Ciltler Bazen Niçin Parçalanıyor?

12 Şub 2010
15,006
543,775
Red Kit Sıralı Listelerine el atayım dedim. Bilgi Yayınları'nın 1959 yılı ilk serisinden taramak için cildi tarayıcıya yatırınca aşağıdaki manzara oluştu. Cilt öyle sıkı ki, bastırmaktan kollarım sızladı ama yine de işe yaramadı. İmaj taraması düşündüm, sonra Türkiye'deki ilk Red Kit'ten Çizgi Diyarı'nın mahrum kalacak olması içime sinmedi. Görev, maket bıçağına düşüyordu ve cilde elveda demekten başka çare yoktu.

Sonraki dört tarama cilde elveda dedikten sonradır.

Tarama_20170203_19.jpg

Tarama_20170203_20.jpg

Tarama_20170203_21.jpg

Tarama_20170203_22.jpg

Tarama_20170203_2.jpg

Tarama_20170203_3.jpg

Tarama_20170203_4.jpg

Tarama_20170203_5.jpg

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Size aynısının 2017 modelini hazırlamak için çalışmalar başlamıştır.:)
Cilt yapan ustaya deselerdi 50 yıl sonra bunu taramak isterlerse cilt açılmaz diye, ağzıyla gülmezdi.:D

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Bizde yalnızca like butonu var, keşke üzgünüm butonu da olsa...
Ancak bu fedakarlık nedeni ile Türk çizgi roman okuru hayal bile edemeyeceği çizgi roman örneklerini görebildi, çizgi roman hazinesine kavuştu.
Bu fedakarlık ben ve diğer çizgi roman okurları tarafından muhakkak ki minnetle anılacaktır.
Teşekkürler üstadım.
Saygı ve sevgilerimle.

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
662
2,961
Çok teşekkürler Sevgili Profesör. Başlığı görünce durup dururken ciltler niye yırtılıyor, dayanıksız ciltlemeler niye yapılıyor gibi bir şikayet diye düşündüm ama meğerse çok büyük bir fedakarlık ve özveri çıktı altından. Sağolun varolun.

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,043
318,398
Gözümü bile kırpmadan parçaladıgım ciltler ÇİZGİ DİYARINA feda olsun.Başka türlü taramak imkansızdı varsın kimseler bilmesin.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Sayın haluk abi ve sayın murtaza abim inanın olanağım olsa ve zamanım yollayın onları bana ben tekrar cilt yapayım diyeceğim.Cilt yapmayı bildiğim için yazdım.Ama en başta zaman yok.Sizin fedakarlıklarınızın inanın hakkı bu dünyada ödenmezzz.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Gözümü bile kırpmadan parçaladıgım ciltler ÇİZGİ DİYARINA feda olsun.Başka türlü taramak imkansızdı varsın kimseler bilmesin.

Sevgili Murtaza dostum senin nasıl fedakarca davrandığını bu forumda herkes bilir, bilmezse bu bizim eksikliğimizdir.
Sen ve fedakar diğer dostlar sayesinde bu forum geçmişten bugüne, bugünden yarına çizgi roman zenginliğimizi dijital hafızasına alıp taşıyor.
Emek ve fedakarlığınız asla unutulmaz.
Ben kendi aıma size minnettarım
Saygı ve sevgilerimle.

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
981
Sayın Profesör üstadımın bu fedakarlığını görünce içim cız etti. Böyle bir şey nasıl izah edilir bilemiyorum. Demek ki bunca paylaşımın ardında yalnızca el emeği göz nuru, alın teri değil, fedakarlık da yatıyormuş.
O cildi yapan ustaya da söylenecek çok şey var aslında. Nasıl kıymış o fasiküllere çivileri çakarken. Neden katlama yerlerinden iplik dikişi yapmadın da işin kolayına kaçıp kitabı mahvettin...

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Gerçekten bu fedakarlığın izahı çok zor. Siz 50 sene hiçbir zarar getirmeden bu ciltleri saklayın, sonra tamamen karşılıksız bir paylaşım için kendi elinizle ciltleri koparın.
Bizim de elimizden malesef kuru bir teşekkürden fazlası gelmiyor.
Emin olun sayın profesör, Türkiyenin dijital çizgi roman arşivi için yapmış olduğunuz bu fedakarlıklar asla unutulmayacak, belki de 500 yıl sonra bu dijtal arşivi yapanlar size teşekkür edecektir.

Size ve sizin nezninizde dijital arşivimize katkıda bulunan tüm dostlara selamlar, saygılar, şükranlar..

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Bizde geçen bir cerrahi operasyon yaptık cildin birine bir kolay yolu olmalı ama hala bulamadık biz.Çok usta bir mücellit eliyle aslında parçalamak lazım bizimkiler kitaplara zararda veriyor.Bizim dergiler bir hayli yara aldı.Gerçekten çok da can sıkıcı oluyor.Yanlışı şurda yapmışız zamanında ciltletmek kitabın ömrünü 10 kat uzatıyor sadece saklama ciltleri yaptırmak gerekliymiş.Üzülerek elinize sağlık.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,617
hiçbiryerde :)
Elinize sağlık sevgili profesör.
Paha biçilmez kitapları parçalamak;
ayrıca saatlerce, günlerce mesai
harcayarak paylaşmak, çok başka
bir erdemin eseri. Çok yaşayın sizler...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,647
Gaziantep
İşin uzmanı olmayan ciltçiler yaptıkları işi hiç bir zaman önemsemediler.
Hele bu, çizgiroman gibi "çocuk işi" kitaplarsa baştan savma ciltliyorlar.
Hele kenarlarını tıraşlamaları. Yazılar gitmiş hiç önenli değil. Nasıl olsa bir bahane bulurlar.
Yayınevleri tel zımba kullanarak cilt işini hallediyorlardı.
Haluk Bey'in örnek resimlerindekiler bir kaç yerden çivi veya bir delici ile delip, iple bağlamak türü ciltleme.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,004
Çizgi romanın dijital kitaplığı,sizler gibi fedakar dostlar sayesinde oluşuyor.
Minnettarız üstadım...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Değerli büyüklerim bu yaptığınız büyük fedakarlıklarla Türk Çizgiroman tarihine çoktan geçtiniz bile. İyi ki varsınız. Kucak dolusu teşekkürler..