Gırgır Sayı - 0001 (13.08.1972)

12 Şub 2010
15,006
543,640

Orijinal 1. sayıdan taranmış olup gazete boyutunda olduğundan iki parçada taranmıştır. Sayfaları birleştiren ve düzenlemesini yapan sevgili kaptanımız bakunin'e şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili uzung dostuma nice mutlu yıllar.
Saygılarımla​

Derginin rötuşlanmış hali:

Moderatör tarafında düzenlendi:

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,424
Çok teşekkürler üstadım...
Ellerine sağlık...
İlk teşekkür benden olsun...

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,189
Kendi Koltuğunda
Ne diyeyim üstadım, bu akşam her telden döktürdün. Bu paylaşımların mutluluğunu Uzung hocamız da yaşadı biz de yaşıyoruz. Çok teşekkür ederim.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,909
ordu-turkey
Limon'un ilk sayısından sonra şimdi de Gırgır'ın ilk sayısı meydana çıktı. Her ikiniz de sağ olun.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Sevgili profesör, bize hep ilkleri yaşatıyorsunuz. Çok teşekkürler...

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,803
Efsane derginin başlangıç sayısını güzel tarama ile karşımızda
görmenin keyfi ile çok teşekkürler sevgili Profesör
..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
Geçen gün "Gırgırları bir kontrol edeyim." dedim, çok güzel derlemelerin yapılabileceğini fark ettim.

Aziz Nesin, Nuri Kurtcebe ilk düzenleyeceğim derlemeler olacak. Kim bilir daha ne güzel çizimler, hikayeler çıkacaktır.

Bir de tamamlayabilsek bu mizah dergilerini.

O da olur.

Abi ellerine, emeğine, yüreğine sağlık.

oks03

Yönetici
28 Haz 2010
586
12,975
neverland
Geçen gün "Gırgırları bir kontrol edeyim." dedim, çok güzel derlemelerin yapılabileceğini fark ettim.

Aziz Nesin, Nuri Kurtcebe ilk düzenleyeceğim derlemeler olacak. Kim bilir daha ne güzel çizimler, hikayeler çıkacaktır.

Bir de tamamlayabilsek bu mizah dergilerini.

O da olur.

Abi ellerine, emeğine, yüreğine sağlık.
En büyük eksiklikler bu ilk sayılar.. Üstadım ilk sayı olmasa ayrı, orijinal ilk sayı olması apapayrı güzellikte . Elleriniz dert görmesin.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
Biliyordum zaten,
demiştim, arkama yaslanıp
bekliyorum... ama yok, tamam itiraf
ediyorum yine çok heyecanlandım.
Gırgır'ın ilk sayısı, hemen açıp bakayım
neler, kimler varmış.
Üstadım vallahi de billahi de hakkınız
ödenmez. Kaptana da selamlar,
müteşekkirim, saygılar...

kral27700

Kıdemli Üye
20 Nis 2012
131
195
GAZİANTEP
Facede Gırgır dergisinin 1. sayısının paylaşımını görünce gözlerime inanamadım. Diyara girmeden önce içimden bir ses paylaşan kişi mutlaka Profesor hocamızdır dedim. Tahminimde yine yanılmadım. Tek kelimeyle müthişsin. Bu ülkenin senin gibi değerlere çok ihtiyacı var. İyiki varsın üstadım...

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Değerli ağabeyim, adıma ithaf ettiğin bu ilk sayıyı kaçırdığım için affet.
Bu gün karargahta konusu geçti. Geçte olsa teşekkürlerimi lütfen kabul et.
Saygılarımla.

mizahsor

Yeni Üye
19 May 2014
10
4
Sayfalar açılmıyor maalesef... Yeniden yüklenmesi mümkün mü?

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mine Söğüt arkadaşımızın Cumhuriyet'teki yazısı yıllardır dile getirdiğim bir saptama olarak güzel ve yerinde ama verdiği tarih yanlış... Gırgır'ın ilk yılında künyede tarih yazmaz ama bunu tarih verilen ilk sayıdan geriye giderek araştırıp bulmuş ve yazmış biri olarak bir kez daha altını çizeyim Gırgır'ın ilk sayısının doğru tarihi 13 Ağustos 1972'dir...Hayatını bu işlere adamış biri olarak benim için ayrıntılar önemlidir!!!
(Cihan Demirci Facebook sayfasından alınmıştır.)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mine Söğüt/Cumhuriyet/26 Ağustos 2020 Çarşamba

Bugün Gırgır dergisinin ilk sayısının yayımlanışının 47’nci yıldönümü.

O gün doğan çocuk, bugün 47 yaşında.

Ve ülkenin bugün en çok ihtiyaç duyduğu siyasi mizah, nicedir korku ablukasında.

Bu ülkede yıllarca muhalefetin güçlü ve neşeli kalesi olan, dönem dönem efsanevi satış rekorları kıran Gırgır;

Sivri dilliydi.

Korkusuzdu.

Muzipti.

Gençti.

Dinamikti.

Solcuydu.

Kendisinden önceki mizah dergilerinin aksine sokak dilini severdi.

Edepsizdi.

Ama en önemlisi müdanasızdı.

Hiç acımaz, iktidarı yerin dibine sokup çıkarırdı. Liderlerin hepsiyle dalga geçerdi.

Bunu yaparken de dilini sakınmazdı, korkmazdı.

Olaylara kimselerin bakmaya cesaret edemediği açılardan bakar, kimselerin kuramayacağı cümleler kurar, taşı gediğine rahatça koyardı.

Kâğıt üzerinde Haldun Simavi’nin malıydı ama aslında Oğuz Aral’ın dergisiydi.

Yediden yetmişe okunur, ülkenin siyasi dilini oluşturur ve halkın meselelere bakış açısını belirleyebilecek kadar güvenilir ve müdanasız dururdu.

Ülkede ne olupbittiğini gazetelerden çok Gırgır’dan öğrenirdiniz.

Gündemi de o belirlerdi, gündeme tepkiyi de...

Bir avuç serseri çocuk ve başlarında tatlı sert bir şövalye....

Bu ülkede onlarca nesle muhalefetin gücünü mizahla öğretti.

Çizerleri defalarca yargılandı, dergi defalarca kapatıldı, gelen tehditlerin bini bir paraydı...

Ama Gırgır yıllar boyu tüm siyasileri korkmadan kapağına taşıdı, karikatürlere malzeme yaptı ve diğer mizah dergilerine gözü pek genç mizahçılar yetiştirdi.

Sonra bir gün bitti.

Dergi değil... mizah bitti.

Bayrağı Gırgır’dan devralan ve hiçbir medya patronuna bağlı olmadan kendi dergilerini çıkaran, çağının gereği siyasi mizahı yeri geldiğinde ustalarından çok daha sert yapan mizah dergilerinin nefes alabileceği alan bitti.

Bugün hâlâ zar zor ayakta kalan...

Ve büyük para cezalarına çarptırılmadan, yazarlarını, çizerlerini hapislere attırmadan var olmaya çalışan birkaç muhalif mizah dergisinin cesaretine hunharca kelepçe vuran bu ülkede...

Artık kimse yarım yüzyıl önce bir mizah dergisinin sahip olduğu özgürlük alanına adım atamıyor.

Hiçbir dergi iktidardaki siyasileri eskisi gibi kapağına fütursuzca taşıyamıyor.

İktidarın rezilliklerini soylu ve zeki bir mizah diliyle eleştiremiyor.

Artık herkes şakasını yaparken bin kere düşünüyor.

Çoğu zeki ve yerinde şaka otosansüre kurban gidiyor.

Ve mizah nicedir sıkıştırıldığı ufacık bir köşede usul usul ölüyor.

Bunda, çağın değişen iletişim dilinden çok, ülkenin tepesine çöken tehditkâr iktidarın imzası var.

Mizah aslında iktidarın turnusol kâğıdıdır.

Bir ülkede artık cesur bir mizah yoksa resmen faşizm vardır.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
İlk sayı olmasından dolayı çok önemli bir sayı, ben de kapağı biraz elden geçirerek konuya ufak bir katkıda bulunmak istedim. Bu vesileyle Sevgili Haluk ağabeyi rahmetle ve özlemle anıyor, Bakunin üstadımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. (Sevgili Savok'un isteği üzerine tüm sayıyı elden geçirdim. Aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.)

G-rg-r-13-A-ustos-1972-Say-1.png

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
İlk sayı olmasından dolayı çok önemli bir sayı, ben de kapağı biraz elden geçirerek konuya ufak bir katkıda bulunmak istedim. Bu vesileyle Sevgili Haluk ağabeyi rahmetle ve özlemle anıyor, Bakunin üstadımıza da teşekkürlerimi sunuyorum.

Gırgır (13 Ağustos 1972 / Yıl 1 / Sayı 1)
G-rg-r-13-A-ustos-1972-Say-1.png

Güel olmuş...
Elin değmişken tüm sayıyı beyaza çevirseydin ya!..