%80 indirimli kitaplar. Hepsiburada.com (Bu gece yarısı başlayacak.)

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,043
318,387
Amerikalılar KARA CUMA diyor ama
Türkiyede bu gece başlayacak olan alışveriş günü için
Hepsiburada.com
daha sempatik isim buldu.
EFSANE CUMA.
Bu gece yarısı başlayacak.
%80 indirimli kitaplar ve her şey.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Bir tarihte kitap satışı yapılan bir etkinlikte "gerçek bir Kara Cuma" olayını bizzat yaşamıştım. 1975 yılında İzmir Alsancak'taki Amerikan Kültür Derneği'nin kütüphanesinin kapısına yapıştırılmış bir ilan görmüştüm, ilanda bir kitap fuarı düzenleneceği yazıyordu, etkinliğin adını bile koymuşlar "Beyaz Fil Kitap Fuarı". Daha önce National Geographic Magazine ve diğer dergileri okumak için sık sık bu modern kütüphaneye giderdim. İşe yaramayan, kimsenin okumadığı kitap ve diğer paçavraları satacaklar herhalde diye düşündüm, ya da ülkelerinin propagandasını yapan kitaplardır mutlaka dedim. Yine de merak edip fuarın açılacağı Pazar sabahı oraya gittim. Kapıda bir kalabalık birikmişti ve insanların yanlarında büyük çantalar, boş bebek pusetleri filan vardı. Kapı açılır açılmaz ahali birbirini ezerek içeri doluştu. Masalara sıralanmış sayısız kitabın çok kaliteli eserler, klasikler filan olduğunu hayretle gördüm, propaganda kitapları filan değildi. Üstelik kitaplar bedavadan biraz fazla bir fiyata satılıyordu, diyelim bu günün parasıyla tanesi 50 kuruş veya 1 lira gibi bir şeydi. Taşıyacak bir torbam filan olmadığından ancak 15-20 tane sinema kitabı, klasik edebiyat ve tiyatro kitabı vs alabildim. Ama benimle birlikte içeri girenler hangi kitabı satın alıyor olduklarını umursamadan masaların üstündeki kitapları büyük bir hızla çantalarına, bebek arabalarına dolduruyor, her şeyi silip süpürüyorlardı. Birkaç saat içinde ortada hiç kitap kalmadı (Manzara Afrika belgesellerindeki av sahnelerine benziyordu!). İşte Kara Cuma diye ben buna derim. İleriki yıllarda buna benzer kütüphanelerin bazı kitaplarını envanterlerinden çıkartıp "discarded" damgasıyla beraber birçok yere bağışladıklarına şahit oldum, bu olağan bir uygulamaymış meğer, yabancı kütüphanelerin ihtiyaç dışı kitaplarından çok sayıda elime geçti, bunlar pahalı ciltleri olan kaliteli kitaplardı. Bir de Kemeraltı'nda sadece Sovyet kitapları satan bir kitapçı vardı o tarihlerde. Oradaki süper lüks ciltli sanat kitaplarının üzerindeki ucuzun ucuzu fiyatları görseniz ağlardınız. Birçoğu ilgimi çok çekmeyen konularda olduğu için çok az kitap alabildim oradan, ama hep gözüm kalırdı. Bizde devletin kitabı sübvanse etmesi şart, yoksa şimdiki fiyatlarla kitap okumamaya devam ederiz. Şimdi Hepsiburada'ya baktım, pek Kara Cuma havası sezemedim, indirimli halleri bile benim için çok fazla (kargosu da cabası). Belki de evden çok dışarı çıkmadığım için çarşıdaki fiyatlardan haberim yoktur, bilemiyorum. Bir zamanlar astronomik fiyatlarla alışverişler yaptığım kitabevleri beni unutmamışlar, benim ve çocukların doğum günlerinde, evlilik yıldönümü gibi önemli günlerde, veya olur olmaz zamanlarda telefonla arayıp kitap satmaya çalışıyorlar hâlâ, her seferinde artık o günlerin gerilerde kaldığını söylüyorum ama yine de arıyorlar (inanmıyorlar galiba!).

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
En sinir olduğum şey indirim miktarını %80 yazmışlar bunun hangi üründe olduğuna baktım yok ki.
Kitaplar 30 tl değilde 22 tl olmuş. Bu indirim mi?
Zaten kimsenin cebinde para yok, milleti borca sokacaklar yine.
Alışverişe karşı değilim, bunu Amerika'daki ucuzluğa bağlamaya bozuluyorum biz onların kazancındamıyız ki?

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Kampanyalar bazan işe yaramıyor değil.Bir ara bir ton TEKS almıştım.:Ğİnternet indirimlerl bu anlamda iyi oluyor.Henüz inceleme fırsatım olmadı ancak işe yarar bir şeyler buluruz mutlaka.Bu ay zaten hayli kitap almışım.Daha dün epey bir DR operasyonu yapmıştım.Oradan sahaf operasyonu.Manga bile aldım.Fena değil aslında bu gidişle bende manga ya dönüş yapabilirim.:Ğ