Godzilla Vs. Kong (2021) (1080p)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Godzilla Vs. Kong (2021) (1080p)

Yönetmen: Adam Wingard
Senaryo: Lindsey Beer, Max Borenstein, Patrick McKay
Ülke: ABD, Avustralya
Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim
Dil: İngilizce
Süre: 113 dk
Müzik: Junkie XL
Web Sitesi:
Bütçe: $200 M
Çekim Yeri: Gold Coast, Queensland, Avustralya
Nam-ı Diğer: Godzila prieš KongÄ…
IMDb Rating: 6.8

l-godzilla-vs-kong-1uvf4.jpg

Pandemi sürecinde en yüksek hasılatı yapacağı düşünülen film, sinemalar ve HBOmax platformunda sunuldu.
HBOmax'da sunulur sunulmaz da torrent sitelerinde sürümleri çıktı.

İki gün önce İngilizce öğretmeni eşimle birlikte, İngilizce altyazılı olarak izlediğim filmin dün Türkçe altyazısı da yayınlandı.

İndirip izlemek isteyen diyardaşlar için filmin 1080p sürümünün torrent dosyası ve tam uyumlu Türkçe altyazısı:

Godzilla Vs. Kong (2021):

Sunulan sürümün (2,16 GB) şu anda 14 binden fazla seed'i var, internet hızına bağlı olarak 5 - 20 dakikada ineceğini sanıyorum.

Genelde Peter Jackson'un filmi ile kıyaslamalar yapılmış, pek beğenilmemiş.
Eleştirilere yanıt niteliğinde şöyle bir yanıt (yorum) var, alıntılıyorum:

*Godzilla serilerini izlemeden yorum yapanlar doluşmuş buraya...
Yok çocuk varmış da, yok Kong ile Godzilla'yı aynı filme koymuşlar da...
Bir gidin araştırın yorum atmadan önce, Godzilla filmlerine ve Monsterverse evrenine dair bilgi sahibi olun.
Nerdeyse yarım yüzyıl önceki senaryoya sadık kalınmış, bu yönden şahsen ben sevdim.
Çizgi romanlarında da bu film de ne oluyorsa aynısı yaşanmakta. Sırf sen saçma buluyorsun diye kurguyu mu değiştirsin adamlar?

GreenPeace'ci 2 çocuklu grup evet saçma sapan şekilde filmi sabote edermişçesine yer almışlar.
Bunlardan biri zaten "Millie Bobby Brown".
Bir önceki Godzilla filminde de yer alıyordu, ama ne yalan söyleyeyim 2 çocuk da yakışmamış bu filme ve yer aldıkları sahneler gereksizce sürdürülmüş.
Diğer ufaklık ise (Kong ile iletişim kuran) işin aslında Kong'un yaşadığı adadan geriye kalan ve kurtarılan tek canlı.
Ataları da Goril yaratığına taptıkları için çocuk ve Kong arasında bir bağ var.
Filmde buna derinlemesine değinmeyip pek yansıtmamışlar. Belki de sektörün dincileri izin vermemiştir bu şekilde tasvir edilmesine, bilemiyorum.

Hollowearth'a uzun bir zaman ayırmaları da ayrı bir güzellikti, JurassicWorld'a benzer vahşi bir dünya görmüş olduk.
Kong yetim ve neslinin son örneği. Skullcrawler denilen canavarlar tarafından soyu tüketilmiştir, bu canavarları Hollowearth sahnelerinde de görüyoruz.
Kong taht odasına doğru yol alırken ve insanoğlunun yardımı olmasaydı son Goril yaratığı da ölüp nesli tükenecekti.
Kong'un annesi ve babası dünyada kalan son dişi ve erkek.
Anne, Kong'a hamileyken ve doğum sırasında Skullcrawler'ların saldırısına uğruyorlar.
Babası her ne kadar savunmaya ve savuşturmaya çalışsa da anne ile birlikte orada can veriyorlar. Geriye Kong hayatta kalıyor türünün son örneği olarak.

Kong'u duygu pıtırcığı yapmışlar demiş biri de...
E nerdeyse son 60 yıldır Kong'un karakteri bu şekilde işlenmekte.
İnsanlara ve canlılara karşı şefkatli olduğu resmedilmekte. Ta ki köşeye sıkıştırılıp tehdit edilmedikçe veya kışkırtılmadıkça.
Hatta bir filminde enkaz altında kalan ineği kurtarıyor ve yaşatıyordu.
Godzilla ise karakter bakımından Kong'un tam zıttı, egosu tavan yapmış ve "dünyadaki tek alfa ben olcam" kafasında yaşamakta.
Amacı vahşet yaratmak değil, ki öyle olsaydı Kong'u parçalardı.
Kong'un yenildiğini anlayıp kabullendiği, kendisinin ise daha güçlü olduğunu hissettiği noktada Kong'u havaya uçurmaktan vazgeçiyor, arkasını dönüp gidiyor.
Unutmayın ki Godzilla'nın gerek filmlerinde, gerek animelerinde, gerek çizgi romanlarında karşılaştığınız her devasa yaratık birileri tarafından Tanrı olarak görülüp tapılmaktadır.
Bu Godzilla evreni Japonlar tarafından yaratıldığına göre bunu pek garipsememek gerek, eski Japon tanrılarını ve tasvirlerini göz önüne alacak olursak.
O nedenledir ki, Godzilla evrenindeki her yaratığın ayrı bir mitolojik hikayesi vardır.
Zaten geçmişten günümüze Godzilla filmlerinin ve animelerinin tek amacı insanlara bu mit'ten bahsetmektir.
Kavgası gürültüsü savaşı yıktısı kırdısı işin süslü ve eğlenceli yanıdır.
Tıpkı okula yeni başlamış öğrencilere harfleri öğretirken; vücutlarıyla o harfleri şekillendirmiş hayvanları veya değişik canlıları gösterip eğlendirmek gibi.

Fizik kanunu falan diye saçmalamış birileri.
Yahu dünyanın çekirdeğinde apayrı bir tabiat var, apayrı canlılar var, yer altında olmasına rağmen gün ışığı var, devasa yaratıklar var,
sen bunları garipsemeden filmi izlemeye başlayıp sonra fizik kanunlarını mı garipsiyorsun?
Konuşmak için konuştu derler ya, o duruma benzemiş eleştiri.
Hani "buraya birkaç şey yazıp eleştirimi yapayımda beni kültürlü sansın millet" kafasında saçmalanmış.

Gojira babanın her yapımı ayrı bir tat verir, CGI her ne kadar pek iyi olmasa da çizgi romanını GIF görselleri eşliğinde okuyormuşçasına havası katıyor.
Dilerim ki diğer 9 büyük yaratığın tarihini de bu şekilde işlerler ve izleyici ile buluştururlar.* /turkcealtyazi.org/

Saygılarımla.

Son düzenleme: