Bilgisayar Kullanıcılarının Çeşitli Alışkanlıklarının İncelenmesi

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
İnternet Kullanma, Televizyon İzleme ve Kitap Okuma Alışkanlıklarının İncelenmesi

Sevgili Arkadaşlar

Bu çalışma bilgisayar kullanıcılarının internet kullanma, televizyon izleme ve kitap okuma alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla yapılmaktadır. Araştırma bilimsel bir nitelik taşıdığından derlenen bilgiler gizli tutulacaktır.

Sizin ve bizim gibi internet kullacılarına yönelik yaptığımız bu çalışamaya içtenlikle cevap vereceğinizi inanıyoruz. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler.

Lütfen soruları tam olarak okuduktan sonra kendinize en uygun cevabı işaretleyiniz.

Araştırma kapsamında üç farklı form bulunmaktadır.

1. Öğrenci Formu

2. Öğretmen Formu

3. Yetişkin Formu (Öğrenci ve öğretmen olmayan kişiler için)

Araştırma Sayfası:

Araştırmanın güvenilir sonuçlara ulaşması için mümkün olduğunca çok katılımcıya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle 10-15 dk zaman ayırıp katılım göstermeniz önemlidir. Çalışma bittiğinde sonuç raporları burada da paylaşılacaktır.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,006
Sarıyer
Anketiben de doldurdum ama soruların bazıları daha detaylı olabilirdi. Mesela tv için günde 1-3 saatle, hiçin arasında haftada 1-2 saat veya günde 0-1 saat seçeneği olabilirdi. Ben bu gruba girdiğimden günde 1-3 saat bana uzun geldiğinden hiçi seçtim ama bir sonraki soruda en çok tv izlediğiniz günde "hiçbiri" seçeneği maalesef yoktu, mecburen bir öncekinde hiç yazmama rağmen bir gün seçtim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ankete bende katıldım.
Gulyabani dostuma katılıyorum.
Bunun yanında bazı bölümlerde birden fazla seçenek işaretlenmesi daha iyi olurdu..
Umarım sonuç değerlendirmeleri bizde de yayınlanır..

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
@Gulyabani ve @savok ilginiz ve önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar. İlk çalışmamız olduğu için çeşitli aksaklıklar olması normaldir, önerileriniz ve eleştirilerinizle kendimizi geliştireceğiz.

Araştırma sonuçlandığında değerlendirme raporlarını burada da paylaşacağım tabii ki. İlgi gösterip katılımda bulunan herkese tekrar teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
ben de ankete katıldım,
arkadaşlar gibi seçeneklerin yeterli olmadığını söyleyebilirim.
Bir de burası kitapla ilgili bir forum olduğundan,
tv izleme oranı düşük,okuma oranı yüksek olacaktır...
gerçi farklı gruplarda yapılıyordur araştırma,ehm..:rolleyes:
teşekkürler...

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
@yeryüzü teşekkürler kaıtlımınız için :) farklı topluluklardan veri toplanıyor. Örneklemi mümkün olduğunca geniş tutmaya çalışıyoruz. Bakalım başarabilirsek ilk özgün çalışmamız olacak. Eksiğiyle fazlasıyla değerlendireceğiz :) Sonraki çalışmalarımız için deneyim kazanıyoruz.

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,829
Hayatta anketlere katılmam; bu konuda son derece asosyalim. Anketlere verdiğim tek yanıt: Hayır

Bana göre bir çeşit mahremiyet ihlali, benim özelimi benim ağzımdan öğrenme çabası. Karşıyım abi

Roddy

Yeni Üye
4 Ağu 2012
67
55
Samsun
Bende katıldım , arkadaşların ve abilerin söylediği gibi şık sıkıntısı vardı. Güzel sonuçlar olması nı bekliyorum. :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Hayatta anketlere katılmam; bu konuda son derece asosyalim. Anketlere verdiğim tek yanıt: Hayır

Bana göre bir çeşit mahremiyet ihlali, benim özelimi benim ağzımdan öğrenme çabası. Karşıyım abi

hmmm,demek anketlere katılmayan biriymiş;
katılırsa da hayır diyormuş,not alalım,
öğrenmiş olduk bu özelliğini,
bu ankete hiç katılmayacaktın pandora,ehe ehe!:Ğ:Ğ

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,228
hmmm,demek anketlere katılmayan biriymiş;
katılırsa da hayır diyormuş,not alalım,
öğrenmiş olduk bu özelliğini,
bu ankete hiç katılmayacaktın pandora,ehe ehe!
yargılamak sana düşmedi. be watch!

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Özellikle bilimsel içerikli çalışmalara daima katkıda bulunurum, katılım grubunun yüksek tutulması için facebook`dan da yayınlayacağım.

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
@hakanbi çok teşekkürler :)

@pandora1972 sizin görüşünüzdür, bize de saygı duymak düşer tabii ki :) şunu ekleyeyim bu tarz çalışmalarda mahremiyet ihlali olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta sizin hangi verileri vediğinizi ayırt etmemiz mümkün değil, bunun yanında analiz yöntemleri bireysel değil bütünsel yorumlamalara dönük çalışır. Bu nedenle özellikle anket ve ölçek uygulama tarzı çalışmalar bireysellikten uzaktır. Kişiyle görüşme usülü yapılan araştırmalar böyle değildir. O çalışmalarda yaptığınız yorumlar detaylıca incelenir, gerekirse sizden izin alınarak ses ve görüntü kaydı yapılır. Buradaki çalışmada bu tarz bir inceleme yoktur.

@Roddy @Shevarash @''Yiğit'' teşekkürler arkadaşlar. Şu anda çalışmada veri toplama aşamasındayız. İlerleyen basamaklarda gerekli bilgilendirmeleri buradan duyurmaya devam edeceğim. :) Final raporunun bir kopyasını burada da paylaşacağım. Katılan, katılmayan, öneri-eleştirilerini sunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleme:

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,308
İstanbul
Evet arkadaşlar, aslında bende pek anket meraklısı değilimdir. Bana hep fişleniyormuşum gibi bir his uyandırıyor nedense. Ama en azından burada arkadaşlarımıza biraz faydamız olsun. Ufak bir eleştirim veya önerim benimde olacak. Diğer arkadaşlarımın da dediği gibi birkaç şık işaretleme seçeneği çok daha yararlı olurdu. Ben birde şunu önermek isterim: Şıkların altında birde not kutusu gibi birşey olsa sizi daha çok yönlendirir diye düşünüyorum. Örneğin bir soruda günlük tv izleme oranı soruluyor. Ben orada eve girdiğim andan itibaren tv açıktır işaretledim, ama bu çok yoğun tv izliyorum anlamına gelmiyor. Ve birde şunu belirtmek isterim. TV bize ne veriyor kısmında yabancı haber, basın vs ile yerli haber, basın vs. ayrılmalıdır diye düşünüyorum. Yerli kanallardan eğitici birşey alamadığımızdan mecburen yabancı haber ve belgesel kanallarını izlemek durumunda kalıyoruz. Bu bence çok önemli bir ayrıntıdır diye düşünüyorum. Sonuçta şunu unutmamak lazım sevgili arkadaşlarım:
Belgesel programlarını bir ceza olarak gören bir zihniyet ile bu ülkede yaşıyoruz. Umarım kimsenin canını sıkmamışımdır yorumum ile. Sevgiler....

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Zorla cevap alınan Televizyon seçeneği zorlama olmuş çok nadir tv seyrederim.
Cevabı geçemediğim için oylamam olamadı. Seçenekleri biraz daha olması gerektiği
gibi yapmalısınız. Kitap okuyan kişiler 24 aat evde tv açık ta olsa karşısına geçip
vakit harcamak istemezler, yada ben öyleyim. Saygılarımla..

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
@Melih41 @cemalnacitolga katkınız için teşekkürler arkadaşlar :)

Melih bey önerileriniz için teşekkürler. Öneri ve eleştiriler çalışmayı iyileştirmemizde en büyük yardımcımız. Vakit ayırıp görüş bildirdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
Katılım göstermek isteyen olabilir, veri toplama süreci devam etmektedir arkadaşlar :)

grifit

Aktif Üye
21 Ağu 2011
271
331
Ankete katıldım.
Çizgi Diyarı gibi bir platformda ''kitap okuyor musunuz?'' diye bir soruyla karşılaşmak ise işin espirisi olsa gerek
:)

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
@WebHead @grifit teşekkürler :)

@grifit anket farklı platformlarda uygulandığı için genel soruların olması gerekiyor :) Keşke herkes Çizgi Diyarı üyeleri gibi kitap okuma alışkanlığına sahip kimseler olsa!

omdr

Yeni Üye
3 Tem 2012
15
10
@Şükrü hocam şu sıralar birkaç farklı çalışmamız daha var devam eden. Birinde doküman analizi çalışıyoruz diğerinde ise yetişkin eğitimi. Aklımda değişik fikirler de var aslında ama bakalım bir sürpriz olur belki :))

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Sitede değer verdiğim bir çok arkadaşımın katıldığını görünce ben de yanıtladım. Ama onların satır aralarındaki uyarılarını dikkate alıp pas geçmediğim için pişman oldum. Televizyonla ilgili soruları yanıtlamak zorunda kalmak, en az televizyon izlemek kadar can sıkıcı.

Oy şişmanım şişmanım
şişman sevdim PİŞMANIM...

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
bende ankete katılım ama genel eleştirlere hem fikirim, seçenekler az, dogru cevaplara yakın olanları işaretlemek zorunda kaldım