat bulabildim. tabii bu A4 için, A5 düşünürsek yarı yarıya azalır sanırım. jpeg veya pdf veriyorsunuz basıyorlar. bu kadar insanız, eş, dost, tanıdık daha iyi fiyat bulma şansımız da olursa bence bu alternatif de değerlendirilebilir.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
digital baskı yapan yerlerden arka ön siyah beyaz sayfa başı 50kr, renkli 75 kuruş fiyat bulabildim. tabii bu A4 için, A5 düşünürsek yarı yarıya azalır sanırım. jpeg veya pdf veriyorsunuz basıyorlar. bu kadar insanız, eş, dost, tanıdık daha iyi fiyat bulma şansımız da olursa bence bu alternatif de değerlendirilebilir.

Sektörde çalışan insanlar var her halde ilgilenirlerse iş çıkartırlarmı bilemem, sonuçta para meselesi olacak.

150 sayfalık bir eser yaklaşık 113 lira edecek sanırım. (150 x75= 112,50)

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
645
BEN A4 SAYFABASI 20 krs yaptiriyorum::BEN TOPLU VERIYORUM FOTOKOPIYE ::CUNKU SEVGILI ARKADASLARIMIN(odenat... sensei...esattr aklima ilk gelenlker bunlar digerleri kusura bakmasin) .YAPTIGI ISLER TURKIYEDE PIYASAYA CIKMAYACAK

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
BEN A4 SAYFABASI 20 krs yaptiriyorum::BEN TOPLU VERIYORUM FOTOKOPIYE ::CUNKU SEVGILI ARKADASLARIMIN(odenat... sensei...esattr aklima ilk gelenlker bunlar digerleri kusura bakmasin) .YAPTIGI ISLER TURKIYEDE PIYASAYA CIKMAYACAK

Sayfa başı 20 krş çok çok iyiymiş. Aslında bir yerden başlayıp çıktı aldırmak lazım.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
aynen, 20 krş iyi fiyat bence de fakat kafamı karıştıran şey " toplu veriyorum fotokopiye " kısmı. fotokopi için elimizde basılı bir materyal olması lazım, biz ise jpg, cbr veya pdf olarak elimizde bulunan çr ları bastırmak istiyoruz.
bunu netleştirebilirmiyiz?

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
baskıyı fotokopi yapıyorlar, pdf jpeg farketmez cbryi mecburen ta pdf ya jpeg yapacağız. Digital baskı aslında bir nevi fotokopi. Matbada bastırmak dijital makinelerde nasıl bilmem ama sanırım bir kalıp lazım. Dijitalde öyle değil.

En uygunu ünüversite yakınlarındaki copy centerler dir diye düşünüyorum.

Yucel37

Yeni Üye
29 Ocak 2019
5
17
Bence imkansız birşey..burada yayınlanan çoğu şey aslında telif haklı sen bunu birde baskı yaparsan 100 yıl hapis yatarsın üstüne..ben okumadım..sende yazmadın say..konu kapansın.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
645
baskıyı fotokopi yapıyorlar, pdf jpeg farketmez cbryi mecburen ta pdf ya jpeg yapacağız. Digital baskı aslında bir nevi fotokopi. Matbada bastırmak dijital makinelerde nasıl bilmem ama sanırım bir kalıp lazım. Dijitalde öyle değil.

En uygunu ünüversite yakınlarındaki copy centerler dir diye düşünüyorum.

aynen dogru gandor08 üniversite yakini her zaman karlidir..pdf veriyorsunu veya onlar pdf e convert ediyorlar zaten Digiatl cikti bu zaten Cunku burdaki arsiv kimsede herhangi bir sitede yok Zaten burdaki arsiv MÜTHIS herkese kucak dolusu sevgiler ..hepsinin gozlerine ellerine saglik

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Bence imkansız birşey..burada yayınlanan çoğu şey aslında telif haklı sen bunu birde baskı yaparsan 100 yıl hapis yatarsın üstüne..ben okumadım..sende yazmadın say..konu kapansın.

Forumumuzda yayımlanan telif hakkı olan eser varsa bizde bilelim ve konuyu kaldıralım. Forumumuzda telif hakkı biten eserleri yayımlıyoruz, yoksa telif hakları bi alınınca sonsuza kadar mı sürüyor. Telif hakkını alanlar sonsuza kadar çizerine ücretmi ödüyorlar ben anlayamadım.

Çıktı almak ne yazıkki bir sürü arkadaşımız tarafından uygulanıyor, hatta ve hatta duyduğuma göre burdan eseri indirip çıktı alıp pazarlayan arkdaşlarımız bilem varmış.

Arkadaşlarımız merdiven altı yayımcılık yapıyorlarmış.

Ben çıktı aldım, evimde okuyorum, pazarlamıyorum. Sadece evimde saklıyorum ve ben biliyorum. Buna nasıl karışılacak.

Evlerimizde bulunan yazıcılar neden serbest o zaman. Onlarında satılmaması lazım. Sonuçta onlarda alınıyor çıktı.

Telif hakları ülkemizde çoğumuz tarafından bilinmeyen bir konu. Forumumuzda yayımlanan eserler gerçekten telif haklı olsa sanırım eserin telif hakkını alan firmalar tarafından yasal yollara çoktan başvurulur.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
645

YAYIN HAKKI OLAN FIRMA ZATEN KALDIRIN DIYOR..YÖNETICLERDE KALDIRIYOR..ZATEN..
100 YIL YATMA OLAYI ÇOK ABARTILI .. LÜTFEN AYAĞI YERE BASAN MESAJ YAZIN...100 YIL NE DEMEK .. ALLAHAŞKINA

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Bu konu bence yersiz ve gereksiz ama sonuçta her insan gibi ilk etapta bende elimde nesnel bir kitabı tutup okumak isteyenlerin başında gelirim.

Matba makinası forumumuzca alınıp işletilemiz, bir sürü sorunları beraberinde getirir.

Bizler forumdan faydalanan kişiler olarak çıktıları alabilirmiyiz. Bence alabiliriz bu işlem yasak olsada bana aittir. İyiliğini veya kötülüğünü ben çekerim. 2 nci kişileri bağlamaz. Almak veya almamak benim elimdedir. ahmetin veya mehmetin elinde değildir.

Telif hakkı ülkemizde bana göre bilinmeyen bir konu. Bu konu hakkındada sadece forumumuzda değil gerçek hayattada pek de üzerinde durulmayan bir husus.

Yayın evi bir eseri bence sürekli yayın hakkını almaz veya alamaz. Alsa aldığı yıl kadarda eseri çizen ve yazana ücret ödemek durumunda kalacak ve belli bir miktar satıştan sonra pay vermek zorunda kalacaktır. Ülkemizde yapan varmı ben duymadım şahsen.

Eserin telifi bitermi yayın evi için bier ama eser sahibi için bitmez. Bonelli gelip deseki kardeşim forumunuzdan çizimlerimi kaldıracaksınız. Bizler paşa paşa yayından kaldırırız veya yayında kalması için bonelliye para ödemek zorunda kalırız.

Forumumuzda bulunan çizgilerin yayın evlerince hakları olmuş olsa çok rahatlıkla indirilebilen forumumuza eyvallah derlemi, şahsi kanaatim demezler.

Forumumuzda zaten satıştaki eserleri 2 yıl gibi bir süre geçmeden yayınlamıyoruz, 2 yıl geçti bakıyoruz eser şu anda bilindik bir sürü yerde satışta gene yayımlamamaya çalışıyoruz.

Şahsen ben dijitalini burdan indirip eseri daha sonra alıp kitaplığıma katan bir insanım, burda görmem sayesinde eseri aldım. Bu da başka bir konu.

Yayın evleri eserde telif hakları olmasa bile yayımlamış oldukları eserlerin paylaşılmasını istemzlerse konunun altındaki linki yayın evinin isteği üzerine kaldırılmıştır yazıp, o konu ile alakalı eserlerin yayınlanmasına müsade etmiyoruz.

11 yıldır bu camiada eserleri iyi veya kötü tarayıp paylaşmaya çalışıyoruz. Ülkemizde yayımlanmayacak eserleri tercüme edip arkadaşlarımız balonlayıp biz kullanıcılara sunuyor.

5 tb üzerinde sanırım bir türkçe çizgi roman dijital arşivi oluştu forumumuzda. Bence çok güzel bir oluşum ülkemiz ve bizler için.

Çıktı alabilirmiyiz o bana ait ister alırım ister dijital saklarım.

Veri zaten burda nasıl bizlere kimse zorla yükletip indirtmiyorsa çıktı almak veya almamakta insanın kendi elindedir.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
İsteyen kendi evinde sistemini kurar kitap haline getirir okur. (Şahsen ben yapmayı düşünüyorum, lazer renkli yazıcı ve kuşe kağıt ile albüm sayıarını da halledeceğim ancak tek sorunum dış cilt. Onu yapamayacağım gibi.)

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
645
İsteyen kendi evinde sistemini kurar kitap haline getirir okur. (Şahsen ben yapmayı düşünüyorum, lazer renkli yazıcı ve kuşe kağıt ile albüm sayıarını da halledeceğim ancak tek sorunum dış cilt. Onu yapamayacağım gibi.)

bende renklı yapmayı dusundum ama malıyetı cok yuksek oluyor bırde kuse kagıt olunca orgınalınden bıle pahalıya cıkıyor.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,210
3,857
Osmaniye
bende renklı yapmayı dusundum ama malıyetı cok yuksek oluyor bırde kuse kagıt olunca orgınalınden bıle pahalıya cıkıyor.

Üstadım renkli yazıcıdan sadece albüm sayılarının içerisinde olan ve benim çok hoşuma giden kuşe kağıda basılı kapakları çıkaracağım. Diğer sayfaları siyah beyaz çıkarmayı düşünüyorum. Çizgi romanda siyah beyaz daha çok hoşuma gidiyor.:d

tengrituranyolu

Yeni Üye
14 Haz 2019
17
24
Ben üniversitede copycenter im var 1960 lardan yüzlercesini kendime selefeon karton kapak 70 grmg samanlı kağıt A5 formtına çekip özel olarak kitaplığıma koydum .Satışını yapmadığın sürece bence sorun yok

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,405
Birgün hepsinin çıktısını bastırmak gibi nihai hedeflerimiz var arkadaşlarla.20.000 tane civarında ticari olmayan kitabı alıp son günlerimize kadar çocuk heyecanıyla okumak benim için eşsiz bir süreç olacak.
Çay,kitap,dumanlı nesne ve çevrede dostlar.
Umarım yapacağız bu projemizi.
Kitapların ulaşılabilir olduğu raflar,içimizdeki çocuk heyecanı ve anılarımızla yüklü atmosfer içinde bir gün bütün hazineyi bir araya getireceğiz.
Yakın çevremizle çok sık konuştuğumuz bir konu bu.
Umarım gerçekleştireceğiz.