Zagor divani

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Zagor Te - Nay ın kızılderililer arasında bu kadar önemli bir yeri olmasında salt baltasının etkili olmadığını düşünüyordum elde ettiğim ezoterik bir takım verilerden Zagor'un inisiye edilmiş bir mistik olduğunu sözlü ve yazılı bir takım ismini açıklayamayacağımız kaynaklardan saptamış durumdayım.
Aynı zamanda büyük bir düşünür ve mistik olan bu büyük ruhun Zagor Divanı adlı 5 ciltlik aşılmaz anıt eserinden hikmetli sözlerini sizlerle paylaşmanın derin bahtiyarlığı içindeyim.

" Sen beni baltadan ve giysimde ki amblemden ibaret sanıyorsun ben ise gönüllerde aşk ateşiyim."

"Sen akıl diyorsun ben ise ateş suyu ile iki kadehte yitirdiğin şeyimi diyorum.
Sen ben diyorsun , ben sen aynıyız diyorum."

"Sen yaşıyorum diyorsun ben ise aşkı tatmamış gönüllerin her gün matemde olduğunu söylüyorum."

"Biz alem olmuşuz sen nefis diyarında hükümdar kalmak istiyorsun."

"Kendini bil nefsini kendin sanma nefsim benim diyorsan kudurmuş bir köpek gibi öfken, dişisini görmüş bir eşek gibi şehvetin senmisin ? "

"Benim bataklığım senin gül bahçelerinden yeğdir."

"Akıldan soruyorsun ;
Akıl anahtardır.Sen ise kilit yapmışsın.
Akıl rehberdir sen ise yolcu yapmışsın.
Akıl ustadır sen ise çırak yapmışsın.
Akıl güldür sen ise diken yapmışsın."

"Aklından çıkan fikrin gönüllerde ki aşkın yanında cılız bir saman alevi gibidir."

"Sen sende değilsin sen ben de değilsin sen beni aramıyorsun ama ben her gün seni çağırıyorum."

"Yiyecek arayan bir tavuk gibi eşelenip duruyorsun , ot bulmak için otlak arayan eşek gibi aranıp duruyorsun.Dünya malına meyletmişsin eşekler arasında tepişip duruyorsun."

"Kİm daha günahkar divane olamayan sen mi her gün bir günahkarla yatağını paylaşan şu aziz kadın mı ? "

"Sen yıkmak istiyorsun ben gönüllerdeki aşk saraylarını gösteriyorum.Sen kırmak istiyorsun ben aşkın mimarı olmayı anlatıyorum."

"Gönlünü yıkma , kalbini hüzne boğma sen yalnız olduğunu sanıyorsun senin haline senden çok ağlayan gözyaşı yüklü bulutları görmüyorsun."

"Sayılara boğma aşkı, hangi gönülde ne kadar aşk var senin matematiğin yeter mi sanıyorsun ölçmeye, saymaya senin ilmin bizim gönlümüzde uçuşup duran bir yaprak tanesi kadardır."

"Hak nerededir hak gönüllerin içindedir.Sen kendini gönlünü kapatmışsın, nefsinle mühürlemişsin.A gafil hakkı nereden bulacaksın."

"Hikmetli sözler söylüyorsun , için kir pas , içine bir baksan korkudan ölürdü nefsin."

"Her gün okuyorsun aynı şeyi ,gönülleri okudun mu hiç gönüllerin okur yazarımısın."

"Kendini bil kendinde öl diyorum nefsini baş tacı et demiyorum.Aklın esir düşmüş nefsine, nefsin esir düşmüş nefsin nefsine.Son nefesinde mi anlayacaksın nefis belasını."

"Bildiklerini anlat bana, söyleyeceklerini söyle bana ,düşündüklerini izah et bana sonra sus bırak gönüller konuşsun sonra dur gönülleri dinle.Aşkın olmadığı gönülden su akmaz.Aşkın olmadığı membadan su çıkmaz."

"Ne kadar çok değerli dünya senin için ne kadar önemli dünya malı senin için biz okyanuslara dalmışız sen kum taneciğinin peşindesin."

