Truva filminde inanilmaz mantik hatasi

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Evet yanlış duymadınız dev bütçeli bir prodüksiyonda olsa bu hata nasıl olur şaşıracaksınız.Dikkatli izleyiciler mutlaka yakalamıştır ama bakalım buyrun söz sizde.Henüz film eleştirmenlerinin bile dikkatine yakalanmayan bu ayrıntıyı bulabilenlere benden gerçekten HELAL OLSUN TEBRİK EDİYORUM sözü veriyorum.Bu hata çekim hatası değil uçak çıkması falan gibi yada saatin gözükmesi gerçekten mantık üstü mantık hatası buyrun efendim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ben biraz sabırsız olduğum için siz ilgili görseli koymadan önce filmle ilgili belleğimde en çok yer etmiş "film hatası"nı yazayım. O tarihte arkadaş arasında konuşulduğu için ve film sitelerinden teyid edilmiş olduğu için aklımda kalmış. Ya değilse tarih bilgim çok derin değildir. Bu hata çok da "inanılmaz" bir hata değil aslında. Her filmde rastlanabilecek türden bir hata.(sizin soracağınız film hatası mutlaka daha ilginç ve inanılmazdır, eminim)

* Anakronik (zamanbozumsal) hata: Filmde ölüleri yakmadan önce göz kapaklarına metal para koyuyorlardı. Oysa MÖ 1200'lü yıllara (Tunç Çağı'na) tarihlenen Truva Savaşı sırasında henüz metal para icad edilmemişti (metal para MÖ 7. yy'da, yani Demir Çağı'nda icad edildi). Zaten Yunanlılar madeni parayı da ölülerin ağızlarına koyarlardı, göz kapaklarına değil.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Ama aradığımız yanıt bu değil.Buyrun efendim.Görüntüleri defalarca izlemişsinizdir.Tarihsel değil ama öyle söyleyeyim.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
Aslında Holivut'un genel bir mantık hatası, eskiden beri anlamaya çalıştığım:
Niye her iki taraf aynı dili konuşuyor? ve üstelik de İngilizce ?

Bu durum, böyle olmayan nadir bir avuç filmi (Kurtlarla Dans, Mesih'in Çilesi ...) de izleyince daha da göze batıyor.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Görüntü eklemedim henüz eklemek biraz zor lakin sahneyi söyleyince yorumlar değişecek sinema tarihinde ilk olacak.:D

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Mantık hatası demek hata aslında bu kadar olmaz cinsinden yuh denebilecek cinste n

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Saldırıdan kaçan bir sürü tektirnakli arasında LAMA larda var.Anadoluda lama olurmu bu yaratıktan sucuk bile olmaz.Tukuruk ustası.Nerden çıktı bu bilgi hatası bence rezalet.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

1:32. dakikadan itibaren Lamalar... Benim önceki sayfada söylediğim "metal para" hatası da 2:20. dakikada.

Lama_Truva.jpg

Metal_Para_Truva.jpg

Truva'daki Lama'lar 1:32 dakikada, metal para hatası da 2:20. dakika

Son düzenleme:

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Ben, konuyu çizgi roman yönünden değerlendirmek istiyorum.Okuduğumuz, hatta çok sevdiğimiz çizgi romanlarda bile bazı hatalar dikkatli okuyucuların gözünden kaçmıyor.Bazı ayrıntılara dönüş yapılmasının unutulması, tarihi çizgi romanlarda bazı karakterlerin kendi dönemlerinin dışında yaşatılmaları, renklendirmelerdeki tutarsızlıklar ve daha başka konularda göze çarpan tutarsızlıklar...Forumumuzda çizgi romanlarla ilgili eleştiri konusuna girilmediği için ben de bu nitelikte yorumlar yazmıyorum.Paylaşılan çizgi romanlarla ilgili bilgim varsa yazıyorum.Ya da varsa konuyla ilgili bir hatıramı paylaşıyorum.Çizgi roman üstatlarının, varsa çizgi romanlarındaki hataların gizli kalması belki de daha iyi.Hatalar, güzel bir esere gölge düşürmez...

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Kimsenin dikkatini çekmemiş anlaşılan ki kırk yıllık Aşil yerine Akilis diye bir karakter üretip başrole yerleştirmişler. Bundan büyük mantık hatası mı olur?

(Eski kitapların hepsinde Aşil olarak bildiğimiz yenilmez savaşçının gerçek ismi Akilis'tir. Yunanca telaffuzu da böyledir. Bizim eski yazar ve mütercimlerimiz Avrupa telaffuzunu temel aldıkları için Aşil diye yazıp çizmişlerdir.)

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696

(Eski kitapların hepsinde Aşil olarak bildiğimiz yenilmez savaşçının gerçek ismi Akilis'tir. Yunanca telaffuzu da böyledir. Bizim eski yazar ve mütercimlerimiz Avrupa telaffuzunu temel aldıkları için Aşil diye yazıp çizmişlerdir.)

Üstad, aslında ikisi de Avrupa telaffuzu olurlar. Birisi Fransızcası, birisi İngilizcesi. "Ἀχιλλεύς"'un (Eski Yunanca'da) asıl telaffuzu hırıltılı ḫ ile idi (Yeni Yunanca'da bu ses burada artık hırıltılı değil, yumuşamış, "h" ile "ş" arası bir ses olan ve adına "ünsüz sürtüşmeli damak sesi" ("voiceless palatal fricative") denilen ses geçmiş)

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Abi yormayın kendinizi bu kadar. İzleyin gitsin. Eloğlu yapmış bizlerde izliyoruz. Daha ne mantık hatası arıyorsunuz bu işte.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Abi yormayın kendinizi bu kadar. İzleyin gitsin. Eloğlu yapmış bizlerde izliyoruz. Daha ne mantık hatası arıyorsunuz bu işte.

Sevgili Dindar, kimsenin filmlerde hata bulacağım diye film izlediğini sanmıyorum. Keyifle izliyoruz zaten. Fakat sizi izlerken hiç mi bir şey rahatsız etmiyor? Hiç mi "hadi canım, bu da olur mu?" demiyorsunuz? Hadi demeyelim biz de, fakat böylesi eğlence amaçlı açılmış bir konuya neden bu kadar olumsuz tepki veriyorsunuz ki? Okuyun gitsin.

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Verilere göre truva ordusu 35.000 kişiden, truva sivil halkı ise 55.000 kişiden oluşmaktadır. yani toplam 90.000 insan küçücük bir kalenin içinde nasıl yaşıyor?

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
357
Senelerce Street Fighter oynadık, bu Ryu ile Ken bu aduketleri neresinden çıkarıyor diye bir kere sormadık. Filmleri bire bir o tarihe göre yapmak zaten imkansız. Bir defa günümüz coğrafyasında o günlerli canlandırırken muhakkak bir hata olur. Aslında bizim bu kadar tarihsel hikayemiz varken neden tarihi filmler yapamıyoruz onu düşünmemiz gerek, bakın tartışmamız gerek demiyorum tartışsak bir yere varamayız çünkü, düşünmek daha iyi.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Gerçekten eğlence için açılan bir konu inanın efektleri süper bir film ( sakın kırılmayın darılmayın maksat eğlence olsun ) sadece Güney Amerika ya has Anadolu da olmayan Lama ların filmde cirit atması çok komik.Yani ben ilk izledim pes dedim nasıl dikkat edilmemiş.Bu çoğu film eleştirmenininde gözünden kaçmış.Ama sırıtan bir nokta.Yalnış anlamayın sakın filmi yerden yere vurmak için değil film çok güzel defalarca izledim.Ama bizim yerli yapımlarda aynı hoş görüyü çoğu zaman izleyiciler göstermiyor.Cüneyt ARKIN ın filmlerinde uçak geçmesi saat görünmesi bile konu olabiliyor.Yoksa emek harcanmış tasarımlarında Gaziantep li ustaların kullanıldığı bir prodüksiyon tabi film Meksika da çekilince at , katır , deve araya sıkışmış tüküren lama.