hizliresim resim paylaşımları hakkında

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,897
Değerli arkadaşlar,

Maalesef 1-2 aydır hizliresim'de paylaşılan resimler Türkiye harici ülkelerde görüntülenemiyor.
Benim gibi yurtdışında ikamet eden çok sayıda çizgi diyarı üyesi olduğunu düşünüyorum. Bir süredir paylaşılan yeni konuların yarısından fazlasının bile resimlerini göremiyoruz malesef çünkü sitemizdeki en popüler resim paylaşım sitelerinden birisi (doğal olarak) hizliresim :'(

Ben hizliresim'e alıştım, başka sitelerde paylaşamam diyen üyelerimizin canı sağolsun ama ben başka sitelerde de resim paylaşırım yeter ki yurtdışında yaşayan dostlar da konuları görsün diyenler için naçizane birkaç resim upload sitesi paylaşıyorum.

Sevgilerle..

Resim Paylaşım Web Siteleri

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Benzer bir sorun postimage.org'da da oluştu. domaini cc yapınca sorun çözülüyor. Hızlıresim neden yurtdışına gösterimi kapattı bilmiyorum ama bandwith sorunudur diye tahmin ediyorum.
Kanımca herhangi bir kısıtlaması olan servisleri kullanmamak gerek.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Aman imgur'dan uzak durun. Photobucket'dan da. Her ikisi de "görüntülerinizi sonsuza kadar ücretsiz barındıracağız" diye başladılar. Şimdi görüntülere erişimi kestiler ve para istiyorlar (Photobucket faciası için bakınız: Ansiklopedi bölümümüzdeki kaybolan resimler; İmgur'dan dili yanan birkaç dostumuzu hatırlıyorum, onlar da deneyimlerini yazarlar zaten.) Bu gibi siteler bant genişliği kaybına ve server masraflarına dayanamıyorlar, bu durumda ücretli üyeliğe dönmek istiyorlar, ya da haber vermeden kapatıp gidiyorlar. Hiçbirine güvenilmeyeceğini çoktan anlamıştık, ama aralarında en sağlam gibi gözükeni postimage.org'du ona yüklediğim resimlerin de tamamına erişilemiyor şimdi. Yine de diğerlerine göre daha vicdanlılarmış, "org" uzantılı bütün yükünü "cc" uzantılı bir siteye yedek almışlar. Eski linkler kullanılamıyor, ama link verdiğiniz bağlantı satırında org'ları cc yaparsanız resimler görünür hale geliyor. Sabahtan beri 150 görüntüyü restore ettim ama geriye 2500 kadar filan görüntü kaldı! Hep dediğim gibi bu işler buz üzerine yazı yazmaya benziyor, ama yola devam edeceğiz. 2500 görüntüyü restore etmem gerekecek. Ama yine de aralarında en iyisi "postimage" gibime geliyor. Postimage, "durumu düzeltmeye çalışıyoruz" diyor, ama bence içimizi rahatlatmak, avutmak için böyle diyorlar. Benim gibi görüntülerine bağlı çok az insan tek tek linkleri düzeltir, gerisi boşverir gider, zaten bunların çoğu feysbuk meysbuk gibi yerlerdedir, nasıl olsa kimsenin bunların peşine düşmeyeceğini biliyorlar. Dolayısıyla bir kalemde tonla bant genişliği harcamaktan kurtulmuş oldular. Çok akıllıca. (umarım beni utandırırlar ve eski serverlarını aktifleştirirler)

Son düzenleme:

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,910
Aman imgur'dan uzak durun. Photobucket'dan da.
Her ikisi de "görüntülerinizi sonsuza kadar ücretsiz barındıracağız" diye başladılar.

Ben de tinypic rezaletine maruz kaldım, uzak durmanızı tavsiye ederim.
Diğer ikisini deneyelim mi? Tecrübesi olanlar bildirirse iyi olur..

drzeko

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
19 Şub 2012
1,473
14,331
İstanbul
Görüntüleri neden direk olarak Çizgi Diyarına yüklemiyoruz?
Teknik olarak nasıl mümkün kılınacağını bilmiyorum ama yapılabildiğini biliyorum.
Örneği var.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,897
Teknik olarak nasıl mümkün kılınacağını bilmiyorum ama yapılabildiğini biliyorum.
Örneği var.

Aslında en güzel çözüm bu fakat tüm resimler çizgi diyarına yüklenirse büyük ihtimal kısa sürede çizgi diyarının kotası dolar. Aslında bu da üyelerin küçük destekleriyle çözülebilecek bir konu kotayı yükseltmek ama bu destek bile eminim bazı kişiler tarafından yanlış anlaşılır, olumsuz yorumlara sebep olur. O yüzden bu noktada susma hakkımı kullanıyorum :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Örneği var.

Benim ÇD'na başladığım yıl olan 2013'te forumun böyle bir modülü vardı, doğrudan siteden resim yüklenebiliyordu. Ama yine o yıllarda (2014?) yaşanan büyük bir çökme sırasında bütün resimler gitti ve bir daha da kurtarılamadı. Yedeklerimi kullanarak bir kısmını yerlerine koyabilmiştim.

forum-cd-resim-yukleme-2013.jpg

Son düzenleme:

drzeko

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
19 Şub 2012
1,473
14,331
İstanbul

Aslında en güzel çözüm bu fakat tüm resimler çizgi diyarına yüklenirse büyük ihtimal kısa sürede çizgi diyarının kotası dolar. Aslında bu da üyelerin küçük destekleriyle çözülebilecek bir konu kotayı yükseltmek ama bu destek bile eminim bazı kişiler tarafından yanlış anlaşılır, olumsuz yorumlara sebep olur. O yüzden bu noktada susma hakkımı kullanıyorum :)

Bense konuşma hakkımı kullanacağım.:d
Resimlerin boyutları otomatik olarak küçültülerek konursa kotaya çok büyük bir yük getireceğini sanmıyorum.
Direk bilgisayarımızdan yüklüyoruz ve böylelikle başkalarına muhtaç olmaktan kurtuluyoruz.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Aslında en güzeli üyelerimizin katkı vermesi ile medyaların ücretli depolandığı iyi bir yerden hesap almak ve bunu forumun alt yapısına entegre etmek olur. O tür servis verenlerin genelde yedekleme hizmetleri de oluyor, çökme durumunda yedekler kısa sürede geri gelir.