RAGIP DERİN 'e son görevimiz.

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,988
315,165
ÇİZGİ DİYARI adına son görevimizi yapmak için ,
Antalyadan Denizliye gitdim.
Ailesine ve kızlarına Çizgi Diyarı adına taziyelerimi bildirdim.

Camide Sela verildikden sonra ilkindi ezanının okunmasını beklerken çok ilginç bir olay oldu.
Hafif yagmur çiseledi,rahmet yagdı herkese nasip olmaz.
Rabbim varsa günahlarını afetsin, Cennetine kabul etsin.

"…Ayva sarı nar kırmızı sonbahar!
Her yıl biraz daha benimsediğim.
Ne dönüp duruyor havada kuşlar?
Nerden çıktı bu cenaze? Ölen kim?
Bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar?
N’eylersin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanamadın olacak.
Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında?

Bir namazlık saltanatın olacak.
Taht misali o musalla taşında.

Ne Acı Bakarsın Bana
Bugün Yabancı Mı Geldim Sana
Bugün Bana
Yarın Sana
Bir Fatiha Okusana.​

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Çizgi Diyarı sayesinde tanıdığım beyefendi
insan, merhum Cemal Ragıp Derin üstadımız için
son görevi bizlerin yerine de olanca içtenliğiyle
ifa eden sevgili Murtaza üstadım, elinize, gönlünüze
sağlık. Ah hayatın şu kötü, ölümlü tarafları olmasa,
diyeceğim ama sonsuz bir yaşam olmadığına göre,
diyebileceğim tekrar başınız sağ olsun, bizler için de
yolları aşıp geçen, dua eden, varlığıyla insanlarımızı
onurlandıran dostluğunuz için teşekkürler, saygılar.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Öncelikle Ragıp DERİN üstadımıza rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun inşallah.
Sevgili kadirşinas dostum, yöneticimiz Sayın Murtaza KUŞKUŞ beyefendiye'de cenazeye katılımı ve baş sağlığı dileklerimizi ilettiği için teşekkür ederim.

seneca66

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
188
586
Yüreğinize Sağlık

Büyük ustalardan idi.
Kalbimizi de Denizli ye götürmüşsünüz.

Ragıp Derin in günahlarını affetsin.

Uzaktan ben fatiha gönderdim.
Hepimizi Büyük Allah cennetine kabul etsin.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Allah gani gani rahmet etsin ustaya.
Mekanı cennet olsun.

Sağ ol sevgili Murtaza bey, sağ ol vefalı, kadirşinas dostum.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Merhuma Allah rahmet eylesin.Murtaza Bey de cenaze törenine bizzat katıldığı için ayaklarına sağlık.Çok güzel bir jest yaptınız...

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Murtaza abi, gerçekten şahane bir adamsın.
Uzaklardan katılamamanın hüznünü sayende bir parça olsun
hafifletmiş oldu katılımın.

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
çok sevdiğim bir çizerdi. onu ilk GÜM güldürü üretim merkezi güneş2 de tanıdım. Allah gani gani rahmet eylesin.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili Murtaza abi,
Muhteşem bir adamsın. Gönülen, ayağına sağlık.
Üstadın cenazesine katılmakla hepimizin gönlünden geçeni icra ettin.
Üstada Allah'tan rahmet dilerim. Mekanı cennet olsun.

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Fotoğraflara bakınca içim acıdı. İşte çizgi roman üstatlarından bir yıldız daha kaydı. Sadece 3-5 kişi ile uğurlandı ve sessizce gitti. Ne fırçalarını aldı yanına, ne de kağıdını kalemini.
Acı olan ölüm değil elbet. Ölüm hepimizin başına gelecek bir gün. Acı olan ülkemizde sanatçıya, emektar insanlara verilen değer..
Yıllar önce bu camiadan ayrıldığımda şimdi ne kadar haklı olduğumu bir kez daha görüyorum. Dönüşümde yaşadığım en güzel şey ise, hayatımda gördüğüm en güzel insanlarla tanışmak oldu. Sizler oldunuz sevgili diyar dostları. Ama hepsi o kadar. Ülkemde bir sanatçıya verilen değer işte bu.. Bunu yeniden gördüm. Üstadın son yolculuğuna katılan bir sadece bir kaç kişi...
Yarın unuturuz Ragıp'ı. Bir süre sonra anmayız bile. Sadece çizgilerine bakar dururuz o sararmış sayfalarda...Tıpkı önceki nice sanatçılarda olduğu gibi..
Güle güle Ragıp.
Güle güle arkadaşım. Işıklar içinde ol.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Ragıp Derin usta İstanbul'da yaşadı ve çevresi İstanbul'da. Tedavisinde kendisine daha iyi bakılacağı için Denizli'deydi. Orada yakın aile çevresi dışında tanıdığı yokmuş demek. Bu nedenle cenazesinde ancak yakın tanıdıkları bulunabilmiş anlaşılan. İstanbul'da olsaydı son görevini yapacak kalabalık bir topluluk olacağından şüphe duymuyorum. Facebook ortamında her çevreden çok sayıda seveni, dostu olduğunu görüyorum. Cenazesinde sadece Çizgi Diyarı'ndan katılacağına emin olduğum sayı o fotoğraftakinden çok olurdu.

1960, 1970, 1980 li yıllarda gazetelerde çok sayıda yerli ve yabancı çizgi roman vardı. Sadece büyük gazetelerde değil, Anadolu'da yayımlanan mahalli gazetelerde bile çizgi roman tefrikaları vardı. O yıllarda çok sayıda Türk çizgi romancısı kimi çok, kimi orta seviyede para kazandılar.

Ama aralarında birleşip bir dernek kurmadılar.

Gazeteciler, karikatüristler Derneği var ama çizgi roman sanatçıları derneği hiç kurulmadı bildiğim kadarıyla.

Bir dernekleri olsa, bir lokalleri olsa çalışırken veya emekli olduklarında sohbet, dertleşmek, dayanışmak, birbirlerinden haberdar olmak gibi imkanları olurdu.
Türkiye'de sosyal güvenlik bilincinin en az geliştiği kesim, okumuş yazmış kesimdir. Devlet memurlarının, banka çalışanlarının ikinci emeklilik sağlayan sandıkları, kuruluşları, lokalleri vardır. İşi yazmak, çizmek olan çizgi roman sanatçılarının bir çay içmeye yarayan lokalleri, birbirlerinden haber alacakları bir dernekleri olmadı maalesef.

Mekanın cennet olsun Ragıp usta.
Seni unutmayacağız.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,465
26,954
Allah gani gani rahmet eylesin,mekanı cennet olsun üstadın.
Ölüm çok acı,Allah kalanlara sabır ve uzun ömürler nasip etsin.
Bizleri temsilen orada bulunup vefa gösterdiğiniz için de teşekkürler üstadım...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Ustaya Alllah rahmet eylesin.
Murtaza Bey'e de hepimiz adına yapmış olduğu bu özverili davranışından dolayı çok teşekkürler.

Küçük bir parantez açarak; Sevgili Haluk Bey'in söylediklerine yürekten katılmakla birlikte, yine de fotoğraflardaki uğurlayan kişilerin azlığı nedense Hikmet üstat kadar benim de canımı acıttı...
Mekanı cennet olsun...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Sevgili Murtaza hem kendisini, hem de bir yerde hepimizi temsilen cenazeye katılmış, kendisinden Allah razı olsun. Üstadımıza rahmet diliyorum. Kendisi çok iyi bir insandı. Hepimizin başı sağolsun.