Çizgi roman basım ebatı

revange

Yeni Üye
28 Tem 2016
11
37
Arkadaşlar herkese merhaba;
Kafama takılan birşey var ve oldukça basit yoldan sormaya çalışacağım;

Comics için kabaca kağıt baskı ölçüsü 16x24cm
A4 ebatında çıkan büyük dergiler ise 210mm x 297mm

Sorum iki aşamalı;
Bir graphic novel neden A4 kağıda çıkartılmasın. Yani kağıt ölçüleri mi, yoksa maliyet mi yada başka faktörler mi buna engel.Genelde A4 yada yakın ebatlar pek tercih edilmiyor sanırım.

Birde 16-9, 16:10 veya 4:3 ekran oranları olan cihazlarda çizgi roman okuyacaklar için hangi ekran ölçüsünde hazırlanmalı bir çizgi roman. Tabiki tek bir ölçü bu ekranların hepsinde tam ekran olmaz ama en avantajlı ölçü hem e kitap hemde baskı için sizce nedir?

Şimdiden teşekkürler.

revange

Yeni Üye
28 Tem 2016
11
37
Neredeyse 100 kişi okumuş ancak 1 arkadaş cevap vermiş. Sağlık olsun. Demek ki hazır romanları alıp taranmış şekilde bir bir okumak konusunda iyiyiz ancak üzerine düşünmek ve geliştirmek bakımından hala her konuda olduğu gibi eksiğiz.

Soruma kendim cevap vereyim. Öncelikle üşenmedim ve ölçekli olarak ekran boyutlarına göre çizimler yaptım.

Şimdi çizdiğim resimleri incelediğinizde göreceksiniz ki;
Beymelikli18 arkadaşın dediği gibi yaparsam hiçbir ekrana fit olmuyor. Fakat 160x240 cm ebatında basılacak gibi düşündüğümüzde bu ölçü 16-9 dışında her tablette ve readerda bence tatmin edici şekilde ekranı kaplıyor. 16-9 ise zaten film izlemek amaçlı kullanılacak bir ekran ebatı. Dahası A4 ölçekli kağıt ve 4:3 oranlı bir sayfa için de bunu denemek lazım. En azından bir grup cihaza tam oturmalı ve basıldığında da abes kaçmamalı.4:3 cihazları insanlar okumak amaçlı daha çok tercih ediyorlar. Özellikle yurt dışında. Ama 4:3 basımda neredeyse kare gibi birşey oluyor ki çizgi romana biraz abes kaçabilir. Sanırım 3:2(mesela denediğim 160cm x 240 cm ) ebatlarında çalışmak hem dijital hemde kağıt ortamında en iyi sonucu verecektir diye düşünüyorum.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Merhaba sevgili revange dostumuz...
Hem ilk ve hem de son mesajınızı okudum; konu üzerine bayağı bir kafa yormuşsunuz...
Ben de naçizane fikrimi söyleyeyim:
Bu forumda hepimiz, tarama yaparak, önceden kağıt üzerine basılmış eserlerin paylaşımını yapıyoruz...
Bu eserlerin de hemen hepsi (bildiğiniz gibi) taranıp da ekranda okunsun diye değil, kağıt üzerinde okunmaları için hazırlanıyor ve basılıyorlar...
Basılan tabaka kağıt ebatları ise, uluslararası standartlara uygun belli ölçülerdedir (70x100 cm, 64x90 cm, 57x82 cm vs gibi).
Dolayısıyla ekran formatlarına birebir uymaları bu anlamda mümkün değildir...
Ancak sıfırdan ve sadece ekranda okunabilme amaçlı üretilebilecek işlerde bu dediğiniz kıstaslar göz önünde bulundurulabilir.
Yine de yaptığınız bu araştırma için teşekkürler...
Kolay gelsin...

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,461
Kendi Koltuğunda
Neredeyse 100 kişi okumuş ancak 1 arkadaş cevap vermiş. Sağlık olsun.
Beymelikli18 arkadaşın dediği gibi yaparsam hiçbir ekrana fit olmuyor. Fakat 160x240 cm ebatında basılacak gibi düşündüğümüzde bu ölçü 16-9 dışında her tablette ve readerda bence tatmin edici şekilde ekranı kaplıyor. 16-9 ise zaten film izlemek amaçlı kullanılacak bir ekran ebatı. Dahası A4 ölçekli kağıt ve 4:3 oranlı bir sayfa için de bunu denemek lazım. En azından bir grup cihaza tam oturmalı ve basıldığında da abes kaçmamalı.4:3 cihazları insanlar okumak amaçlı daha çok tercih ediyorlar. Özellikle yurt dışında. Ama 4:3 basımda neredeyse kare gibi birşey oluyor ki çizgi romana biraz abes kaçabilir. Sanırım 3:2(mesela denediğim 160cm x 240 cm ) ebatlarında çalışmak hem dijital hemde kağıt ortamında en iyi sonucu verecektir diye düşünüyorum.
Kanımca ve bildiğimce hiç bir yapım hiç bir ekrana direk oturmaz ancak küçük ekranlılara oturur ve her türlü büyük cihazlarda ayar yapmak lazımdır sana benim verdiğim çözünürlük yeterli düzey ve kalite bakımından 300-600 dpi yaptınmı tadından yenmez büyük ekranlarda 32-42-50 inç ekranlarda bu görüntü yeterli düzeydedir fakat kumandadan 4:3 16-9 3.2 -5.3 gibi ayarlarla optimize edeip en iyi göze hoş gelen ayarda izleyeceksin küçük ekranlarda ise az bir farklıllıkla tam oturur.Göze hoş gelir.derin açıklama yapmıyorum anlaşılacak şekilde yazdım..

Birde şöyle söyleyeyim kalite ne kadar büyük olursa ekranda görüntü net olacaktır yakınına bile gelsen net olacaktır ama kaliteden ödün verdinmi ekrana yakınlaşyıkça pikselleri tek tek görürsün ve netlik gider.geriye doğru gidersen netlik çoğalır.çünkü pikselleri görmezsin tabiki bu tv gibi modellerde daha iyi anlaşılır.tablet telefon gibi cihazlarda çok nettir.

Son düzenleme:

Mehmet Emin

Aktif Üye
25 Kas 2012
314
1,361
Doğrusu bildiğim bir konu değil soruyu ve yorumları okuyunca da pek birşey anlamadım ama böyle bu konulara hakim ve çalışan arkadaşların uzmanlığına doğrusu hayran kaldım.

revange

Yeni Üye
28 Tem 2016
11
37
Merhaba sevgili revange dostumuz...
Hem ilk ve hem de son mesajınızı okudum; konu üzerine bayağı bir kafa yormuşsunuz...
Ben de naçizane fikrimi söyleyeyim:
Bu forumda hepimiz, tarama yaparak, önceden kağıt üzerine basılmış eserlerin paylaşımını yapıyoruz...
Bu eserlerin de hemen hepsi (bildiğiniz gibi) taranıp da ekranda okunsun diye değil, kağıt üzerinde okunmaları için hazırlanıyor ve basılıyorlar...
Basılan tabaka kağıt ebatları ise, uluslararası standartlara uygun belli ölçülerdedir (70x100 cm, 64x90 cm, 57x82 cm vs gibi).
Dolayısıyla ekran formatlarına birebir uymaları bu anlamda mümkün değildir...
Ancak sıfırdan ve sadece ekranda okunabilme amaçlı üretilebilecek işlerde bu dediğiniz kıstaslar göz önünde bulundurulabilir.
Yine de yaptığınız bu araştırma için çok teşekkürler...
Kolay gelsin...

Merhaba. İlginiz için teşekkür ederim. Size katılıyorum; kağıt ebatları uzunca bir süredir standart ve baskıda fire vermemesi için sayfa sayısı ve ebatı da çok önemli. Dijital yayıncılık ve okuyucu cihazlar daha yeni bir teknoloji olduğu için, ezelden gelen baskı prensiplerine tam olarak uyum sağlamıyor. Kaldı ki çok farklı ebatlarda e-kitaplar da var ve bunlar içinde tamamını ekrana sığdıran bir cihaz mümkün değil. Ben sadece acaba hepsinde güzel duracak bir altın oran bulunabilir mi diye araştırdım. Merak işte benimkisi :):)

Kanımca ve bildiğimce hiç bir yapım hiç bir ekrana direk oturmaz ancak küçük ekranlılara oturur ve her türlü büyük cihazlarda ayar yapmak lazımdır sana benim verdiğim çözünürlük yeterli düzey ve kalite bakımından 300-600 dpi yaptınmı tadından yenmez büyük ekranlarda 32-42-50 inç ekranlarda bu görüntü yeterli düzeydedir fakat kumandadan 4:3 16-9 3.2 -5.3 gibi ayarlarla optimize edeip en iyi göze hoş gelen ayarda izleyeceksin küçük ekranlarda ise az bir farklıllıkla tam oturur.Göze hoş gelir.derin açıklama yapmıyorum anlaşılacak şekilde yazdım..

Birde şöyle söyleyeyim kalite ne kadar büyük olursa ekranda görüntü net olacaktır yakınına bile gelsen net olacaktır ama kaliteden ödün verdinmi ekrana yakınlaşyıkça pikselleri tek tek görürsün ve netlik gider.geriye doğru gidersen netlik çoğalır.çünkü pikselleri görmezsin tabiki bu tv gibi modellerde daha iyi anlaşılır.tablet telefon gibi cihazlarda çok nettir.

Size de her iki cevabınız için teşekkür ederim.
Aslında verdiğiniz dpi ve çözünürlük miktarları sizin de bahsettiğiniz gibi, yakınlaştırma gibi işlemlerde dahi kaliteli görüntü verecek düzeyde. Bu sebeple bende sizin gibi yapılan işin çözünürlük değerinin yüksek tutulması taraftarıyım. Hele ki kimin bu romanı hangi cihazda okuyacağı da bir muamma. Çünkü çok sayıda ekran oranına sahip, farklı çözünürlüklerde ve farklı ebatlarda pek çok cihazda okunabilir. Şahsi düşüncem; bilgisayar yada tv gibi büyük bir ekranda bu çok önemli değil. İnsanlar zaten koca ekranda istediği her şeyi görebilecek.Bu ekranlar yatay dururlar ve roman sayfalarımız ise dikeydir. Bu sebeple büyük ve mecburen sabit yatay duran bu tip cihazların ekranlarının kenarlarında çok boşluk kalır ama ekran ebatı zaten büyük olduğu için içten içe ortalanan sayfa rahatça okunuyor. Bunun haricinde daha fazla zoom pek kullanılmaz diye tahmin ediyorum. Tabi çözünürlük çamur gibi görüntü vermeyecek şekilde yüksek olmalı. Ama iş küçük cihazlara gelince, onlarda sayfanın tamamı ekrana mümkün olduğunca çok oturursa, zoom yapmadan belki roman takip edilebilir. Çünkü bu tip ufak cihazlarda zoom, scroll vs işlemler zulüm olabiliyor.

Asıl çözünürlük tavsiyenize sıcak bakmamamın sebebi miktarından çok oranı oldu. Sanki oran, her ekran için daha fazla boşluk bırakıyor. Oysa her ekrana tam sığmasa bile, çoğuna daha fit oturan bir altın oran :Ğ varmıdır diye meraklanmıştım. Cevabını da buldum gibi. Tekrar teşekkür ederim ilginize.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
"Demek ki hazır romanları alıp taranmış şekilde bir bir okumak konusunda iyiyiz ancak üzerine düşünmek ve geliştirmek bakımından hala her konuda olduğu gibi eksiğiz."

Nasıl yani? Bir konudan forumun geneli için bunu çıkarmanıza çok şaşırdım.

Önce araştırmak yerine nasıl olsa bir bilen vardır diyerek işin kolayına kaçıp konu açmışsınız. Araştırınca zaten sonuca varabiliyormuşsunuz. Size cevap vermeyen 99 kişide size araştırmanın insanı sonuca ulaştırdığını öğretmiş sanırım, haklarını yemeyin. Araştırma yönünüzün zayıf ama insanlara suç yüklemede aceleci biri olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü konu açılalı 1 gün olmuş. Her konuyu okuyanın size cevap verme ve bilmese de araştırıp buraya sonuçları anında yazma gerekliliği olduğunu düşünmeniz ayrı bir şey tabii ki. Bunu "EKSİKLİK" olarak tanımlamanız çok abes bence.

Yine de konuyu açıp foruma bir bilgi daha eklemiş olmanıza teşekkür ederim ama bu konudaki üslubunuzu hiç beğenmedim.

Son düzenleme:

revange

Yeni Üye
28 Tem 2016
11
37
"Demek ki hazır romanları alıp taranmış şekilde bir bir okumak konusunda iyiyiz ancak üzerine düşünmek ve geliştirmek bakımından hala her konuda olduğu gibi eksiğiz."

Nasıl yani? Bir konudan forumun geneli için bunu çıkarmanıza çok şaşırdım.

Önce araştırmak yerine nasıl olsa bir bilen vardır diyerek işin kolayına kaçıp konu açmışsınız. Araştırınca zaten sonuca varabiliyormuşsunuz. Size cevap vermeyen 99 kişide size araştırmanın insanı sonuca ulaştırdığını öğretmiş sanırım, haklarını yemeyin. Araştırma yönünüzün zayıf ama insanlara suç yüklemede aceleci biri olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü konu açılalı 1 gün olmuş. Her konuyu okuyanın size cevap verme ve bilmese de araştırıp buraya sonuçları anında yazma gerekliliği olduğunu düşünmeniz ayrı bir şey tabii ki. Bunu "EKSİKLİK" olarak tanımlamanız çok abes bence.

Yine de konuyu açıp foruma bir bilgi daha eklemiş olmanıza teşekkür ederim ama bu konudaki üslubunuzu hiç beğenmedim.

Merhaba;
Ben konuyu, üzerinde beraberce konuşup tartışalım diye açmıştım zaten. Araştırmamı her halükarda zaten yapacak ve buraya ekleyecektim. Beni üzen hiç katılım olmaması idi. Türkiye deki en büyük problem sanırım bu foruma da yansımış diye düşündüm.Ama sağolsun arkadaşlar bir şeyler eklemişler. Sizde keşke yardımcı olmak için yazsaydınız, kızınca yazdığınız gibi. Üslubum kırdıysa özür dilerim.Bunu, insanlara "suç yüklemek" değil de "kamçılamak" olduğunu düşünürseniz beni daha iyi anlarsınız diye umuyorum.

Saygılar.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
Üslubunuz adına "kamçılamak" ta desek "suç yüklemek" te doğru değil burası belli zaten. Açtığınız bir konuda biraz daha sabırlı olsanız belki de bu diyaloğu hiç yaşamadan yine aynı güzel cevapları alabilirdiniz ki, bende katılabilirdim konuya ya da benim gibi yazdığınızı ters bulup yazmayan başkaları da. Neyse niyetinizin kötü olduğunu düşünmüyorum zaten ama "kamçılamak" için yazdığınız şey daha çok "itici" bir durum oluşturmuş bence.

Umarım başka konularda daha dikkatli olursunuz ki biz de "kızarak" konulara katılımda bulunmayız.

Sevgiler... :)