Tarzan (Dell Comics) 1948 - Sayı:2 / Gök Gürültüsü Vadisi Esirleri (Çeviri/Balonlama)

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,785
Hiçbir Şey Ülkesi
Ve huzurlarınızda...

"Dell Comics" tarafından 1948 yılında yayımlanmaya başlayan "Tarzan" çizgi romanının 2'nci sayısı...

(İlk sayıyı sitemize yükledikten sonra "birkaç hafta içinde ikinci sayıyı yükleyeceğimi" söylemiştim ama... Üzgünüm, daha fazla bekleyemedim.) :)

TARZAN
(Dell Comics)

1948 / Sayı: 2
(Gök Gürültüsü Vadisi Esirleri)

(Çizgi Roman / Tam Macera)

dBR7Ep.jpg

Çeviri ve Balonlama:

bk9E8m.gif

ÇİZGİ ROMAN HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Çizgi Romanın Özellikleri:

Orijinal Adı: Tarzan
Türkçe Adı: Tarzan
2. Sayı / Orijinal Macera Adı: Tarzan and the Captives of Thunder Valley
2. Sayı / Türkçe Macera Adı: Tarzan ve Gök Gürültüsü Vadisi Esirleri
Çizer: Jesse Marsh
Yayıncı: Dell Comics
Türü: Macera
Yayın Tarihi: 1948
Macera Durumu: Her sayı tam macera
Uygunluğu: Gençler / yetişkinler için uygun
Renk Durumu: Renkli
Sayfa Sayısı: 36

Çizgi Romanın Konusu (Genel Olarak):

Tarzan anne ve babasını bebekken bir uçak kazasında kaybetmiş ve goriller tarafından büyütülmüş bir insandır. Bu yüzden de "Maymunların Tarzan'ı" ya da "Maymun Adam" olarak anılmaktadır. Ormanda büyüyen Tarzan bir hayvanın koku alma, hissetme, çabuk davranma, cesaret ve güç gibi özelliklerini kendisinde toplamasının yanı sıra; bir insan olarak da zekâsı ve becerileriyle içinde yaşadığı ormanın hem koruyucusu hem kralıdır. Ormanda yaşayan birçok yerli kabilenin ve hayvanın dilini bilen ve onlarla dost olan Tarzan, yine de bu büyük ormanda gizli kalmış birçok uygarlığın / şehirlerin sahne olduğu maceralar, entrikalar yaşayacak ve gücüyle olduğu kadar zekâsı ve yetenekleriyle de bu zorlukların üstesinden gelmeyi başaracaktır.

2. Sayının Konusu:

"Tarzan ve Gök Gürültüsü Vadisi Esirleri" başlıklı bu macerada; küçük maymun Manu bir takım savaşçılar tarafından barışçıl Lubamba köylülerinin köylerinin basıldığını ve esir olarak götürüldüklerini görür. Manu'dan durumu öğrenen Tarzan bunu M'boko'ların yapmış olabileceğini düşünerek olayı araştırmak üzere yola koyulur. Bu arada, küçük bir çocuk da Tarzan'ı bulma umuduyla tehlikelerle dolu ormanda tek başına dolaşmaktadır.

ÇEVİRİ VE BALONLAMA HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

2. Sayının Çeviri ve Balonlamasında
Kullanılan Font Bilgileri:

Font Adı: CCTimSaleLower (Genel olarak)
Font Büyüklüğü / Punto: 19 (Genel olarak)

Font Adı: Century Gothic (Kapak / Macera Başlığı)
Font Büyüklüğü / Punto: 35

Font Adı: Times New Roman TUR (Kapak / Yayın Dönemi ve Fiyat Bilgisi)
Font Büyüklüğü / Punto: 18, 20

Font Adı: Clairvaux (Kapak / Çeviri ve Balonlama Etiketi)
Font Büyüklüğü / Punto: 58, 62

Font Adı: CCWildwords (Ön İç Kapak / Sözlük Başlığı)
Font Büyüklüğü / Punto: 30

Font Adı: CCCutthroat / Lucida Blackletter (Ön - Arka İç Kapak / Sözlük Kelimeleri)
Font Büyüklüğü / Punto: 25 / 28

Font Adı: Cambria (Ön İç Kapak / Telif Metni)
Font Büyüklüğü / Punto: 13

Font Adı: BrodyD (Macera Giriş Sayfası / Macera Başlığı / "Ve" kelimesi)
Font Büyüklüğü / Punto: 36

Font Adı: Franklin Gothic Heavy (Macera Giriş Sayfası / Macera Başlığı)
Font Büyüklüğü / Punto: 26

Çeviri ve Balonlama Süreci:

Bu sayının çeviri ve balonlamasını da akşamları evde çayımı yudumlayarak ve iki hafta içinde tamamladım. Birinci sayıyı sitemize yükledikten sonra bu sayıyı da aslında bir iki hafta sonra huzurlarınıza çıkaracaktım ama, bugün tekrar şöyle bir gözden geçirip kontrollerini tamamladıktan sonra Tarzan'ın "Dell Comics" tarafından yayımlanan "Tarzan ve Gök Gürültüsü Vadisi Esirleri" başlıklı macerasını içeren 2. sayıyı siz değerli dostlarla paylaşmak için daha fazla bekleyemedim.

Ben bu çalışmayı yaparken her zamanki gibi çok zevk aldım. Umarım sizin de okurken aynı zevki duymanıza vesile olabilirim.

ÇİZGİ ROMANDAN ÖRNEK ÜÇ SAYFA:

vPqjL4.jpg

qvrGBB.jpg

1EXJkN.jpg

İNDİRME LİNKLERİ:

---------------------------------------------------

Keyifli okumalar…

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,987
106,086
Muhteşem paylaşımlarınız hız kesmeden devam ediyor.Büyük emek verilmiş bu
eserlere sonsuz teşekkürler.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Süper olmayan kahraman olma özelliğiyle Tarzan içimizden biri, komşumuzun oğlu gibi.:)
Yayınlandığı yıllara göre de senaryolar iyi sayılır.
Ben severek okuyorum, emek verip paylaşan dostlarıma Ayvalık tostu sözümüz her zaman geçerli.
Teşekkürler değerli dostum, selamlar.:)

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Sevgili gitarisyen, harika bir iş çıkarmışsınız. Sanki kitap o günlerde ülkemizde yayınlanmış ve o sayılardan taranmış gibi görünüyor. Balonlama derseniz zaten harika. Size ufak bir öneri. Tanıtım yazılarınızı da kitabın içine ilave edin. On yıllar sonra belki bunları okuyan kişiler olacak, belki sizin çocuklarınız belki bizimkiler, verdiğiniz emeği, buna neden kalkıştığınızı, sebebini anlayacaklar. Onlar da belki toplum için bir şeyler yapmanın gücünü bu yazdıklarınızda bulacaklar. Hele de ilk sayının tanıtımında yazdıklarınızı aynen ya da daha genişleterek bir sonraki sayıda ekleyin. Önemli olan Tarzan değil, sizin ona yüklediğiniz değer ve anılar.

Emek verip paylaştığınız için bir kere daha teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Sevgili gitarisyen, harika bir iş çıkarmışsınız. Sanki kitap o günlerde ülkemizde yayınlanmış ve o sayılardan taranmış gibi görünüyor. Balonlama derseniz zaten harika. Size ufak bir öneri. Tanıtım yazılarınızı da kitabın içine ilave edin. On yıllar sonra belki bunları okuyan kişiler olacak, belki sizin çocuklarınız belki bizimkiler, verdiğiniz emeği, buna neden kalkıştığınızı, sebebini anlayacaklar. Onlar da belki toplum için bir şeyler yapmanın gücünü bu yazdıklarınızda bulacaklar. Hele de ilk sayının tanıtımında yazdıklarınızı aynen ya da daha genişleterek bir sonraki sayıda ekleyin. Önemli olan Tarzan değil, sizin ona yüklediğiniz değer ve anılar.

Emek verip paylaştığınız için bir kere daha teşekkür ederim.

Katılıyorum ekenciz dostuma.
Teşekkürler, saygılar bu güzellikler için.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Sevgili Gitarisyen dostumuza emekleri için çok teşekkür ederim.
Yazıları ve paylaşımları ile sanat severlere çok büyük renk katan üstadımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,020
İlki inmeden ikincisinin inmesini beklemek ne güzel bir duygu.Harika emeklerle bizleri mutlu eden sevgili gitarisyen dostumuza çok teşekkür ediyorum...

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
Bu tür faydalı sabırsızlıklar bizi çok memnun eder.
Deliye döneriz mutluluktan.
...
Harika sunumlarınız ve muhteşem paylaşımlarınız için teşekkürler.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu
Epey zamandır görünmez olan Gitarisyen dostumuz sürpriz bir paylaşım ile yakında bizlerle yine buluşur diye geçirmiştim içimden birkaç gün önce. Hissikablelvuku mu derler, başka bir şey mi, bilmiyorum ama çok sevindim konuları görünce.
Bu vesile ile çoktandır göremediğimiz Balkatan dostumuzun mesajını da görmüş oldum, kendisine de hoş geldin diyeyim.
Cümle dostlara selamlar...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Sunum yazılarının kitaba eklenmesi sunum yazısının da saklanabilirliğini artıracaktır.
Mükemmel çeviri için teşekkürler.