"Postimage.org"a yüklenen resimler görülmüyor!..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Postimage.org'a Yüklenen resimler Görülmüyor
Acaba Sorun Sadece Bende Mi?

Bu konuya bir-iki gün önce de başka bir mesajın altında kısaca değinmiştim. Kimseden ses çıkmayınca kuşkuya kapıldım. Acaba sadece benim bilgisayarımda mı oluyor bu hadise diye, ya da sadece benim upload ettiğim görsellerde mi diye. Öyle değilmiş galiba. Sevgili "profesör"ün yüklediği şu konudaki görsel de gitmiş. Demek ki sorun sadece benim yüklediklerimde değilmiş. Şu ve şu da benim görselleri kaybolan mesajlarımdan iki örnek (ilki beş farklı görsel içeriyordu). Acaba bunlar sizin bilgisayarınızda görülüyor da sadece benimkinde mi görülmüyor?.
Kontrol ettim "postimage.org" sitesi çalışıyormuş gibi gözüküyor. Hatta yeni görüntü de yüklenebiliyor ama onlar da görülmüyor. İlgili sitelerede sitenin faal olduğu bildirilmiş (ping'i filan normal). belki XP'de böyledir dedim, laptop'ta Windows7 yüklüydü, onda da gözükmüyor. Belki tarayıcıdandır dedim ("Firefox" yeni bir otomatik güncelleme yapmıştı zira), "IE" ve "Chrome"u da denedim, netice yok. Ctrl+F5 yaptım, tarayıcıyı tazeledim, önbelleğini temizledim, çerezleri sildim yine netice yok. DNS ayarlarını değiştirdim farketmedi. "postimage.org" dosyaları silmiş olabilirmi diye düşündüm, o da olmamış dosyalar yerli yerinde, site dosyaları da silmemiş üstelik garip bir şey: Wayback Machine'e (Internet Archive) yedek (snapshot) alınca orada bu sayfalar gözüküyor! Not: Burada yazdıklarımı aynen "Postimage.org"a da yazdım (e-mail).

Diğer resim barındırma sitelerini de pek kullanmak istemiyorum, zira çoğunun FAQ sayfalarında resimlerin çok uzun süre barındırılmayacağı açıkça belirtilmiş. Bildiğim kadarı ile sadece "postimage.org" hiç silmeyeceğini ilân etmiş (kayıtsız üyelikte bile), bu nedenle ondan da vazgeçmek istemiyorum.

Tekrar sorayım (zira merak ettim gerçekten) sizlerde de aynı sorun var mı? Nedeni ne olabilir? Bir bilene sormak istedim, yardım lütfen

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili dostum bütün "şu" bağlantılı konulara baktım ve hepsinde resimler gözüküyor.
Sorun senin bilgisayarında olabilir.
Hatta tabletten de baktım orada da gözüküyor.
Windows7 kullanıyorum bu arada..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Sevgili dostum bütün "şu" bağlantılı konulara baktım ve hepsinde resimler gözüküyor.
Sorun senin bilgisayarında olabilir.
Hatta tabletten de baktım orada da gözüküyor.
Windows7 kullanıyorum bu arada..

Sizde düzgün çalıştığına sizin adınıza ve Çizgi Diyarı'nın sağlığı açısından memnun oldum sevgili "savok" dostum.. Bu arada "Avast antivirüs kalkanları"nı devre dışı bırakıp bir deneme yaptım, sorun devam ediyordu. Ondan da değilmiş demek. Başka önerileri de bekliyorum.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,188
Kendi Koltuğunda
Bende de görünmüyor; "Belki resim koymamışlardır." diye düşünerek pek önemsememiştim. İş yerindeki PC'de de görünmüyor, daha da araştırınca 3 adet tarayıcıda da görünmediğini öğrendim. Hakikaten enteresan bir durum!

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,638
Windows8 kullanıyorum ve dünden beri postimage dan resim yükleyemiyorum.

Bu arada hepsinde değil ama açmış olduğum bir çok konudaki resimlerim de silinmiş.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Yazar "Selahattin Duman"ın sıkça tekrarladığı bir Arap atasözü vardı ve bunu da Arapça (veya Osmanlıca) okunuşuyla yazardı (çok şiirsel bir söylenişi var da ondan herhalde): "El-beliyyetü iza ammet tâbet" yani "Belâ umumileştiği zaman güzel hale gelir(!)" Aynı sorunu yaşayan dostların da olduğunu görünce bir nebze içime su serpilmedi değil!.

Son düzenleme:

umut22

Aktif Üye
8 Tem 2010
397
981
Güvenli internet açıksa gözükmüyor, kapalıysa gözüküyor bende.
Sorun internet servis sağlayıcı ayarlarında galiba.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Şimdi bir deneme yaptım ve iki "proksi" sunucu ("proksi.us" ve "yasaksiz.org" üzerinden yukarıdaki sayfaları denedim. Resimler gayet güzel görüntülenebildiler. Demek ki bu internet sağlayıcısı ile ilgili bir şey. Ama her zaman vekil sunucu kullanamayız ki. Sorunu yine de çözmek gerek.

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,053
Hocam resimler bende sorunsuz görünüyor. Sağlayıcı ile alakalıysa yapmanız gereken kolay. Ya VPN hizmeti kullanacaksınız ya da DNS değişimi yapacaksınız. Ben şu an "8.8.8.8 - 8.8.4.4" DNS'sini kullanmaktayım. Tablette olduğum için aşamalı olarak anlatamıyorum ancak internete "DNS değiştirmek" diye sorarsanız ilgili birçok makale ve videoya ulaşabilirsiniz. Ya da ben uğraşmam derseniz Google Chrome'unuza (Ayarlar-> Eklentiler) ZenMate kurunuz, proxy ile başka ülkeden bağlanınız.

Maalesef ancak bu kadar biliyorum. Dilerim yardımcı olabilmişimdir. :)

Son düzenleme:

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,185
Germany
Postimage'da hiçbir problem yok sevgili scanfan, bende işletim sistemi olarak Windows 7, browser olarak Opera, antivirus olarak Avast kullanıyorum ve forum'a yüklenen resimlerin hepsini sorunsuz görebiliyorum.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,188
Kendi Koltuğunda
DNS ayarları ile alakası yok, bendeki de bu "8.8.8.8 - 8.8.4.4"; bence modemin güvenlik duvarından engelleniyor.
PC'de sorun yok. Modeminiz Girtes mi?

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Düne kadar Postimage'da resimler sorunsuz görünüyordu, şu an göremiyorum. DNS'i "8.8.8.8 - 8.8.4.4" yaptım, o da işe yaramadı... :S
Modem aynı modem, hiç bir değişiklik yapılmadı.. :8:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
DNS ayarları ile alakası yok, bendeki de bu "8.8.8.8 - 8.8.4.4"; bence modemin güvenlik duvarından engelleniyor.
PC'de sorun yok. Modeminiz Girtes mi?

Evet modem Airties (Air5443), DNS ayarlarım da sizin ayarlarınızla aynı (diğer bazı DNS ayarlarını da denedim).

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,053
Hocam modem bu durumda bir problem oluşturmaz, emin olun. Güvenlik duvarınızın veya virüs programınızın bu işle bir ilgisi olduğunu da düşünmüyorum. Eğer site bir zarar görmüş veya saldırıya uğramışsa virüs programları bu durumda siteye el koyabiliyor, ama onun haricinde probleminiz direk olarak sağlayıcıdan kaynaklı. Bende resimler hala gayet normal görünüyor, D-Smart'ın internet hizmetini kullanıyorum, yasaklı da görünmüyor. Benim tavsiyem eğer DNS olmadıysa farklı DNS'ler deneyin (örn. OpenDNS) veya dediğim gibi bir süre proxy kullanın. Zaten eğer proxy ile görüp normalden göremiyorsanız bunun tek sebebi sağlayıcınız, yani size gelen internet hizmetidir. Normal şartlarda tüm Türkiye'ye hizmeti Türk Telekom yani TTNET vermektedir, ancak yasalarda tek hizmet yasak olduğundan dolayı SuperOnline vb. gibi yan şirketler üretilmiştir. Bunların tek farkı yasaklardır. Bir site TTNET kullananda direk yasaklandıysa UyduNet kullananda sonradan yasaklanma görülebilir. Bu yüzden benim tavsiyem herkesin kullandığı hizmeti ve girip giremediğini belirtmesidir. Böylece asıl problemi öğrenebiliriz. Zaten şu koşulda sorun ya internet sağlayıcınızda veya Postimage'in kendisindedir. (Sağlayıcıda olma ihtimalini daha yüksek görüyorum.)

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,188
Kendi Koltuğunda

Evet modem Airties (Air5443), DNS ayarlarım da sizin ayarlarınızla aynı (diğer bazı DNS ayarlarını da denedim).

Benimki de Airtes, bence sorun son güncellemelerle ilgili olarak Airtes'in güvenlik duvarına takılıyor, modem arayüzüne girip firewall'ı devre dışı bırakmak ama o da bir çözüm değil.

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,053

Şimdi bir deneme yaptım ve iki "proksi" sunucu ("proksi.us" ve "yasaksiz.org" üzerinden yukarıdaki sayfaları denedim. Resimler gayet güzel görüntülenebildiler. Demek ki bu internet sağlayıcısı ile ilgili bir şey. Ama her zaman vekil sunucu kullanamayız ki. Sorunu yine de çözmek gerek.

DNS ayarını değiştirdim; yararı olmadı

Sevgili profesör, bir de VPN-proxy deneyerek sonuçları bildiebilir misiniz? İlk mesajımda programın adını belirtmiştim.

12 Şub 2010
15,006
543,638
VPN PROKSY ne demek olduğunu bile bilmiyorum sevgili duvarsürüngeni
DNS ayarını da zamangezgini'nin resimli anlatımını masa üstüne sabitlediğim için lazım olduğunda yapabiliyorum.

Hızlıresim.com denedim ve bir paylaşıma resim yükleyebildim.

Postimage konusunda şimdilik pes ettim:)

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,053
Akşam bilgisayar başında kullanımını konuda özet geçerim, isteyenler bir deneyebilir. :)

Profesör hocam, yalnız benim bildiğim Hızlı Resim'in 3 ay tutma sınırı var. Ona göre yükleme yapmanızı tavsiye ederim. Sık kullanılanlarımda birkaç uygun alternatif resim yükleme sitesi vardı. Bilgisayara geçince onları da belirtirim. :)

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,669
Dostlar tüm bu servis sağlayıcı sorunlarının en temiz çözümü ZENMATE. Onu aktifleştirdiğimden bu yana en ufak bir sorun yaşamıyorum.

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,053
Dostlar tüm bu servis sağlayıcı sorunlarının en temiz çözümü ZENMATE. Onu aktifleştirdiğimden bu yana en ufak bir sorun yaşamıyorum.

