Çizgi roman paylaşımı ve torrent

aitor

Yeni Üye
4 Mar 2010
20
7
genelde ev
Gördüğüm kadarıyla hemen hemen tüm paylaşımlar rapid üstünden yürüyor. Birkaç çizgi romanda hotfile, mediashare, vb. dosya yükleme siteleri kullanılıyor.

Acaba, bazı toplamalar için "torrent" sistemine geçişe nasıl bakıyorsunuz? Diyeceğim o ki, birtakım serilerin dosyalarını tek tek çekmektense, torrent dosyası yaratılarak, public trackera yüklenen seriyi komple almak daha kolay olmaz mı?

Mesela, Martin Mystere Tay Yayınları serisi Cilt 1-10 arası tek bir torrent dosyası olsa ve bu dosya indirmek amacıyla torrent programına yüklendiği zaman, kullanıcı eksik sayıların işaretleyip alsa... gerçi bu durumda dosyanın seeder'ı var mı yok mu, olmayan seederdan dosya nasıl tamamlanacak gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ama belki bu da bir şekilde çözülebilir.

Diyelim torrent sistemi sorun oluyor, bazı serilerin rapid vb. sitelere mega-pack olarak yüklenmesi gibi bir şey yapılabilir mi? Yoksa paraya kıyıp, bir rapid şifresi mi edinmek daha ehven?

Ne dersiniz?

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Yok siz adresinizi verin, biz DVD'ye çeker postalarız.:D

Şaka bir yana dostlar tek amaç buraya konulanları en kolay yoldan alıp kaçmak olmamalı, binbir emekle taranan, sunulan bu kitapların tek amacı download etmek olsaydı tüm bu önerilere sıcak bakardım. Bir yorum, eleştiri, sayfalara girip çıkarak forumda gezinmek, iki sohbet etmek çok mu zor.

aitor

Yeni Üye
4 Mar 2010
20
7
genelde ev
Sanırım yanlış anlaşıldım. Benim torrent sistemiyle ilgili düşünceleri öğrenmek istememin sebebi, paylaşımı başka bir noktadan daha ilerletmek, geliştirmekti aslında.Yoksa zaten internet üstünde bir alay blog sitesi var, çizgi romanlara rapid, hotfile vb. linkler veren.

Buranın düzenli ve güzel işleyen bir forum olduğunu gördüğüm için ve benzer forum sitelerinde aktif olarak yer aldığım için, geleceği biraz muallakta olan, zaman zaman hukuki sorunlarla karşılaşıp, bazı dosyaların kaldırıldığı bir paylaşım sisteminin "yanında", bir de geleceği daha güçlü bir sistem önerdim naçizane.

Şöyle bir örnek vereyim. İleri derecede tutkularımdan biri belgesel seyretmektir. Eminim bu foruma üye birçok arkadaşın da ortak tutkusudur bu. 2001 yılında kurulan MVGroup adlı belgesel paylaşım forumunun aktif bir üyesiyim. Zaman içinde birkaç kişinin ortak çabalarıyla başlayan, şu anda 100binin üstünde kayıtlı üyesi bulunan bir forum bu. Birçoğunuz eminim sağda solda bu grubun yayınladığı, kendi trackerları üstünden geçen belgesellere denk gelmişsinizdir. Dosya isimlerinde www.mvgroup.org ibaresi yer alır (eztv.it adresinden indirilen dizi torrentlerinin yanında son bir aydır, bu grubun belgesel release'lerine de sıkça rastlanmaktadır). Ratio - kota sistemi yoktur, paylaşım kullanıcının vicdanına bırakılır, genelde de "indir ve kaç" olmaz, herkes en az 1.00 oranında aldığı kadarını paylaşır. Belgeselleri ripleyenlerden, dosyaları yükleyenlere, tekrar seed edenlerden, indirenlere, herkes birbirine teşekkür eder, maddi olarak olmasa da, manevi desteğini sunar. Sistem kendi trackerları, diğer, public trackler, usenet-newsgroup ve ed2k'ya kadar da genişletilmiştir.

Böyle bir sistemle oluşturulabilecek sistemlerin kombinasyonları gerçekten de ilk bakışta meşakkatli gibi gelse de, sürekli update edilen ve binlerce kullanıcısı bulunan türk torrent camiasında ciddi bir yenilik, hemen her forumda "çizgidiyarı.com - çizgi roman" ibareli bir alt forum bulunması işten bile değil. Üstelik bunun bir avantajı da, bu forumdan haberi olmayan ripper, scanner'ların camiaya katılması olur. Ha işin teknik kısmı yorucu, tracker bulmak, bu trackerlara giriş yapmak, hatta server kirası vs... ama ne derler malum, Roma da bir günde kurulmadı.

