Çizgi Roman, Dergi, Kitap Paylaşım Süreleri

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,854
Değerli dostlar,uzun bir zamandır tartışılan bir konuydu.
01-06-2012 tarih itibariyle ülkemizde yayınlanan çizgi romanlar,dergiler ve e-kitaplar forumda paylaşım yapılabilmesi için iki yıl bekleme kararı aldık,daha evvel uyguladığımız bir yılı iki yıla çıkartmış olduk.
Neden böyle bir kararı almak istediğimizi kısaca anlatmak isterim.
Forumda olan arkadaşların beğendikleri serileri muntazam olarak takip ettiklerini biliyorum,her ay yeni çıkan kitapları yayınevlerinden alarak bu desteği sağlıyorlar,çizgi roman adına kendilerine teşekkür ederim.
Amaç, yayınevlerine tamamiyle destektir,dostlarımızın ortak kararı bu doğrultuda desteğimizi artırmak olmuştur.
Çizgi romanın daha iyi yerlerde olması için mutlaka kitap almamız yeterli olacaktır.
Elimizde bol miktarda eski tarihli çizgi romanlar mevcut,ağırlık olarak taramalarımız bu yönde olacaktır.
Tarama yapacak değerli dostların bu konuyu önemle dikkat etmesini rica ederim.
Herkese selamlar,sevgiler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Arkadaşlarımı tebrik ederim;
bu kitapları okumamızı sağlayan yayınevleri
için iyi bir karar olduğunu düşünüyorum...
Ve eskilerden uçsuz bucaksız bir arşivin
zaten bulunduğunu unutmayalım diyorum...

zinzi

Süper Üye
19 Nis 2011
770
415
Yeditepe İstanbul
Doğru bir karar olmuş.
2,5 yılda olsa yeridir.

Forumda çeviri ve balonlama konusunda titizlikle çalışan paylaşımlarından esirgemeyen dostlarımız var. En azından basılan yayınlar bir süre net ortamına düşmesin.

Ç.r yayımlayan fazla firmamız yok var olanlarıda desteklemeliyiz.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Çizgi romanin gelişebilmesi için, çizgi romana gönül veren tüm dostların muhakkak olanakları ölçüsünde basılı eserleri satın alması gerekir diye düşünüyorum. Gerçi bu duyuru forumumuzda sık sık tekrarlanıyor ama bir kez daha yinelemekten zarar gelmez. Kendi adıma, Çizgi Diyarı ile irtibatlandiktan sonra oldukça fazla sayıda kitap aldığımı söylemeliyim. Aynı durumun pek çok arkadasım için de geçerli olduğunu biliyorum. Bu cercevede forumumuzun cizgi roman satislarina cok onemli katkisi oldugunu düsünüyorum. Alınan son karar bu yöndeki duyarlılığın arttırılmasına yonelik başka bir adım. Sunu gönül rahatlığıyla söylemek mümkün; Çizgi Diyarı artik ülkemizde çizgi romanla ilgili önemli bir bilesen ve belirleyen. Umarım bu durum yayinevleri tarafından da tesbit edilir ve çizgi roman dünyamızı geliştirmek için birlikte yeni projelere imza atılır.

Son düzenleme:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Umut ederim ki yayınevi sahipleri veya çalışanlarından bu mesajları okuyan vardır!
Çizgi diyarı nete çizgi roman yüklediği gibi en büyük alışveriş yapan kitledir tartışmasız!
O kötü çevirileri o kötü balonlamaları amatör ruhla çoğundan daha iyi yapmaktadır!
Bizim onları koruduğumuz kadar ,
Tanıtımlarına yardım ettiğimiz kadar,
Ve onların ne kadar çok reklamını yaptığımız ortadadır.

Son düzenleme:

Kadri Balta

Aktif Üye
27 Mar 2012
406
2,221
Herşeyin sevgisi CÜZDANLA ölçülür oldu nedense.Nekadar paran varsa okadar adamsın.Çizgi roman bakallarda satılırdı eskiden herkes alabilirdi ve böyle böyle geniş kitlelere yayıldı.Şimdi nedense sadece belli bir kesimin alım gücüne hitap ederek oraya hapsedilmeye çalışılıyor.
Bilgi paylaştıkça çoğalır
Kitaplar ucuzduda bizmi almadık?
Kitap pahalı diye hiçmi okumaya hakkımız yok?

İnternetten kitabı okumayı, para sömürmek isteyen yayınevlerinin kapitalist zincirine çomak soktuğu için seviyorum. Çünkü yazarı yaşamadığı halde, telifini satın aldığı için kitabı zamlandıran ve indirimi azaltan yayınevleri sadece para kazanmak için bu işleri yapıyorlar görüyoruz ki... Onun için internetten kitab okumayı seviyorum, sayıyorum, tavsiye ediyorum.

Asgari ücret belli bu ülkede ayakalar altında değil kitap almak geçinmek bile imkansız.Yayınevleri gitsin devletten vergi indirimi istesin veya kitaptan vergi alınmasın altın pırlantaya 0 vergi uygulayan devlet kitaptan vergi almasın yayınevleri gitsin oraya baskı yapsın ne güzel dünya herkes gücü yetene.

Yarın bir gün korsan çıkarsa napıçaksınız???
Mevcut yapıyı bozacak, kitap üretimini tüccarların ve reklamcıların tasarrufundan kurtaracak ve de orijinal baskıya meydan okuyacak bir yordamı, seviyeyi tutturacak bir korsan fikrine olumlu bakarım. Mesela filanca ilim adamının kitabını falanca yayınevinin ve satışyerlerinin tekelinden ve belli bir ideolojik pozisyona hapsetmekten kurtaracak bir korsan fikri..
jokerandv.jpg

tatu

Yeni Üye
1 Eki 2009
79
92
kişisel düşüncem olmakla beraber ,"bu süre" varolan ve yayınına devam eden yayınlarda dahada uzun tutulabilir..çünkü "çizgi diyarının" yayınevleri ile "tarama" yolu ile rekabet etmek gibi bir amacının olduğunu sanmıyorum..türkiye'de yayınlanmayan binlerce çizgi roman yanında 10 seneden daha eskiye aitte binlerce çizgi roman var ve yayınevleri kapanmış,seriler sonlandırılmış..sırf bunlara yönelip ölen linkleri canlandırarak bile hem koleksiyoncu ve araştırmacılara,hem de okuyuculara "çok"un çok üzerinde destek olunabilir,paylaşımlar yapılabilir..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Sadece eski kitap tarayan biri olarak süre uzatılmasının en ateşli savunucularından oldum hep. Yayınevlerini ve sektörü desteklemek gerektiğini de her zaman belirtmişimdir, yoksa, bugün nasıl dünü arıyorsak, yarında özlemle bugünü anarız! Ama, işin bir de aması var, kişisel fikrim beni sayan yayınevini desteklemekten yana, bana korsan muamelesi yapan, beni yok sayan ya da çizgidiyarını aşağılayan yayınevlerini değil. Kişisel karalisteme daha yeni 2 yayınevi daha ekledim, gelecekte planlama yaparken -1 hesaplasınlar satışlarını. 1000 satan herhangi bir çizgi romanı alanların 300 - 500 ü kesin burayı okuyordur diye düşünüyorum.

Biz ağacın yere dökülen meyvalarını toplarken, bahçe sahibi meyva toplayanları kovalayayım derken ağaçları kıracak bu gidişle!

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Herşeyin sevgisi CÜZDANLA ölçülür oldu nedense.Nekadar paran varsa okadar adamsın.Çizgi roman bakallarda satılırdı eskiden herkes alabilirdi ve böyle böyle geniş kitlelere yayıldı.Şimdi nedense sadece belli bir kesimin alım gücüne hitap ederek oraya hapsedilmeye çalışılıyor.
İnternetten kitabı okumayı, para sömürmek isteyen yayınevlerinin kapitalist zincirine çomak soktuğu için seviyorum. Çünkü yazarı yaşamadığı halde, telifini satın aldığı için kitabı zamlandıran ve indirimi azaltan yayınevleri sadece para kazanmak için bu işleri yapıyorlar görüyoruz ki... Onun için internetten kitab okumayı seviyorum, sayıyorum, tavsiye ediyorum.
Asgari ücret belli bu ülkede ayakalar altında değil kitap almak geçinmek bile imkansız.Yayınevleri gitsin devletten vergi indirimi istesin veya kitaptan vergi alınmasın altın pırlantaya 0 vergi uygulayan devlet kitaptan vergi almasın yayınevleri gitsin oraya baskı yapsın ne güzel dünya herkes gücü yetene.
Mevcut yapıyı bozacak, kitap üretimini tüccarların ve reklamcıların tasarrufundan kurtaracak ve de orijinal baskıya meydan okuyacak bir yordamı, seviyeyi tutturacak bir korsan fikrine olumlu bakarım. Mesela filanca ilim adamının kitabını falanca yayınevinin ve satışyerlerinin tekelinden ve belli bir ideolojik pozisyona hapsetmekten kurtaracak bir korsan fikri..
jokerandv.jpg

Bu görüşten çıkardığım sonuç:

"Küçük esnaftan değil seyyar satıcıdan, merdiven altı üreticisinden, sahte markalar üretenlerden, GDO'yla işi ucuza getirip şişirenlerden falan alışveriş yapmak doğrudur" oldu.

Sonuçta fabrikanın işçisi kazanmıyor, çiftçi sürünüyor, kaliteli ürünler pahalı, mazlum halksa fakir ve zavallı vs... Bu arada satıcı dükkan için yer tutmuş, malı taşısın diye adam kiralamış, raf almış, vergiye kaydolmuş, fiş kesmiş, elektrik parası, su parası, çalışan parası, stopaj, aracıların komisyonu bilmem ne paraları ödemiş... Kapitalist işte, batsın... eskiden ne güzel aşevleri vardı halbuki!

Forum yönetimi benzetmemi mazur görsün ama malın sahibini cezalandırmak bahanesi ardına sığınıp malı çalanından ucuza almak fikri kabul edilebilir bir görüş değildir... Korsan argümanını kullanıp burada paylaşmaya açılacak kadar "görüş" bile değildir!

O kadar anarşist ise kişi yabancı dilini geliştirsin, çoğu yabancı olan çr ve kitapları orjinalinden okusun yayınevlerini hepten cezalandırsın olsun bitsin. Beceremiyorsa da bazı saygı ve ahlak kurallarına uymanın ölçütlerine uysun derim ben! Ya da forumu buna alet etmeden adını sanını açıklasın yayınevi kiminle birebir muhatap olacağını bilsin paylaşımda bulunduğunda! Bu da bir yol mesela...

Korsan cd veya kitap alıyor muyuz? Alıyoruz... Ama hiç birimiz sinsice sinemaya girip gizlenerek film izlemeye kalkışmıyoruzdur. Bir yerde dur deniyor sanırım.

Az önce burada da üye olan bir arkadaşımız bir başka forum alanında çizgi roman satışlarının sadece "300" kişi üzerinden döndüğünü, yayınevlerinin de bu her bastığı şeyi zarara girmemek için debelenerek minimum 300 kişiye bağımlı kalarak nasıl bastığını anlatmış...

300 kişi!

Babamdan azar işiteceğimi, hatta dayak yiyeceğimi bile bile kızdan gezmeden keser harçlıklarımı çizgi romana saklardım zamanında. Şimdi bakıyorum kapitalist pisliklere karşı çıkma ayağına kömür ve makarna yardımı kabul edenler seviyesinde bir beklenti moduna giriliyor. Bir zamanlar çizgi roman okumak için fedakarlıkta bulunabilen okur kitlesi şimdi yerini neye bıraktı anlamaya çalışıyorum. Bu kadar mı çaresiz kalındı?

Bunun sebebi her bir şeyi okumak zorunda olma düşüncesi mi ki acaba? Her şeyi okumak zorunda değiliz kanımca. Seçmek zorundayız... Tüm sinema filmlerine gidiyor muyuz? Tiyatroların hepsini izliyor muyuz? Her basılan kitabı okuyor muyuz? Seçmek ve fedakarlık yapmak durumundayız. "Her seçim bir kaybediştir" demiş şair. Varsın bizim kaybımız bize yeni çizgi romanlar olarak dönmesi için yayınevlerinin cebine gitsin!

2 yıl... "Yayınevi ilk elden 300 çr satıyor. Zaman içinde de 1000 ve biraz üstünü buluyor memleketimizde" diye tarif etmiş durumu arkadaşımız. 2 yıl içinde para kazanmak ve yatırım yapmak için yeterli satış yapılabilir mi bilemiyorum, belki süre uzatılabilir... Ancak bu konu da beni aşar. Yönetim ne derse o!

Ancak üyelerin de emek sarf edenlerin hakkını teslim etmesi şart gibi görünüyor. Yayınevleri kazanılmalı ve bu foruma üye olmalıdır. Bastıkları çizgi romanları tanıtmalıdırlar. Sorulara yanıt vererek okurları aydınlatmalıdırlar. Ucuza satış olanaklarını konuşarak insanların raflarını doldurmaları için yollar icat etmelidirler. Okurla ilk elden iletişim kurarak bu yolu kısaltmalıdırlar. Bunun birincil yolu da adamların emeğini yok saymamak olmalıdır sanki. Yoksa neden gelsinler ki buraya? Neden muhatap alsınlar ki olayı bedavaya getiren ama ilginçtir "yayınevini takdir eden kişileri"! Karşılıklı iyi niyete ihtiyaç var ve bence şimdi tam zamanı.

Bence bu olayın ikinci ayağı yayınevlerine açık davet atıp buraya davet etmektir. Hatta mail adresleri buradan açıklansın üyelerin tamamı mail atsın! Böyle işler sadece yöneticilere bırakılmamalıdır, forumun üyelerinin de iyi niyetli olduğu gösterilmelidir. Öteki türlü yönetimin sözü ezilir geçilir, hevesleri yok edilir. Bu kadar çok debelenen adamların da arkasında durulmazsa ne olur bilemiyorum.

Tabii bunlar benim görüşlerim... Yanılıyor da olabilirim ve her tür karşıt görüşü de okumak isterim.

Tatu "kişisel düşüncem olmakla beraber ,"bu süre" varolan ve yayınına devam eden yayınlarda dahada uzun tutulabilir..çünkü "çizgi diyarının" yayınevleri ile "tarama" yolu ile rekabet etmek gibi bir amacının olduğunu sanmıyorum..türkiye'de yayınlanmayan binlerce çizgi roman yanında 10 seneden daha eskiye aitte binlerce çizgi roman var ve yayınevleri kapanmış,seriler sonlandırılmış..sırf bunlara yönelip ölen linkleri canlandırarak bile hem koleksiyoncu ve araştırmacılara,hem de okuyuculara "çok"un çok üzerinde destek olunabilir, paylaşımlar yapılabilir..."

Yüzde yüz katılıyorum. Yakın zamanda "Understanding Comics" adlı yapıtı paylaşılan Scott McLoad da buna işaret ediyor kitabında ve şey diyor "ne kadar okursanız okuyun, hep gölgeler içinde bilmediğiniz çizgi romanlar kalacaktır, işte öyle büyük bir dünya çizgi roman"...

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Artık sıra,çeviri-balonlama hareketi başlatmaya geldi.
bu şekilde devam ederek 1 yılda kaç paylaşım yapılabilirdi 500,1000,2000..
oysa 20-30 yıllık milyon sayıda çevirip balonlanacak eserler mevcut.
yönümüzü bu tarafa çevirebiliriz ve hiç bir kaybımız olmaz diye düşünüyorum.

Kadri Balta

Aktif Üye
27 Mar 2012
406
2,221
Bu görüşten çıkardığım sonuç:

"Küçük esnaftan değil seyyar satıcıdan, merdiven altı üreticisinden, sahte markalar üretenlerden, GDO'yla işi ucuza getirip şişirenlerden falan alışveriş yapmak doğrudur" oldu.

Sonuçta fabrikanın işçisi kazanmıyor, çiftçi sürünüyor, kaliteli ürünler pahalı, mazlum halksa fakir ve zavallı vs... Bu arada satıcı dükkan için yer tutmuş, malı taşısın diye adam kiralamış, raf almış, vergiye kaydolmuş, fiş kesmiş, elektrik parası, su parası, çalışan parası, stopaj, aracıların komisyonu bilmem ne paraları ödemiş... Kapitalist işte, batsın... eskiden ne güzel aşevleri vardı halbuki!

Forum yönetimi benzetmemi mazur görsün ama malın sahibini cezalandırmak bahanesi ardına sığınıp malı çalanından ucuza almak fikri kabul edilebilir bir görüş değildir... Korsan argümanını kullanıp burada paylaşmaya açılacak kadar "görüş" bile değildir!

O kadar anarşist ise kişi yabancı dilini geliştirsin, çoğu yabancı olan çr ve kitapları orjinalinden okusun yayınevlerini hepten cezalandırsın olsun bitsin. Beceremiyorsa da bazı saygı ve ahlak kurallarına uymanın ölçütlerine uysun derim ben! Ya da forumu buna alet etmeden adını sanını açıklasın yayınevi kiminle birebir muhatap olacağını bilsin paylaşımda bulunduğunda! Bu da bir yol mesela...

Korsan cd veya kitap alıyor muyuz? Alıyoruz... Ama hiç birimiz sinsice sinemaya girip gizlenerek film izlemeye kalkışmıyoruzdur. Bir yerde dur deniyor sanırım.

Az önce burada da üye olan bir arkadaşımız bir başka forum alanında çizgi roman satışlarının sadece "300" kişi üzerinden döndüğünü, yayınevlerinin de bu her bastığı şeyi zarara girmemek için debelenerek minimum 300 kişiye bağımlı kalarak nasıl bastığını anlatmış...

300 kişi!

Babamdan azar işiteceğimi, hatta dayak yiyeceğimi bile bile kızdan gezmeden keser harçlıklarımı çizgi romana saklardım zamanında. Şimdi bakıyorum kapitalist pisliklere karşı çıkma ayağına kömür ve makarna yardımı kabul edenler seviyesinde bir beklenti moduna giriliyor. Bir zamanlar çizgi roman okumak için fedakarlıkta bulunabilen okur kitlesi şimdi yerini neye bıraktı anlamaya çalışıyorum. Bu kadar mı çaresiz kalındı?

Bunun sebebi her bir şeyi okumak zorunda olma düşüncesi mi ki acaba? Her şeyi okumak zorunda değiliz kanımca. Seçmek zorundayız... Tüm sinema filmlerine gidiyor muyuz? Tiyatroların hepsini izliyor muyuz? Her basılan kitabı okuyor muyuz? Seçmek ve fedakarlık yapmak durumundayız. "Her seçim bir kaybediştir" demiş şair. Varsın bizim kaybımız bize yeni çizgi romanlar olarak dönmesi için yayınevlerinin cebine gitsin!

2 yıl... "Yayınevi ilk elden 300 çr satıyor. Zaman içinde de 1000 ve biraz üstünü buluyor memleketimizde" diye tarif etmiş durumu arkadaşımız. 2 yıl içinde para kazanmak ve yatırım yapmak için yeterli satış yapılabilir mi bilemiyorum, belki süre uzatılabilir... Ancak bu konu da beni aşar. Yönetim ne derse o!

Ancak üyelerin de emek sarf edenlerin hakkını teslim etmesi şart gibi görünüyor. Yayınevleri kazanılmalı ve bu foruma üye olmalıdır. Bastıkları çizgi romanları tanıtmalıdırlar. Sorulara yanıt vererek okurları aydınlatmalıdırlar. Ucuza satış olanaklarını konuşarak insanların raflarını doldurmaları için yollar icat etmelidirler. Okurla ilk elden iletişim kurarak bu yolu kısaltmalıdırlar. Bunun birincil yolu da adamların emeğini yok saymamak olmalıdır sanki. Yoksa neden gelsinler ki buraya? Neden muhatap alsınlar ki olayı bedavaya getiren ama ilginçtir "yayınevini takdir eden kişileri"! Karşılıklı iyi niyete ihtiyaç var ve bence şimdi tam zamanı.

Bence bu olayın ikinci ayağı yayınevlerine açık davet atıp buraya davet etmektir. Hatta mail adresleri buradan açıklansın üyelerin tamamı mail atsın! Böyle işler sadece yöneticilere bırakılmamalıdır, forumun üyelerinin de iyi niyetli olduğu gösterilmelidir. Öteki türlü yönetimin sözü ezilir geçilir, hevesleri yok edilir. Bu kadar çok debelenen adamların da arkasında durulmazsa ne olur bilemiyorum.

Tabii bunlar benim görüşlerim... Yanılıyor da olabilirim ve her tür karşıt görüşü de okumak isterim.

Tatu "kişisel düşüncem olmakla beraber ,"bu süre" varolan ve yayınına devam eden yayınlarda dahada uzun tutulabilir..çünkü "çizgi diyarının" yayınevleri ile "tarama" yolu ile rekabet etmek gibi bir amacının olduğunu sanmıyorum..türkiye'de yayınlanmayan binlerce çizgi roman yanında 10 seneden daha eskiye aitte binlerce çizgi roman var ve yayınevleri kapanmış,seriler sonlandırılmış..sırf bunlara yönelip ölen linkleri canlandırarak bile hem koleksiyoncu ve araştırmacılara,hem de okuyuculara "çok"un çok üzerinde destek olunabilir, paylaşımlar yapılabilir..."

Yüzde yüz katılıyorum. Yakın zamanda "Understanding Comics" adlı yapıtı paylaşılan Scott McLoad da buna işaret ediyor kitabında ve şey diyor "ne kadar okursanız okuyun, hep gölgeler içinde bilmediğiniz çizgi romanlar kalacaktır, işte öyle büyük bir dünya çizgi roman"...

Korsan cd veya kitap alıyor muyuz? Alıyoruz..

Daha fazla kendini zor ve komik durumlara sokma..

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir

Daha fazla kendini zor ve komik durumlara sokma..

Kimsenin kendisini komik duruma soktuğu yok!
Arkadaşımız durum tespiti yapmış.
Lütfen hitab tarzınızı düzeltiniz.
Burada yaptığımız korsan yayıncılık değildir çünkü para kazanma derdimiz yok.
Aksine o yayınevlerinden bütün site her ay binlerce lira harcıyarak destek oluyoruz.
Aşağıdaki konu başlıklarınada bakarsanız hem yayınevlerinin hemde sahafların bedava reklamını yapıyoruz!
Yeni yayınlara çok para verdiğinizi düşünüyorsanız bir kaç ay sonra yarı fiyatına satın alma şansınızda var ayrıca sahaflardan!

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,227

Bu yorumu lütfen kendi adınıza yapınız.
Sadece 1980 ve öncesi yayınları (hatta yayınevi tamamen kapanmış olanları) Zor bulunan ve ortalama bir okuyucunun neredeyse hiç bir şekilde erişemeyeceği yayınları paylaşmaya çalıştığımı biliryorsunuzdur. burda ki amacın bedava CR okumaya indirgeyip ucuzlatmak benim fikrim kimsenin hakkı değildir. ( Daha fazla kendini zor ve komik durumlara sokma.. ) tarzında irite edici ve geneli baglayıcı yargılardan uzak durmanın ve yazılarımızdaki yansımamıza dikkat etmemizinde bir saygı gereği olduğunu düşünüyorum. Kimbilir belkide yanılıyorumdur.

Kadri Balta

Aktif Üye
27 Mar 2012
406
2,221

Kimsenin kendisini komik duruma soktuğu yok!
Arkadaşımız durum tespiti yapmış.
Lütfen hitab tarzınızı düzeltiniz.
Burada yaptığımız korsan yayıncılık değildir çünkü para kazanma derdimiz yok.
Aksine o yayınevlerinden bütün site her ay binlerce lira harcıyarak destek oluyoruz.
Aşağıdaki konu başlıklarınada bakarsanız hem yayınevlerinin hemde sahafların bedava reklamını yapıyoruz!
Yeni yayınlara çok para verdiğinizi düşünüyorsanız bir kaç ay sonra yarı fiyatına satın alma şansınızda var ayrıca sahaflardan!

Yorumlarımı tekrar okuyunuz ben kimseye korsan yayıncı demişmiyim.
Daha dikatli okuyun lütfen

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Arkadaşım hitap tarzın yanlış diyoruz sana?
Komik duruma sokma kendini ne demek?
Karşındaki insanın kim olduğunu bilmeden nasıl böyle bir cümle kurulabilir?
Türkiye,de en fazla çizgi roman için kendini paralayan birisi ile bu şekilde hitaba izin veremem!

Kadri Balta

Aktif Üye
27 Mar 2012
406
2,221
O kadar anarşist ise kişi yabancı dilini geliştirsin, çoğu yabancı olan çr ve kitapları orjinalinden okusun yayınevlerini hepten cezalandırsın olsun bitsin. Beceremiyorsa da bazı saygı ve ahlak kurallarına uymanın ölçütlerine uysun.

Eyvallahda yukardaki hitap şekli olurken nerdeydiniz..

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,227
(Yorumlarımı tekrar okuyunuz ben kimseye korsan yayıncı demişmiyim.
Daha dikatli okuyun lütfen )

Eh yorumunuz burham burham öyle kokuyor. Bazen ne söylediğimizi açık söylemeniz gerekmez bazen değil mi. Ve tavrınız konusunda, hitabetiniz konusunda daha bir dikkatli olmanız, burdaki topluma göztermeniz gereken bir saygıdır. bu kadar basit bir tevazuyu gösterbileceğiniz umud ediyorum. Sayın Kadri balta.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
O kadar anarşist ise kişi yabancı dilini geliştirsin, çoğu yabancı olan çr ve kitapları orjinalinden okusun yayınevlerini hepten cezalandırsın olsun bitsin. Beceremiyorsa da bazı saygı ve ahlak kurallarına uymanın ölçütlerine uysun.

Eyvallahda yukardaki hitap şekli olurken nerdeydiniz..

Yukarıda dediğiniz kişiye özel değil durum değerlendirmesidir.
Yok illa uzatıp haklılığınızı ispatlama çabasında iseniz az sonra beni silin diye konu açabilirsiniz!
Hitab böylede olabilir karar sizin.

Vergilius

Onursal Üye
25 Nis 2009
5,689
4,827
Tek tek bütün dostlarımın fikirlerini okudum ve çoğunlukla hepsiyle mutabıkım,destekliyorum. Çizgiroman okumanın verdiği mutluluk yanında onların kıymetini de bilmemizin çok önemli olduğunu düşünüyorum,hele hele çeviri yapan kardeşlerimin çabaları herşeyden çok takdire değer...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Her zaman olduğu gibi gereksiz polemikler ile konunun anlamından uzaklaşıyoruz. İşin özü forumumuz bir karar almıştır. Bundan böyle yayın evlerini desteklemek adına hali hazırda yayında olan hiçbir eseri paylaşıma açmayacağı gibi, bu eserlerin forum ortamında dağıtımına da 2 YIL süre getirmiştir. Burada amaç tamamen çizgi romana destektir.

Yine forum olarak çizgi roman yayınlayan değerli insanları diyarımıza beklediğimizi söylüyoruz. Gerçi daha önce de söyledik diye anımsıyorum. Buyrun gelin, kendi yayınlarınız kendiniz tanıtın. Emin olun yeni yayın alan o kadar çok insan var ki forumda. İşinden gücünden kitap evlerini her zaman ziyaret edemiyoruz. Bir arkadaşımız söylüyor falancanın yeni sayısı çıkmış diye. İşte o yeni sayının çıktığını siz söyleyin.

Saygılarımla, iyi forumlar.

Tsubasa

Admin
11 Mar 2009
530
1,176
Bu siteyi ilk kurduğumuz günleri hatırlıyorum. İlker ağabeyle ilk tanıştığımız, birer kahve içerek kafa yorduğumuz zamanları...
Açıkçası çizgi roman hakkında çok fikir sahibi değildim ve çizgi romanı bu site ile tanıdım. Yaşım veya içinde bulunduğum sosyo-ekonomik durum ile alakalı olarak daha önce tanışmamışım. Yavaş yavaş tanıdıkça ilgimi çekmekle kalmadı hoşuma da gitti. Ancak;
ben öğrenciyim. Babamın aylık maaşı 1100tl. Benim aylık masrafım 700-800tl ve benim gibi binlerce insan var. İki kitap aldığımda babamın maaşının hemen hemen %10'u ediyor. Buna rağmen ara ara harçlığımdan artırıp oradan buradan artırıp bazen değerli abilerim sağolsun hediye ederler, çizgi roman almaya çalışıyorum.
Ben çizgi romanla burada tanıştım, benim gibi var mıdır bilmiyorum ama pekçok çizgi romandan bu site sayesinde haberi olan, nereden temin edebileceğini, ne zaman hangi yayınını çıkacağını buradan öğrenen onlarca insan olduğuna eminim.
İlk başta da dediğim gibi, bu siteyi ilk kurduğumuz zamanları biliyorum, o zamanlar belki iki üç deli çocukluk heveslerini yaşatmak istiyorlar diye düşünürdüm :) Sonrasında durum çok değişti ama hiçbir zaman hiçbir zaman birisinin hakkını gasp etme, emeğe saygısızlık etmek gibi bir düşüncemiz olmadı. Bu sistemde bir yanlışlık var bunun yorumunu herkes kendisi yapabilir. Ben yanlışı, beni çizgiromanla tanıştırıp zevkle satın almaya özendiren bu güzel insanlarda buluyorum. Çünkü gittiğimde çoğu zaman camekanın arkasından dilini yapıştırmış aç çocuklar gibi bakmakla yetinerek ancak ayda bir iki bazen daha da az kitap alabilerek dönüyorum. Olsun sonuçta ben bile çizgi roman alıyorum. Çizgi romanın daha iyi olabilmesi adına alınan 2 yıl kararının hayırlı olmasını diliyorum.

Yazdıklarım tamamen içimden gelenler ve şahsi düşüncelerimdir. Çok mesaj yazmıyorum ama bu defa içimi dökmek istedim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,570
Kasımpaşa
Elimde olsa bu yazıyı "Çizgi Diyarı"nın açılış görüntüsü olarak kullanırım..
Yani jenerik gibi..
Artık sende o üç beş delinin arasına katıldın..
Boşuna dememişler..
"Deli deliyi görünce değneğini saklar"
Olmadı galiba ..
Uymadı mı?

Süslü cümlelerle değil böyle yürekten yazılmalı..
Böyle dokunmalı zülfü yare..

"Bir incecik yolum gider serez'e
Yavrum sermiş mendilini kireze
Ölüm varmış zulüm varmış varmış vay bize

Ay karanlık gece vurdular beni
Yarin çevresiyle sardılar beni
Ölmeden mezara koydular beni"

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
... -1-
Ancak üyelerin de emek sarf edenlerin hakkını teslim etmesi şart gibi görünüyor. Yayınevleri kazanılmalı ve bu foruma üye olmalıdır. Bastıkları çizgi romanları tanıtmalıdırlar. Sorulara yanıt vererek okurları aydınlatmalıdırlar. Ucuza satış olanaklarını konuşarak insanların raflarını doldurmaları için yollar icat etmelidirler. Okurla ilk elden iletişim kurarak bu yolu kısaltmalıdırlar. Bunun birincil yolu da adamların emeğini yok saymamak olmalıdır sanki. Yoksa neden gelsinler ki buraya? -2- Neden muhatap alsınlar ki olayı bedavaya getiren ama ilginçtir "yayınevini takdir eden kişileri"! Karşılıklı iyi niyete ihtiyaç var ve bence şimdi tam zamanı.

-3- Bence bu olayın ikinci ayağı yayınevlerine açık davet atıp buraya davet etmektir. Hatta mail adresleri buradan açıklansın üyelerin tamamı mail atsın! Böyle işler sadece yöneticilere bırakılmamalıdır, forumun üyelerinin de iyi niyetli olduğu gösterilmelidir. Öteki türlü yönetimin sözü ezilir geçilir, hevesleri yok edilir. Bu kadar çok debelenen adamların da arkasında durulmazsa ne olur bilemiyorum.

...

1 no'lu görüşe katılıyorum,
2 no'lu görüşe katılmıyorum(foruma üye olduğum altı ay önce
yirmi kitabım varken şu ana kadar en az üçyüz çr almışımdır...)
çizgidiyarının felsefesinde çelişki yok:çizgidiyarı ilgiyi arttırır,parası olan kitap alır(zevkle),olmayan indirerek okur...
3 no'lu görüşe katılıyorum...
:D

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
1 no'lu görüşe katılıyorum,
2 no'lu görüşe katılmıyorum(foruma üye olduğum altı ay önce
yirmi kitabım varken şu ana kadar en az üçyüz çr almışımdır...)
çizgidiyarının felsefesinde çelişki yok:çizgidiyarı ilgiyi arttırır,parası olan kitap alır(zevkle),olmayan indirerek okur...
3 no'lu görüşe katılıyorum...
:D

İlk görüşe katıldığın için seni seviyorum
İkincisine katılmadığın için gıcık oldum
Üçüncüde gönlüm yumuşadı gene seviyorum :)

İkinci görüşe dair kısa açıklama:

İstanbul içinde adminleri olan diğer her tür forum alanı tanınırken Çizgi Diyarı yeterince tanınmıyor. Sahaflar belli bir oranda biliyor olsalar da yayıncılar tanımıyor. Bu da sadece dedikodu ve / veya bilgisizlikten kaynaklı bir sonuca götürüyor kişileri. Aslında bu cümleyi yazarken aklımdan geçen tam olarak buydu ancak doğrudan gönderme yaptığım metne sardırınca detayları atlamışım. Bir şekilde işin doğrusunun anlatılması gerekmektedir muhataplara. Bu yani :O)

Kadri Balta arkadaşımıza gelince:

Doğrudan sizin metninize yazmış da olsam yaklaşık aynı gerekçelerle her tür paylaşımı doğru bulduğunu belirten başka üyelerle de sohbet imkanı bulmuştum. Yanıtımı, sizin metniniz baz alınarak yazılmış olsa da, matbu olarak yazılı kalacağı için tüm bu gerekçeleri gösterenlere vermek istedim. Şahsi olarak sizi hedef almadığımdan yazımın içinde isminizi anmamaya gayret ettim. Bu nedenle alınmaca olmazsa sevinirim. İnsanlık hali, bugün bu görüşünüze karşı çıkarım yarın başka ortak noktada buluşuruz olur biter. Her gün de tatlı yenmez ki :)

Buradan yeri gelmişken sevgili badigardım Şerif Engin'e de teşekkür etmek istiyorum :Ğ Aman abim gözünü seveyim abartmayın. Lunaparkta çarpışan arabaya binene çarparlar. Ancak tepesine dönme dolap atılınca müdahale etmekte fayda var :) Konuşuyoruz işte birbirimizi görmeden ite kaka...

Ve Tsubasa yarama dokundu:

Öğrenci değilim, 40 yaşında adamım ve bir çocuk babasıyım. Bir ajansta genel sanat yönetmeniyim, bir ilkokulda usta öğretici olarak tiyatro dersi veriyorum, üniversitede ders veriyorum ve bütün bunları toplasanız çizgi romana ayda 100 TL'nin çoğunlukla altında bin yılda bir de üstünde para harcayabiliyorum!

D&R'da ayak üstü okuduklarım, sahaflarda okuduklarımla birlikte en azından gündemi takibe çalışıyorum ve okuduklarımın hepsini sevmesem de bilme zorunluluğundan hayli de zaman harcıyorum kitabevlerinin içinde ömür tüketerek :)

Gerçi oğlanın işine yaradı bu. Çocuk bölümlerine oturup "oku" etkinliği yapıyoruz birlikte. Ses çıkaran kitaplarla oynayarak başladı şimdi resimlere bakarak sonuçlar çıkarıyor ve bana anlatıyor "okuduklarını"!

Öyle, böyle işte... Savok'un da dediği gibi "konuştu", "bir daha konuştu"... Ben susayım artıkın...

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,325
istanbul
şu gerçeği hepimiz unutuyoruz yayın evleri de unutuyor biz değil 2 senelik 5 senelik periyodlarla da paylaşım yapsak bir çr 1000 satıyorsa yine 1000 satacak. rakam 10-50 oynar belki ama daha fazla da olmayacak. çizgi roman okuyucusu ve alım gücü ortada. istediğiniz kadar uğraşın bu böyle olacak.

ayrıca yayınevi savunuculuğu yapmaya (ki öyle yapmıyoruz denilecek) gerek yok biz yayınevlerini de iyi tanıyoruz. yıllardır ve hala bize bozuk baskılı, kötü ciltli, beş para etmez balonlamalı kitapları kakaladılar durdular fahiş fiyatlara. almadık mı aldık. sesimizi çıkardık kendini düzelten oldu mu, olmadı.

fiyat politikalarını eleştirdik bize toplanın toptan alın ucuz verelim çektiler. ben bir çr yi ucuz almak için 50 kişinin bir araya gelmesini mi beklemek zorundayım. o 50 kişi bir araya gelmezse ne olacak? çok garip öneriler bunlar. :) komik durumda tavırlar.

çizgi romanları sattıkları kitle ile muhatap olduklarının farkında bile değiller bence. umursadıklarını da pek sanmıyorum. (ülkemizdeki her alanda olduğu gibi tüketici önemsiz ne kadar satış var düştü mü düşmedi mi önemli. düşmediyse sorun yoktur mantığı çok güzel idare ediyor onları. bu bizim değiştirebileceğimiz bir şey. :) ) herhalde başka türkçe okuyan ülkelerden alıyorlar o çizgi romanları bizler değiliz onlar. bizler onların gözünde korsanız sadece. o sattıkları kitleyi çok merak ediyorum.

daha öncede belirttiğim gibi biz çizgi roman okumak isteyen ama imkanı olmayan ama ulaşamayan vs. herkese çizgi roman sunuyoruz yayınevleri de zarar etmesin diye belli kurallar koyuyoruz, destek veriyoruz, almaya teşvik ediyoruz. yoksa çakışan çeviri balonlamalar kaldırılmazdı ya da durdurulmazdı. yayınevleri geldi reklam yapıcam, al basın bültenim tanıt, size üye olna biri geldiğinde % bilmem kaç indirim yapıcaz dedi de biz mi hayır demişiz?
en çok şikayet edilende dağıtımcılar çok pay alıyor. öyle mi dağıtmayın hepsini kurun bir kitapçı bir internet sitesi verin ucuza da ordan alalım sizde kar edin bizde. yok ama toplu almalıyız öyle şey olur mu?

kendi şahsıma daha öncede demiştim senelik alıyorum. idefix (reklam :) ) sitesinden her aralıkta %35 - %40 baen %50 lerde indirimle. neredeyse yarı yarıya geliyor hepsi bana. bunu kendileri yapıp daha cazip hale getiremezler mi çıktığı gibi kitap satılmaz mı?

hep okuyucu bir şey yapsın, hep okuyucu şunu alsın bunu etsin dertleri okuyucu alacak ama sizde çabalayın bir zahmet. ve bize verdiğimiz paranın hakkı olan çalışmalar sunun.

yayınevleri bizleri de muhatap alabilirler ezip geçmek yerine. bizlerle oturup ortak neler yapılabilir konuşabilirler kimsenin bizi ezip aracı kullanıp söz taşıtmasına gerekte yok. (yayınevleri tarafından her şey yerine gideceği bilinerek söylenmiştir itiraz etmeyiniz lütfen)

birde bizle aynı ödülü almaktan gocunan bir yayınevimiz varmış. onlarda ne ilginçler aslında aday gösterildikleri yayınevleri ile bir tutulmaktan gocunmaları gerekirdi. merak içerisindeyim orada bizim adaylığımız varken nerdeydiler ödül alıncamı ağırlarına gitti.

ki bu ödülü diyar değil diyar üyeleri almıştır katkıları ve paylaşımlarıyla. bu diyar üyeleride onların çok umursadıkları satış adetini belirleyen insanlardır.

2 yıl çok bile bence. aslında 2 - 3 yıl telifleri duruyor mu onu bile bilmiyoruz. :) bir yaayın evi bir kere biz şu serileri yapacağız arkadaşlar bakın sizde çeviri balonlama yapıyorsunuz ama bunları yapmayın alıp yayınlıcaz dedi de yönetime biz m ikarar almadık yapılması paylaşılması yasak diye. star wars'ları okutmuyorlar bize yayınlıcaz dediler 100 sene geçti 7 sayı var. borgia öyle söz dediler hala yok piyasa da.

bana geçip kimse yayınevleri ile siz uzlaşın demesin. onlar bizle uzlaşsınlar. biz onlara değil onlar bize muhtaçlar. onların çrlerine girmeden de burda 100 lerce çr çevirip balonlar paylaşırız ve onların haklarını alamadığı binlerce seri var. o zaman kimse onların kitaplarına da ihtiyaç duymaz.

yazdıklarım umarım yerine ulaşır.

herkese sevgiler...

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
kararı duyunca üzüldüm doğrusu.2 yıllık sürenin uzun olduğunu düşünüyorum.
sen haklısın,sen haksızsın, doğrudur-yanlıştır konularına girmiyorum. alınmış bir karar var, buda uygulanacak anladığım kadarıyla.

barışvolkan

banned
9 Kas 2011
276
541
Kıymetli forum ailem,arkadaşlarım,
Kararlar alındı,değişmez demekte yanlış.Kararları bizler alır günün şart ve koşulla rına göre değiştiririz.diye düşünmek lazım.
Ben dün bu konu ile ilgili yazı hazırlıyacak ve Filmoğrafi dostumun fikirlerini yazacaktım.Bu sitede bulunan hiç kimsenin kitap almadan okuduğunumu kabul ediyoruz.Eğer bu düşünce var ve kabul görürse yandık ve bittik.Yok değilse biz onlara kuçak açmış kitle ve okuyucu olarak yıllardır bize ucuz ve kalite getirecek olan basım evleri neredeler?Daha önce yazmadıysam yazayım.Şu anda yeni çıkan yayınlardan oğlak yayın tamamı,Hoz tamamı,Demirbaş tamamı,Özer sahaf tamamı,Lal kitap tamamı(yani hem sayı,hem cilt olarak)'nı alıyorum. Filmoğrafi arkadaşım gibi 3-6 ay aralıklarla nedeni basit..İndirim.% 50 indirim yaptıkları halde para kazanan zihniyetin yanında olmak,onlara taviz vermek olur ben ve ailemde bu tavizi vermemeli diye düşünürüm.Kendi şahsıma bir soru bu forumda kaç yayınevi sahibi bu site mensuplarına indirimle kitap satmayı şartsız sundu,söylermisiniz...Lal kitapki severim beğenirim ama sitede ki satış fiyatına bakın..Keklikleri avla düz ovada vur misali fiyat politikası...Hani bizim çizgi roman hepizin sloganı varya o gerçek...Çünki bizim.Yayınevlerinin ve bundan nemelananların değil..Çizgi romanı kitlelere sevdirme işi bu forumun,reklam bu forumun,Peki biz varızda onlar nerede...?Ben diyecek olupta bencillik edersem 10 yıla çıksın torunlarım için biriktirdiklerimi okurlar ,fark etmez derim...Sakın sevgili arkadaşlarım bunları polemik olsun diye yazmadım.Hatam varsada affola ve hedefim bizden sonraki nesillerede çizgi romanı sevdirebilmekdir.

