24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
ogretmen_siirleri.jpg

ogretmenler_gunu_facebook_mesajlari_16.jpg

Değerli öğretmen dostlarımızın bu önemli gününü sevgiyle kutluyoruz.

Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir. (Atatürk)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. (Atatürk)

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Öğretmenlik güzel şey! Eğitmenlik yapmış birisi olarak söylüyorum, insanlara bir şey öğretmenin verdiği hazzı başka pek az şey verir.
Bizim mevcut eğitim sistemimiz maalesef iyi öğretmen yetiştirmiyor. Başka yer kazanamayan insanların öğretmen olduğu bir sistemde öğrencilerin iyi yetiştirilmesi de pek mümkün olmuyor haliyle. Gene de tüm imkânsızlıklar içinde iyi öğretmenlerimiz de var, bunu da kabul etmek lâzım.

Mesleğini layıkıyla yapmaya çalışan (devlet memuru zihniyetinde olanları, öğrencileri döven şerefsizleri kastetmiyorum) tüm öğretmenlerin günü kutlu olsun!

12 Şub 2010
15,006
543,776
Tüm öğretmenlerin ellerinden öpüyor, Öğretmenler Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.

Sarkomer, nisan yağmuru, uzung, Mehmet Ali, Raven, Cngz1, altay1944 ve hemen anımsayamadığım, bilmediğim tüm Çizgi Diyar'lı hocaların da Öğretmenler Gününü kutluyorum.
Saygılarımla...

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,113
İstanbul
HER 24 KASIM ARTIK BENİ BİR BAŞKA DUYGULANDIRIYOR ARTIK. Çünkü benim
mesleğim müthiş itibar görüyor, çünkü bütün öğretmenler birbirine sıkı sıkıya bağlı, istediğimiz
an kendimizi geliştirme fırsatımız var, eğitim politikaları bize hep danışılır, 147 Alo ispiyon hattı
diye bir şey yok, idari personelimiz yöneticilerimiz adilce ve hakkaniyetle görevlendiriliyor,
hatta çalışanlara bile soruluyor, velilerimiz en içinden çıkılamaz sorunlarda bile yanımızda,
öğrencilerimizin hepsi çok çalışkan özverili ve ahlaklı, okullara gereğinden fazla mali kaynak
gönderiliyor, sınıflarımız en fazla 20 öğrenciden oluşuyor, toplumda çok çalıştığımız ve
yıprandığımız konusunda yaygın (ve yanlış) bir algı var ve ne mutlu ki siyaset hiçbir alanımıza
bulaşmadı !? Ne kadar mutlu olsam az!?

Sabah telefonumda üç mesaj vardı. Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakan tarafından gönderilmiş.
Okunmadan çöpe.

Biri 24 Kasım Öğretmenler günü mü dedi?

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
68156.jpg
ataturk.jpg

Başöğretmen Atatürk Ve 24 Kasım Öğretmenler Günü Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi. Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. Dünyada en kutsal görev olarak bilinen bu mesleğin sıcak ve içten bir yaklaşımla "Öğretmen Günü"nün kabulü, öğretmenlik mesleğinin yüceliğini simgeleyen bir doğuş olmakla kalmamış çocuklarımızın hayallerini süsleyen meslekler sınıfına sokmuştur. Yüce Önder Atatürk, "Benim asıl anlatılacak yanım, öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir." sözleriyle, savaş alanlarında en güçlü düşman ordularına karşı zaferlerden, bir ulusu yok olmaktan kurtarışıyla dünyanın takdirini kazanmış ününden değil de öğretmenlik yanının anlatılmasını istemekle, öğretmenin toplumları yücelten bir varlık olduğunu vurgulamıştır. Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır. Eğitimin, ulusları yücelten faktör olduğunun bilincinde olan öğretmenler, Başöğretmenin direktifleri doğrultusunda, görevlerini fedakarca yapmışlar ve yapmaktadırlar. Atatürk'ün öğretmene verdiği değer ve güvene layık olarak hizmetlerini sürdürmekte olan öğretmenler, emanet edilen gençliği Atatürkçülük'le dopdolu olarak yetiştirmektedirler. Yurdumuzu yüceltmenin, çağdaş uygarlık seviyesine gelmemiz için tek çıkar yolun, Atatürk ilke ve inkılaplarına sımsıkı bağlı kalınarak O'nun yolunu izlemek olduğunu, hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamalıdır.
ilG97Hyz22F2f.gif

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Lise yıllarımda edebiyat öğretmenimin evine gitmiştim, henüz 25 yaşlarındaydı ve tahminimce birkaç bin kitabı vardı. İyi tanıdığım -yakın akrabalarımızdan 5 öğretmen var- (biride kızım ama onun 40-50 kitabı var.Beden Eğitimi Öğretmeni olmasına rağmen). Evlerinde kitaplık namına birşey yok. Okumuyor araştırmıyorlar. Aslında okumamak tüm toplumun tutkusu(!) 12 Eylül belasından önce kitapçılara sorardım "en çok kimler kitap alıyor" diye. Yanıt hep öğretmenler ve işçiler olurdu. Nerede o öğretmenler. (Onları da ya meslekten attılar, ya sürgün ettiler, ya cezaevlerinde çürüttüler ya da toprağın altındalar.) Şimdi tüm toplum gibi onlarda okumuyor.

24 Kasım "Öğretmenler Günü" kutlu olsun.

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
HER 24 KASIM ARTIK BENİ BİR BAŞKA DUYGULANDIRIYOR ARTIK. Çünkü benim
mesleğim müthiş itibar görüyor, çünkü bütün öğretmenler birbirine sıkı sıkıya bağlı, istediğimiz
an kendimizi geliştirme fırsatımız var, eğitim politikaları bize hep danışılır, 147 Alo ispiyon hattı
diye bir şey yok, idari personelimiz yöneticilerimiz adilce ve hakkaniyetle görevlendiriliyor,
hatta çalışanlara bile soruluyor, velilerimiz en içinden çıkılamaz sorunlarda bile yanımızda,
öğrencilerimizin hepsi çok çalışkan özverili ve ahlaklı, okullara gereğinden fazla mali kaynak
gönderiliyor, sınıflarımız en fazla 20 öğrenciden oluşuyor, toplumda çok çalıştığımız ve
yıprandığımız konusunda yaygın (ve yanlış) bir algı var ve ne mutlu ki siyaset hiçbir alanımıza
bulaşmadı !? Ne kadar mutlu olsam az!?

Sabah telefonumda üç mesaj vardı. Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakan tarafından gönderilmiş.
Okunmadan çöpe.

Biri 24 Kasım Öğretmenler günü mü dedi?

Hayret hatırlandık yine buna da şükür daha önceleri 24 kasımlar da fırça yiyorduk. Eğitim içler acısı neyse... Tüm Öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,117
Öğretmen anne ve babanın bir evladı olarak tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Öğretmenler günü kutlu olsun.

Şimdiki yerindeki değil, çok eski yerindeki; Koca Ragıp Paşa İlkokulu öğretmenlerinden ve benim adam olmamı sağlayan; Hayrünnisa Demer hocam, seni çok özledim.

ctt0fkh5ly1vn2nfv.jpg

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Önce bu sayfayı açmanın bir vefa örneği olmasıyla, sevgili ertugrula ve bunu tamamlar mahiyetteki değerli zamangezgini'nin katkısına: bir hakkı teslim mahiyetinde teşekkür ederim.

Bu değerlerin ve bu sayfaya olan katılımcıların ruhlarının zarefetini ve inceliğini gösterişçe; bu anlamlı güne "karınca kararınca" bir katkıdır. Tüm destek katılımcıları haddim olmayarak kutluyorum.

Bir şeyler yazacaktım ama sevgili "uzung"un ironi oluşla belirttiği sorunsallara ve diğer göndermelere söyleyecek söz bulamamanın hicabından ötürü geri çekildim.

Bu muhteşem günde anımsama ve anımsanma içinde oluşla mutluluk ve tebrikler kişilerimizi ne kadar mutlu kılabiliyorsa, o kadar kutlu olsunlar.

Sevgili uzung'un yazısıla ruh dünyam ve sorumluluk duygum hayli hırpalandı. On yıllarca maalesef bu böyle oldu. ne yazık ki, giderek te üzerine tüy dikilmekte...

Adet yerini bulsun, "öğretmenler günü kutlu olsun"!

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Çoğu kişi bilmez ama Deniz Gezmiş'in ilk eylemi, Haydarpaşa lisesinde kendisine iftira atılan sevdikleri bir öğretmeni koruma adına yapılmıştır. Abim Deniz kitabından konuyla ilgili sayfaları paylaşıyorum. O zamanlar ne öğrenciler varmış şimdi nasıl depolitize edilmiş cep telefonu çocukları var, görmek açısından faydalı olacaktır.
Bu arada Deniz'in annesi Mukaddes Teyze'yi de geçen hafta kaybettik, kendisi de bir Cumhuriyet öğretmeniydi, nur içinde yatsın...

attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• 1dg.jpg
    1dg.jpg
    95 KB · Görüntü: 68
  • 2dg.jpg
    2dg.jpg
    96.1 KB · Görüntü: 68

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,933
İstanbul
Fikri hür, vicdanı hür bireyler yetiştirme'nin ilk şartı, fikri hür, vicdanı hür öğretmenler'e sahip olmaktır. Başta ekonomik olmak üzere siyasi, sosyal anlamda baskı ve sıkıntı altında görev yapan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü minnet ve şükranla kutlarım.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,451
7,069
tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü bende burdan kutlarım.bugun gerçekten güzel bir gün oldu.öğrenci ve velilerimizle güzel bir şekilde değerlendirdik.... forumun veri kaybı yaşadığı günlerde bir kızım oldu ve forumdan bayağı bir uzak kaldım artık yeni yeni normale dönmeye başladık en kısa zamnda paylaşımlarımla yeniden foruma katkı sağlamaya çalışacağım.bu arada mesaj yazmadan indirdiğim konular oldu o arkadaşlarada burdan teşekkür ederim.emeklerine ve ellerine sağlık.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Ülkemizde zor şartlarda bu kutsal mesleği ifa eden eli öpülesi insanları kutlar karşılarında saygı ile eğilirim.

Başta kardeşimin olmak üzere Sarkomer, nisan yağmuru, uzung, Mehmet Ali, Raven, Cngz1, altay1944 ve bilmediğim forumdaş öğretmenlerimizin öğretmenler gününü ayrıca tebrik ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Bu sayfada sözü 70'li yıllardan bir öğretmenime
Saim Erdeml'ye bırakıyorum..

Öğretmenler günü kutlu olsun!.

24 Kasım 2014 “Öğretmenler Günü” nedeniyle ,
"Özdeyişlerle Öğretmen ve Eğitim "

[ “Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. “
“Bir ulusu özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da; köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir. “
“ Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve en
muhterem unsurlarıdır.”
“ Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile, sınıfta, öğretmenden sonra gelir. “
(Atatürk) ]
---------------------------------------------------------------------------
" Dünyada her şeye kıymet biçilebilir. Ama öğretmenin eserine kıymet biçilemez.”
(Sokrates)
-------
" Bütün donanımıyla askere değil de, elinde alfabesiyle öğretmene güvenirim.”
( Bourgham)
---------
“ Öğretmen ve ağaç, ürünlerinden belli olur.” (Ukrayna sözü)
----------
“ Sıradan öğretmen, anlatır ; iyi öğretmen, açıklar ; üstün öğretmen, sergiler ;
muhteşem öğretmen, esin kaynağı olur ."
( William .A.. Ward)
----------
“ İyi bir öğretmen, kendisini yavaş yavaş gereksiz kılabilen insandır.”
(T.j. Carrutbers)
-------------
" Eğitmen sorunu çözülmeden, eğitimde atılım yapılamaz.”
( Öztin Akgüç )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
“Öyle bir aşktır ki
Bu bende ki
Bir ömür biter
Patlar bir başka tomurcuk
Bir başka yerden…” ( A.S.Erdemli )

