3 maymun olayi

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Yine kıyıda köşede kalmış bir kadim meseleyi gündeme getirmek istedim.
Bu meseleyi Osmanlı padişahları bile araştırmış hatta elçiler göndermişlerdir.Sorunun cevabını araştırırken çıldıran Kazıklı Voyvodanın hataen yağlı kazıklardan birinin üzerine oturduğu ve uzun süre kazık travmatolojisi konusunda uzman bir hastanede tedavi gördüğü rivayetlerde ve deruni hurafelerde mevcuttur.Hurafe ilminde ihtisas yapmış rivayet iliminde ise dönemin derin bilginlerinden ders almış bulunan El Hurufinin Hurafeden Rivayete adlı 18 ciltlik anıt dedikodu eserinin 15.cildinde voyvodanın başyaveri Çuvaldız Slimden nakledildiğine göre ;
"Bizim eleman yine çıldırdı 3 maymun olayına kafayı fena taktı ayağı kaydı sehven kazıkla buluştu yazık oldu "şeklinde beyanatı kuvvetli tafsilatı bulunmaktadır.
Yine Sherlock Holmes ün bu konu üzerinde sabahlara kadar Watson la çalıştıkları 40 gün 40 gece evden dışarı çıkmadıkları dönemin Londra İtfaiyesinin çıkan tütün dumanından yangın var zannederek olay yerine intikal ettiği ve Sherlock Holmes ve Dr.Watson un derin düşünceler içinde olduklarını Lestrada ya rapor ettikleri dönemin Time dergisinde yer almaktadır.
Bizim yerli uzmanlarımızdan Teksoy hocamızında konuyu titizlikle ele aldığı ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptığı hayvanat bahçelerinde şempanze , babun , orangutan , goril ,şebek gibi maymunları izleyerek maymunların cinsini / cinsiyetini / cibiliyyetini araştırdığı medyaya kadar yansımış durumdadır.
Konuyla ilgili Petranyus la birlikte yaptığımız incelemelerde ise taş devrinde de benzer şekilde ÜÇ DİNOZOR bulunduğunun hayretler içinde müşahade ettik.Yine resim örneklerinden birinde DÖRT MANDA resmini görünce hayretler içinde kaldık.Kadim bir kültürün derin sembolizmi ile karşı karşıya olduğumuz gerçeği hepimizi derinden sarstı.Özellikle dördüncü mandanın eliyle avret yerlerini tutmasında ki derin manayı halende çözebilmiş değiliz.Bize göre kadim uygarlıkların dolar ve altında ki artışlara dikkat çekmek için ve ilerde gelebilecek bir ABD başkanı konusunda ki kehanetlerinin soyut bir biçimde sürreal çizgide aşkın bir biçimde işlenmesi.Büyük bir yaratıcılık ve Dalinin resimlerinin öncülü olarak kabul ettiğimiz bir antik çağ dehası.Leonardo üstadımız görseydi kesin kabız olurdu.
İşte bugünkü derin sorumuz bu 3 MAYMUN OLAYININ PERDE ARKASI buyrun söz sizde nedir bu 3 maymun meselesi bu maymunlar dişimi erkekmidir babunmu şempanzemidir , evlimi bekarmı sözlü nişanlı mıdır ?
:D:D:D:D:)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

"Üç Maymun", Japonların en az 400 yıl önceye dayanan "özlü sözleri" "görmedim, duymadım, konuşmadım"ı resimsel olarak ifade eden "Üç Bilge Maymun" ya da "Üç Mistik Maymun" Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru'dur. İlk kez 17. yüzyılda bir Japon tapınağının kapısında oyma motif olarak temsil edilmiş olan bu maymunlar sırasıyla gözünü, kulağını ve ağzını kapatmış bir biçimde betimlenmişlerdi. Yıllar sonra başka kültürlerce de benimsenen bu ikonik özlü söz, hafif anlam kaymalarına uğrasa da bizde bile "üç maymunu oynamak" şeklinde kullanılıyor, yani olaylara bulaşma, karışma, görmezden duymazdan gel, çok fazla da konuşma, yoksa başını belaya sokarsın vs gibi anlamlar almış. Türkçede şu benzer deyimler ve sözler toplamında "üç maymun" meselini kapsayabilir: "Vaktin bolsa şahit ol, paran bolsa kefil ol", "insan ne çekerse dilinden çeker" "duymazdan geliver" vs. Yıllar sonra Batı kültüründe maymunların yerini başka simgeler de almıştır. Hatta bilgisayar dünyasında "emojileri" bile var: �� , �� , �� .

@edit
Mozilla Firefox'ta emojiler şöyle gözükmeliydi, ama Firefox'un
güncellenmiş versiyonu sorun çıkartıyor, görüntü olarak ekliyorum:
Emoji_3_Maymun.png

Sevgili "abolardis"in her bilmecesine anında cevap verme isteğim tuhaf bir şey, kendimi durduramıyorum! Aklıma nedense Alfred Hitchcock'un 1935'te çektiği "39 Basamak" filmi geliyor. Filmde bir tiyatroda gösteri yapan adam, seyircilerin sorduğu her soruyu biliyordu, filmin sonunda da sıkıntılı bir soruyu ("39 Basamak nedir" sorusunu) tam cevaplamak üzereyken adama locadan ateş ettiler!:d

6f85e701261b26060388de39fb4810cb.jpg

Son düzenleme: