Zagor'a ait en eski tarihi kayıtlar bulundu

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Sonunda Baltalı İlah Zagor a ait Osmanlı Kayıtları bulundu bu tercümeyi yaptıran değerli Dilber Kıtaylı hocamıza çok teşekkür ederiz.Artık Zagor un gerçek bir hayat hikayesi olduğu kesinlik kazanmış durumda çok şükür ispat edildi.İhsan Oktay ANAR üstada selamlarımızla Şükürler olsun ;

"Afyoncubaşı Alim Katip tekkesi sakinlerinden Gordiaslı Hilmi Efendinin Tekamiri Mükellefiye adlı eserinin 13.cildinin 397.sahifesinde Antilya derler bir ecnebi memleketinde Darkwood adlı bir batakliyelik miri arazi bulunduğu ve bu arazide kendisini Raiyeyi Meksikaliyeden olduğunu söyleyen yerden bitme geniş şapkalı bir zatı muhteremin adına ilahiye yi balta olarak niteledikleri yiğitliği Zaloğlu Rüsteme denk rivayetlere göre Adem neslinden bir soydan gelen bir mübarek kişi ile bulundukları rivayet edilmiştir.Yine Rivayet odurki bu mübarek kişinin damdan dama maymun gibi atladığı daldan dala şempanze gibi salındığı rivayet olunmuştur.Yine Galata esnafından Sakar Şakir dergahından Sansar Niyazi lakaplı kethüdanında benzer rivayetlerde bulunduğu rivayet edenlerden rivayet olunmuştur.Ravi Zincirinin sıhhatinden bu kişinin halka açık mekanlarda AVM lerde otopark ve piknik alanlarında ecnebilere has bir kostümle dolaştığı yanında bulunan muhterem zatın ise işkembesine pek düşkün olduğu rivayet olunmaktadır.Yanında değişik bir taş balta taşıyan bu yiğitin leyla ya meftun olduğu aynı eserin 296.sahifesinde mevcuttur.Bu yiğit zatın boş vakitlerinde Galata külhanbeyleri gibi varmı bana yan bakan AHYAAAAAAAAAAAK diye bağırdığı adı geçen eserlerde mevcuttur.Bu bataklikiye miri arazide kendisine kızılderili derler bir cemaatin bulunduğu ve bu yiğit kişiye çok hürmetli olduklarıda gelen rivayetler arasındadır.Piri Reisin Kayıp haritasında da bu zatı şahanelerinden hürmetle bahsettiği Kitabı Bahriyesinde ise aynı mübarek şahıs hakkında benden daha bilgili bir zattır şeklinde not düştüğü ancak muhterem arkadaşı hakkında işkembesinin Çin derler bir devlet kadar büyük olduğu ve mutfaktan uzak tutulması gerektiği kaydı bulunmaktadır.Bütün bu adı geçen eserlerden elde edilen hücceti hatiyeden bu şahısların gerçekten yaşadığı tevatüren nakledilmiş bulunmaktadır
."

Bu duyuruyu nerede açacağımı bilemediğimden burada açılmıştır.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Tex te eski tulumbacılardan Pala Remzi çıkarsa şaşırmam yakında.

Güzeldi gerçekten teşekkürler.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
İhsan Oktay Anar tarzı Zagor türleme ve çeşitlemesi oldu.Ben yazarken çok güldüm kendi kendime evdekilerde garip bir telaş oluştu nedense : ) :D İhsan Oktay ANAR şaheseri Puslu Kıtalar Atlası okumuşsunuzdur mutlaka şiddet ve hiddetle tavsiye olunur.Mesir macunu ile birlikte salık verilir.Akşam okuyorum romanı krize girmişim 1 saat gülme krizi.Ayı oynatıcısı hikayesi bir efsane.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Okunmazmı çok hoşuma gitti. Tüm arkadaşların edinmesini isterim. Eski İstanbul yaşantısını anlatan muazzam bir çalışma.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Gerçekten çok başarılı sevgili abolardis. Zagoru o kadar çok severim ki inanasım geldi bu duyuruya :)
Çok keyifli ve eğlenceli bir yazı olmuş, elinize sağlık :)

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,847
Navajo Köyü
İhsan Oktay Anar tarzı Zagor türleme ve çeşitlemesi oldu.Ben yazarken çok güldüm kendi kendime evdekilerde garip bir telaş oluştu nedense : ) :D İhsan Oktay ANAR şaheseri Puslu Kıtalar Atlası okumuşsunuzdur mutlaka şiddet ve hiddetle tavsiye olunur.Mesir macunu ile birlikte salık verilir.Akşam okuyorum romanı krize girmişim 1 saat gülme krizi.Ayı oynatıcısı hikayesi bir efsane.

İhsan Oktay ANAR Puslu Kıtalar Atlası kitabını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Son düzenleme:

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,783
Hiçbir Şey Ülkesi
Ne yani, gerçek değil mi şimdi? :)

Şaka bir yana, yazının içeriğindeki Osmanlıca terim ve tamlamalardan dolayı başta gerçekmiş gibi okuduğum yazı, "AVM" kısmına gelince şekil değiştirdi. "AVM" ifadesini görünce çaktım köfteyi. :)

Ellerinize sağlık, Sayın abolardis. Epeyce güldüm.

NOT: Kayıtları incelesek Red Kit'in bilgilerine de ulaşabilir miyiz acaba? :) :) :)