Tolkien ve saruman

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Rahmetli Tolkien in muhteşem eseri Yüzüklerin Efendisi kitabı iyi finalle son bulmasına rağmen bazı karekterlerin akıbeti konusunda okuyucu ve izleyicilerde uyanan merakı tatmin etmek için konuyu derinlemesine araştırmak zorunda kaldım.Bu karekterlerden biride Saruman abimizin akıbeti ile ilgiliydi.
Erinmedim Bristish Museum a kadar gittim bütün edebi kaynakları taradım.Sonunda farklı neticelere ulaştım
Saruman abimiz ortadünya savaşında orklar ve urkayların karanlık güçlerin yenilmesinden sonra bir anda ortadan kaybolur.( Daha doğrusu ortadünyadan hemen sıvışır bu hareketinde AkGandalfın uzun ve temiz sopasınında etkisi olmuştur.)Büyücüler konseyinde ki görevi sırasında Sauron un Saruman abi gel sende bizim teşkilata katıl bize lazımsın.Seni ortadünya imamı olarak atayalım bizim orklara urkaylara bilimum kötü arkadaşlara abilik yaparsın.Maaşı dolgun ve düzenli hemde sigortalı asimetrik paralel ters parande tepe ve taklak yapılanmamızda gereken yeri alırsın başarılı olursak ikramiyen hazır.Bu teklifi yerinde bulan Saruman hemen balıklama atlamış ( bazı kaynaklarda sazan gibi atladığı rivayetleride var ) ve büyücülük konsey başkanlığından istifa etmiş aynı zamanda Hobbit yüksek mahkemesinden kıdem ve ihbar tazminatlarınıda almak için dava açmıştır.Bunu duyan gri Gandalf Saruman abimize bir hayli sitem etmiştir.( Bazı kaynaklarda iç yaralayıcı bir takım içten sözler söylediği ve ardından pozitif cümleler kullandığıda anlatılmaktadır.Evliya Çelebinin 12 ciltlik orta dünya hatıratında ortadünya derler bir garip dünyada uzun zaman kaldım bir takım üfürükçü , tılsımcı , büyücü zatlar arasında çıkan tartışmaya zaptiyeler dahil oldu birbirlerine anlamadığım lisanda vurgular yaptılar Ortadünyanın zabitleri bunun üzerine ismi Saruman olan zata kırk kötek attılar demektedir.) İşte Saruman abimiz ile Sauron arasında ki ilişki böyle başlamıştır.Hikayenin geri kalan kısmını biliyorsunuz.Bizi ilgilendirende bu değil zaten Sarumana ne oldu.Ortadünyadan kirişi kıran Saruman oradan Papua Yeni Gineye gitmiş ve epey bir süre orada kalmıştır.Bu arada kabilenin genç ve güzel kızı olan Ceylan toynağı ile evlenmiş senin üzerine gül koklamam desede sonradan şefin tombul karısı ile basılınca mızrak ve ok yağmuru altında paçayı zor kurtarmıştır.Ceylan Toynağı bu acı üzerine sakalından saçından utanmaz adlı şiiri yazmıştır.Bir süre gemilerde miço olarak çalışan Saruman abimiz parasını alamadığı bir Venedik gemisini kıç tarafından delerek batırmaya çalışmış 2.kaptan tarafından vay deyyus gemiyi batıracak tutun naraları arasında temiz bir Venedik okşamasına maruz kalmıştır.Üç kuruş para için demek gemiyi batıracaksın diyen kaptan tarafından denize atılmıştır.Boğulmak üzereyken bir Osmanlı kadırgası tarafından farkedilerek kurtarılan Saruman Allah sizden razı olsun değerli mümin kardeşlerim hayatımı kurtardınız bu kafirler az kalsın beni öldüreceklerdi
Kaptan -demek müslümansın diyince elhamdüllilah diyerek kıble ne tarafta değerli müslümanlar demiş gemi imamının kıbleyi göstermesi üzerinede abdest alarak iki rekat nafile şükür namazını eda etmiştir.Tabi içinden şeytani ve münafık düşünceleri dört nala koşmaya devam etmiştir.Bir ara gemi imamı tarafından Hangi milletsin ey erenler sorusunada ben aslen endülüs müslümanlarındanım dedem Tarık bin Ziyad olup anne tarafından kökenim asil Aborjinlere kadar uzanırki oradada çok değerli alim zatlar yetişmiştir.Bu cevap pek gemi imamının aklına yatmasa Allah Allah deyip odasına çekilmiştir.Bu arada gemide iyice beslenen Saruman abimiz bir haylide obezleşmiştir.Gemi önce Kartaca limanına uğramış oradan saray büyüceleri için gergedan boynuzu , kertenkele tırnağı , iguana rendesi ve , timsah pulu almış ve toparlanan yük ambarlara istif edilirken Saruman abimiz bunlar ne işe yarar diye kaptana sormuş kaptan da abicim bunlar saray müneccimbaşı ile saray büyücüsü ve üfürükçüsünün özel malları çok değerli diye cevaplamıştır.Saruman abimiz Kaptan dan ben de çok severim bu büyü işlerini keşke bende yapabilsem diyince kaptanın çok istersen seni onlarla tanıştırırım cevabına çok sevinmiştir.Uzun ve zor bir yolculuktan sonra gemi değerli yük ve yolcularla birlikte Üsküdar limanına demirlemiş ve yükler büyük bir titizlikle indirilmiştir.Kaptan verdiği sözü tutmuş ve büyücü başı olarak istihdam edilen Lagari Hasan Çelebinin 32.kuşaktan torunu Lombar Hüseyin Efendiyle tanışmalarına vesile olmuştur.Hüseyin Efendi Saruman abimizdeki büyük cevheri hemen farketmiş ve sende büyük bir ışık görüyorum efendi demiştir.Saruman abimiz ise Allah razı olsun biz bir arada olursak alimallah paraya para demeyiz Hüseyincim cevabına Lombarlı Hüseyin Efendi çok bozulmuş ve deyyus benimle nasıl konuşursun diye tarihe not düşmüştür.İlerleyen zamanlarda Lombarlı Hüseyin Çelebinin küçük kızı Meymuna Hatun a aşk büyüsü yaparak kendisine bağlayan Saruman abimiz kızcağızı iğfal etmiş ve Lombarlı Hüseyin Efendiye damat olmuştur.( Meymuna hatun hakkında dönemin kayıtlarında kız zaten çirkin bir şeydi tıpkı maymuna benziyordu büyü müyü dedilersede aslı yoktur kayıtlarıda tarafımca görülmüştür.İç güveysi olarak girmenin rahatlığı ile Saruman abimiz ben size gösteririm bunlar daha iyi günleriniz diyerek Üsküdara gider iken yağdıda bir yağmur şarkısını içten içe terennüm etmeye başlamıştır.Zaman içerisinde yaptığı büyüler ve mübarek dudaklarından yaptığı üfürmelerle ünü kısa zaman içinde kayınpederi Lombarlı Hüseyin Efendiyi aşacak hale gelsede dönemin kıraathaneleri ve batakhanelerinde bu duruma çok üzülen kayınpederinin benim tedrisatımdan geçti ben yetiştirdim geldiğinde cin çıkartmayı bile bilmezdi ben el verdim dediği anlatılmaktadır.Zaman içinde padişahın rahatsızlanması üzerine hızır acil serviste görevli olarak nöbette bulunan acil üfürükçü Saruman abimiz padişah hazretlerini kuvvetlice üfürmüş şans eseri padişahın iyileşmesi üzerinede ününe ün katmıştır.Hatta dönemin papası papa 2.Jean Paoulun rahatsızlığına tabipler derman olamamış ve padişah tarafından vatikana gönderilen Saruman abimiz onada sıkı bir şekide üfürmüş ve yine şans eseri papanın iyileşmesiyle iyi bir servete konmuştur.( Bu arada yaptığım incelemelerde papanın aslında 3 gündür defi hacet yapamadığı fakat kimseye söyleyemediği bunun üzerine Sarumancım lavmandan anlarmısın bana bir lavman seti getir bizim papazlar bu işlerden anlamaz derdim büyük sözlerine ne demek efendim şimdi temizleriz kolonları sucuk saracak kadar tertemiz olur dediği vatikan kayıtlarında tarafımca tespit edilmiştir.) İşleri birazda şansı sayesinde iyi giden Saruman abimiz Galata da bulunan afyon tekkelerinin müdavimleri arasında yer almış ara sırada batakhanelerde kafa kol ilişkisine girmiş ve bir takım belgesellerde rol almıştır.Bu duruma çok üzülen Meymune Hatun ince hastalığa yakalanmış ancak bir türlü ölmemiştir.Kayınpederi Lombarlı Hüseyin Efendi tarafından dönemin kolluk güçlerine şikayet edilen Saruman abimiz falaka yatırılmış ve 40 kötek atılmıştır.Ancak içindeki şeytani ve iblisi güçler hiç boş durmamış ve her fırsatta kötü alışkanlıklarına devam etmiştir.Bu arada Osmanlı yı içten yıkmaya çalışan İngiliz gizli servisi MI12 + 7 ilede dirsek temasına girmiştir.O dönemin teşkilatı mahsusası tarafından takibe alınan telefonları dinlenilen ve üfürme ve aforizmaları kayıt altına alınan Saruman abimiz En sonunda teşkilatın hafif bir okşaması ile soluğu Londrada almıştır.Teşkilat tarafından mal varlığına tedbir konulan Saruman abimiz uzun süre burada dilencilik yapmış ve 2 sent verene Kutsal İsa seni korusun papa kankan olsun diye saatlerce dua etmiştir.Bir ara burada da üfürme ve muska işlerine başlamak istemişsede pek rağbet görmemiştir.Şu anda halen Londra da olduğu bilinen Saruman TOLKİNLE tanışmış ve kitap yazmaya başlamışsa da onda da dikiş tutturamamıştır.Selamlar

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Yazıyı biraz okudum ve arşivliyeceğim mizah bölümüme yine harika bir konu ve yazıda çok güzel ama uygun zamanda tekrar okuyacağım.