Ali kiziltuğ'u kaybettik

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Aşıklık geleneğinin yaşayan en büyük ustalarından birini daha kaybettik.
Büyük Halk Ozanı unutulmaz türküleriyle aramızdan bu sabah ayrıldı.
Mekanı cennet olsun Allah Rahmet eylesin.Kederli ailesine Allahtan sabırlar dilerim. Ulusumuzun başı sağolsun.
Çok üzüldüm..

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Aslında tanımıyordum, siz yazınca youtube'dan baktım, üzüldüm ölümüne...
Rahmet diliyorum kendisine, sevenlerine de sabırlar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bu müzik türüne çok yakın olmadığım için ben de hiç tanımıyordum. Ölüm haberini sabah gazetelerde okumuştum. Biyografisinden çok değerli bir sanatçı olduğu anlaşılıyor. İlk plağını 1969 yılında doldurmuş ve o gün bu gündür hep kendi bestelerini seslendirmiş. 103 plak 87 kaset yapmış ama 2000'den fazla da bestesi varmış, bunların 550'sini başka sanatçılar seslendirmiş. Halk ozanları arasında yerellikten çoktan sıyrılmış olanlarından biri olduğu belli. Genelde onlar yerlerinde ağır oluyorlar. Her yörenin önem verdiği halk ozanları var, kendi yörelerinde çok seviliyorlar. Ama Ali Kızıltuğ yurt çapında tanınmayı başarmış olanlarından. Kolay mı 2000 küsür beste yapmak? 1970'lerde halk ozanlarının, yani "aşıkların" "atıştığı" bir yarışmaya gitmiştik, karşılıklı bağlama eşliğinde yarıştıkları etkinliğe "atışma" diyorlardı. Dudaklarının arasına iğne koyarak sazları eşliğinde doğaçlama dörtlükler üretiyorlardı canlı olarak. Amaç karşıdakinin sözlerine cevap verirken iki dudağı birleştirmeden sarfedilen kelimeler bulabilmekti, zaten bulamazsa iğne dudağına saplanırdı. Yarışmacılar arasında büyük ihtimalle Ali Kızıltuğ da vardı, kim bilir?, ama ben bu tarz müziğe uzak olduğum için hiç ilgilenmemiş, beni oraya götürenlerin hatırına seyretmiştim. Mekanı cennet olsun.

98681.jpg

Son düzenleme: