Angel Face - 1957 (Çeviri)

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,785
Hiçbir Şey Ülkesi

ANGEL FACE
1957
(Derleme Karikatürler)

5DkoGl.jpg

Türkçe Çeviri:

bk9E8m.gif

Angel Face, benim internette dolaşırken rastladığım ve 1957 yılında Gene Hazelton'un günlük gazete karikatürleri olarak çizdiği bir karakter. Sevimli mi sevimli bu yumurcağın genellikle kasıtsız olarak, saf ve doğal bir şekilde söylediği sözler ortaya komik durumların çıkmasına sebep oluyor ve biz yetişkinler de bu karikatürlere gülerken bazen de düşünüyoruz.

Bir sitede ( ) bu şirin yumurcağın derlenmiş karikatürlerine rastlayınca ve Türkçe çevirisinin yapılmadığını da görünce, bu derlemeyi Türkçeye çevirme dürtüme engel olamadım. Sözünü ettiğim sitedeki derlemeyi alıp, karikatürlerin çevirisini yaptım ve düzenledim.

Yine aynı sitede Angel Face ve çizeri Gene Hazelton'dan kısaca bahseden tanıtım yazısını da - okumak isteyeceklerin olabileceğini düşünüp - genel hatlarıyla Türkçeye çevirdim. İsterseniz önce bu tanıtım yazısını okuyalım:

"Angel Face (Melek Yüz), gazete karelerinden oluşan kısa ömürlü bir seridir. Bu serinin başrolünde, kazara ya da kasıtlı olarak yanlış zamanda yanlış şeyler söyleme eğiliminde olan küçük bir kız bulunur. Eğer durum böyle değilse, o zaman Angel Face kesin bir yaramazlık düşünüyordur. İlk bakışta karikatürler çocukları hedef almış gibi görünüyorsa da, espri anlayışı aslında yetişkinlere yöneliktir. Angel Face pek fazla tanınmamasına rağmen, yine de çizeri Gene Hazelton sayesinde ilgi çekmiştir.

Hazelton 1939 yılında Disney'de çalışmaya başlamış, 1941 yılında da Warner Bros'ta Robert Clampett'e katılmak için Disney'den ayrılmıştır. Hazelton daha sonra uzun yıllarını MGM'de geçirmiştir. Burada Hanna ve Barbera ile birlikte "Tom ve Jerry" ve ayrıca "Tex Avery" projeleri üzerinde çalışmıştır.

MGM, animasyon stüdyosunu kapattığında Hazelton bağımsız çalışmaya başlamış ve bu dönemde Angel Face'i ortaya çıkarmıştır. Son büyük hamlesi ise, uzun yıllar boyunca gazete çizimleri bölümünün baş çizeri olarak Hanna-Barbera'yla çalışması olmuştur. İlk başlarda Hazelton, "The Flintsones / Çakmaktaşlar" ve "Yogi Bear / Ayı Yogi" çizgi bantlarını denetlemiş, fakat daha sonra bunların yazım ve çizim işini devralmıştır. Ayrıca animasyon kısmına yardım etmiş ve "The Flintstones / Çakmaktaşlar" için Çakıl ve Bam Bam karakterlerini ortaya çıkarmıştır. Gene Hazelton 6 Nisan 2005 tarihinde, 85 yaşında hayata veda etmiştir."

NOT: Bu yazı sitesinde, Angel Face için ayrılmış olan linkindeki sayfada bulunan orijinal tanıtım yazısından kısaca Türkçeye çevrilmiştir.​

Ben derlenmiş karikatürlerin çevirisini yaparken oldukça zevk aldım, umarım siz de okurken aynı zevki alırsınız. Ve yine umarım ki, karikatürleri okuduğunuz zaman yüzünüzde oluşabilecek tebessümün dışında, bütün hayatınız boyunca da tebessüm ve kahkahalarınız hiçbir zaman eksik olmaz...

DERLEME HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Derlemenin Özellikleri:

Orijinal Adı: Angel Face
Yazan ve Çizen: Gene Hazelton
Yayıncı: McNaught Syndicate, Inc.
Türü: Karikatür, Çocuk, Mizah
Yayın Tarihi: 1957
Macera Durumu: Tek karelik karikatürler
Uygunluğu: Çocuklar / gençler için uygun
Renk Durumu: Siyah-beyaz
Sayfa Sayısı: 31 (Kapak dahil)

Derlemenin Konusu / Özeti:

Angel Face, küçük ve sevimli bir kız çocuğunun gündelik yaşamdan alınma söz ve davranışlarına yer veren ve bunları mizahi bir dille anlatan karikatürlerden oluşan bir derlemedir.

ÇEVİRİ HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Çeviride / Düzenlemede Kullanılan
Font / Format / Boyut Bilgileri:

Font Adı: Times New Roman (Genel olarak)
Font Adı: CCAdamKubert (Kapak / Çizer adı)
Font Adı: Bookman Old Style (Kapak / Tarih - Tür - Şirket adı)

Boyut / Çözünürlük: 575 - 647 x 720

Dosya Formatı: ".cbr"

DERLEMEDEN ÖRNEK İKİ KARİKATÜR:

gOAnpQ.jpg

9m5RAO.jpg

İNDİRME LİNKLERİ:

Keyifli okumalar…

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Melek yüzlü kızımız ne muziplikler yapmış, merakla inmesini bekliyorum.
Gitarisyen dostumuz Ayvalık tostu koleksiyonuna bir yenisini ekledi.:)
Bize sadece keyfini sürme kısmı kalmış.
Teşekkürler üstat, çok yaşa, selamlar.:)

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,020
Mükemmel bir sunum,harika bir seçim olmuş.
Yaramazın neler yaptığını okuyabilmek için,inmesini bekliyorum.
Sayenizde keyif bizim.Çok teşekkür ediyorum üstadım...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Sevgili Gitarisyen in dile hakimiyeti ,nezaketi , ayrıntıları büyük bir titizlikle ele almadaki başarısı ile bir Gitarisyen klasiği.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

"Angel Face" karakteri bana çok tanıdık geliyor, ama bir türlü nerede gördüğümü hatırlayamıyorum. Sanki eski Hayat Mecmualarında görmüş olabilirim gibi geliyor, bir gazete de olabilir. Yanılıyor da olabilirim. (eğer yanılmıyorsam ona mutlaka Türkçe sevimli bir isim verilmiş olmalı!)

Teşekkürler sevgili "gitarisyen".

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Yine özel bir karakterle tanıştırdınız bizi,
abolardis üstadın belirttiği gibi eğlenceli,
kibar, titiz ve ayrıntılı biçimde açıklamalarla.
Bize de arkamıza yaslanıp keyfini sürmek
kalıyor, sunumdaki iki karikatürle başladım
bile. Teşekkürler, sevgi ve saygılar üstat.