En Sevdiğiniz ÇR Maceraları

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Selamlar,
Elbette biz çizgilere aşığız, tüm ÇR'lar bizim kıymetimiz...
Ama muhakkak bazı ÇR maceraları bir tık öndedir...
İsterseniz herkes burada sevdiği maceraları yazsın...
Hem bizde bakar ne kaçırdığımızı görürüz...
Benim ilk sırada Teks - Zhenda macerası var...
Ya sizin?

2i7prlt.jpg

http://www.cizgidiyari.com/forum/teks-galaksi-yayinlari/100323-teks-galaksi-yayinlari-sirali-liste.html

Buradan okuyabilirsiniz...

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
Maceranın ismini hatırlamıyorum ama Teks in Shady Bill ile olan mücadelesini içeren macera. Galiba Nicolo çizim uzun soluklu bir macera idi..

Son düzenleme:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Bu macera Zhenda'nın ikinci gelişi.İlk macera Oğlak Altın Teks 70-72 sayılarda.Bu macera Karakoç Fasikül Serisi 38-42 sayılarda da yayınlanmıştı.Zhenda,Teks'in kayınpederi Kırmızı Ok'la beraberliğinden doğan Sagua'nın annesi.Kötü ruhlu,hırslı,karanlık sihirli
güçleri olan bir büyücü.Oğlunu yönlendiren,aklnca Teks'in gaspettiği
Navajo kabilesi reisliğini oğluna layık gören ve bu uğurda gelinini bile
panterlere parçalattıran bir uğursuz kişi.Teks tarafından ikinci kez etkisiz
hale getirildikten sonra dağlarda inzivaya çekilir.Üçüncü kez gelebilir mi?
Mümkün.Daha önce karşılaştığımız genç büyücü kadınlar Mah-Shai ve
Mitla yılan sokması neticesinde ölmüşlerdi.Kocakarı Zhenda sağ olarak
paçayı kurtardığına göre tekrar gelebilir.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,387
macera olarak conanın belit serisi harikaydı
zagorun darkwoodda deprem çok keyifliydi
birde conanın pigmelerle mücadele ettiği sayılar var, onlarda muhteşemdi

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
macera olarak conanın belit serisi harikaydı
zagorun darkwoodda deprem çok keyifliydi
birde conanın pigmelerle mücadele ettiği sayılar var, onlarda muhteşemdi

Hepsini okudum gerçekten güzel maceralar.
Belit serisinde Tarzan misali yırtıcı hayvanlara hükmeden bir savaşçı vardı.
Conan onu öldürüyordu sonradan da 'O büyük bir savaşçıydı.' deyip öldürdüğüne üzülüyordu.
Biraz acıklı bir son ile bitiyordu yani.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay

Yani Fosterin İzinde macerası değil mi?
Kafam karıştı şimdi.

Evet değil, bahsettiğim macera Tex Klasik seri Çizgi Düşler tarafından yayınlandığı için forumda yok ama Ceylan Yayınları Teks'de var.Bert Morley'in İtirafı macerasının ilerleyen sayfalarında Shady Bill denen haydut ortaya çıkar.Aslında bu sayı forumda renkli vardı fakat paylaşan arkadaş linki ve konuyu kaldırdı..

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
İskenderunlu ve Ertekin 47 dostlar.İki Nicolo çizimi macera birbirine
karışmış."Tom Foster'in İzinde"adlı maceradan başlayalım.Orijinal 169-170 sayılar olan bu macera ilk kez Karakoç Fasikül Teks Serisi 312-321
sayılarda "Teks'in Zaferi"adıyla yayınlanmıştı.Yıllar önce kızılderililer tarafından kaçırılan Tom Foster adlı bir çocuğun öyküsü anlatılıyor.Bu
macera 186'lık seride yok.En son Çizgi Düşler Klasik Seri 1.sayıda yayınlandı.Nicolo çizimi.
Shady Bill,Bert Morley adlı karakterler bir başka Nicolo çizimi macerada
geçiyor.Orijinal 193-196 sayılar olan "Trapper"isimli macera Karakoç fasikül serisinin son sayıları olan 381-385 sayılarda yarım kalıyordu.Macera,186'lık Teks Serisi 72-77 sayılarda yayınlanmıştı.Macera son olarak Çizgi Düşler Klasik Teks Serisi 14.ciltte
yayınlandı.
Bu maceraların daltas paylaşımları da forum kuralları uyarınca kaldırıldı.Ama her iki macerayı forumda bütün sayıları mevcut olan 186'lık Ceylan Teks Serisi'nde okunabilir.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
En sevdiğim macera;Carson.Kaç kere okudum saymadım ama yine okuyacağım.
Bu arada ben de mi Teks'çi oldum ne?...Zagor'u sattık herhalde ama ne yapalım,o da daha güzel maceralara karışsaydı bana ne.....