Doğru ancak proxy'i birçok kişi kullanabildiğinden arada göçmeler, yavaşlamalar ve buna benzer sorunlar çıkabiliyor. Daha da temizi direk bir VPN satın almak, fiyatları çok pahalı değil. Hız limiti olmadan, yasaksız ve özgürce internet kullanmak için ideal. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Evet, baştan da şüphelendiğimiz gibi sorun servis sağlayıcısındanmış (TTNet), bu anlaşıldı. Almanya'dan katılan sevgili "yaşlıkurt"un hiç sorun yaşamaması da buna işaret ediyordu. Zaten proksi ("proksi.us" ve "yasaksiz.org") üzerinden bağlandığımda sorun olmayınca da biraz şüphelenmiştim, Internet Archive snapshotlarında da resimler gözüküyordu üstelik. Bir tür "sansür" uygulaması yani. Neden DNS değiştirince düzelmedi, bir tek onu anlamadım, zira MediaFire yasaklamasında bu yöntem işe yaramıştı. Şimdilik tek çözüm sevgili "duvarsürüngeni"nin önerdiği VPN (özel sanal ağ) olan "ZenMate" kullanmak. Her browser için eklentisi var, ücretsiz ve çok çok kolay kuruluyor. Şu anda bende çalışıyor. İnterneti çok az biraz yavaşlattı o kadar (istendiğinde browser çubuğundaki düğmesinden devre dışı bırakmak da mümkün, galiba ülke değiştirmek te mümkün). Hızı yavaşlatması ücretsiz olduğu içindir. VPN'lerin başka avantajları da var (anonimlik sağlaması vs). Maddi imkanı olanlar ücretli VPN'leri deneyebilirler (onlar hızı etkilemiyormuş). Ama sorun şu ki, hiç VPN kullanmayan sıradan internet kullanıcıları tesadüfen ÇD'nı gezerse resimleri göremeyecek ve renksiz bir forum olduğumuz kanaatine kapılabilecektir (postimage dışındaki barındırma sitelerinde yüklenenler de bir süre sonra silineceği için)

Sansüre gelince, geçenlerde başka bir ülkeye göç etmeyi bekleyen İranlı bir mülteci (Azeri kökenli olduğu için Türkçe konuşuyordu) bu konuda ufak bir de ayar verdi bize, hafiften utandık. Bu sansürler ve kısıtlamaların kendi ülkesinde bile olmadığını ileri sürdü. Pek inanmadım gerçi (bence orada biraz daha fazladır halâ). Ama yakın gelecekte dediği gerçekleşebilir.

Neticede en iyi çözüm VPN yani bu durumda "ZenMate". Teşekkürler "duvarsürüngeni", çözüm ürettiğin için.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Anlaşılan sorunun kaynağı ve çözümü keşfedilmiş gibi.. Tüm dostlara teşekkürler.

Bir ufak sorun daha kaldı.:)

VPN ve ZenMate..

Nedir? Nasıl kurulur?
Hakkında benim gibilerin:) anlayacağı bir dille açıklama yapılırsa memnun olacağım.

Şimdiden teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sevgili "profesör" üstadım, ZenMate'in bir yükleme sitesi var. Aşağıda. ben oradan yükledim neredeyse tek tıkla ve 30 saniyede yükleniyor. Çok kolay ve ücretsiz.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,638
ocuk_D_nyas_1943_002_001.jpg

ZenMate'i Google'dan arattım ve indirdim. 1 Haftalık premium üyelik veriyorlar. Bir hafta sonra ücretini ödeyerek devam ederim. :)

Resim görünüyorsa sorun çözüldü demektir.

Değerli duvarsürüngeni ve scanfan dostlara ve konuya ilgi gösterip çaba gösteren tüm dostlara şükranlarımı sunuyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Bir iyi haber daha!

Kontrol etmek için "Küçük Afacan Sıralı Listesi" için eklediğim resimler görünmüyordu; şimdi baktım, görünür olmuşlar.
Resimleri tekrar eklemek düşüncesi bir kabus gibiydi; kurtuldum çok şükür. :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Abi yokki bi sağlam TÜRK sunucu, hep yurt dışı bağlantılı. Elimiz kolumuz bağlı gibi.

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,053
Abi yokki bi sağlam TÜRK sunucu, hep yurt dışı bağlantılı. Elimiz kolumuz bağlı gibi.