Değerli meslektaşlarım; gölgeler giderek uzarken; hangi mutluluktan,
hangi sevinçten söz edilebilir ki!... Yine de; hizmet aşkımıza, güneşi yaka-
lama koşumuza hiçbir olumsuzluk engel olamayacaktır. Bizler, cehaletin
düşmanı, bilimin dostu; aydınlık sabahların mimarıyız. Atatürk, derslerimizde
ve ülkemizin en ücra köşelerinde bile, her zaman, hep gülümseyecektir.
Biz öğretmenler, bu idealde kenetlenmiş, parçalanamaz, kocaman bir gövdeyiz.
Yarınlarımızın bugünlerden daha aydınlık olacağı umuduyla tüm meslek-
taşlarımın Öğretmenler Günü’ nü içtenlikle kutlar, özverili çalışmalarında sabırlar ve başarılar dilerim.
A.Saim Erdemli

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Güzel günlere, aydınlık bir geleceğe ulaşacaksak bu öğretmenler sayesinde olacaktır. Öğretilen unutulabilir ama öğreten asla... 1959 Perşembe Öğretmen okulu mezunu sevgili babamın şahsında tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,373
izmir
Forumumuzun "Martin amca"sı sevgili Mehmet Ali başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,984
Öğretmenlerin geçinebilmek için ek iş yapmadığı,hiçbir baskı ve haksızlığa uğramadığı,daha iyi kutlayabileceği 24 kasımlar dileğiyle günlerini kutlar saygılarımı sunarım..

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,124
68156.jpg
ataturk.jpg

Başöğretmen Atatürk Ve 24 Kasım Öğretmenler Günü Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi. Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. Dünyada en kutsal görev olarak bilinen bu mesleğin sıcak ve içten bir yaklaşımla "Öğretmen Günü"nün kabulü, öğretmenlik mesleğinin yüceliğini simgeleyen bir doğuş olmakla kalmamış çocuklarımızın hayallerini süsleyen meslekler sınıfına sokmuştur. Yüce Önder Atatürk, "Benim asıl anlatılacak yanım, öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir." sözleriyle, savaş alanlarında en güçlü düşman ordularına karşı zaferlerden, bir ulusu yok olmaktan kurtarışıyla dünyanın takdirini kazanmış ününden değil de öğretmenlik yanının anlatılmasını istemekle, öğretmenin toplumları yücelten bir varlık olduğunu vurgulamıştır. Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır. Eğitimin, ulusları yücelten faktör olduğunun bilincinde olan öğretmenler, Başöğretmenin direktifleri doğrultusunda, görevlerini fedakarca yapmışlar ve yapmaktadırlar. Atatürk'ün öğretmene verdiği değer ve güvene layık olarak hizmetlerini sürdürmekte olan öğretmenler, emanet edilen gençliği Atatürkçülük'le dopdolu olarak yetiştirmektedirler. Yurdumuzu yüceltmenin, çağdaş uygarlık seviyesine gelmemiz için tek çıkar yolun, Atatürk ilke ve inkılaplarına sımsıkı bağlı kalınarak O'nun yolunu izlemek olduğunu, hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamalıdır.

*** TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM ***

ilG97Hyz22F2f.gif

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Öğretmenlerimize borcumuz var.Onlar bizim ailemiz gibiler.Eğitim insan için olmazsa olmazlardan.Eğitimi de onlardan öğreniyoruz.Öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenlerim.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Keşke bu ülkede milletvekili maaşı öğretmen maaşından fazla olmasa keşke.....
Çok yazılacak var. Çünkü ben, beni var eden çok iyi öğretmenlerim sayesinde bugünlere ulaştım. Onlara çok minnettarım. İyi ki öğretmenler var, çok sağ olun.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,933
İstanbul
Ülkemizin fedakar öğretmenleri, sizler her şeyin en güzeline layıksınız.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun.