Bir Öneri - İMECE HAFTASI

tetrax

Süper Üye
21 May 2017
275
645
Ankara
Giriş :

Sitenin üst bandında (sürmanşet) 11. Yıl yazıyor.
Öncelikle buna katkısı/desteği olan herkesi kutlarım.

Gelişme :

11 Yıl internet ortamında çok ama çok uzun bir süre.
Bu sürede pekçok şirket/uygulama doğdu, büyüdü...
Kimisi kendini geliştirerek devam etti, kimisi battı gitti.

Forumun erken dönemlerinde açılan konularla ilgili;
(o zamanlar oldukça popüler olan ancak günümüzde kullanılmayan)
rapidshare, hotmail, boxca vs. gibi linkler halen konulara ilişik şekilde duruyor.

Pek çok paylaşıma ait kapak resmi/ilişkili resimler yüklendiği siteden silinmiş veya site kapanmış.
Açılan konuya ait resmi görme şansımız kaybolmuş.

Pek ilgi görememiş paylaşımlara ait linkler; aktif olmadığı için ya alan sağlayıcısı tarafından,
ya da boş alana ihtiyacı olduğu için bizzat dosyayı yükleyen paylaşımcı tarafından silinmiş.

Sonuç :

- Belirli bir dönem ( ör: Hafta / Ay)
- Belirli bir konu (ör: Kaptan Swing İlhami Alpagut Yayınları)
belirlenerek;

GÖNÜLLÜ KATILIMCILAR ile İMECE USULÜ aşağıdaki çalışmalar TOPLUCA gerçekleştirilebilir mi?

- görünmeyen kapak resmi/ilişkili resimlerin tekrar görünür hale getirilmesi,
- geçerliliğini yitirmiş rapidshare, boxca, hotmail vs linklerin temizlenmesi
- kırık linklerin yenilenmesi, çalışmayan linklerin silinmesi, gereksiz yere konu içerisinde tutulmaması
- Henüz kimsenin düzenleme/tek sayfa yapmadığı bir kenarda unutulmuş çift sayfalı ham taramaların düzenlenmesi
- Yeni bir tarama/düzenleme yapılsa iyi olacak denilen paylaşımların yenilenmesi
- konu açıldıktan ve konuya ilgi bittikten sonra edinilen yeni bilgilerin konuya eklenmesi

Örnek Duyuru :

1 Aralık - 7 Aralık -> Kaptan Swing İlhami Alpagut Yayınları İMECE HAFTASI

Beklenen Fayda :

- Forum içi dayanışmanın geliştirilmesi
- Konulara katılımın arttırılması (dosya/resim paylaşımı, tartışma, değerlendirme vs.)
- Eski konuların yeniden gündeme taşınacak olması ile; sonradan üye olanların katılımlarının motive edilmesi
(5 yıl önceki bir paylaşıma beğeni ya da cevap yazmanın gereksiz olduğu düşüncesi çok yaygın. bkz:eski paylaşımlar)
- Eski taramalar/düzenlemeler daha gelişmiş bilgiyle, belki daha kaliteli cihazlarla yenilenebilir
- Forum temizlenir, fazlalıklardan kurtulur, dinamik hale gelir.

Yöntem önerisi :

- Direk konuların altına güncellenen resim/dosya adresleri yazılır, yöneticiler düzenleme yapar.

ya da

- Forum deneme alanı gibi bir alt başlık açılır.
- Bu alana; ilgili kapak resmi/dosya yükleyenler, yenileme/düzenleme vs. yapanlar dosyaların adreslerini yazarlar
- Yöneticiler (veya yetkilendirdikleri kişiler) ilgili konuyu bu adresler ile güncellerler

ya da

Forumda düzenleme yapmak teknik bir konu olduğu için; yöneticilerce daha uygun olduğu düşünülen bir yöntem de elbette bulunabilir.

