1 TB Çizgi Roman Arşivi Yandı. :(

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
2009'dan şimdiye kadar Harddisk'te depoladığım (10.000'lerce) tüm Çizgi Romanlarım 1 hafta önce yandı.
1 haftadır hangi teknik servise gittiysem de sonuç alamadım ve şu an tamamen artık geri kurtarmanın mümkün olmadığını anladım ya da kabullendim.
Çok mutsuzum Çizgi Dostlar... :'(

Tüm DC ve Marvel,
Fumettilerin 10/9'u,
Mizah, karikatür ve çocuk dergilerinin tümü,
Ara da bulasın ÇR tümü,
Vel hasıl 1 TB'tan %98 yandı.
Bilgisayarım da kalan sadece az sayıda Teks, Zagor, Teksas, Tommiks, Tom Braks, Dylan Dog, Ken Parker, Büyülü Rüzgar, Mandrake ve Karaoğlan kaldı ama dediğim gibi çok az sayıda...
Yardımlarınızı bekliyorum Çizgi Dostlar...

Son düzenleme:

igdirnet

Aktif Üye
8 Tem 2016
243
768
çok üzücü bir durum.Yakın zamanda aynı durumu yaşamıştım.Arşiv ettiğim filmlerin bulunduğu harici disk masadan düşerek el sallayıp gitti.İçindeki hiçbir şeyi kurtaramadık...

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
Tüm DC ve Marvel,
Fumettilerin 10/9'u,
Mizah, karikatür ve çocuk dergilerinin tümü,
Ara da bulasın ÇR tümü,
Vel hasıl 1 TB'tan %98 yandı. :(
Bilgisayarım da kalan sadece az sayıda Teks, Zagor, Teksas, Tommiks, Tom Braks, Dylan Dog, Ken Parker, Büyülü Rüzgar, Mandrake ve Karaoğlan kaldı ama dediğim gibi çok az sayıda...
Yardımlarınızı bekliyorum Çizgi Dostlar...

Son düzenleme:

sinoplu

Süper Üye
1 Mar 2017
189
747
Karadeniz
Sevgili ertekin, aynı durumdan muzdarip 2tblık film arşivimin olduğu harddiski kurtardım, ancak aylar sürdü, yaklaşık 1 sene kurtaramadığım harddiski format atmadan beklettim, bir umut bir yolunu bulurum diye :)

Kullandığım program disk internals partition recovery, bunu netten bulup indir, youtubeda kullanım videoları var, senin dosyalarının boyutu benim videolar gibi yüksekte değil daha kolay kurtarırsın.. Ben programla harddiski okuma modunda açıp 5er 10ar kurtardım, anlık olarak çok çekemiyordum, harddisk ısınınca donmalar oluyordu. Soğutmak için kış aylarında balkonda bekletip sonra tekrar açıyordum :)

Velhasıl yaklaşık 2tb videoları kurtardım.. Bir denemeni tavsiye ederim.

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Geçmiş olsun Sayın Ertekin,

Üzücü bir durum... Benim de 4 yıl önce 1 TB Western Digital USB 2.0, %80 dolu MP3 hardiskim gitti... Kablo girişine yeni soket lehimlettim olmadı... Plaketini değiştirdim olmadı... Hala duruyor...

Bu olaydan sonra önemli olanları yedekli tutuyorum... Western Digitalden uzak duruyorum... Girişi soketli değişebilir Seagate USB 3.0 hardiskleri tercih ediyorum...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,640
Gaziantep
Sıkma canını.
Çizgi Diyarı'nda hepsi duruyor.
7-8 yıl önce aman şu da arşivimde olsun diye gözümüzü kapatıp indirmediğimiz çizgiroman kalmamıştı.
Şimdi daha seçici olursun ve daha güzel bir arşiv oluşturursun.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
Sıkma canını.
Çizgi Diyarı'nda hepsi duruyor.
7-8 yıl önce aman şu da arşivimde olsun diye gözümüzü kapatıp indirmediğimiz çizgiroman kalmamıştı.
Şimdi daha seçici olursun ve daha güzel bir arşiv oluşturursun.

Sevgili Abim,
Sen benim arşivi görseydin öyle demezdin.
Seçicilikte tamam sıkıntı yokta,
Şuan telife takılan bütün ÇR lar vardı bende.
Hatta tüm T... serisi vardı. En çok onlara yanıyorum. Sevgili Abimiz Profesörün Ara da Bulasın paylaşımları, Bakunin üstadın Süpermen, Örümcek Adam, Kaptan Marvelleri, Bilka Serileri...
Hemen hemen aklıma gelemeyecek her şey, rapid döneminde premium üyelik ile indirdiklerim ...
Nasıl sıkmam canımı,
Ha evimi kaybettim, ha Çizgi Romanlarımı...

Son düzenleme:

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,164
4,976
Geçmiş olsun, maalesef sayısal kayıtların böyle bir riski var.Bir liste çıkarıp paylaşırsanız; bizde olanları WeTransfer aracılığı ile mail adresinize gönderebiliriz.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
Geçmiş olsun, maalesef sayısal kayıtların böyle bir riski var.Bir liste çıkarıp paylaşırsanız; bizde olanları WeTransfer aracılığı ile mail adresinize gönderebiliriz.

Yarın İnşaAllah 2TB Seagate HD gelecek bana;
dediğim gibi arşivi iyi olan gönüllüler bana özelden ulaşırsa dilesin benden ne dilerse;
Burası Midyat: Çay, Kahve, Telkari... :D

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
359
3,069
Tokat -Niksar
Geçmiş olsun üstadım. Ben önlem olsun diye 2 harici harddiskte yedek tutuyorum. Bir tanesi yanarsa öbürü kullanılmak üzere bekliyor. Daha önce ben de bu acı tecrübeyi yaşadığım için yoğurdu üfleyerek yiyorum artık. Yaklaşık 750 GB bir arşivim mevcut. Yardımcı olmamı isterseniz yollayın harddiskinizi hepsini aktarayım.

Yardımcı olmak istemem tamamen duygusal nedenlerden. Yoksa çay, telkari falan değil üstadım. :)

Son düzenleme:

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
Geçmiş olsun üstadım. Ben önlem olsun diye 2 harici harddiskte yedek tutuyorum. Bir tanesi yanarsa öbürü kullanılmak üzere bekliyor. Daha önce ben de bu acı tecrübeyi yaşadığım için yoğurdu üfleyerek yiyorum artık. Yaklaşık 750 GB bir arşivim mevcut. Yardımcı olmamı isterseniz yollayın harddiskinizi hepsini aktarayım.

Yardımcı olmak istemem tamamen duygusal nedenlerden. Yoksa çay, telkari falan değil üstadım. :)

Bilirim abim teşekkürler,
Hocam siz 2TB tı doldurun hele, (arşivlik ne varsa ÇR, Film, Çizgi film...):22:
Çay, Kahve ve Telkari benim hediyem,
Göndermezsem ben rahat edemem.

seyhanf

Kıdemli Üye
12 Kas 2013
101
170
Sevgili Ertekin, 1940-2016 arasi butun DC comics ve de onemli sayida MARVEL comics indirebilecegin bir torrent sitesi: Torrentday.com (Abonelik gerekiyor)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,950
ordu-turkey
Ben geçen sene temmuzda 2.4 tb hd verileriyle gitti.Şu anda samsunda kurtarmaya çalışıyor.hepsi dvd'lerde kayıtlıydı.Ama hd de düzenliydi.Çok üzüldüm.Benimde 2.4 tb çizgiroman hd aynı şekilde şu anda.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Sevgili ertekin;
Öncelikle çok üzüldüm,geçmiş olsun.
Hard disk yandı diyorsunuz nasıl bir yanma bu yandığı bölüm elektrik aksamıdır.İçindeki dönen disk sağlamdır.
Yetkili servis içindeki bilgileri alması lazım nasıl alamıyor,işine gelmiyor bence yangın çıkan bir evdeki pc nin hard diskindeki bilgiler bile kısmende olsa kurtarılıyor.
Aynı marka bir hdd nin elektrik aksamını bozuk hdd ye montajla bile kurtarılabilir.
Bir uzmanı çözer bence bu iş.
Verilab diye bir firma var bence orayı bir arayın size yardımcı olacaklardır.Telefonları(0242) 345 1345
Web adresi:
Saygılar sevgiler.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
Hor kullanımdan ötürü zaten eski olan disk, parçalanmış ve yavaşlayıp okumamaya başladı. Sevgili atsinaa arşivini benimle paylaşacak sağolsun. Tek eksik T... olacak böylece. Ben de T... tüm maceraları mevcuttu. T... arşivi olan dostlar bana özelden ulaşabilirse mutlu olurum. Yorumlarıyla tüm destek olan dostlara saygı ve sevgilerimle...

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,182
8,056
Öncelikle çok çok geçmiş olsun.
Benim 500 GB lik HDD açılmıyordu.
Ama içerisinde var sandğım değerlerin bir kısmı
Başka yerde yedekli olduğu için önemsememiştim.
Kadıköy Yazıcılar iş hanında
Bu konularda yardımcı olabilecek
Firmalar olabileceğini sanıyorum.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,993
Geçmiş olsun dostum.İki kere hard disk yakmış biri olarak ne yaşadığını tahmin ediyorum.
Benim tavsiyem çok zor temin edebilecek verilerinizi ilave olarak dvd cdlere de aktarın.
Neyse ki arşiv saklayan dostlarımız mevcut.Çizgi diyarı mevcut.
Tekrardan geçmiş olsun...

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,382
10 kere basima geldi 8'inde kurtardim ama bazen tamamen profosyonel yardim gerekiyor ve cok pahali. Istanbulda hardiski acip icindeki diskleri ayni model baska bir diske yerlestirecek sifir tozlu lab. bulunur mu bilmiyorum ama dedigim gibi harddiskin fiziksel zarar görmustur ya da binde bir olacak bir sey basina gelmis olabilir. Bunun disinda Getdataback cogu zaman hayat kurtarir o da görmüyorsa cok zor.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Öncelikle geçmiş olsun. Geçmişte birçok kereler benim de başıma geldi, fotoğraf albümleri vs gibi değerli dosyalarımın bir kısmı kurtarıldı bir kısmı da sonsuza kadar olarak kayboldu gitti. Bunların çoğu EIDE disklerde oldu, bunlar zaten şimdilerde pek kullanılmıyor. Yeni SATA disklerde çok az görülüyor. Kişisel deneyimlerim Western Digital denen markadan uzak durmak. Samsung disklerden çok memnundum ama o da disk işinden çekiliyor mu ne, yüksek kapasiteli disklerde piyasada pek görülmüyor artık. Seagate'lerden memnunum. Bir diğer gözlemim depolama amaçlı kullanılacaksa yavaş dönen diskleri tercih etmeli (5400 devir). Zaten işletim sistemi onda yüklü olmayacağından yüksek devirli (7200 devir) olması şart değil. Düşük devirlilerin bozulma riski daha az bence (Benim Samsunglar hep düşük devirliydi). Harici diskler zaten hep düşük devirli olurlar. Bir gözlemim de şu. Kapalı duran bilgisayarın USB portunda harici bir disk bağlıysa bilgisayarı başlatmadan önce onu çıkartın. Bazen bilgisayar açılırken güç kaynağından gelen dengesiz/fazla elektrik USB'de unutulmuş harici HD'i yakabiliyor, benim MP3 dolu bir 2,5'luk diskim böyle yanmıştı, koku filan da gelmişti resmen.

Bir diğer gözlemim Hard Disk alırken bir de yabancı sitelerden özelliklerine bakın. Bizde gizliyorlar, ama bazı hard diskler tekrar tamir/bakım görüp satılıyor (refurbished). Anormal çok sayıda HD kullanan bazı veri merkezlerinde, ya da gözetleme/kayıt amacıyla kullanılmış hard diskler ömürlerini tamamlaması beklenmeden belli bir çalışma saati sonunda kullanım dışına alınıyorlar. Kendi fabrikası bunları gözden geçiriyor, gerekli parçalarını değiştiriyor ve yeniden piyasaya veriyor. Tüketici hakları iyi korunan ülkeler oldukları için satılırken bunların "refurbished" oldukları belirtiliyor ve çok daha düşük bir fiyata satılıyor. Bizim gibi ülkelerde bu belirtilmiyor, ömrü azalmış bir HD'i ne kadar ucuzmuş diye üstüne atlayıp alıyoruz. Bazen de yüksek fiyatlara alıyoruz. (Ben eriyebilen kahvelerde de aynı haltın yendiğinden şüpheleniyorum. Buradan yüksek fiyatla aldığımız markalı instant kahvelerdeki bayat tadı hatırlayın. Yurt dışından hediye getirilen, üstelik ucuzcu marketlerden alınmış adı sanı belli olmayan instant kahveler bile bizimkilerden fersah fersah lezzetli). Kısaca yabancı sitelerde "refurbished" ibaresini görürseniz riski göze alarak satın alın. Gerçi onlara da belli bir garanti veriyor fabrikası. Dış görünüş olarak onun yenilenmiş bir disk olduğunu anlamanız imkansız. Ancak seri numarası ve markasıyla ilgili yerlerden araştırmak lazım.

Bir başka tavsiyem artık hem kapasiteleri gittikçe artan hem de fiyatları düşen SSD disklerle ilgili. Birçok avantajı var (hızlı, az güç harcıyor, ısınmıyor, sessiz vs) ama bir dezavantajı var ki bu konuyla ilgili. Onlarda bir arıza oldu mu data kurtarmak imkansızdır. Bu nedenle SSD disklerinizde asla değerli dosyalarınızı tutmayın. Benim SSD diskte sadece işletim sistemi yüklü, o kadar. İleride belki teknoloji gelişir, bu dezavantaj aşılır.

Mutlaka bir harici diske yedeklerinizi alın. Yedek alınacak diskin sürekli çalışıyor olmaması gerekir, onun için harici dedim. Belli aralıklarla yedeğinizi alırsınız (çok çok uzun süreler çalışmayan disklerde de veri kaybı olabileceğine dair bir Bilim Teknik yazısını paylaşmıştım eskiden. Mesela 10-15 senedir çalıştırmadığınız bir diskiniz varsa (ki benim var!) ara sıra içine bir bakmak iyi olur). Bir arkadaşımızın dediği gibi sabrınız varsa DVD'lere yedek almalı. Bir yerde okumuştum kaydedilebilen Blu-Ray'leri (kapasiteleri yüksek olduğu için) veri yedeklemede kullanıyorlarmuş. DVD kayıtlarında kaliteli markaları tercih edin. Çok ucuz DVD-R'lerde bilgiler bazen okunmaz hale gelebiliyor. Bunları da iyi ortamlarda muhafaza etmek gerekir. DVD'lerin yeniden yazılabilenlerine yedek almıştım bir zamanlar. Bir DVD-RW 4,5 GB kapasiteli. Sizin 1TB'lık HD'inizi DVD-RW disklere yedeklemek için 222 disk gerekiyor. Pay bırakarak 250 disk diyelim. Büyük sabır işi (ben yapmıştım gerçi!). Belki tamamlanmış değerli ÇR koleksiyonlarından bazıları bunlara kaydedilebilir.

Bir bilgisayarcı arkadaş kurtarılamayacak HD yok demişti. Çok büyük hasarlar almış disklerden bile bilgi kurtarıyorlar. Ama fiyatlar da ona göre gittikçe artıyor. Arkadaşların önerdikleri yöntemleri deneyin. Bu sırada disklere (şayet çalışıyorsa) yeni veri sakın yazmayın. Eskileri tamamen kaybedersiniz. Olmazsa ikinci aşamada lokal bilgisayarcınıza başvurursunuz. Netice alınmazsa daha teknik merkezlere gidilebilir. Ama çizgi romanlar için değmez, değersiz oldukları için değil, sakın yanlış anlaşılmasın, Çizgi Diyarı'ndan çoğunu tekrar yerine koyarsınız, zamanla tamamlarsınız, hatta daha rafine bir koleksiyon yapabilirsiniz. Ama bir fotoğrafın değeri dünyaya bedeldir. Aziz Nesin'in elinde annesinin bir fotoğrafı yokmuş. Yazılarında onun tek bir fotoğrafı için bütün kitaplarını, bütün varlığını vermeye hazır olduğunu söylemişti. Yine en pratiği harici HD'ler. Şimdi çok ucuzladılar. Yine bir katılımcının dediği gibi yedeğin yedeği de alınabilir belli periodlarda. Mesela 1. yedek haftada bir, 2. yedek 3 ayda bir gibi.

Bu malumatın çoğunu biliyor olmalısınız. Ama ben kendi gözlemlerimi yazıya döktüm. Ben hasar göre göre deneyim edindim. Son zamanlarda daha az hasar görüyorum. Ama zarar gördüğüm zamanları hatırlıyorum, hep ihmalkar davrandığım zamanlarda oluyordu (Murphy kuralı mıydı?) "Dur şunun yedeğini gelecek pazar alırım, şimdi hiç havamda değilim, işim var" filan dediğim an mutlaka şebeke cerayanı gider ve bir hasar, bilgi kaybı oluşurdu. Bu vesileyle aklıma geldi, çoğu bölgede "elektrik kirlidir", akım dalgalanmaları çok oluyor. Bu nedenle ben "kesintisiz güç kaynağı" (UPS) ve "surge protector" özelliği olan kablo uzatıcılar kullanıyorum. Data kayıplarının çoğu bu elektrik kirliliğinden oluyor.

Tekrar geçmiş olsun.

Aklıma gelen bir iki ilave: Yedekleme uzun sürecekse harici disk kutusunun üzerine "buz aküsü" veya "buz kasedi" diye satılan şeylerden (hani eczaneden aşı filan alırken beraberinde verilen soğutucu blok) bir tane koyuyorum. Özellikle sıcak bölgelerde harici hard diskler bazen ütü gibi ısınıyor, ve bu da arızalara ve veri kayıplarına yol açabiliyor. Bir de harici HD'leri darbelerden koruyun.

Son düzenleme:

yturan

Onursal Üye
28 Ağu 2009
1,058
4,683
Denizli
Geçmiş olsun üstat...

sen yanmasan
biz yanmasak,
HDD yanmasa,
nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa...

yuzbasivolkan

Aktif Üye
31 Ocak 2012
200
608
20 TB Arşivim var hepside 2tb 3tb 1tb gibi vede hepsi
Western Digital şimdiye kadar hep bunları kullandım ve devam ediyorum ikinci favorimde samsumg disklerdir.Segaata ve lacieye bulaşmamanızı tavsiye ederim onlardan çok sıkıntım oldu.
Üstüne basarak söylüyorum Western Digital 1 numaradır.
Zaten kurtarılma olaylarını arkadaşlar çok güzel anlatmışlar.dvd yazma yedekleme olayı biraz yaş ona verilevcek zaman ve parayı taşınabilir hddler yöneliniz zamandan kazanınız.
Ertekin hdd hiç açılmıyormu devresimi yandı yokda tabiri caizse kafamı attı.Dönen disk darbede ve elekttiğin fazla gelp gitmesinden oluşur bu zor kurtulur ama devre yandıysa kurtulur aynı serinin üsplaket devresini söküp takarsan çalışıyor.
Scanfan üstadın dediği gibi ups ve elektrik korucu yanı akım koruyucu kablo ve 3lüler kullanmamız şart oldu.

Ha bu arada tarkan serisi kimde varsa çok ihtiyacım var onları okumaya çocukken her hafta alıyordum zamanla kayboldular verebilecek bir arkadaş benlede irtibat kurabilir şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

yuzbasivolkan

Aktif Üye
31 Ocak 2012
200
608
Ha bu arada hdleri inceledim dolar yüzünden uçmuşlar.
Acaip pahalı bu ne ya bu kadar pahalı olurmu..
sanki pc satıyorlar.

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
Selamlar,
Öncelikle geçmiş olsun, ne tesadüftür ki bende 2 gün önce harici hdd mi yere düşürdüm, pc dosyaları görüyor ancak okumuyor kurtarma şirketleri fahiş fiyatlar çekiyor, arşivim 500 gb civarı idi ancak tek tek boyut küçültüp reklam vb sayfaları silerek düzenlemiştim kurtarabilirsem elimdekini size kopyalayabilirim başaramazsam bende diyar dostlarından yardım rica edeceğim.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,396
6,522
Ankara
Selamlar
Çok geçmiş olsun. Bence çizgi roman işi kolay. Burada (ben dahil) bir çok insan yardım eder birbirine. Fotoğraf ve şahsi videolar varsa o zaman yukarılarda anlatılan profesyonel yardıma yönelmenizi öneririm.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
Selamlar
Çok geçmiş olsun. Bence çizgi roman işi kolay. Burada (ben dahil) bir çok insan yardım eder birbirine. Fotoğraf ve şahsi videolar varsa o zaman yukarılarda anlatılan profesyonel yardıma yönelmenizi öneririm.

1 TB Sadece ÇR arşiviydi, bir iki güne Harddisk elimde olur ve Sevgili Atsinaa'ya gönderirim sadece T... eksik kalıyor, siz de T... varsa bana ulaşabilirseniz çok memnun olurum.

Son düzenleme:

miay669

Yeni Üye
27 May 2014
27
29
sayın hocam ben adına motorlu diyorum eğer harddiskiniz adaptörlü ise dış kasasını kırıp içindeki diski herhangi bir pc ye takarak yeniden kullanabilmiştim.
iki kez yapmıştım.birinde kurtaramamıştım

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,639
Kasımpaşa
Sevgili dostlar bu forumda telif sorunu olan paylaşımlar yapmıyoruz
Herhangi bir yayıncı ya da hak sahibi bize böyle bir taleple gelirse derhal isteğini yerine getiriyoruz.
Paylaşım yapmadığımız gibi bu konudaki sıkıntı doğurabilecek yorumlara, isteklere de izin vermediğimiz bilinmelidir.
Ancak bu konu başlığı altında hak sahibinin telif konusunda açıkca yayınlanmaması konusunda talepte bulunduğu TARKAN adli çizgi roman konusunda sürekli bir istek yapılıyor.
Buna kesinlikle izin vermem mümkün değildir.
Lütfen bu konuda gerekli hassasiyeti gösterelim.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
...hak sahibinin telif konusunda açıkca yayınlanmaması konusunda talepte bulunduğu...

Telife takıldığını biliyordum da, telif sahibinin paylaşım ile ilgili açıkça yayınlanmamsını talep ettiğini bilmiyordum uyarınız için teşekkür ederim. Gereğini yapacağım Sevgili Abim...

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
Olmuş olana bir şey yapamam.
Paraya kıyıp NAS ve 2 HDD alıp, modeme bağladım, gigabit ethernetten, evin her yerinden kablolu-kablosuz bağlanıyorum.
RAID-1 ayarı yaptığım için, teorik olarak 1 disk bozulursa, ikincisi sağlamsa veri kaybı olmuyor. Evdeki resim, video, belge, tv dizilerini kopyaladım.
Ancak, Türkiye'de NAS cihazları çok pahalı satıyorlar. Teorik olarak işyerinde kullanılacağını varsayıp, ev kullanıcılarını umursamıyorlar.
Bir punduna getirip Zyxel NAS 540 almıştım, yurtdışı fiyata en yakın cihazdı. 2 slot boş duruyor açgözlü satıcılar yüzünden. Halbuki NAS 520 işimi görürdü.4 disk takacak halim yoktu.
HDD'ler ise 2 adet WD 8 TB RED. dolar fırlamadan almıştım ürünleri
Yangına, hırsıza çare yok ama

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Olmuş olana bir şey yapamam.
Paraya kıyıp NAS ve 2 HDD alıp, modeme bağladım, gigabit ethernetten, evin her yerinden kablolu-kablosuz bağlanıyorum.
RAID-1 ayarı yaptığım için, teorik olarak 1 disk bozulursa, ikincisi sağlamsa veri kaybı olmuyor. Evdeki resim, video, belge, tv dizilerini kopyaladım.
Ancak, Türkiye'de NAS cihazları çok pahalı satıyorlar. Teorik olarak işyerinde kullanılacağını varsayıp, ev kullanıcılarını umursamıyorlar.
Bir punduna getirip Zyxel NAS 540 almıştım, yurtdışı fiyata en yakın cihazdı. 2 slot boş duruyor açgözlü satıcılar yüzünden. Halbuki NAS 520 işimi görürdü.4 disk takacak halim yoktu.
HDD'ler ise 2 adet WD 8 TB RED. dolar fırlamadan almıştım ürünleri
Yangına, hırsıza çare yok ama

Önerdiğiniz sistem çok akla yatkın. İlk bakışta pahalı bir sistem gibi duruyor (5 Bin lira) ama yeni model markalı bir cep telefonu veya tabletin fiyatının da buna yakın olduğunu düşününce makul gibi de gözüküyor. Bana kalsa ben cep telefonu yerine bunu alırdım. Çok çok eski yıllarda, disklerin kapasiteleri henüz düşükken bir RAID denemem olmuştu ama o diskleri birleştirerek (JBOD) disk kapasitemi arttırmak içindi, ama hüsrana uğramıştım, diskleri uçurmuştum, o nedenle RAID'den hep korkarım. Ama RAID-1 güvenli ve teknoloji artık hep kullanıcı dostu.

Zyxel_seagete.jpg

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
7-8 ay kadar önce, NAS 540'ı hepsiburada.com'dan 750 TL'ye almıştım, ben aldıktan sonra satıcı fiyatı hemen 1000 TL'ye çıkarmıştı
Diskler de sanırım her biri 1200 TL civarıydı. Benim HDD'ler 5400 rpm, Helium teknolojili, WD fabrikasında üretilmemiş, HGST üretimi, üzerine wd etiketi basılmış ürünler.
Yurtdışından zyxel Nas 520 (newegg'de 200 dolar) veya benzeri bir sürücü, Türkiye'den de 2x3 veya 2x4 tb hdd (garanti sebebiyle) ile daha makul fiyattan çözüm üretilebilir. Ben hala 4 tb'ı (%50) dolduramadım. Burada önemli olan, diskleri yerinden hiç oynatmıyorum.
Başka bir tecrübem, taşınabilir 2,5" USB disklere hiç güvenmeyin. Sadece dosya nakletmek için kullanın, yedekleri mutlaka olsun. Kesinlikle çok kolay bozuluyorlar, ayrıca yeni modellerde kutudan diski çıkarıp sata adaptörlere takmanızı da zorlaştırmışlar, veri kurtarması da zor oluyor

Son düzenleme:

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
NAS kullanma sebeplerimden birisi de ransomware virüslerden korkmam. Henüz başıma gelmedi, ama bir kaç arkadaşım çok zor durumda kaldı.
cbr cbz pdf dahil bütün dosyalarınızın şifrelendiğini düşünsenize
Network'e bağlı disklere sürücü harfi (y:,, z: gibi) atamıyorum.
Klasörden ulaşıyorum. USB disk bağladığınızda belli bir harf ataması yapılıyor.

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Çok geçmiş olsun dijital ortamda arşiv tutmak çok riskli o nedenle ben hep orijinalden yanayım. Benim arşivimin %90ı orijinal ve dolabımda duruyor. Dijital ortam kayıtlarım da zaten yedekli olduğu için biri yansa bile diğer kayıt duruyor. Çok zor bir durum çok çok geçmiş olsun tekrardan.

forumcekadam

Yeni Üye
15 Eyl 2016
1
2
Çok geçmiş olsun. Diski dinlendirme de fayda var, müdahale için
biraz araştırma yapıp beklemek gerekir. Üstüne düştükçe
maddi manevi stres oluşturur. Arşiv bir şekilde tamamlanır.