"Gönlüne al aşkı sonra aşkın gönlü ol ,ruhuna al aşkı sonra gönüllerin ruhu ol."

"Beden senin bineğin neden onu taşıyorsun."

"Gamdan ,hüzünden, dertden ,kederden arın ,kendini o mu sanıyorsun.,
Sen alemlere sığmazsın sen sema ederken bile kainat selam durur sana başı döner."

"Nefsinin bekçisi akıl ,sen ise kurda kuzu emanet etmişsin."

"Akıl başında taç olsun aklın başında olsun.Nefsini taç eyleme kendine aşkı sac eyleme."

"Gönül kararmaz aşıkların sultanının mekanı, kararan nefistir.Karadan da kapkara."

"Bağırıp duruyorsun seni sadece nefsin duyar."

"Aslandan kaçan eşekler gibi aşktan kaçıyorsun aşk gönle girince aslan sen olursun kaçan nefsin eşek."

"Biz gönüller sultanına talibiz sen nefisler şeytanına."

"Ey şaman , ey papaz , ey hangi dine inandığını bilmediğim garip kişi kılığın kıyafetin ne olursa olsun ,ister az ye ister haram kıl kendine dünyayı, gönlünü aşka açmadıysan aşk kapısının önünden döner durursun."

"Cüzzamlıdan kaçma senin insanlığın daha çürümüş , o namusunu kör nefislere kurban eden kadınları aşağılama onlar kendini şeytanlara siper etmiştir.Sen kendine insan diyorsun sen kimin nefsine kendini kurban ettin.Kimin şeytanına siper oldun.Çürümüş insanlığına ne yaptın."

"Yemek yiyorsun ,içiyorsun ,geziyorsun kendinde hiç gezdin mi nefsini hiç yedin mi ? Nefsini hiç içtin mi ? "

"Bana kızan açıkgöz softa senin gözün kör olmuş.Aşkı tatmayan gönüller görmez ,nefsiyle gören aklıyla kör olur."

"Kızgınsın ateş gibi ,
Nefretin alev gibi ,
Şehvetin yanardağ gibi ,
Gam ve kederin deniz gibi
Kendine bir bak belki görmek istemezsin."

"Aşk içinde alem ,alem içinde aşk divanelik divane olmuş aşıklar sultanını arar."

"Ben nefsime AHYAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAK " derim Ya Hak. Sen nefis kervanına devam dersin yola düşmüş bir kervan gibi devam dersin kervanbaşı yok kervandan ayrılan yok.Eşek sürüleri ve deve sürüleri birbirini izleyip durur."

Yukarıda yer alan sözleriyle Zagor un anlam derinliği konulara hakimiyeti ile aynı zamanda büyük bir düşünür olduğunu da görmek büyük bir sevinç yarattı bende.
Onun etkisi baltasında değil aslında " BALTA GİBİ HİKMETLİ SÖZLERİNDE "
Onu sarmaşıklar yardımıyla daldan dala atlaması değil büyük yapan Engin gönlü ve insan aşkıyla kalpten kalbe atlaması değerli yapan.

ÇEVİRENİN NOTU : Zagor Divanında "eşek" sembolik olup cehalet ,nefis , sabit fikirlilik , dünyaya bağlanma ve mal hırsı gibi nefsani duyguları izahta kullanılmıştır.

heyula

Yeni Üye
30 Kas 2014
36
146
Katip Çelebi meşhur bibliyografya kitabı Keşfü'z-Zunun'da bu ölümsüz divanın altıncı cildinden bahseder. Ne yazık ki bu cildin hiçbir nüshasına şimdiye dek ulaşılamamıştır. Rivayete göre üstat bu son ciltte birtakım cifir hesaplarıyla kehanetlerde bulunmuştur. Farsçaya hakimiyeti dudak uçuklatan üstadın her türlü şiir sanatında da (leff ü neşr, tard ü aks, sehl-i mümteni...) mahareti meydandadır. Divanın el yazmasının ise geçtiğimiz sene 1.000.000.000 dolara kimliği gizli bir koleksiyoner tarafından satın alındığının ajanslara bomba gibi düştüğünü belirtmeden geçmeyelim.