Son söz :

Yöneticilerin eşzamanlı müsait olduğu bir dönemde, nispeten az sayı/fasikül vs. yayınlanmış, eski bir konunun
PİLOT UYGULAMA olarak seçilerek İMECE HAFTASI denemesi yapılmasını görüşlerinize sunarım...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Olabilir, aslında.

Doğru tespit, bir sürü resim ön izlemesi yok. Aslında yapılabilir ama eringeçlik diyelim. Cbryi parçala klasöre çıkart jpegi küçült silinme işlemini geç yapan resim sitesine yükle. Baya bi iş, belkide 2 nci 3 ncü defadır aynı işlemi yapan var.

3-5 kişiye yüklenene kadar, imece haftası şeklinde de yapılabilir.

Hepsini boşverdik bir sürü üyemiz var. Buda bir sürü insan demektir. Her üye bi konu yu düzeltse bir sürü konu olur.

Yapılırmı, yüklenirmi, bence yüklenmez.

Çoğumuz nasılsa biri yapar mantığıyla hareket eder.

Yani aslında sözün kısası,

bu devran böyle gelmiş böyle gider.

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,963
103,838
Olabilir, aslında.

Doğru tespit, bir sürü resim ön izlemesi yok. Aslında yapılabilir ama eringeçlik diyelim. Cbryi parçala klasöre çıkart jpegi küçült silinme işlemini geç yapan resim sitesine yükle. Baya bi iş, belkide 2 nci 3 ncü defadır aynı işlemi yapan var.

3-5 kişiye yüklenene kadar, imece haftası şeklinde de yapılabilir.

Hepsini boşverdik bir sürü üyemiz var. Buda bir sürü insan demektir. Her üye bi konu yu düzeltse bir sürü konu olur.

Yapılırmı, yüklenirmi, bence yüklenmez.

Çoğumuz nasılsa biri yapar mantığıyla hareket eder.

Yani aslında sözün kısası,

bu devran böyle gelmiş böyle gider.

Bence fikirlerden ziyade üyelerimizin ellerini taşın altına koymaları önemli. Herşeyi birilerinden beklemekten ziyade link silinmişse ( ki o konuyu kesinlikle indirip arşivleyen vardır) görenin linki yenilemesi yönünde.

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,501
Kocaeli
Eğride dursak doğruyu demek gerek, biz üyeler olarak bu tarz çalışmaların birinci dereceden Yöneticilerimiz tarafından ele alınarak yapılmasını istiyoruz ve bekliyoruz, üye başına düşen Yönetici sayısı bu kadar yüksek olan bir forumda, bu tarz görevlere Yönetici statüsünde olan arkadaşların el atması gerekir.

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,513
85,126
İzmir
Bence fikirlerden ziyade üyelerimizin ellerini taşın altına koymaları önemli. Herşeyi birilerinden beklemekten ziyade link silinmişse ( ki o konuyu kesinlikle indirip arşivleyen vardır) görenin linki yenilemesi yönünde.
buna gönüllü olabilecek bir sürü üyemiz vardır ama yönetici haricinde başka kimsenin mesaj düzenleme yetkisi yok. o yüzden buna bir çözüm bulmanız halinde bir düzenleme grubu kurulabilir.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Olumlu bakıyorum.:)
Bir alt başlık açıp yenilenen konunun
(Ve aslında çift sayfa olanların tek sayfa yapılarak)
Bu şekilde tazelenmesi çok iyi olur.
Bir yerden başlamak lazım.:)
Fikri destekliyorum.

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
522
6,222
Eğride dursak doğruyu demek gerek, biz üyeler olarak bu tarz çalışmaların birinci dereceden Yöneticilerimiz tarafından ele alınarak yapılmasını istiyoruz ve bekliyoruz, üye başına düşen Yönetici sayısı bu kadar yüksek olan bir forumda, bu tarz görevlere Yönetici statüsünde olan arkadaşların el atması gerekir.

