Sayfa Numarası Ekleme

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,636
Marj ayarı yapılmış, derlenmiş veya yeniden düzenlenmiş resimlere sayfa numarasını toplu yapabileceğimiz bir uygulama varmı?

Sayfanın alt ortasına 50 resimli bir jpeg dosyasına nasıl 001 - 002 - ..... - 050 yazdırabilirim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Sevgili "gandor", bunu otomatik olarak yapmanın benim bildiğim tek yolu 50 jpg görüntüyü "Word"e atmak. Word sayfa boyutunu jpg lerin boyutlarına göre ayarladıktan sonra Ekle> Sayfa numaraları yolunu takip edip seçeneklerden birini seçmek. Sonra bunları tekrar jpeg yapmak gerekecek tabii, bu da yine eziyet demektir. Diğer yazılımların Photoshop'un stamp action'ı, Photoscape'in Toplu Düzenleyicisinin "Nesne"si filan sayfaya hep sabit bir rakam ya da text eklerler, yani her sayfada rakam değişmez. Belki photoshop'ta böyle bir "Action" vardır, aramak lazım.(action'lar genelde ücretsizdir)

Ama bence bu kadar zahmete girene kadar bir resim işleme yazılımda (Photoscape vb) tek tek elle yapmak daha kolay. 50 sayfa çok değil, yüzlerce sayfa söz konusuysa böyle bir yazılım aramak şart olur o zaman.

Photoshop'ta bunu yapmanın bir yolunu tarif ediyorlar, "image > variables" yolunu izleyerek yapılıyor. Excel filan işin içine giriyor, bayağı karışık. Hiç uğraşma bence. Bunca zahmetli düzenlemeyi yapan, sayfa numaralarını da elle girer. Yine de ilgili videoyu buraya ekledim.

Text değişkenlerinin toplu işlenmesi

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,398
Adobe Acrobat DC Pro ve InDesign'de de yapiliyor. Acrobat'ta kolayca yapilabilir. DC biraz uzmanlik ister.

gobalak

Kıdemli Üye
6 Tem 2011
183
271
İstanbul
Adobe Photoshop ile yapılabilmektedir.
Bir sayfanızı açın.
"Actions" panelini açın
Sağ üst köşesindeki kutucuğa sol tıkladığınızda menü açılacak, buradan "New Action"^seçin. Şimdi yapmak istediğiniz işlemleri sıra ile tekrarlayın. Hata yaparsanız ya baştan başlayın veya sonradan bu adımların değiştirilebileceğini unutmayın.
İşlemleri tamamladıktan sonra, "Actions" penceresinin altındaki kırmızı yuvarlağın yanındaki kare (durdurma butonu) tıklayın.
Şimdi yapmak istediğiniz işlem dizisini göreceksiniz. eğer işlem dizisi esnasında bir diyalog penceresi veya müdahale etmek istediğiniz bir adım var ise ve izin veriliyorsa sol tarafındaki kutucuğa tıklayın.
İşlemleri tekrarlamak izin "Actions" penceresi altındaki üçgen butona "Play" tıklayın. İşlem dizisini aynen tekrarlar.

Kaydınıza kendi ismini atayabilirsiniz.

dickens

Yeni Üye
20 Ara 2010
19
144
Ankara
Resimlere sayfa numaraları eklemek için benim önerim, içinde ---otomatik sayı ekleme--- özelliği bulunan filigran (watermark) ekleme yazılımları.
uMark,TSR watermark image software...gibi.
Örnekleme yapacağım program ise...uMark...
Otomatik sayı eklemek, otomatik sayının yanında ek metin (Mandrake 53 gibi), dosya adlarını resim içine sayfa numaraları olarak eklemek gibi pratik bir çok özelliği var.
Türkçe arayüzünün çevirisi pek düzgün olmamakla birlikte kullanılabilir.
Konuyla ilgili açıklamalı ekran görüntülerini adresinde bulabilirsiniz.
Biraz aceleye geldi, umarım anlaşılır olmuştur.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,636
Resimlere sayfa numaraları eklemek için benim önerim, içinde ---otomatik sayı ekleme--- özelliği bulunan filigran (watermark) ekleme yazılımları.
uMark,TSR watermark image software...gibi.
Örnekleme yapacağım program ise...uMark...
Otomatik sayı eklemek, otomatik sayının yanında ek metin (Mandrake 53 gibi), dosya adlarını resim içine sayfa numaraları olarak eklemek gibi pratik bir çok özelliği var.
Türkçe arayüzünün çevirisi pek düzgün olmamakla birlikte kullanılabilir.
Konuyla ilgili açıklamalı ekran görüntülerini adresinde bulabilirsiniz.
Biraz aceleye geldi, umarım anlaşılır olmuştur.

umark tam düşündüğüm işi yapacak kapasitede bir program. İndirdim kurdum. Jpeglerin altına numaraları ekleyemedim. Sizin ekran görüntülerinide inceledim ama başaramadım. Yarın akşam bir daha deneyeceğim.

Acrobat Reader Dc full de buldum ama henüz onu kurmadım.

dickens

Yeni Üye
20 Ara 2010
19
144
Ankara

umark tam düşündüğüm işi yapacak kapasitede bir program. İndirdim kurdum. Jpeglerin altına numaraları ekleyemedim. Sizin ekran görüntülerinide inceledim ama başaramadım. Yarın akşam bir daha deneyeceğim.

Acrobat Reader Dc full de buldum ama henüz onu kurmadım.
Sayın Gandor08
Ekran görüntülerindeki açıklamalarım herhalde açıklamama tarzında olmuş. :):)
Yapılacak işleri tek resim ile açıklayayım.
Umarım anlaşılır olmuştur.

--- Bir bakışta---

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,636
Şeffaflığı sanırım %100 beyaz yapmışım haliyle rakamları göremedim. Sağolasın üstadım işimi görür bu program.