Milyon taşi

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Ne kadar kolay bir soru oldu bu seferki sonunda soru işareti bile yok.
Aslında bir çok sır barındıran bir konu.
Mİlyon taşı meselesi tarihin en mühim konularından biridir.Esrarengiz bir taştır.
Taş yerinde ağırdır.
Taş gibi taştır.
Taş atmayın sakın ;
Buyrun Milyon Taşı meselesini birazda siz kurcalayın.
Yine kuyuya taşı attım.:D
İşiniz yoksa uğraşın işiniz varsa kitap okuyun.:)
Selamlarımızla.(Memnuniyetinizi dostlarınıza bildirmeyi unutmayınız.)

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,872
52,425
Kendi Koltuğunda
Ne kadar kolay bir soru oldu bu seferki sonunda soru işareti bile yok.
Aslında bir çok sır barındıran bir konu.
Mİlyon taşı meselesi tarihin en mühim konularından biridir.Esrarengiz bir taştır.
Taş yerinde ağırdır.
Taş gibi taştır.
Taş atmayın sakın ;
Buyrun Milyon Taşı meselesini birazda siz kurcalayın.
Yine kuyuya taşı attım.:D
İşiniz yoksa uğraşın işiniz varsa kitap okuyun.:)
Selamlarımızla.(Memnuniyetinizi dostlarınıza bildirmeyi unutmayınız.)

Üstadım şimdi bir şey diyecem..Diyeyyimi,demeyeyimmi..!
O zaman derler ki; Unmadık taş baş yarar. :D:Ğ Hatta mizah dergilerinde oh taş gibi hatun vs. yoksa sen ekmeğini taştan çıkaran adammısın yoksa taşı sıkıp suyunu çıkaranlardanmısın. 10 sene önce böbreklerimde taş vardı.Kırdırdım.Safra kesemdeki taşları hiç sormayın..Ne diyorum ben bende üşüttüm galiba ..
Kafama taş mı düştü ne..

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Milyon Taşı" (Million), Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu döneminde, İmparator I. Konstantin tarafından MS 4. yüzyılda İstanbul'a dikilmiş taş anıt. Şimdi kalıntıları Yerebatan Sarnıcı'nın yanında dikili duran taş o dönemin dünyasının tam merkezi sayılıyordu ve Antik Roma yolları bu noktadan başlıyordu. Çeşitli Antik Roma kentlerine olan mesafeler buradan ölçülüyordu. İtalya, Roma'daki "Milliarium Aureum" ile aynı işleve sahiptir. Batı Roma'daki Milliarium Aureum MÖ 20'de inşa edildiğine göre, bizimki onu örnek almış olmalı.

Sevgili "abolardis" umarım bu sefer de ters köşe yapmamışsındır. Zira sorularının altından hep aykırı bir şeyler çıkıyor da:p.

Million.jpg

Son düzenleme:

Mehmet Emin

Aktif Üye
25 Kas 2012
314
1,361
Ben bunu biliyordum ama unuttum galiba, merkezi taş mıydı neydi bizim Sultanahmet'te ki Dikilitaş gibi birşeydi.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Yok üstadım her zaman ki gibi araştırmacı kişiliğinizle tam isabet olmuş.
Her yol Roma ya çıkar sözü de Doğu Roma için söylenegelen bir sözmüş zaten.
Roma tarihi çok önemli çünkü Osmanlı bir çok kurumu olduğu gibi almış onlardan Harem ve toprak yönetim sistemi gibi.
Aslında konuyu açarken nasıl bir kültürel miras üzerinde oturduğumuza vurgu yapmak istemiştim.Bir dönem Konstantiniyye de 39 un üzerinde dil konuşulduğunu düşünürsek yanılmışta olmayız.
Enteresan bir kültürel miras üzerindeyiz.Celal Hocayla ilgili bugünki Günaydın yazısında bahsetmiştim çok önemli izahatlar vardı proğramda.Youtube da varsa mutlaka izlenmesi gerekir.
İlgisini eksik etmeyen değerli dostlarımıza selamlarımızla.