:))) çok doğru ayrıca;

onca emek verilip üyelere sunulan bunca esere, bir beğen, bir yorum yapmayanlardan böyle daha büyük ve zor bir iş beklemek de
ham hayâl...

zaten sloganımızda " karşılıksız paylaşım " olduğuna göre...
kimsenin kimseye ne bir şey demeye ne de istemeye hakkı var...

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Tetrax'ın "imece çağrısı"başlığında Kaptan Swing İlhami Alpagut Serisi ile başlayalım deniyor.Fasikül listesine baktım.İlk bakışta kırmızıların çokluğu herkesi ürkütebilir ama bu seride çok sayıda tekrar olduğunu biliyoruz.Özellikle ilk 50-60 fasikülün çoğu ilerki sayılarda tekrar edildi.Bunlar tesbit edilip listeye konursa kırmızılar bayağı azalacak.Geriye bu 250-350 li sayıların eksik kapakları kalacak.Hatta sarı sırtlı ciltlerin bile çoğu tamamlanabilir.Türk çizimi 27 maceraları tam incelemedim ama sanırım çok azı dışında paylaşıldı.Ben maalesef tarama yapamıyorum.Benim,Bay X'in,Palio'nun taramaları oldukça kaliteli.Düşük çözünürlü,çift sayfa,kapaksız taramalar nasıl tesbit edilebilir?Forumdak Swing tutkunları ne diyorlar?

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Öncelikle sevgili tetrax'a dile getirdiği bütünlüklü önerileri nedeniyle çok teşekkür ederim. Gerçekten de her dostumuzun her zaman verebileceği katkıların önemli bir bölümünü mesajında dile getirmiş. Önemlice bir kısmı çok zaman gerektirmeyen işler: Kendi hızımla söyleyeyim: bir kapak resmini yenilemek 1-2, bir linki yenilemek de ortalamada 5-6 dakikamı filan alır. Yine kendi adıma şunu ilave edeyim: yeni isimlerin verdiği destek beni son derece mutlu ediyor.

Sevgili tetrax'ın "İMECE HAFTASI" önerisini etraflıca değerlendirmemiz gerekiyor. Artıları belli. Katılımcı sayısına bağlı olarak iyi bir devinim, iyi bir motivasyon yaratabilir. Yaptığımız şeyi daha bir anlamlı yapmamıza olanak verir. Diyar'ın sağını, solunu toparlamış oluruz, çizgi roman adına daha kaliteli arşivler yaratabiliriz, vs... Ama değerlendirilmesi gereken pratik sorunlar var:

1-) Seçilen başlığa ne kadar çok katılım olursa o kadar memnuniyet verici elbette. Ancak bu sayı arttıkça bu kez bu konu dışında kalan "son mesajlar" ve "son konular" listelerimize yazılan mesajlar ile açılan diğer konuların görünürlüğü kaybolabilir, hemen gündemden düşebilir. Bu en son istediğimiz şeylerden birisi. Çözüm üretmemiz gerekir. İmeceye katılan mesaj ve konuların tarihini 1-2 gün eskiterek güncel listelerde görünmemesini sağlarız, günlük olarak da İMECE'ye katılan dostların yaptığı işleri özetleyen tek bir konu açılabilir, günlük envanter gibi. Yani, elbette bu desteği veren dostlarımızın desteklerinin de görünür olması gerekiyor. Bu ya da başka bir çözüm önerisi üzerine düşüneceğiz. Hem güncel konular görünür kalsın, hem İMECE'ye verilen destekler herkes tarafından bilinsin. Bir yol buluruz.

2) Tek sayfa düzenlemeleri hususu önemli. Elbette düzgünce yapılacak tek sayfa düzenlemeleri bir eksiği giderecek. Ancak bazen sadece mevcut çift sayfayı basitçe ikiye bölerek düzenlemeler yapılıyor. En azından kenar marjlarını vermek ve sayfanın rotasyonunu düzeltmek lazım. Bunlar dahi yapılmadan sunulan çalışmalar amaca hizmet etmekten ziyade daha çok iş yükü anlamına gelebiliyor. Sıralı listelere dahil edilip edilmemesi, bir süre sonra kırılacak linkinin takibi, vs... Yani bu işe girişen dostların biraz kalıcı bir iş yapmaları lazım ki sahici bir destek anlamına gelsin.

3) Kırık link yenileme çalışmalarında aynı konunun birden fazla düzenlemesi olduğunda işler karışabiliyor. A'nın konusuna B'nin linki eklenebiliyor. Bunu istemiyoruz elbette. Her dostumuzun çalışması muhafaza edilmeli. A ayrı, B ayrı.

4) Mesajların ve konuların düzenlenmesi yetkisi bizim gibi herkese açık platformlarda haliyle sınırlı tutuluyor. Belki konu özelinde sürece katılacağını açıklayan dostlara geçici yetkiler verilebilir. Ama bu da İMECE'nin ilerleyen günlerinde destek vermek isteyen yeni dostların hevesini kırabilir, vs... Gerçi takiple çözülebilir.

Bu ve benzeri pratik sorunlar üzerinde biraz kafa patlatalım. Akabinde bu önerinin hayata geçirilmesini çok isterim. Başlarken elbette karışık olmayan, görece rahat başlıkları tercih ederiz. Kaptan Swing'e ve Zembla'ya bir süre dokunmayız herhalde. :)

Özetle, önerinin kendisi bile beni çok ama çok mutlu etti.

Bu arada tetrax dostumuzun dile getirdiği öneriler için elbette bu değerlendirmenin sonucunu beklemeye gerek yok. İsteyen dostlarımız hemen bir yerinden başlayabilir.

Teşekkür ediyorum, sevgili tetrax.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Hemen de vazgeçilmez gandor08 üstad. Bu zenginliği, tertemiz yaşatmak isteyecek biri mutlaka çıkar. Öncelikle, konular/başlıklar belirlenir. Sonra üyelerden gönüllü olanlar, kendilerine yapabilecekleri kadar bir iş seçer. En son, yapılan işler kontrol edilir vs.

Pertev üstadım... Yine de yeise düşmek yakışmayacak gibi. Mücadele etmeden, denemeden, iyi işler ortaya koymaya çalışacak bir avuç'u bir araya getirmeden olmaz.

Bir deneyelim derim. En azından, denedik ve eseftir ki olmadı deriz.

Son düzenleme:

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Mister No Lal Kitap Bonelli Comics Klasik Maceralar Dizisi Serisi

Bu listede, 2'den 18'e kadar olan sayıların tek sayfa düzenlenmesi harika olurdu mesela. :D

Üstad Mister No Lal Kitap(Bonelli Comics)Klasik Maceralar Dizisi 02-1 Gringonun İntikamı isimli macerayı ele aldım. Galiba, düşük çözünürlük ile taranmış. Bu nedenle tek sayfaya düşürülse bile, tarayıcı gölgesi, yazı netliği, görüntü kalitesi gibi sorunları aşmak zor.

Bir yolu var ise, bilen arkadaşın öğrencisi olmaya hazırız. Kısa bir bilgi yazısı (program, yöntem, filtre vb.) ile bizi bilgilendirebilir.

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,090
Dünya
Üstad Mister No Lal Kitap(Bonelli Comics)Klasik Maceralar Dizisi 02-1 Gringonun İntikamı isimli macerayı ele aldım. Galiba, düşük çözünürlük ile taranmış. Bu nedenle tek sayfaya düşürülse bile, tarayıcı gölgesi, yazı netliği, görüntü kalitesi gibi sorunları aşmak zor.

Bir yolu var ise, bilen arkadaşın öğrencisi olmaya hazırız. Kısa bir bilgi yazısı (program, yöntem, filtre vb.) ile bizi bilgilendirebilir.

Aşağıdaki linkteki videoları izleyerek ben de kendi çağımda birkaç deneme yapmıştım ama taramanın çözünürlüğü düşük ise, benim gibi yolun başında olan biri için kabusa dönüşüyor. Galiba yüksek çözünürlükte taranmış olanlarla başlamak daha doğru.

http://www.cizgidiyari.com/forum/resimli-anlatimlar/97526-scan-tailor-ve-photoshopta-duzenleme.html

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa

Bazı anlarda, güzel bir konuya nasıl bir alakasız yorum yapılır desem bu örnek olur...
Sanki ben yönetici olarak böyle bir şey istedim de yok üye sayısına düşen yönetici sayısı yok kaşının üstünde gözün var türü yorumlar yapıcı olmadığı gibi irrite edici...
Ben üye sayısına düşen yönetici sayısı fazlası olarak bu tür yorumlara izin vermem.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili tetrax gerçekten çok yerinde önerilerin var, konuyu ele alışın ve sunumun bilim insanı titizliğinde...
Uzun zamandır böyle bir forum gönüldaşlığı görmemiştim, umudum arttı...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486

Birde ben deneyeyim, genellde bu işlerde scan tailor proğramı başarılıdır. Kullanımı hakkında sanırım forumdada konusu olacaktı.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Nehir korsanlarını tek sayfa yapayım dedim, yaptım ama benim hoşuma gitmedi. Çözünürlük çok düşüktü.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Nehir korsanlarını tek sayfa yapayım dedim, yaptım ama benim hoşuma gitmedi. Çözünürlük çok düşüktü.

Üstadım. Ne yazık ki, çözünürlük problemine, pratik bir çözüm yok (Lanczos, LoHalo gibi algoritmalar bile yeterli gelmeyebiliyor) gibi duruyor. Yapılabilecek işlere göz atmakta yarar var diyelim.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201

"Biz üyeler..." derken?

Kendi adımıza konuşalım lütfen, ben de üyeyim ama kesinlikle sizin gibi düşünmüyor, aksine tetrax (kendisi de bir üye bildiğim kadarıyla :)) arkadaşımıza da sonuna kadar katılıyorum.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Aslında imece usulü sürekli forumda var.

Kişi tarıyamıyor veya taramaya müsait ortamı yok bir başkasına taranması için gönderiyor.Kitap sonuçta taranıp burada yerini alıyor.

Her ne olursa olsun en önemlisi kitap bence, yeterki elinde olsun kişinin. Bir şekilde hazılanıyor.

Elinde eski dergisi, kitabı olanlar, bilhassa çizgi roman serisi olanlar, yeniden taranmasını isteyenler varsa, olması lazım. İletişim kursun bi şekilde halletme yoluna gidilir.

Tarmakta zor, paylaşmakta. En önemli ise meteryalin olması. En hızlı tarama aleti murtaza abide.

Diğerlerimizin kullandığı tarayıcılar normal tarayıcılar.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Yönetici/Lider

"Biz üyeler..." derken?

Kendi adımıza konuşalım lütfen, ben de üyeyim ama kesinlikle sizin gibi düşünmüyor, aksine tetrax (kendisi de bir üye bildiğim kadarıyla :)) arkadaşımıza da sonuna kadar katılıyorum.

Sevgili Enver Yılmaz; Yönetici arkadaşlar üzerine, "her işi kendi başlarına halletmeleri, illa ki yükün ağır olanını sırtlanmaları..." gibi bir düşüncenin/anlayışın, gelişmenin önünde bir engel oluşturacağını düşünüyorum. Hevesli arkadaşları bir araya getirerek, pozitif değer üretmeleri harika olur zannederim. Forumumuz, yöneticiler dâhil, gönüllülük esası ile yaşıyor. Katılmayı istemek de, katılmamak da saygı ile karşılanmakta.

sentooki (戦闘機) (Japonca:avcı uçağı) olarak ben; tayyare üstadıma da aynen katılıyorum.