''ESATTR''

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
434
1,516
Çizgi Roman aşkı bitmeyen, Trabzonlu olup ''laz'' inadını/kızgınlığını hissettiren, emeğe saygıyı öncelik veren değerli üstada bana/bize kattığı sayısız frankofon çizgi roman için teşekkür ederim.

Unutulduğunuzu da sanmayın sakın...

Bu ateş, kızsanız da bitmiyor; biliyorum. Buradan bu ateşi harlatan Sensei üstada da teşekkür ederim.

Sizi bekliyoruz. Yapan yaptığı ile kalsın, matbaa kalitesi digital gibi olmuyor nasıl olsa. Biraz araştıran satanlara meyil etmez. ( Alanın hiç mi suçu yok. Arpası fazla geliyorsa size ne, boşverin. )

TOY

Çeviri & Balonlama
9 Eki 2016
533
7,134
O Güzel İnsanlar

Dönen ne ki, Ben miyim, gece mi yaşam karası Düş savurganlığına düşmüş karayağız delikanlılar… “o güzel insanlar” Ağıtlar söylenir mi, her biri kayıp ölülerine, Ağıtlar düşe, düşler dumana, Şimdi yüzler ağıtlara mı dönük…

“O güzel atlara binip…” Döşleri çamur deryası, Kanatlanmış, Sözler tozu dumana katmış… Ben miyim, gece mi yaşam karası, Ufka lekelenmiş gölgeleri… Gelmiş içime oturmuş, Başım üzre mi yeri…

“gittiler…” Uçtu… Ne varsa, ne yoksa Siyah beyaz öpüşleri kaldı. Desem ki, nereye, nereye? Çıkar mı sesim, Duyarlar mı beni… Ben yalnızca şunu bildim: “O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler…” Yaşar Kemal

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Kalanlar ve gidenler ayrılan ayırdında ;
Talihsiz bir öykünün son cümlesidir bu,
Yarım kalmış bir esaretin ez cümlesidir bu

Kalanlar kalabalık bir izdiham kadar elemli
Kalanlar gidenlerden daha kederli

Ne geçmişe dönmek çare
Şimdi saatleri geriye döndürmek ne çare

Zamanın ağırlığımıdır üstümüze çöken
Kara bulutlarmıdır site site gezen

Kim daha kazançlı kaybedenlermi ?
Kazandığını düşünen fırsatçı abidelerimi ?

Şimdi yorgun bir pencere gibi açılmayı bekleriz
Şimdi yorgun bir perde gibi çekilmeyi bekleriz

Kelebek etkisimidir bilinmez sıradayağı tesirimi
Enkaz altında mağdur görüntüsü

Geri gelirmi gidenler bilinmez
Bilinmezse nedenlere gidilmez

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Kesinlikle öyle Yahya Kemal Beyatlı ya benzemek bile gurur verir.
Esattr üstadın gidişi , çalışmaların bitişi bizleri çok üzdü.
Ne yazıkki yapılacak bir şey yok.
Hiç mi iyi bir şey olmaz yada ne güzel oldu diyebileceğimiz bir şey meydana gelmez.
Kafama sıkar giderim modundayım.
Kötüye kullanım her daim olur.
İnsanların kararlarına bir tesirimiz olamıyor maalesef.
Benim düşüncem çizgi roman her şeyin üstünde olmalı.
Yedi iklim , dört deniz,okullar mahalleler ,köprüler ve tren yolları asfalt yollar boyu dizilmiş fabrikalar ve işçiler ve köylüler ve ülkem.
Sorun birde ayrılmakta değil şu lanet olasıca ,canı çıkasıca yalnızlık ve azlık duygusu. Hatta ve hatta tehcir edilmişlik hissi.
Suçum yokken ceza gibi ezilmiş hissediyorum.Benki bu yaşımda bile dirençle bakıyorum hayata.
Yenilmeyi kabul etmiyorum.
Savaşır gibi çalışıyorum.
Kabul etmiyorum hiç bir zaman haksızlığı.
Ezilerek geliyorum yaşamın içinden benim hiç oyuncağım olmadı mesela.
Benim istediğimi alabileceğim paramda yoktu.
Peynir ekmek yiyerek büyüdüm elmanın tadını unutmuştum.
Horlanmışlıklardan ,dışlanmışlıklardan paldır küldür ezikliklerden,çaresizlikten kimsesizlikten kopa kopa geliyorum.
Umutla ,mücadele ederek kendimi paralayarak ,hiçliğe tutunarak geliyorum.
Umudumu hiç kaybetmeden çocuk olmadan belki ,belki hep büyük sorumluluk taşıyarak geliyorum ama şimdi şu anda buradayım.Ezilmedik ,darbe almadık hiç bir yanım yok ama yinede burdayım.
Acı çektim biliyorum çekilenleri ,ezilenleri en iyi ben anlıyorum.Anlıyorum bu kadar anlıyorum.En derinden.
Her şeye rağmen yaşamayı kabul ediyorum.
Vedamı yinede canın sağolsun hocam daha kötüsünüde gördüm.

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
434
1,516
Üstat Esattr buraları iyice terk etti. Kendi mecrasını oluşturdu:

Bayramda paylaştıklarından sonra bir çok yeni çeviri/balonlamasını indirdiğimi sanmıştım. Ara sırada bakıyordum, ama içeriğine girmiyordum. Kendisinin her zaman dediği gibi, "ne olursa olsun paylaşıma devam" Hiç de bırakmamış. Tamam, tamam laf kalabalığına gerek yok

ESATTR Sunar
(Benim arşivimde eksik olarak tespit ettiklerim)--Ki bir kısmını bayramda indirmiştim. Başka yenilerde vardır mutlaka
Valerian 18-19-20-21 (seri Tamamlanmış)
Promethee 15
Aquablue 12-13-14-15-16-17
Moc Coy 9
Bois Maury Kuleleri 10
Bob Marone V3 sayı 1 Operasyon:Kurt
CARTHAGO da gelecek gibi

Not: değiştirilemez, değiştirilmesi teklif/eleştiri dahi edilemez.

esattr

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
29 Tem 2009
642
18,095
Keşke bu duyuruyu yapmasaydınız.100. yıl şerefine son bir hamle yapacaktım. Hevesimi kursağımda bıraktığınız gibi sürprizimle ilgili hayal kırıklığı da yaşadım. Sağlık olsun ne diyeyim. Umarım oradaki paylaşımları ben burada yayınlayana kadar kimse bir yerde yayınlamaz ya da kullanmaz. Üzüldüm sadece söyleyeceğim bu. Kızgınlığım başta paylaşımlarımı basanlaraydı, sonra yapıcı eleştirilerime kırıcı cevaplar verenlere döndü. En son kızgınlığım ise defalarca açıkladığım şeyleri tekrar tekrar soranlara şaka yollu yaptığım tepkiye verilen haksız (ki bana göre haksız. Yapan kişi ya da kişiler kendilerini haklı görebilirler. ) ağır sözler içeren tepkilereydi. Neyse belki yakında belki de yakından da yakında görüşürüz. Sağlıcakla kalın, çizgi-romanda kalın.

NOT: Bu mesajıma istinaden olumlu ya da olumsuz mesaj yazmayın. Bak karışmam ha... Laz damarımı attırmayın benim. Gelirim oraya.
Bakalım bu şakamı bazılarınız nasıl algılayacak?

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
434
1,516
Keşke bu duyuruyu yapmasaydınız.100. yıl şerefine son bir hamle yapacaktım. Hevesimi kursağımda bıraktığınız gibi sürprizimle ilgili hayal kırıklığı da yaşadım. Sağlık olsun ne diyeyim. Umarım oradaki paylaşımları ben burada yayınlayana kadar kimse bir yerde yayınlamaz ya da kullanmaz. Üzüldüm sadece söyleyeceğim bu.
Sürprizi bozduğum için üzgünüm. Yöneticilerden ricam mesajımı kaldırmaları.

Sağlıcakla kalın

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
883
5,207
Sayın @esattr , dün dostumuz @Aster01 mesajındaki link ile tesadüfen çalışmalarınızı gördüm ve de öncelikle '' Valerian '' ları bulmanın sevincini yaşadım. O Valerianlar ki , Enki Bilal'in çizgi romana adım attığı yıllarda efsane olmuş ve de Enki Bilal'i bilim kurgu dünyasına yönelten etkilerin başında gelmiştir. Seriyi uzun süredir arıyordum. '' Olumlu ya da olumsuz mesaj yazmayın '' diye belirtmişsiniz ama , isterseniz yazdıklarıma '' durum tespiti '' diyelim !! Bahsettiğim seri ve diğer serilerinize baktım , onca yayını gerçekleştirmek kolay iş değil , teşekkür gerektiriyor. Çizgi Diyarımızda bulunmanızı , dostlar gibi ben de dilerim. Çalışmalarınıza teşekkür ediyorum . Sağ olun.

Son düzenleme: