The Avengers Rezaleti

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Captain America "The First Avenger" filmini vizyona girerken "İlk Yenilmez" olarak duyurduklarında filmi protesto ederek sinemaya gitmemiştim. Ardından her ne kadar fragmanındaki güzel görsellerine bayılmış, en çok gişe yapan üçüncü film olma özelliğine nail olmuş "The Avengers" filmi hakkında özendirici bilgiler paylaşmış da olsam filme inatla gitmedim. Çünkü bu defa da Avengers'ı "Yenilmezler" olarak çevirmişlerdi. Ama bu da yetmemiş olacak ki Walt Disney'in çocuklar için çıkardığı çizgi film cd'lerinde iş hepten saçmalamış. Türkçe dublajlı cd'lerin kapaklarında "The Avengers" yazıyor, film başlangıcında "Yenilmezler", dublajda ise grubun adı "Kurtarıcılar"!
medium_avengers1311500810.jpg
Walt Disney'in ve Marvel'ın umursamadığı bir olaya neden bu kadar taktım diye düşününce aklıma gelen tek yanıt: "Çizgi Romana Onlardan Çok Saygım Var" oldu, umarım abartmıyorumdur.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Zaten Walt Disney aldı alalı paradan başka bir şey düşünmez oldu Marvel. "Nasıl daha iyi işler çıkartırız" değil "Nasıl daha fazla popülerleştirip ekmeğini yeriz" diye düşünüyorlar.

ElimeS

Aktif Üye
28 Eyl 2011
311
186
Arkham City
Kardeş Tamam Hataları Bulmuşsun Fakat Bu Hatalarda Dolayı İzlenmiyecek Bir Film Değil Bide 3D İZledinmi Tamamdır.Bunları Kafana FAzla Takmıcaksın :)

The Amazing

Yeni Üye
Ben filmi sevdim ama çizgi romanların çizgi filmlere dönmesini bende sevmiyorum. Bir ara marvel çizgi romanların animasyon serilerini yayınlıyordu. Onları hala severim. Ama çizgi filmler çizgi romanı gerçekten öldürüyor. Örneğin Spectacular Spider man ve (ve başka aklıma gelmiyor) diğer iyice çizgi romandan çıkmış çizgi filmler gibi. Bu yüzden bence Avengers nerde avengers olursa olsun çizgi romana bakılmalıdır. Ne kadar bir çizgi romanı katledip sırf bu projeden kazanacağı maaliyeti düşünen absürt firmalarda olsa biz Avengersımıza bakalım.(saçmalıyorum)

Son olarak: Ben yenilmezler lafını duyunca ilk olarak hiç aklıma bizim avengerslar gelmedi. Hatta ne yenilmezi anlardım ne de kurtarıcıyı. İntikamcı değil miydi bunlar ya? Hem intikamcılar daha güzeldi, ironik duruyordu. Şimdi yenilmezler justice league havası veriyor.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Son olarak: Ben yenilmezler lafını duyunca ilk olarak hiç aklıma bizim avengerslar gelmedi. Hatta ne yenilmezi anlardım ne de kurtarıcıyı. İntikamcı değil miydi bunlar ya? Hem intikamcılar daha güzeldi, ironik duruyordu. Şimdi yenilmezler justice league havası veriyor.

Aynen,mesela bende yenilmezler ismini duyunca polisiye-mafya filmi gibi bişey mi o demiştim :D Google Translate'e bakmayı deneselermiş ora bile intikamcı diye çeviriyor :D

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397

tumo05

Çeviri & Balonlama
5 Şub 2010
106
136
Sırf aynı sebepten ben de iki filme bir den gitmedim. Ama bana garip gelen göğsünde Amerika bayrağı taşıyan bir adamın "Yenilmez", onun yanında Amerika için savaşan şahıslara da "Yenilmezler" olarak adlandırılmasıydı.

Zaten Walt Disney bir şirket, sahipleri türlü türlü adamlar. Çizgi filmlerinin çoğunda +18 mesajlar verdiği ortaya çıktı.

Daha önce bu adamlar böyle mesajlar veriyorsa Orta Doğu halklarına 'na da "yenilmez" Amerika'ya direnmeyin mesajı veriyor olması mümkündür.

Halbu ki The Avengers filminin fragmanında Tony Stark "dünyaya bir şey olursa mutlaka intikamını alırız." diyordu- sanırım böyle bir şeydi.

The Amazing

Yeni Üye
Sırf aynı sebepten ben de iki filme bir den gitmedim. Ama bana garip gelen göğsünde Amerika bayrağı taşıyan bir adamın "Yenilmez", onun yanında Amerika için savaşan şahıslara da "Yenilmezler" olarak adlandırılmasıydı.

Zaten Walt Disney bir şirket, sahipleri türlü türlü adamlar. Çizgi filmlerinin çoğunda +18 mesajlar verdiği ortaya çıktı.

Daha önce bu adamlar böyle mesajlar veriyorsa Orta Doğu halklarına 'na da "yenilmez" Amerika'ya direnmeyin mesajı veriyor olması mümkündür.

Halbu ki The Avengers filminin fragmanında Tony Stark "dünyaya bir şey olursa mutlaka intikamını alırız." diyordu- sanırım böyle bir şeydi.

Dünya mı? Sanırım bu sarı kırmızı zırhlı Iron Man için geçerli olabilir. Ama hiç dikkat ettin mi bilmiyorum bazı Süper kahramanların kıyafeti ister DC olsun ister Marvel olsun Amerika bayrağının renklerine sahip. Hem zaten bu çizgi romanlarda bence altan altan verilen bir mesaj var.

Olay gitgide illuminatiye gidiyor ama benim düşüncelerime göre bunlar hep amerikanın oyunu.:9

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Dünya mı? Sanırım bu sarı kırmızı zırhlı Iron Man için geçerli olabilir. Ama hiç dikkat ettin mi bilmiyorum bazı Süper kahramanların kıyafeti ister DC olsun ister Marvel olsun Amerika bayrağının renklerine sahip. Hem zaten bu çizgi romanlarda bence altan altan verilen bir mesaj var.

Olay gitgide illuminatiye gidiyor ama benim düşüncelerime göre bunlar hep amerikanın oyunu.:9

The Amazing, son Iron Man film çekimlerinden bir kostüm :) "Super Patriot":

5.jpg

tumo05

Çeviri & Balonlama
5 Şub 2010
106
136
The Amazing, doğru diyosun, Wonder Woman'da bile bir sürü gönderme var- ki kendisi Amazon, Amerikalı değil.

Şimdi Super Patriot'a bakıyorum da sanırım güvenebileceğimiz bir tek Batman kaldı :D

''Yiğit''

Aktif Üye
8 Nis 2012
401
233
Mudanya/Bursa
Ben filme gitmedim,intenetten izleyeceğim.Bu arada,çocukken izlediğimiz mickey mouse olsun winnie the poo olsun hepsinde subliminal mesajlar var.Disney bir avengers çizgi filmi yapmışsa dikkatli izleyin kesinlikle birşeyler bulursunuz.

enygma

Çeviri & Balonlama
6 Haz 2011
294
2,644
Ben çizgi romandaki amerikan propagandasına pek katılmıyorum. Sırf kıyafetlere bakarak bir karakterin propaganda amacı olduğunu düşünmek bence yanlış bir düşünce. Evet, bu karakterler yaratıldıkları dönemlerde, bir bakıma buna alet olmuşlar, Superman-Batman gibi karakterler Hitler'i deviriyor, Captain America ülkesinin bayrağını gururla dalgalandırıyordu. Fakat günümüze doğru gelindiğinde, özellikle 90lı yıllardan sonra çizgi roman dünyasında ciddi bir silkinmeyi görürsünüz, endüstri 90lardan sonra ciddi manada hikayelere odaklanmaya başlıyor, propaganda amacı git gide azalıyor.

Diyebilirsiniz ki 'E Captain America?' bu da yine aynı şekilde bir karakter, fakat bunun için Altevren sitesi yazarlarından Berk uralcan'ın okumanızı tavsiye ederim.

Evet, hala Amerikan milliyetçiliği yapan yazarlar var, fakat öte yandan çizgi romanı evrenselleştirmeye çalışan yazarların sayısı da oldukça fazla, En önemli örnek de sanırım Türk çizgi ekibinin de çevirmiş olduğu Superrman - The Incident (Olay) hikayesidir. Oldukça kısa fakat önemlidir. Superman'in Amerikan vatandaşlığından ayrıldığını duyurduğu sayıdır. Green Lantern Corps serisinin 3. serisinde yaklaşık 3-4 sayı boyunca bu evrensellik işlenmeye çalışıldı. Daha çok örnek var buna. Anlayacağınız, çizgi roman gerçekten sanat dalı olarak görülmeye başlandığından beri bu gibi şeylerden uzak duruluyor. Yine milliyetçilik yapan yazarlar var evet, ama bunu da mazur görmek lazım, zira eminim ki hepimizin eline böyle bir fırsat geçse, ülkemizden bahsetmeden, kendimize ait şeyleri koymadan geçemeyiz. Iron Patriot da bu kafanın ürünü zaten.

Hem bu her şeyin altında amerikan oyunu olduğu düşüncesi, hem de bu subliminal mesaj arama hastalığı ciddi manada psikoloji bozukluğuna kadar gidebilir ki bunları dünyaya duyuran bir çok kişi de rahatsız insanlar. Bu paranoyaklıktır. Öyle ki bu hasta ruhlu herifler en alakasız yerlere en basitinden "sex" kelimesini yerleştirmeye çalışıyor. Bir kere en ufacık bir yere oturtabildi mi tamamdır. Kesin Dünya ona karşı komplo kurmuştur! Daha sonra bunu yayıyor, insanlar o sahneye bakınca adamın dediklerine odaklanıyor, haliyle adam gibi izleyeceklerine onlarda sağa sola kafalarına göre "sex" yerleştirmeye başlıyor. Bunların bir örneğini Youtube'da görmüştüm. Adam Batman-Arkham City oyununda bir görev sırasında duvarda sıvası dökülmüş yerlerden zorlaya zorlaya penis şekli çıkarmış. Arkadan da işte Amerika tüm dünyayı kandırıyor arkadaşlar falan filan diyor. Hepsi bu kafadaki insanlar bu sözümona subliminal mesajları uyduran insanlar.

Gizli örgüt, İlluminati ve benzeri şeylere inanmam ve cidden saçma gelir bana. Zaten bu illuminati meselesi de başka bir şey de bunu konuşmanın yeri burası değil.

Bana soracak olursanız Avengers biraz, ülkemizdeki çizgi roman anlayışının kurbanı olmuş. Malumunuz hala adamakıllı önem verilmeyen bir dal olan çizgi romana çocuk işi gözüyle bakılıyor. Hele mesele, çizgi roman uyarlamalarına gelince seviye daha da düşüyor. Eh haliyle bir çocuk filmine İntikamcılar demeyi uygun görmeyen sivri akıllılar böyle bir yola başvurmuşlar. Tabi yapımcı şirketin de buna bir şey dememesi ayrı bir muamma.