Çeviri, Balonlama, Tarama Listesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alala

Yeni Üye
9 Ara 2019
10
17
Merhaba.

Çevirilen, balonlanan, taranan tüm çizgi romanların/eserlerin, "Çizgi Roman Dünyası" bölümündeki ana liste gibi bir listesi mevcut mu yada yapılabilir mi?Gerek direkt bütün forum konularından gerek "Arama" paneli üzerinden yaptığım arama ve araştırmalarım sonucu böyle bir listeye ulaşamadım. Gerekiyorsa yönlendirme sonrası mesajımı silebilirsiniz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,503
Dediğiniz veya istediğiniz gibi bir liste yok, hazırlanması da bence gereksiz. Daha fazla kafa karıştırır.

Balonlama ve çeviri yapan herkes kendisi bir liste oluşturuyor.

Çizgi Romanın kendi isminde birden fazlaysa alt biriminde listesi zaten var. Olmayanlarda yapılıyor veya sıkıntılı olanlar varsa düzenleniyor.

Yayınevleri bazında veya çizgi romanın içinde bile ayrım yapılmışsa serisi her çizgi romanın altında listesi mevcut (1 nci Seri, 2 nci Seri, Özel Seri Listesi, Almanak, Fasikül, Cilt, Albüm, Büyük Albüm, Almanak, Maxi vb. gibi).

Ama genel bir liste yok olmasıda düşünülemez bile.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Sayın "Alala",

Alt Forum : Çeviri ve Balonlama ya girdiğiniz zaman orada 66 kadar Çizgi Diyarı balonlamacısının müstakil Çeviri Balonlama forumlarını göreceksiniz. Bunlar alfabetik sırayla sıralanmışlardır. Bazılarının içinde kendi oluşturmış oldukları, kendilerine ait Ç/B listeleri de vardır. Kiminde 700'den fazla ÇB varken kiminde 200 küsür, kiminde 100 küsür, kiminde de onlarca ÇB vardır. Ayrı bir listeye gerek var mı bilmem zira bu liste çok hızlı bir şekilde büyüyecektir. Ama siz şimdilik her bir çevirmenimizin alt forumlarına teker teker girip bakabilirsiniz. Ayrıca anasayfadaki "Çeviri & Balonlama" sekmesinden bunları günü gününe takip edebilirsiniz.

Not: Şimdi şöyle bir saydım, şayet hata yapmadıysam an itibarıyla Çizgi Diyarı'nda 3956 adet çeviri balonlaması yapılmış albüm var. Bu bile ayrı bir liste yapmanın zorluğunu gösterir.

Son düzenleme:

Alala

Yeni Üye
9 Ara 2019
10
17
Forumu, özellikle de çeviri, balonlama, tarama çizgi roman konularını takip ediyorum.
Bildiğim(iz) eserleri "arama" paneli ile arayabiliyoruz. Ancak bilmediğimiz, tanışmadığımız nice çeviri ve uyarlama esere ulaşma konusunu düşünerek bu soruyu ve fikri yazdım.
Gandor08, siz ve neredeyse bütün üyeler bu düşünceme katılmayabilirsiniz, olabilir.
Siz, sizin ifadenizle "düşünemezsiniz bile" ya da sizin nazarınızda "düşünülemez bile", gereksiz ya da zor olarak görülebilir ancak ben de bu sayısal çokluğun içindeki dağınıklığın en azından benim açımdan bir sorun olduğunu
düşündüm ve düşüncemi bu sorusal fikir ile ifade etmek istedim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,503
Çizgi romanın aslı özgürlüktür.

Özgürlüğü öğrendiğimiz bir ortamda kimsenin fikrine niye yazıyorsun veya niye fikir üretiyorsun diye kimse demiyor.

Sadece sizin fikrinizin olmayacağını belki ben ifade edemedim ama sayın scanfan gayet güzel açıklamış.

Forum burda, bir yerede gitmiyor. Siz açarsınız ilgili başlıkta girersiniz tek tek çeviri balonlama yapan arkadaşların konularına bir liste oluşturursunuz ve süreklide o listeye ekleme yaparsınız bu sayede diğer arkadaşlarımızda gayet güzel bir şekilde takip etmesine katkınız olur. Öyle bir konunun gerekliliğine inanıyorsanız şayet.

Ben şahsen o başlık altında öyle bir konuya gerek duyulmadığına inanan bir kişiyim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Forumu, özellikle de çeviri, balonlama, tarama çizgi roman konularını takip ediyorum.
Bildiğim(iz) eserleri "arama" paneli ile arayabiliyoruz. Ancak bilmediğimiz, tanışmadığımız nice çeviri ve uyarlama esere ulaşma konusunu düşünerek bu soruyu ve fikri yazdım.
Gandor08, siz ve neredeyse bütün üyeler bu düşünceme katılmayabilirsiniz, olabilir.
Siz, sizin ifadenizle "düşünemezsiniz bile" ya da sizin nazarınızda "düşünülemez bile", gereksiz ya da zor olarak görülebilir ancak ben de bu sayısal çokluğun içindeki dağınıklığın en azından benim açımdan bir sorun olduğunu
düşündüm ve düşüncemi bu sorusal fikir ile ifade etmek istedim.

Sayın Alala sorunuzdan ve sonrasında yaptığınız yorumdan gerekli mesaj alınmış olup bu konuda yönetim olarak elimizden geleni yapacağımız konusunda içiniz rahat olsun.
Siz forumun keyfini çıkarınız, yine önerileriniz olursa bizimle paylaşmanızı özellikle rica ederim.
Saygılarımla!

Alala

Yeni Üye
9 Ara 2019
10
17
Bir önceki mesajımı bu konu ile ilgili son mesaj olarak yazmıştım. Ancak " Forum burada, bir yere de gitmiyor. " Art niyet barındırmasa da bu üslubunuzun beni rahatsız ettiğini de bildirme ihtiyacı duyuyorum. Yoksa fikirlerime fütursuzca katılmanızı beklemediğim ortada. Fikrimi ifade ederek zaten bir fiil işlemiş oldum. Bunun devamı için de ne gerekiyorsa(bu ve diğer konularla ilgili) imkanlarım dahilinde yapmaya gönülden hazırım.
Hepinize teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...