12 Şub 2010
15,006
543,642

Hepsini okudum gerçekten güzel maceralar.
Belit serisinde Tarzan misali yırtıcı hayvanlara hükmeden bir savaşçı vardı.
Conan onu öldürüyordu sonradan da 'O büyük bir savaşçıydı.' deyip öldürdüğüne üzülüyordu.
Biraz acıklı bir son ile bitiyordu yani.

Conan Amra ile savaşıyordu. Amra Belit'i kaçırmıştı. Belit hiç bir zaman Conan'dan başkasına ilgi duymadı; Zenobya ve diğerlerinin aksine.
Conan Amra'yı öldürdü ama ona saygı duydu. Sonra Conan'a Amra adı takıldı. Tüm kara kıyılarda Amra adıyla anıldı.

Amra, Arslanlara hükmediyordu. Conan Amra'yı yenip Amra adını aldıktan sonra sanırım Solo adındaki Arslan da Conan'a boyun eğdi ve ölümüne kadar Conan'a sadık kaldı.

Belit maceraları Conan'ın en şaheser maceraları, Belit de tüm çizgi romanlar içinde en şaheser sevgilidir.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Aslında elime ne geçerse (tabii birazcık seçerek) severek
okurum. Ken Parker, Julia, Büyülü Rüzgar ve Mister No'nun
her macerasını seviyorum.
Corto Maltese, Dampyr ve Nathan Never'in de.
Yeni serilerden Yalnız Kurt Ve Yavrusu, Death Note,
Hikayeler, Lilith; kısa serilerden Shangai Devil beni
çok etkilemiştir.
Fransız Belçika ekolünü unutmamak lazım arada;
Blueberry, Thorgal, Cin ve Odenat çevirisi kitaplar.
Ayrıca Hellblazer, Güngezgini, Maus, Logicomix gibi
çok kitap var ama en son okuduğum ve etkilendiğim
bir tanesini söyleyeyim: Kıyamet Koparken :)

Geceyürüyen

Süper Üye
19 May 2010
574
2,087
Çocukluktan beri DC siyiz,burada İtalyan cizgiroman müptelası olduk.(İyikide olduk Atlantis,Tex olmazsa olmaz)
Benim en hoşuma giden çizgiroman hikayesi olarak Nathan Never'in Çifte Gelecek daha doğrusu Oğlak yayıncılığın 7 büyük albümü kitapları diyebilirim;bu seri birbiriyle ilintili zaten.Okuduğumda şimdiye kadar bana en hüzünlü gelen cizgiromandir.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Gerçekten zor bir soru ama Zagor'un Kış Yılanı ve Frida Lang'i ilk tanıdığı macera olan; Yankı Vadisi ile başlayıp Son Kurban ile sona eren uzun macerayı söyleyebilirim.
Bonelli Klasik Maceralar 30d-31d arasında olmalı bu macera.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Sevgili Lobrador'un mesajını okuyunca hatırladım.Hakikaten Zagor'un o şımarık Avrupalıları Kış Yılanının elinden kurtarmak için verdiği mücadeleyi anlatan macerası mükemmel,hele orada Kış Yılanının,Zagora saldırmak isteyen kendi adamlarına olan tavrı muhteşemdi.O resim hala gözlerimde.
Yani en sevdiğim maceralardan biri de o.
Demek ki Zagor'u satmamışım aslında....

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Paylaşımlar için teşekkürler ertekin.
3ünü de okuduğumu hatırlamıyorum. Merak ettim şimdi ilk boş zamanım için sıraya koyuyorum bu kitapları :)

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Ağır bir mister No fanatiği olarak üzülerek söylemek isterim ki benim favori hikayem kesinlikle bir başka kahramana ait....Diyarımızda Sevgili Yaşlı Kurtun Çevirip Balonladığı ''Tex Özel - 23 - Patagonya'' Macerası kesinlikle beni şimdiye kadar etkileyen en iyi macera diyebilirim...