kendi şahsıma daha öncede demiştim senelik alıyorum. idefix (reklam ) sitesinden her aralıkta %35 - %40 baen %50 lerde indirimle. neredeyse yarı yarıya geliyor hepsi bana. bunu kendileri yapıp daha cazip hale getiremezler mi çıktığı gibi kitap satılmaz mı?

İşte ana tema Filmoğrafi arkadaşımla aynı görüşteyim .
Saygılarımla.

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
2 yıl bence çok uzun bir süre değil...bazen kitapçılarda 3-5 sene önce basılmış gıcır gıcır kitaplar bulup alabiliyorum...biz de bir kitabın tükenme süresi 10 seneyi bulabilir...ama bütün baskı tükeninceye kadar beklemek de biraz anlamsız olur...1 yıl ise az, çünkü dağıtım-reklam-tanıtım vs.gibi sebeplerle pekçok yayından doğru düzgün haberimiz olmuyor bile...samuray'ın çeviri balonlamasını yaptıktan sonra 1 yıldır raflarda olduğunu diyar'dan öğrenmem gibi...

her ne kadar diyardan daha çok çeviri-balonlama kısmını takip etsem de elle tutulan bir derginin tadını alamadığım bir gerçek...sanırım bu herkes için geçerli...ve bu farkı bilen bütün diyar sakinleri elinden geldiğince kitap ya da dergiyi fiziksel olarak da satın alıyor...

sanırım asıl sorun bu işe gönül verenlerin sayısının çok az olmasında...facebookta diyar'ı takip eden 1000 kişi henüz yok...benim paylaşımlarım en fazla 300 bilemediniz 400 kadar indiriliyor... bu rakamların ya da diyardan indirilen çizgi romanların yayınevlerine zarar vereceğini sanmıyorum...ama 1000 kişiyi bulamayan bir takipçi sayısı 10 yayınevine ya da 20-30 farklı dergiye bölününce tirajların makul seviyeye yükselmesi imkansız görünüyor...

ne yapılabilir, bu konuda şimdiye kadar hiç kafa yormuşluğum yok...tek doğru görünen geleceğe yatırım yapmak ve daha çok çocuğun ve daha çok gencin çizgiromana ulaşmasını sağlamak gibi geliyor bana...bu bakımdan çizgidiyarı vipsiz, ücretsiz önemli bir işi başarıyor...ama daha geniş kitlelere nasıl ulaşılabilir; belki bunu tartışsak daha faydalı olabilir...daha geniş kitle, daha çok çizgiroman, daha çok tiraj...1000-2000 kişilik seçkin bir kitlenin değil, bütün herkesin ulaşabileceği bir mecra olmalı çizgiroman...

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
[Ama, işin bir de aması var, kişisel fikrim beni sayan yayınevini desteklemekten yana, bana korsan muamelesi yapan, beni yok sayan ya da çizgidiyarını aşağılayan yayınevlerini değil. Kişisel karalisteme daha yeni 2 yayınevi daha ekledim, gelecekte planlama yaparken -1 hesaplasınlar satışlarını. 1000 satan herhangi bir çizgi romanı alanların 300 - 500 ü kesin burayı okuyordur diye düşünüyorum.

Biz ağacın yere dökülen meyvalarını toplarken, bahçe sahibi meyva toplayanları kovalayayım derken ağaçları kıracak bu gidişle!

şu gerçeği hepimiz unutuyoruz yayın evleri de unutuyor biz değil 2 senelik 5 senelik periyodlarla da paylaşım yapsak bir çr 1000 satıyorsa yine 1000 satacak. rakam 10-50 oynar belki ama daha fazla da olmayacak. çizgi roman okuyucusu ve alım gücü ortada. istediğiniz kadar uğraşın bu böyle olacak.

ayrıca yayınevi savunuculuğu yapmaya (ki öyle yapmıyoruz denilecek) gerek yok biz yayınevlerini de iyi tanıyoruz. yıllardır ve hala bize bozuk baskılı, kötü ciltli, beş para etmez balonlamalı kitapları kakaladılar durdular fahiş fiyatlara. almadık mı aldık. sesimizi çıkardık kendini düzelten oldu mu, olmadı.

fiyat politikalarını eleştirdik bize toplanın toptan alın ucuz verelim çektiler. ben bir çr yi ucuz almak için 50 kişinin bir araya gelmesini mi beklemek zorundayım. o 50 kişi bir araya gelmezse ne olacak? çok garip öneriler bunlar. :) komik durumda tavırlar.

çizgi romanları sattıkları kitle ile muhatap olduklarının farkında bile değiller bence. umursadıklarını da pek sanmıyorum. (ülkemizdeki her alanda olduğu gibi tüketici önemsiz ne kadar satış var düştü mü düşmedi mi önemli. düşmediyse sorun yoktur mantığı çok güzel idare ediyor onları. bu bizim değiştirebileceğimiz bir şey. :) ) herhalde başka türkçe okuyan ülkelerden alıyorlar o çizgi romanları bizler değiliz onlar. bizler onların gözünde korsanız sadece. o sattıkları kitleyi çok merak ediyorum.

daha öncede belirttiğim gibi biz çizgi roman okumak isteyen ama imkanı olmayan ama ulaşamayan vs. herkese çizgi roman sunuyoruz yayınevleri de zarar etmesin diye belli kurallar koyuyoruz, destek veriyoruz, almaya teşvik ediyoruz. yoksa çakışan çeviri balonlamalar kaldırılmazdı ya da durdurulmazdı. yayınevleri geldi reklam yapıcam, al basın bültenim tanıt, size üye olna biri geldiğinde % bilmem kaç indirim yapıcaz dedi de biz mi hayır demişiz?
en çok şikayet edilende dağıtımcılar çok pay alıyor. öyle mi dağıtmayın hepsini kurun bir kitapçı bir internet sitesi verin ucuza da ordan alalım sizde kar edin bizde. yok ama toplu almalıyız öyle şey olur mu?

kendi şahsıma daha öncede demiştim senelik alıyorum. idefix (reklam :) ) sitesinden her aralıkta %35 - %40 baen %50 lerde indirimle. neredeyse yarı yarıya geliyor hepsi bana. bunu kendileri yapıp daha cazip hale getiremezler mi çıktığı gibi kitap satılmaz mı?

hep okuyucu bir şey yapsın, hep okuyucu şunu alsın bunu etsin dertleri okuyucu alacak ama sizde çabalayın bir zahmet. ve bize verdiğimiz paranın hakkı olan çalışmalar sunun.

yayınevleri bizleri de muhatap alabilirler ezip geçmek yerine. bizlerle oturup ortak neler yapılabilir konuşabilirler kimsenin bizi ezip aracı kullanıp söz taşıtmasına gerekte yok. (yayınevleri tarafından her şey yerine gideceği bilinerek söylenmiştir itiraz etmeyiniz lütfen)

birde bizle aynı ödülü almaktan gocunan bir yayınevimiz varmış. onlarda ne ilginçler aslında aday gösterildikleri yayınevleri ile bir tutulmaktan gocunmaları gerekirdi. merak içerisindeyim orada bizim adaylığımız varken nerdeydiler ödül alıncamı ağırlarına gitti.

ki bu ödülü diyar değil diyar üyeleri almıştır katkıları ve paylaşımlarıyla. bu diyar üyeleride onların çok umursadıkları satış adetini belirleyen insanlardır.

2 yıl çok bile bence. aslında 2 - 3 yıl telifleri duruyor mu onu bile bilmiyoruz. :) bir yaayın evi bir kere biz şu serileri yapacağız arkadaşlar bakın sizde çeviri balonlama yapıyorsunuz ama bunları yapmayın alıp yayınlıcaz dedi de yönetime biz m ikarar almadık yapılması paylaşılması yasak diye. star wars'ları okutmuyorlar bize yayınlıcaz dediler 100 sene geçti 7 sayı var. borgia öyle söz dediler hala yok piyasa da.

Bunlar kim hangi yayın evleri lütfen teşhir edin ki bu kendini birşey zannedenleri bizde öğrenelim bu nasıl bir kibirdir müşterilerinin oluşturduğu toplulukları ciddiye almamak acaba satış yaptıkları kitleyi tanımıyorlarmu adamlar?

Şahsen yayın evleri konusunda bilgim zayıf maddi sebeplerden dolayı ancak kitap fuarından kitap fuarına alışveriş yapıyorum , almak zorundamıyım? hayır çünkü yabancı dilde alasını buluyorum peki neden satın alıyorum çünkü yazarına duyduğum saygıdan böyle mükemmel bir hikayeyi yazan bana yeni ufuklar yaratan kişiye teşekkür maiyetinde kitabını satın alıyorum. Biz yayın evlerinin kaşına gözüne hasta değiliz yoksa çizgi roman gönüllüleri bir çeviri balonlama hareketi düzenler onlarda apışıp kalırlar , tek istediğimiz daha uygun fiyatlar, biraz daha iyi hizmet ve istediğimiz serilerin yayınlanması , hiç aradığım serileri bulamıyorum gidiyorlar yabancı dilde olanını getiriyorlar kendi ülkemde birde yabancı dilde yayınlanmış olanınamı para vericem.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,227
Dostlar,
hepinizin ayrı ayrı haklı olduğunuz taraflar var. hasrettin hoca misali sende haklısın demek geldi içimden, dedim gitti. :)
Bu arada borgia yı pek beklemeyin en azından H. metaldaki basıldığı şekilde. bizde sansürsüz çıkma olanagı yok gibi 3. ve 4. sayılarda golden shower çizimleri var. tabi birde ensest teması işleniyor.
Star varsa gelinde 8. ve 9. sayılarla yayın tamamlanmış olucak son duyduğum (yani tamamen fısıltı gazetesi) 2 sayı birden yayınlayıp birtireceklermiş.
Tabi bir de XIII yayına başlayıp yarım bırakılmıştı. Onunda yayınlanıp yayınlamayacağı mechul 3 sayısı balonlanmıştı. yayın evine saygıdan 4-5-6 deyip çevimemk için kendimi zor tutuyorum ya neyse.:)
sahi süreyi tartışıyorduk değilmi ?.... ben eski kitaplarımı taramaya devam edicem ammaaan süreden banane konmuş bikere uyalım gitsin.

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Dostlar,
hepinizin ayrı ayrı haklı olduğunuz taraflar var. hasrettin hoca misali sende haklısın demek geldi içimden, dedim gitti. :)
Bu arada borgia yı pek beklemeyin en azından H. metaldaki basıldığı şekilde. bizde sansürsüz çıkma olanagı yok gibi 3. ve 4. sayılarda golden shower çizimleri var. tabi birde ensest teması işleniyor.
Star varsa gelinde 8. ve 9. sayılarla yayın tamamlanmış olucak son duyduğum (yani tamamen fısıltı gazetesi) 2 sayı birden yayınlayıp birtireceklermiş.
Tabi bir de XIII yayına başlayıp yarım bırakılmıştı. Onunda yayınlanıp yayınlamayacağı mechul 3 sayısı balonlanmıştı. yayın evine saygıdan 4-5-6 deyip çevimemk için kendimi zor tutuyorum ya neyse.:)
sahi süreyi tartışıyorduk değilmi ?.... ben eski kitaplarımı taramaya devam edicem ammaaan süreden banane konmuş bikere uyalım gitsin.

Borgia tam da bahsettiğin nedenlerden ötürü basılamıyor bildiğim kadarıyla. Dünyada 4. cildi yakınlarda yayınlandı gerçi. Geciken sadece 3. sayı ama anafikir söylediğin. Bununla birlikte yayınevi "Haziran ayı içinde çıkacak şu kitaplara bir bakın: Berlin 2, House of M, Renkli Conan 2, Siyah-beyaz Conan 6, Yürüyen Ölüler 9! (belki Örümcek 5 bile yetişebilir)" haberini verdi faceden.

Star Wars ve peşinden "sürpriz" denilen yayınlar peş peşe çıkacakmış. Umarım "en düzensiz yayınevi kategorisi olsa bunlar başabaş yarışırdı" esprisine maruz kalan JBC ve Marmara onca kaprislerini silecek bir düzene girerler.

XIII'den haber yok. Bu ayrı...

Hazır konusu gelmişken bu bilgileri de araya sıkıştırayım dedim. Ana konu hakkında söyleyeceklerimi fazlasıyla söyledim zaten :)

grreenman

Çeviri & Balonlama
29 Eki 2009
281
410
2 yıl makul bir süre.bence. Amaç piyasadaki yayınları para vermeden internetten okumak olmadığı için ki büyük çoğunluğumuzun bu yaklaşıma sahip olduğunu düşünüyorum, geçmişte, köşede, kenarda kalmış, az bilinen, zor bulunan çizgi romanların ve çevirilerin forumda ağırlığının artması önerilerini de kesinlikle destekliyorum..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Düzensiz yayından bahsetmişken, internette bir çok arkadaş yayın evlerinden daha düzenli periyotta çeviri ve balonlama yapmakta ve bundan hiçbir kar elde etmemekte. İşte düzenli yayın budur. Gerek forumumuzda gerekse kendi bloglarında düzenli çeviri ve balonlama yapan arkaşları bir kez daha tebrik ederim.
Sağolun varolun.

Jil Moran

Yeni Üye
31 Eki 2012
51
60

jokerandv.jpg

Yüzde yüz aynı düşünüyorum.