ÇR Arşiv Sıralaması

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
Selamlar Çizgi Dostlar;
Tüm verilen emekleri yakından takip ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Sanırım ortak bir sorun var sizlerle paylaşmak ve çözüm üretmenizi rica ediyorum.
Sıkıntı arşiv sıralaması, (Kota, indirme hiç sıkıntı değil)
Kafam öyle karıştı ki bir dostumuz arşiv sıralamasını nasıl yapmış, nasıl düzenlemiş, nasıl isimlendirmiş bilmek istiyorum. Bilhassa Sevgili Daltas ve YaşlıKurt muhteşem ikilinin paylaştığı Renkli Teks ve Zagor'lar...
Çizgi Dostlar arşivlerinin ekran fotosunu atarsa çok memnun olurum. Büyük ihtimalle hepimiz çok şey öğreniriz. Saygılarımla...

Son düzenleme:

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,281
4,322
Sevgili Ertekin ben sıralamamı kendimce böyle yaptım.

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_46 Apr. 18 00.06.jpg
    ScreenHunter_46 Apr. 18 00.06.jpg
    56.1 KB · Görüntü: 69
  • ScreenHunter_47 Apr. 18 00.07.jpg
    ScreenHunter_47 Apr. 18 00.07.jpg
    89.8 KB · Görüntü: 51
  • ScreenHunter_48 Apr. 18 00.08.jpg
    ScreenHunter_48 Apr. 18 00.08.jpg
    47.6 KB · Görüntü: 44

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Kategorilerin seçimi kişiden kişiye, onun alışkanlık ve zevklerine göre değişir. En iyisi sevgili "büyük beyaz"ın önerdiği gibi forumdaki kategorizasyonu benimsemek. Bu ileriki arşivlemeler için de kolaylık sağlar. Ben asıl "dosyaların adlandırılması" hususunda ezelde beri hep tereddüte düşmüşümdür. Çok eski yıllarda (1990'lar) ortalarda "Kitap tarayanın alet çantası" adında bir txt dosyası dolaşırdı. Şimdi aradım HD'ten silinmiş. Sanırım büyük kütüphanelerden birinin taramayla ilgili prensiplerini içeren bir tekst dosyasıydı. Ben önce orada önerilen adlandırmayı benimsemiştim. Çok büyük arşivler için tanzim edilmiş sanırım. Aşağıdaki örneklerdeki gibi "yazarın soyadı-virgül-adı-nokta-tire-kitabın adı" şeklinde adlandırma yapılıyordu. (Nokta ve tirelerden sonra boşluk bırakılmayacak) Birden fazla yazar varsa arada bir noktayla ayrılacak filan. Dosya adının sonuna bazen yayınevi ve basım tarihi vs ekleyebiliyorduk. Bunları bilgisayar otomatik sıraladığı zaman mantıklı bir görünüm arzediyordu. Bir müddet böyle gitti. Ancak sonradan indirdiğim kitaplarda bu kurala uyulmamış olduğu için, ve her dosyanın adını değiştirmeye vakit olmadığı için ben de bu kurala uymamaya başladım. Üstelik bazı çizgi romanlarda çok sayıda kişinin emeği geçmiş oluyordu, ve dolayısıyla çok uzun bir dosya adı oluşuyordu. Bazen kitabın adı yazarlarının çok önüne geçiyordu. Bu durumda sadece kitap adını bulundurmaya başladım. Bir de o kadar çok dosya indirmeye başladık ki, adını değiştirmeye vakit bile kalmıyor. Haliyle bir karmaşa oluşmaya başladı. Ama aslında bunlara fazla da gerek yokmuş gibime geliyor. Dosya adının içine birkaç anlamlı anahtar kelime yerleştirmek yeterliymiş. Zira bilgisayardaki "dosya yöneticileri"nin arama özellikleri mükemmel. Bir de CALIBRE gibi ücretsiz "katalog yazılımları" bile çok iyi hale geldi şimdi. Kitabın kapağını sanal bir kitaplık rafında görüp seçebiliyorsunuz. Ama yine de kaba bir sınıflama (klasörleme) yapmak iyi olur. Çizgi romanlar-dergiler-kitaplar-köşe yazıları vs gibi.

"Kitap tarayanın alet çantası" dosyasında önerilen adlandırmaya örnekler:
ORWELL,GEORGE.-Hayvan Çiftliği
POE,EDGAR ALLAN.-Morgue Sokağı Cinayeti (Varlık, 1962)
BOGDAN,ROBERT.-Freak Show,Presenting Human Oddities for Amusement
GRUMMER,ARNOLD.GRUMMER,MABEL.-Complete Guide to Paper Casting

@ek:
İki "katalog yazılımı". İlki ücretli olan "Mediaman". İkincisi sanırım ücretsiz: "Calibre". İlkinin geliştirilmesi aşamasında, henüz ücretsizken kaydolduğum ve geliştirilmesi aşamasında geliştiricisine bir iki öneride bulunup (ki bunlar kabul edildi) katkıda bulunduğum için ücret ödemeden sahip olduğum bir yazılım. Ama uzun süredir kullanmıyorum. Sanal rafları çok gerçekçidir ve değiştirilebiliyor. İnternetten kitabın (ya da DVD, CD vs) özelliklerini indirip kataloğa yazıyor filan. İkincisini kullanmadım, ama övgüler alıyor, bir de ücretsiz galiba. Formatlar arasında dönüşüm filan da yapıyormuş. Ekran görüntüleri aşağıda:

Katalog_yaz_l_m.jpg

Son düzenleme:

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
Çok teşekkürler, Teks ve Zagor'un orjinal sıralaması var, ama araya Özel, Almanak ve Maxi seriler girince sıkıntı oluyor kronoloji de, o zaman diyarda ki gibi ayrı bir seri açmak daha kolay olur, bir de isimlendirme sıkıntısı var, bunu da şöyle düşündüm macera isimlerini forumdaki sıralı lıstelerden bakıp kopyala yapıştır yaparak EXEL e atmak, başka çözüm yok gibi...