İşin kötü yanı bağlı "gibi" değil hocam, direk bağlı.
Ve maalesef bu gerçekleşemeyecek bir hayal çünkü tüm Türkiye'nin aslında tek bir sağlayıcısı var, o da Türk Telekom. Yani yasak ne olursa olsun herkes bundan vurmaya mahkum.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Arkadaşlar bu sorun yine başladı galiba.

Ben tüm paylaşımlarımın ön izlemelerini postimage sitesine yüklüyorum fakat dün gandor08 dostumuzun uyarısıyla bazı bilgisayarlarda (ayrım neye göre bilmiyorum!) bu resimlerin görünmemekte olduğunu anladım.

Sizlerin uzun süredir kullandığı ve hiç sorun yaşamadığı resim hosting siteleri var mı? Bildiğim kadarıyla postimage Türkiye'de bazen resimleri göstermiyor, hizliresim, yurtdışında resimleri göstermiyor. imgur, imageshack vs.. bir gösteriyor bir göstermiyor. Hiç sorunu olmayan, temiz bir site biliyor musunuz?

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Arkadaşlar bu sorun yine başladı galiba.

Ben tüm paylaşımlarımın ön izlemelerini postimage sitesine yüklüyorum fakat dün gandor08 dostumuzun uyarısıyla bazı bilgisayarlarda (ayrım neye göre bilmiyorum!) bu resimlerin görünmemekte olduğunu anladım.

Sizlerin uzun süredir kullandığı ve hiç sorun yaşamadığı resim hosting siteleri var mı? Bildiğim kadarıyla postimage Türkiye'de bazen resimleri göstermiyor, hizliresim, yurtdışında resimleri göstermiyor. imgur, imageshack vs.. bir gösteriyor bir göstermiyor. Hiç sorunu olmayan, temiz bir site biliyor musunuz?

Ben flickr kullanıyorum. Oldukça eski bir site ve şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Tek problem, ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz resim sayısının sınırlı olması (1000 adet).

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

* Opera tarayıcısının VPN'sinden Çizgi Diyarı'na bağlandım: Resimler görülüyor (demek ki sorun sadece Türkiye içinde geçerli).
* Türkiye'den başka bir forumun "Deneme Alanı"nda denedim: Resimler yine görülmedi.
* DNS değiştirdim sonuç değişmedi.
* PostImage'ın ana giriş sayfası açılıyor ama kayıtlı kullanıcı olarak girmeye çalıştığım kendi arşivim, yani "Resimlerim" sayfasına ulaşılmıyor.
* Açılabilen ana sayfada yeni resim yüklemeye çalışınca başarıyla yükleniyormuş gibi gözüküyor, "yükleme tamamlandı" ibaresi çıkıyor ama bir süre sonra "sunucu bulunamadı" yazan boş sayfa çıkıyor.
* "Filanca site şu anda faal mi?" türünden sitelere girildiğinde "site faal ve ulaşılabiliyor" cevabını alıyoruz. Zaten ana sayfaya girilebiliyor demiştik.
* Kısacası sorun PostImage sitesinin kendisinde sanırım. Sitelerinde bilgi de vermemişler. Acaba siteleri hack'lendi mi?
* İnternette yakın tarihlere ait yabancılar cenahından benzer şikayetler görmedim, bu da sorunun sadece bizim ülkemize özel olduğunu işaret ediyor

Bilgi sahibi olan dostlar duyumlarını paylaşırlarsa sevinirim. Yasaklı olan sitelerin listelendiği bir site var diyorlar, oraya giren varsa PostImage'ın da listede olup olmadığına bakabilir mi?

gorgon

Onursal Üye
1 Ağu 2019
870
15,757
İstanbul
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun resmi internet sayfasında postimg.cc internet sitesi hakkında aşağıdaki bilgi bulunmaktadır:

"5651 sayılı Kanun kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda alınan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 26/12/2019 tarih ve 490.05.01.2019.-785927 sayılı kararına istinaden bu internet sitesi (postimg.cc) hakkında idari tedbir uygulanmaktadır."