Şimdi gelelim bir diğer konuya. Elimde daha önce başka bir "konu" bölümünde belirttiğim gibi, ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerikan underground çizgi romanlarının olduğu 20 gb üstünde bir arşiv var. Ve ufaktan, zaman buldukça bunları buraya yüklemek istiyorum, ki bunların arasında Moebius, Tardi, Crumb, Croben, Gilbert & Sheldon, Liberatore, Will Eisner gibi efsanelerin işleri var. Ayrıca Jodorowsky, Moebius gibi ustaların röportajları, animasyon dünyasının -çizgi roman geleneğinden gelen- yönetmen ve çizerlerinin çalışmaları da mevcut.

Yani konu birkaç fasikülü bir yere yüklemek, ya da indirmek, ardından teşekkür etmek, ya da nobranca davranıp, tek kelime etmeden çekip gitmek değil, tüm bir çizgi roman evrenini el yordamı, imece usulü genişletmek.

aitor

Yeni Üye
4 Mar 2010
20
7
genelde ev
Yok siz adresinizi verin, biz DVD'ye çeker postalarız.:D

Şaka bir yana dostlar tek amaç buraya konulanları en kolay yoldan alıp kaçmak olmamalı, binbir emekle taranan, sunulan bu kitapların tek amacı download etmek olsaydı tüm bu önerilere sıcak bakardım. Bir yorum, eleştiri, sayfalara girip çıkarak forumda gezinmek, iki sohbet etmek çok mu zor.

Evet. Şaka bir yana. Uzak yana olsun hatta.

İlk mesajımda "rapidden tek tek indirmek, şöyle sıkıntılı, böyle zor" falan gibi bir laf etmeme rağmen, "adresinizi verin, biz postalarız" türünden bir laf sokulması ters geldi, ne diyeyim. Amacımın sadece download olmadığı, iki gündür üye olduğum bir forumda ufak ufak yazmaya başlamamdan anlaşılmalıydı bence. Ama her nasılsa, Türk forumlarında gelen her yeni ziyaretçiyi aba altında sopa göstererek karşılamak adet oldu galiba (bu sopalara karşı belli bir oranda da benim gibi böyle sitem edenler oluyor tabii). Aslında samimiyetinize inanıyorum Kroker. Daha önce benim de muhtelif yerlerde böyle çıkışlarım oldu, bir nevi sütten ağzın yanıp, yoğurdu üfleyerek yeme halleri. Anlayışla karşılıyorum. Ama öncelikle ne demek istediğime bir dikkat edip, ardından yorumlar yapılırsa ikimiz de iyi hissederiz nihayetinde.

Sağlıcakla.

Colinmccay

Yönetici
27 Haz 2009
7,008
10,809
Evet. Şaka bir yana. Uzak yana olsun hatta.

İlk mesajımda "rapidden tek tek indirmek, şöyle sıkıntılı, böyle zor" falan gibi bir laf etmeme rağmen, "adresinizi verin, biz postalarız" türünden bir laf sokulması ters geldi, ne diyeyim. Amacımın sadece download olmadığı, iki gündür üye olduğum bir forumda ufak ufak yazmaya başlamamdan anlaşılmalıydı bence. Ama her nasılsa, Türk forumlarında gelen her yeni ziyaretçiyi aba altında sopa göstererek karşılamak adet oldu galiba (bu sopalara karşı belli bir oranda da benim gibi böyle sitem edenler oluyor tabii). Aslında samimiyetinize inanıyorum Kroker. Daha önce benim de muhtelif yerlerde böyle çıkışlarım oldu, bir nevi sütten ağzın yanıp, yoğurdu üfleyerek yeme halleri. Anlayışla karşılıyorum. Ama öncelikle ne demek istediğime bir dikkat edip, ardından yorumlar yapılırsa ikimiz de iyi hissederiz nihayetinde.

Sağlıcakla.

Dostum mesajınla ilgili özelden ufak bir yazışma yapmıştım konuya bu şekilde gireyim ilk etapta ve devamını getireyim Kroker üstad olaya ufak kinayeli bir yaklaşımda bulunmuş sadece olayı büyütecek abartacak bir durum yok.

Dediğim gibi hoş geldin ve umarım kalıcı olursun.
Ne güzel olumlu mesajlar vermişken, yeni kazanılan bir çizgi severi kaybetmek, küstürmek istemeyiz velhasıl bizlerde.

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Samimiyetime inanıyorsanız, ki ben de sizin içtenlikle yardımcı olmak isteğinize inanıyorum, bir mesele yok. Abamızın altında sopa falan yok, bu forumda ilk mesajında istek yapan, eleştiri getiren üyelere bile sopa gösterilmedi bildiğim kadarıyla. Ama şakadan bu kadar uzak durmak isteğinizi anlayışla karşılıyorum, "ciddi" konularda buluşmak dileğiyle. Sevgiyle.

aitor

Yeni Üye
4 Mar 2010
20
7
genelde ev
Sevgili Colinmccay ve Kroker, ikinize de samimi ve içten cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim. Sizin gibi ben de vur-kaç'çılardan, bir alıp, iki alıp, üç alıp, hiç vermeyenlerden muzdaribim. Dediğim gibi, bu sözler, şakalar, aramızda latife olarak kalsın. Ama dikkat çekmek istediğim şey gerçekten de uzun mesajımda yazdığım gibi, çizgi roman evrenimizi genişletebilmek için neler yapılabileceği. :)
Sağlıcakla

not: bu forumda kalıcı olmayı planlıyorum.
+ ben de şakacıyımdır aslında. Ama hayatım boyunca da bek oynadım, sanırım çıkışım ondandı Kroker. Alınma, gücenme yok.

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,012
denize sıfır
konu tatlıya bağlandığına göre..
bh9iz25xspthf1bom.jpg

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
İlgiyle atışmaları(?) izledim.Son lafı büyük beyaz söylemiş .Tatlya bağlandı .hoş geldin dostum.Yukarıda öyle paylaşım isimlerinden söz ettin ki içim içime sımıyor sabırsızlıkla bekliyorum.20 gb az değil yani.Selametle.

azazel85

Yeni Üye
21 May 2010
3
0
arkadaşlar dilerseniz aylık 5 gb trafıklı bır hostıng de download scrıp kullanarak cızgı romanları lısteleyebılırım. yalnız bı ık ıtane google reklamı atarım sagına soluna sıtenın.

ok dersenız bı domaın ısmı belırleyıp soyleyın verıelrı gonderın ekleyım.

hızlı ve kolay ulasılır sekılde herkes alsın.

elınde upload etmek ıstedıgınız dosyalar varsa gecıcı ftp adresı olusturup verırım uplod edersınız kategorısıne gore ben gereklı yere yerlestırıım

saidgoren@hotmail.com dan msn den ulasabılırısnız.

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası
Ben Çizgi Roman cbr ve pdf dosyaları bulmak konusunda Usenet kullanmayı da tavsiye edebilirim:

Ücretsiz Usenet üyeliği için: (daha hızlı indirme ve kota için pro versiyonları da var)

Ücretsiz Usenet programı önerim:

Grup araması yapılacak adreslerin linkleri:

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası
Torrent dosyalarını forumda direkt olarak paylaşmak mümkün gözükmüyor. Ben bir keresinde magnet link'i not defterine kopyalayıp onu mesajıma eklemiştim. Torrent programı olarak uTorrent'i de önerebilirim. Ama eğer birden fazla bilgisayar ile çalışıyorsanız, o zaman adresine girip uTorrent portable versiyonunu indirebilirsiniz, USB belleğine taşıyıp, dilediğiniz bilgisayara kopyalayıp oradan programı çalıştırabilirsiniz, tabi indirilen dosya yerini bilgisayarda bir yer olarak seçmek yararlı olur. Torrent linkli not defterli konuyu açtığımda foruma torrent ekleyememiş ve torrent magnet linkini henüz paylaşmamıştım. Usenet gruplarından bir iki tane cbr dosya indirmişliğim vardı. Bu arada Mega NZ gibi çalışan bir torrent sitesi de tavsiye edeyim: Bu sitenin hem ücretsiz hem de paralı seçenekleri var, bir hayli kullanmışımdır. Magnet linki yazıyor ya da torrent dosyasını yüklüyorsunuz. Ayrıca torrent2magnet diye Google'da arama yapınca torrent dosyalarının magnet linklerini görüp kopyalayıp yapıştırabilirsiniz de.

Son düzenleme: