Çizgi Roman Size Ne Kazandırdı?

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Aslında bu konuda uzun zamandır bir şeyler yazmayı birazda otokritik bağlamında arzu etmekteydim.
Gerçek anlamda bu kadar sevdiğimiz çizgi romanlar size ne kattı ?
Benim kişisel açıdan değerlendirmelerim örnekleme yöntemiyle sondaj tekniği ile şu biçimde ;
1-Hayal dünyamı zenginleştirdi.
2-Kitap okuma alışkanlığımı diri tutmakla kalmadı aynı zamanda sevk etti.
3-Moral değerlerimin şekillenmesinde yardımcı oldu.
Peki sosyal çevreme bir katkısı oldu mu ?
Öyle abartılı bir şey söylemem çok zor.
Çizgi roman okurlarının azlığı , hobilerin yalnızlığı ve yalınlığı karşısında bunu söyleyebilmek çok zor.
Kendimi sorguladığımda gerçek anlamda çok net yanıtlar bulabilmek elbette mümkün.
Ancak özelimde en az okuduğum kitaplar maalesef çizgi romanlar.
Peki çizgi romanlar insana entellektüel bilgi aktarımı yapabilir mi ?
Pek söylenemez kanımca.
İnsan çizgi roman okuduğu için allame olmaz / olamaz sanırım.
Yada çizgi roman sizde yeni dostluklara kapı araladımı ?
Benim açımdan internet ortamı hariç.
Orada da çok az insanla tanışıklığım var.
Hatta yok denecek kadar az galiba.
Peki çizgi roman sizin hayatınıza şimdiye kadar ne kattı ?
Sordunuz mu kendinize hiç acaba.
Bugün farklı bir konu ile karşınızda değilim bizzatihi bende içindeyim konunun.
Çizgi roman sizin hayatınıza ne kattı salt fayda zarar ilişkisi bağlamında sormuyorum haliyle buyrun söz hepinizde.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Çok güzel ifadeler. Eminim konunun altına da çok güzel başka ifadeler yazılacaktır. Ancak benimkisi tek cümle:
Çizgiromanlar bizi biz yapan, bizim biz olmamızı sağlayan en önemli kültürel ürünlerdir.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Diğer sanat ürünleri insanlara
ne katabiliyorsa çizgi romanlar
da onu katar. Çizgi roman hayatımın
bir parçası oldu hep. Ama az ama çok.
Sonuçta bu bizim yaşam tarzımız...
Çizgi roman temelde estetik zevk
veren ve insana yeni ufuklar açma
potansiyeli olan bir sanat dalı. Evet,
çizgi romanlardan çok şey öğrendim.
Bu, her şeyi ondan öğrenmek mümkün
ya da tek başına bize bir şey katamaz
demek değil... Çizgi roman olmasaydı
hayatım daha zengin olabilirdi veya bir
şey değişmeyebilirdi. Ama bunu hiç
tahmin edemem, çünkü ikinci bir
deneme yapma şansım yok :d

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Yazdıklarına katılıyorum.
Ben de kültürel olarak çok bilgiler öğrendim. İnternet ortamı hariç kendim yaşında veya benden büyük insanlarla çizgi roman konuları paylaştık. Tabi ki konuyu ben açıyordum ama onlar hep eskiden okumuşlar şimdi okumuyorlar. Çizgi diyarından bahsediyorum heyecanlanıyorlar ama cesaret edemiyorlar tekrar okumaya.
Belki PC'de okuyamadıkları içindir.
'Kim milyoner olmak ister'de bazen bizim tarzda sorular çıkıyor,
tabi ki kimse bilemiyor .
Ben cevaplıyorum. Şaşırıyorlar.
Şahsım olarak sayamayacağım kadar her şey kattı hayatıma.
Sinemanın resimli olanı diyebilirim..

Moderatör tarafında düzenlendi:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Bana kazandırdıkları öncelikli olarak okuduğum her eserin sayfa kompozisyonunu ve konuşma balonlarını eksiksiz anımsayabilecek kadar güçlü ve tutarlı bir görsel hafıza, sonrasında Mister No ve saz arkadaşları sağ olsun; ek dil olarak Portekizce, ve son olarak kafa ve fikir olarak benimle tıpa tıp aynı düşünen hayalgücü geniş insanların varlığından haberdar olmak...

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Bence çizgi romanın benim hayatıma olan en büyük katkısı canım istediği zaman başka dünyalara seyahat edebilme özgürlüğü oldu; hem de ucuz uçak bileti aramadan, vize derdi yaşamadan, cüzdan hesabı yapmadan!

Canım istiyor, Zagor ve Çiko ile küçük bir kulübede kira, elektrik, su parası ödemeden yaşıyor, uzak yere gideceğim zaman benzin parasını dert etmeden günlerce yürüyerek gidiyorum.

Sabahtan akşama çalışmaktan çok mu yoruldum? Mister No ile birlikte bir küçük bir köyde, hamakta yan yana uzanıyor sadece kasaça içerek (-ki gerçek hayatta henüz tadına bakmadım!) haftalarca pinekleyebiliyorum.

Yeri geliyor Tex Willer, Kit Carson, Kaplan ve Küçük Kit ile ava çıkıyor, çadırda uyuyorum. Canım biraz konfor mu istedi o zaman Martin Myster'ın ferrarisinde New York caddelerinde dolaşabiliyorum bile.

Kısacası o kadar çok farklı dünyam var ki şu anda, niye umursayayım başkaları gibi sadece tek dünyanın derdini :)

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Ben babamdan yana çok şanslıydım. Çoğu zaman (8-10 yaşlarındayken) elimden tutup kitap almaya kendisi götürürdü. Benim için çizgiromanlar hayatın ta kendisi. Aşık olduğum hayal. Gerçi konu "bize ne kazandırdığı"...

Ben tek kelime ile cevap vereceğim. "SİZLERİ". Saygılarımla...

ostrakismos

Süper Üye
13 Ocak 2019
160
423
izmir
Çizgi roman bana aidiyet kazandırdı, ne zaman sıkılsam başucumda duran bir çizgi romanı defalarca okumuş olmama rağmen, yine okurum. 1980’de de değiş tokuş yaptığım insanlardan çok değerli arkadaşlarım oldu.

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
170
519
Çizgi roman bir sanat kolu ve içinde; resim, heykel, edebiyat şimdilerde sinema, hayal etmenin sınırı yok müzik bile barındırır. Ben saydıklarımın tamamını resimli roman okurken deneyimleyebiliyorum ve zevkle sindiriyorum. Hele ki iyi yazılmış,iyi çizilmiş hikayelere rastlarsam değmeyin keyfime..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Çocukluğumu geri getirdi, yeni güzel dostluklar kurdurdu. Hayatında hiç tanımadığın insanlara güvenmeyi öğretti. Sönmekte olan güven duygumu tazeledi. Hayata bakış açımı değiştirdi. Okuma duygumu tekrar kazandırdı. Araştırma yapmamı sağladı. Eski ve yeni karşılaştırması yaptırdı.

İnsanları, insanlığı tanımama yardımcı oldu. İlişkliler konusunda bana bir nevi referans oldu.

Saymakla bitmez veya ifade edilemez ama en güzeli insanın gençliğine dönmesi ve yeni bir heyecan yaratması bence çok önemli.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Çizgi romanı ben babam ile sevdim. öncelikle sanat, çok yönlü düşünme, sorgulama, madalyonun ters yüzü, dikkat, düzen, özveri, sabır, bunlardan bazıları. Saymakla bitmez.

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,307
30,080
İzmir
Çizgi roman okumak bana gençliğimin devamlı olmasını sağladı...
Ders kitapları arasında okumak veya sınava hazırlanma bahanesiyle odaya kapanıp
Teksas Tommiks okumak bana lisede 2 ünüversitede 5 yıla maloldu..
Ama yaşıtlarım iş hayatına atılıp olgun bir birey gibi davranırlarken
ben öğrenci kimliğimin ardına sığınıp hep genç kalıyordum. Giyimimden
davranış şeklime kadar herşey anlayışla karşılanabiliyor "öğrenci"
denip geçiliyordu. Belkide o nedenle hala kendimi genç hissedip
çocuklarım yaşındaki gençlerle arkadaş olabiliyorum...
Diğer kazançlarımı üstadlar paylaşmış zaten....

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Hayatın yoğun ve stresli ortamından bir nebze de olsa kaçarak rahatlamayı, hayal dünyamızı genişleterek daima düşünmeyi ve düşündüklerimizi hayata geçirmek için mücadele etmeyi kazandırmıştır. Tabi ki burada çok sayıda arkadaş ve dost edindiğim güzel insanları..

tomx

Yeni Üye
2 Haz 2017
96
707
Benim için özellikle de Diyarda ki çizgiromanın anlamı nostalji demek. Tay döneminin Teksas Tommiksleri, Mister Noları zamanda yolculuk anlamına geliyor. Bir kapakla, hatırlanılan bir hikayeyle geçmişe dönmüş oluyorum.

Çizgiromanın ne kattığı biraz da okunan türe bağlı bence.
Martin Mystere okuyupta entellektüel bilgi edinmemek imkansız.
Hemen aklıma gelen mate ağacını, mate çayını, Arjantinlilerin belinde takılı bir cezveyle dolaşmasını ben Mister No'dan öğrenmiştim.

Hepsi bir tarafa çizgiromanın bence en büyük katkısı ahlakı şekillendirmesi. Çizgiromanın ideoloji yada felsefe empoze etmesi sürekli gündeme getirilerek elştirilere tabii tutulur ama ahlak önermeleri her zaman gündem dışıdır.

En kristal örnek Teks geliyor aklıma. Teks bir Amerikan ranger'ı olarak kızılderililerle gönülden bağlıdır. Kızılderililerin yanında beyazlara karşı da savaşır. Gün gelir Meksika gerillalarıyla birlikte zalim genarallere karşı savaşırlar. Hep haklıların, ezilenlerin yanındadırlar. Paraya pula tamah etmezler. Dostlarını satmazlar vb...

Tüm bunlarla bir çizgiroman karakteri aynı zamanda ahlaki bir model. En azından fümetti karakterleri için geçerli bir kural.
Kısacası çizgiromanlar bana hem bilgi hem hayal gücü hem ahlak anlamında bir şeyler katmışlardır.

ostrakismos

Süper Üye
13 Ocak 2019
160
423
izmir
Tunç Derili Dev Barbar sayesinde tam bir anti kahramanla’ da tanışmıştım.
Bazen bir paralı asker, bazen bir hırsız, bazen gerilla lideri... en sonunda da Kral olmuştu.Bütün rollerinde her zaman kendine göre bir ahlakı vardı.Hiç bir zaman kötü örnek olmadı.

Gaston

Çeviri & Balonlama
27 Haz 2019
148
4,636
1990'da Ankara'da Sakarya'nın yakınlarında Fransız Kültür Merkezi'nde Fransızca öğrenmek için kursa başladım. Aynı binada, Fransız Charles de Gaulle Lisesi olduğu için bir de kütüphanesi vardı. Kütüphaneye girdiğimde ilk dikkatimi çeken yüzlerce çizgi roman olmuştu. Almaya başladım. Fransızca öğrenirken, Asteriksler, Şirinler ve diğerleri bana çok yardımcı olmuştu. Yalnızca dili değil aynı zamanda Fransız kültürünü, ya da düşünce tarzını öğrenmenize yardımcı oluyor. Mizah her zaman için hem eğlenceli hem de düşündürücü.

1996'da Fransa'nın Lille kentinin ta merkezinde, bizim Ankara'nın Kızılay Meydanı'na denk gelen yerde, "Furet du Nord" diye bir kitapçıya girmiştim. kitapçı dediysem, bina yedi katlı! O zamanlar Karanfil Sokaktaki tüm kitapçıları biraraya getirsen, alan açısından tamamından büyük yani. Bir katı sadece "bande dessinée"ye ayrılmıştı. Almana da gerek yok, oturup okuyabiliyorsun da!

Bizde "Teksas, Tommiks mi okuyorsun, derslerine çalış biraz" muhabbetiyle karşılaştırınca "Vay anasını!" demiştim.

Çizgiromanın bana neler kazandırdığını uzun uzun yazamasam da burada, en azından Fransızca'yı öğrenirken çok yardımı oldu, onu söyleyebilirim.

Son düzenleme:

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Kendime dürüst olmam gerekirse, çizgiromanın bana kazındırdığını söyleyebileceğim her şey aslında başka şeyler okuyarak ya da başka hobilerle uğraşarak da edinilmesi mümkün şeyler.

Okuma alışkanlığım ve okumayı çok sevmem çizgiroman yüzünden mi, yoksa ansiklopedi okumak yüzünden m? Görsel hafızamın kuvvetli olması çizgiroman ile mi alakalı, yoksa lego ile mi? Kim bilebilir?

Dolayısı ile kazandırdıklarını bir kenara bırakıyorum, keyfime bakıyorum. Netice itibari ile hobi faydalı olmak değil, eğlenceli olmak durumunda. :D

Son düzenleme:

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Kitap okuma alışkanlığı ile başlamak gerek...

Sonra işler biraz karışıyor. Şahsımızda pozitif olarak gördüğümüz meziyetlerin ne kadarı çizgi romandan kaynaklanır? Tüm Çizgi Roman kahramanlarının öncelikli meziyetlerinden sayılan Dürüstlük mesela... Acaba hiç çizgi roman okumamış olsam, sahip olduğum dürüstlük miktarından daha azına mı sahip olurdum? Yoksa aynısı olurdu da bir kısmını Çizgi Roman alemindeki rol modelleriyle ilişkilendirmek, çocukluğumuzun bu itilip kakılan okuma eylemini meşrulaştırmanın bir yolu mu sadece?

Bir başka paradoks... Acaba hayalperest olduğumuz için mi Çizgi Roman okuyoruz, yoksa Çizgi Roman okuduğumuz için mi hayalperestiz?

En azından şunu söylemek gerek. Çizgi Roman yüzünden hırsızlığa, uğursuzluğa, müptezelliğe bulaşan, yalana dolana alışan, düzenbazlık öğrenen biri yoktur.

Bu da iyi bir şey...

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
Kitap okuma alışkanlığı ile başlamak gerek...

Sonra işler biraz karışıyor. Şahsımızda pozitif olarak gördüğümüz meziyetlerin ne kadarı çizgi romandan kaynaklanır? Tüm Çizgi Roman kahramanlarının öncelikli meziyetlerinden sayılan Dürüstlük mesela... Acaba hiç çizgi roman okumamış olsam, sahip olduğum dürüstlük miktarından daha azına mı sahip olurdum? Yoksa aynısı olurdu da bir kısmını Çizgi Roman alemindeki rol modelleriyle ilişkilendirmek, çocukluğumuzun bu itilip kakılan okuma eylemini meşrulaştırmanın bir yolu mu sadece?

Bir başka paradoks... Acaba hayalperest olduğumuz için mi Çizgi Roman okuyoruz, yoksa Çizgi Roman okuduğumuz için mi hayalperestiz?

En azından şunu söylemek gerek. Çizgi Roman yüzünden hırsızlığa, uğursuzluğa, müptezelliğe bulaşan, yalana dolana alışan, düzenbazlık öğrenen biri yoktur.

Bu da iyi bir şey...
İyi yerden yakalamışsınız. Çizgi roman okumanın kişinin karakterine olumlu yansıyacağını düşünüyorum.

Hayalperestliğe gelince, yaş ilerledikçe insandaki hayal kurma potansiyeli düşermiş. İnsanın fikir havuzlarında yüzebilmesi için hayal yeteneği bir gereklilik. Ciddi araştırmalarla kanıtlanmış bir yargı bu. Sadece sanatçılar için değil, problem çözmeyle ilgili her alanda hayal kurabilme yeteneği ciddi fayda sağlıyor. Genel olarak kitap okuma, özeldeyse çizgi romanın buna katkı sağlayacağına inanıyorum.