Bir Öneri - İMECE HAFTASI

Bir Öneri - İMECE HAFTASI

Görüş ve Önerileriniz

Like Tree132Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09.Kasım.2019, 22:42   #11
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1059687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Öncelikle sevgili tetrax'a dile getirdiği bütünlüklü önerileri nedeniyle çok teşekkür ederim. Gerçekten de her dostumuzun her zaman verebileceği katkıların önemli bir bölümünü mesajında dile getirmiş. Önemlice bir kısmı çok zaman gerektirmeyen işler: Kendi hızımla söyleyeyim: bir kapak resmini yenilemek 1-2, bir linki yenilemek de ortalamada 5-6 dakikamı filan alır. Yine kendi adıma şunu ilave edeyim: yeni isimlerin verdiği destek beni son derece mutlu ediyor.

Sevgili tetrax'ın "İMECE HAFTASI" önerisini etraflıca değerlendirmemiz gerekiyor. Artıları belli. Katılımcı sayısına bağlı olarak iyi bir devinim, iyi bir motivasyon yaratabilir. Yaptığımız şeyi daha bir anlamlı yapmamıza olanak verir. Diyar'ın sağını, solunu toparlamış oluruz, çizgi roman adına daha kaliteli arşivler yaratabiliriz, vs... Ama değerlendirilmesi gereken pratik sorunlar var:

1-) Seçilen başlığa ne kadar çok katılım olursa o kadar memnuniyet verici elbette. Ancak bu sayı arttıkça bu kez bu konu dışında kalan "son mesajlar" ve "son konular" listelerimize yazılan mesajlar ile açılan diğer konuların görünürlüğü kaybolabilir, hemen gündemden düşebilir. Bu en son istediğimiz şeylerden birisi. Çözüm üretmemiz gerekir. İmeceye katılan mesaj ve konuların tarihini 1-2 gün eskiterek güncel listelerde görünmemesini sağlarız, günlük olarak da İMECE'ye katılan dostların yaptığı işleri özetleyen tek bir konu açılabilir, günlük envanter gibi. Yani, elbette bu desteği veren dostlarımızın desteklerinin de görünür olması gerekiyor. Bu ya da başka bir çözüm önerisi üzerine düşüneceğiz. Hem güncel konular görünür kalsın, hem İMECE'ye verilen destekler herkes tarafından bilinsin. Bir yol buluruz.

2) Tek sayfa düzenlemeleri hususu önemli. Elbette düzgünce yapılacak tek sayfa düzenlemeleri bir eksiği giderecek. Ancak bazen sadece mevcut çift sayfayı basitçe ikiye bölerek düzenlemeler yapılıyor. En azından kenar marjlarını vermek ve sayfanın rotasyonunu düzeltmek lazım. Bunlar dahi yapılmadan sunulan çalışmalar amaca hizmet etmekten ziyade daha çok iş yükü anlamına gelebiliyor. Sıralı listelere dahil edilip edilmemesi, bir süre sonra kırılacak linkinin takibi, vs... Yani bu işe girişen dostların biraz kalıcı bir iş yapmaları lazım ki sahici bir destek anlamına gelsin.

3) Kırık link yenileme çalışmalarında aynı konunun birden fazla düzenlemesi olduğunda işler karışabiliyor. A'nın konusuna B'nin linki eklenebiliyor. Bunu istemiyoruz elbette. Her dostumuzun çalışması muhafaza edilmeli. A ayrı, B ayrı.

4) Mesajların ve konuların düzenlenmesi yetkisi bizim gibi herkese açık platformlarda haliyle sınırlı tutuluyor. Belki konu özelinde sürece katılacağını açıklayan dostlara geçici yetkiler verilebilir. Ama bu da İMECE'nin ilerleyen günlerinde destek vermek isteyen yeni dostların hevesini kırabilir, vs... Gerçi takiple çözülebilir.

Bu ve benzeri pratik sorunlar üzerinde biraz kafa patlatalım. Akabinde bu önerinin hayata geçirilmesini çok isterim. Başlarken elbette karışık olmayan, görece rahat başlıkları tercih ederiz. Kaptan Swing'e ve Zembla'ya bir süre dokunmayız herhalde.

Özetle, önerinin kendisi bile beni çok ama çok mutlu etti.

Bu arada tetrax dostumuzun dile getirdiği öneriler için elbette bu değerlendirmenin sonucunu beklemeye gerek yok. İsteyen dostlarımız hemen bir yerinden başlayabilir.

Teşekkür ediyorum, sevgili tetrax.
akrep069, abolardis, ertuga ve 7 kişi bunu beğendi.
direnc11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 09.Kasım.2019, 23:03   #12
Yeni Üye

sentooki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 17
•Rep Seviyesi :
sentooki is on a distinguished road
Hemen de vazgeçilmez gandor08 üstad. Bu zenginliği, tertemiz yaşatmak isteyecek biri mutlaka çıkar. Öncelikle, konular/başlıklar belirlenir. Sonra üyelerden gönüllü olanlar, kendilerine yapabilecekleri kadar bir iş seçer. En son, yapılan işler kontrol edilir vs.

Pertev üstadım... Yine de yeise düşmek yakışmayacak gibi. Mücadele etmeden, denemeden, iyi işler ortaya koymaya çalışacak bir avuç'u bir araya getirmeden olmaz.

Bir deneyelim derim. En azından, denedik ve eseftir ki olmadı deriz.

Konu sentooki tarafından (09.Kasım.2019 Saat 23:14 ) değiştirilmiştir.
sentooki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 09.Kasım.2019, 23:50   #13
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: Vito´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu listede, 2'den 18'e kadar olan sayıların tek sayfa düzenlenmesi harika olurdu mesela.

Üstad Mister No Lal Kitap(Bonelli Comics)Klasik Maceralar Dizisi 02-1 Gringonun İntikamı isimli macerayı ele aldım. Galiba, düşük çözünürlük ile taranmış. Bu nedenle tek sayfaya düşürülse bile, tarayıcı gölgesi, yazı netliği, görüntü kalitesi gibi sorunları aşmak zor.

Bir yolu var ise, bilen arkadaşın öğrencisi olmaya hazırız. Kısa bir bilgi yazısı (program, yöntem, filtre vb.) ile bizi bilgilendirebilir.
Vito bunu beğendi.
sentooki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Kasım.2019, 00:12   #14
Çeviri Balonlama

Vito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 150038
•Rep Seviyesi :
Vito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond reputeVito has a reputation beyond repute
Alıntı: sentooki´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Üstad Mister No Lal Kitap(Bonelli Comics)Klasik Maceralar Dizisi 02-1 Gringonun İntikamı isimli macerayı ele aldım. Galiba, düşük çözünürlük ile taranmış. Bu nedenle tek sayfaya düşürülse bile, tarayıcı gölgesi, yazı netliği, görüntü kalitesi gibi sorunları aşmak zor.

Bir yolu var ise, bilen arkadaşın öğrencisi olmaya hazırız. Kısa bir bilgi yazısı (program, yöntem, filtre vb.) ile bizi bilgilendirebilir.

Aşağıdaki linkteki videoları izleyerek ben de kendi çağımda birkaç deneme yapmıştım ama taramanın çözünürlüğü düşük ise, benim gibi yolun başında olan biri için kabusa dönüşüyor. Galiba yüksek çözünürlükte taranmış olanlarla başlamak daha doğru.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
sentooki bunu beğendi.
Vito isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Kasım.2019, 00:16   #15
Administrator

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1360861
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Alıntı: Enver Yılmaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğride dursak doğruyu demek gerek, biz üyeler olarak bu tarz çalışmaların birinci dereceden Yöneticilerimiz tarafından ele alınarak yapılmasını istiyoruz ve bekliyoruz, üye başına düşen Yönetici sayısı bu kadar yüksek olan bir forumda, bu tarz görevlere Yönetici statüsünde olan arkadaşların el atması gerekir.

Bazı anlarda, güzel bir konuya nasıl bir alakasız yorum yapılır desem bu örnek olur...
Sanki ben yönetici olarak böyle bir şey istedim de yok üye sayısına düşen yönetici sayısı yok kaşının üstünde gözün var türü yorumlar yapıcı olmadığı gibi irrite edici...
Ben üye sayısına düşen yönetici sayısı fazlası olarak bu tür yorumlara izin vermem.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Kasım.2019, 00:19   #16
Administrator

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1360861
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Sevgili tetrax gerçekten çok yerinde önerilerin var, konuyu ele alışın ve sunumun bilim insanı titizliğinde...
Uzun zamandır böyle bir forum gönüldaşlığı görmemiştim, umudum arttı...
akrep069, gandor08, Vito ve 2 kişi bunu beğendi.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Kasım.2019, 00:38   #17
Yönetici

gandor08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1269484
•Rep Seviyesi :
gandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond repute
Alıntı: sentooki´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Birde ben deneyeyim, genellde bu işlerde scan tailor proğramı başarılıdır. Kullanımı hakkında sanırım forumdada konusu olacaktı.
akrep069, Vito ve sentooki bunu beğendi.

Konu gandor08 tarafından (10.Kasım.2019 Saat 01:04 ) değiştirilmiştir.
gandor08 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Kasım.2019, 00:56   #18
Yönetici

•Rep Seviyesi :
gandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond repute
Nehir korsanlarını tek sayfa yapayım dedim, yaptım ama benim hoşuma gitmedi. Çözünürlük çok düşüktü.
Vito ve sentooki bunu beğendi.
Alt 10.Kasım.2019, 02:52   #19
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: gandor08´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nehir korsanlarını tek sayfa yapayım dedim, yaptım ama benim hoşuma gitmedi. Çözünürlük çok düşüktü.

Üstadım. Ne yazık ki, çözünürlük problemine, pratik bir çözüm yok (Lanczos, LoHalo gibi algoritmalar bile yeterli gelmeyebiliyor) gibi duruyor. Yapılabilecek işlere göz atmakta yarar var diyelim.
Vito bunu beğendi.
Alt 10.Kasım.2019, 12:01   #20
Yönetici

•Rep Seviyesi :
Yeniden taranması lazım, elinde olanlara duyurulur.
Vito ve sentooki bunu beğendi.

Bookmarks

Seçenekler
Stil