Broken Moon: Legends Of The Deep / Sayı 4 (Çeviri ve Balonlama)

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
455
3,768
Hiçbir Şey Ülkesi
Konuya girmeden önce izninizle birkaç şey söylemek ve teşekkür etmek istiyorum...

Bugün siteye girdiğimde beni gerçekten şaşırtan ve mutlu eden bir sürprizle karşılaştım: Çeviri ve balonlamasını yaptığım çizgi romanlar / öyküler / eserler "gitarisyen" başlığı altında toplanmıştı. Ayrıca tarafıma "Çeviri-Balonlama" etiketi / maskı / payesi verilerek statüm de değiştirilmişti. Sayın savok'un nezaket göstererek statümün değiştiğini ve çalışmalarımın bir başlık altında toplandığını bildirmesi ve konuyla ilgili beni bilgilendirmesi üzerine de hem çok sevindim hem de sorumluluğumun biraz daha arttığını hissettim. Umarım bundan sonra bu payeyi hak edecek işlere, paylaşımlara imza atarım ve yine umarım bugüne kadar her konuda hep yardımlarını gördüğüm tüm "Çizgi Diyarı" dostlarının yardımı da yine yanımda olur.

Bu vesileyle başta Sayın savok olmak üzere tüm yöneticilerimize ve desteklerini, yardımlarını hiç esirgemeyen (isimlerini burada tek tek sayamasam da gönlümde yer etmiş olan) tüm "Çizgi Diyarı" dostlarına, dostlarıma tüm yüreğimle teşekkür ediyorum...

İyi ki "Çizgi Diyarı" var ve iyi ki ben de burayı bulmuşum... Ve iyi ki sizlerin arasındayım...

Evet, "Broken Moon: Legends Of The Deep" çizgi romanının 4'üncü sayısının çeviri ve balonlamasını da tamamlamış bulunuyorum. Önceki sayılar için daha önce hazırlayıp sizlere sunduğum bilgilerin bir kısmını güncelledim. Bu bilgilerle daha önceki sayıların indirme linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bu arada; "Broken Moon: Legends Of The Deep" çizgi romanının önceki sayılarının çeviri ve balonlama çalışmalarıyla bir takım bilgileri paylaştığım konulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Yine bu çizgi romanın daha önceki sayılarını isterseniz o konuların içinden, isterseniz de aşağıda verdiğim "MediaFire" linklerinden indirebilirsiniz.

ÖNCEKİ SAYILARLA İLGİLİ KONULARA ULAŞMAK İÇİN:

BİRİNCİ SAYIYLA İLGİLİ KONU BAŞLIĞI

İKİNCİ SAYIYLA İLGİLİ KONU BAŞLIĞI

ÜÇÜNCÜ SAYIYLA İLGİLİ KONU BAŞLIĞI

ÖNCEKİ SAYILARI MediaFire SİTESİNDEN İNDİRMEK İÇİN:

Şimdi de 4'üncü sayımıza bir göz atalım:

BROKEN MOON:
Legends Of The Deep
(4. Sayı)

(Çizgi Roman) / 2016

kbdRyD.jpg

Çeviri ve Balonlama:

bk9E8m.gif

ÇİZGİ ROMAN HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Çizgi Romanın Özellikleri:

Orijinal Adı: Broken Moon: Legends Of The Deep
Yayıncı: American Gothic Press
Yazar ve Sanatçılar: Philip Kim, Ben Meares, Nat Jones, Holly Interlandi
Türü: Korku, Post-Apokaliptik, Bilim-Kurgu, Doğaüstü, Vampir
Yayın Tarihi: 2016
Macera Durumu: Devam eden maceralar
Uygunluğu: Genç / yetişkinler için uygun
Renk Durumu: Tamamı renkli
Sayfa Sayısı: 25

Çizgi Romanın Konusu (Genel Olarak):

Post-apokaliptik bir dünyada yaşanan dehşetin anlatıldığı öyküde; kıyamet sonrası denizler zehirlenmiş, mutasyona uğramış canavarlar ortaya çıkmış, yiyecek bulmak ve hayatta kalmak güçleşmiştir. Korbin ve oğlu da, hayatta kalmayı başarmış bir grupla birlikte Nebraska'nın sahil şeridinde, basit bir balıkçı köyünde balık avlayarak karınlarını doyurmaya ve hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. Ancak yaşadıkları dünyada yalnız değillerdir. Onlarla birlikte başka insanlar, solungaçlı adamlar, vampirler, kurt adamlar ve türlü türlü canavarlar da vardır. Ve hepsi açlık ve sefaletten payını alırken hayatta kalma güdüsü aralarında bazen yardımlaşmaya, bazen de çarpışmalara sebep olmaktadır!

Çizgi Roman Hakkındaki Genel Görüşlerim:

Post-apokaliptik ("kıyamet sonrası" ya da "neler olduğu belirsiz, karanlık, anlaşılmaz olayların hemen sonrasındaki") bir dünyada geçen "Broken Moon: Legends Of The Deep" adlı öykünün çizgileri, türün özelliğine uygun olarak tedirgin, titrek ve bazı yerlerde bulanık olarak kullanıldığından; çizgi romanın tamamına hâkim olan ve bilinçli bir şekilde oluşturulan karanlık ve ürkütücü bir atmosfer hemen dikkat çekiyor. Karakterlerin ağzından çıkan ifadeler, bu belirsizliği ve karanlığı iyice ortaya çıkardığı gibi yaşanan dehşete ve çaresizliğe de vurgu yapıyor. İşte bu yüzden, "Broken Moon: Legends Of The Deep" çizgi romanını severek okuyor ve Türkçe çevirisiyle balonlamasını zevkle yapıyorum. Öykünün, "korku", "bilim-kurgu", "vampir", "gerilim", "doğaüstü" gibi çok geniş bir tür yelpazesinde hareket etmesi de, bana göre çoğu okuyucunun dikkatini çekebilecek ve zevkle okunacak olması açısından büyük bir avantaj.

Benzerlerini birçok filmde, öyküde, çizgi romanda görmüş olmamıza rağmen; içerdiği karakter ve olay skalası açısından diğer türdeşlerinden bir adım önde gibi görünen "Broken Moon: Legends Of The Deep" çizgi romanına bir fırsat tanımanın zaman kaybı olmayacağını düşünüyorum.

Önceki Sayının Özeti:

Korbin ve yeni dostları Tok-Tok'larla savaşırken aniden dağ patlamış ve Tok-Tok'ların bazısı enkazın altında kalırken diğerleri de kaçmıştır. Bu Lorren'ın işidir. Bu arada eski kadimlerden biri olan C'thulhu ortaya çıkmıştır. C'thulhu dünyaya kendi kötülüğüyle felaketini getirecek ve çılgınlığını her tarafa yayacak olan bir kadimdir. Bu çılgınlıktan ise ruhu olan herkes etkilenecektir. Ancak Lorren'ın açlık dürtüsü ve ekibini besleme gayesiyle C'thulhu'yu ortadan kaldırma planı sadece C'thulhu'nun Lorren'da vücut bulmasına sebep olur...

4. Sayının Konusu:

Lorren'da vücut bulan C'thulnu'nun çılgınlığı, ruhu olan herkesi etkilemektedir. Oysa vampirlerin ruhu yoktur. Bu yüzden C'thulhu'ya tuzak kurmak için Korbin ve dostları vampirlerin yardımını istemek zorunda kalırlar. Acaba uzun süredir insan kanına hasret kalmış olan bu vampirler Korbin ve arkadaşlarına yardım edecek midir?

ÇEVİRİ VE BALONLAMA HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ

4. Sayının Çeviri ve Balonlamasında
Kullanılan Font Bilgileri:

Font Adı: CCTimSale (Genel olarak)
Font Büyüklüğü: 14 (Genel olarak)

Font Adı: Clairvaux (Kapak / Çeviri ve Balonlama Etiketi)
Font Büyüklüğü: 32, 36

Font Adı: Calibri (İç Sayfa / Çizgi Roman Ekibi)
Font Büyüklüğü: 20, 30

Font Adı: Verdana (İç Sayfa / Çizgi Roman Ekibi)
Font Büyüklüğü: 10

Font Adı: Times New Roman (İç Sayfa / Telif Hakları ve Yasal Uyarılar)
Font Büyüklüğü: 14

ÇİZGİ ROMANDAN ÖRNEK İKİ SAYFA:

qbOaJZ.jpg

M0AbaM.jpg

İNDİRME LİNKLERİ:

Keyifli okumalar…

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Görmeyeli sararmışsın üstat.:)
Tebrik ederim, çok sevindim.
Daha pek çok eseri keyifle okuyacağımızın garanti altında olduğunu görmekten çok mutlu oldum.
Umarım toplantılarımızda da boy gösterir.
İzmir'e yolu düşerse, bende gitar var.:)
Elinize sağlık, teşekkürler Gitarisyen.:)

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Çok teşekkürler, çevirilerinizi okumak büyük bir zevk.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
İnsanların, ülkelerin de birbirlerine aba altından
sopa gösterdikleri, zaman zaman dayanışma
zorunluluğu yaşadıkları ve çoğunlukla savaştıkları
dünyanın şu haline ne çok benziyor hikaye.
Sizi takip etmek bir zevk üstat, teşekkürler.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Profil resminin üzerindeki yazıyla profil resmindeki renkler ne kadar uyumlu oldu, değil mi? :)
Yeni statünüz hayırlı olsun.

Tormenter666

Aktif Üye
1 Nis 2019
429
655
Çok teşekkürler bu değerli paylaşım için :) Cthulhu mitosunu işleyen bu harika serinin devamı gelecek mi acaba?