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Beğendiğine çok sevindim Sevgili Lobador,
Sizinde favori maceralarınızı görmek isteriz.

Son düzenleme:

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
O zaman sevgili ertekin, bir zagor fanı olarak ilk olarak zagorun ilk aklıma gelen maceralarını hızlı bir şekilde şuraya yazayım.
Sonra fırsatım oldukça diğer çizgi roman kahramanlarının da maceraları eklerim.

Diyorum ve Zagor için yazmaya başlıyorum.

Umutsuz Yürüyüş - Lal Klasik: 30d-31d
(Kış yılanı ve Frida Lang'in ilk göründüğü macera. Müthiş bir western tadında harika bir maceradır bence bu)

Kaplan - Lal Klasik: 36d-37b

Nefret Maskesi - Lal Klasik: 54a-55a
(Dokumacı dersem Zagor severler için daha anlamlı olacaktır:) )

Darkwood'da Kâbus - AD-DE Cilt: 22-25.

Şeytan Maskesi - Lal Klasik: 53a-53c

Kayıp Kâşif - Lal Klasik: 89a-89d.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896

Thorgal benim gözümde gelmiş geçmiş en iyi frankofon serisidir. Muhteşem bir hikayesi var. Bütün albümlerini okumanızı tavsiye ederim.

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Thorgal ile sevgili ertekinin bu mesajı sayesinde tanıştım ve çizgi diyarında bulunan bütün sayılarını indirip okumaya başladım. Şu an okumadığım dört sayı kaldı ve kıyamıyorum okumaya. Konusu, çizimleri, karakterleri ve sıcaklığı ile müthiş bir frankofon. Frankofonları pek sevmezdim (sevgili odenatın çevirdiği elfler ve cüceler hariç) ama bu çizgi romana bayıldım. Ben de okumamış olan herkese şiddetle tavsiye ederim:)

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Ilk aklima gelen Martin Mystere Kizil Kral oluyor. Dampyr'in 51. bölgede gecen bir macerasi vardi niyeyse ismini hatirlayamadim. Dylan Dog'un ölümle ilgili bir macerasi vardi ölüm ölüm güzel ölüm falan diye bir siir vardi ve Büyülü Rüzgarin her bir bölümü...

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Ben genelde sevdiğim maceraları çevirip başka arkadaşlara sunabilen az sayıda şanslı insandan biriyim. Cüceler serisi çok güzel ama çok beğenip bâzı sebeplerden çeviremediğim (özellikle elimdeki orijinallerin kalitesiz olması) birkaç seri daha var.

Öncelikle Kara ay günceleri, özellikle de 0. kitap (0. kitap olur mu demeyin, uzun serilerde oluyor)

Sonra da muhteşem bir deniz/korsan serisi; Atlantik kazazedeleri;

Üçüncülüğü ise oldukça erotik olan bir Roma/Galya dönemi macerası alıyor; Vae Victis

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Tarihten hikayelere meraklı biri olarak, sevgili odenat'tan" Atlantik Kazazadeleri" ve "Vae Victis" i de ben rica ediyorum.

Zagor'la yıldızım hiç barışmadı. Ama 27. sayıda başlatıp, yukarıda kapağı görünen 28. sayıda sona eren macera ilgimi çekti, siparişe ekledim.

Son düzenleme:

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Zagor'la yıldızım hiç barışmadı. Ama 27. sayıda başlatıp, yukarıda kapağı görünen 28. sayıda sona eren macera ilgimi çekti, siparişe ekledim.
...........
Sevgili KARAOĞLAN, Değerli Abim,
Mesajın beni çok mutlu etti, ÇR ayakta kalması için çabalayan demirbaşlardan olduğunu biliyorum ve size çok saygı duyuyorum, çok teşekkür ediyorum size ve diğer dostların emeklerine...
Bu macerayı alın, ve yıldızınız halen Zagor ile barışmazsa, macera tarafımdan garanti altına alınacak, memnuniyetsizliğiniz tarafımdan tazmin edilecektir. ;)
Selam ve Hürmetler...

Son düzenleme: