Yener Abimizin ardından...

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
Yener Çakmak -ki hepimizin Yener abisi- denilince akla, çizgiroman ve sinemaya adanmış bir hayat geliyor hiç kuşkusuz.
Beyefendiliği, donanımı, samimiliği ve güler yüzüyle bir büyük değerimizi daha kaybetmenin acısını yaşıyoruz.
Seni çok özleyeceğiz abi.
Kadıköy ve seni sevenler seni çok özleyecek.
Mekanın cennet olsun.

Sizlere forumumuzda yazdıklarıyla, onu tanıma fırsatı bulamayan dostlarımıza kısa da olsa nasıl bir insandan bahsettiğimi anlatmaya çalışacağım.

ZIPZIP ilk sayının düşündürdükleri : ZIPZIP dergisinin ilk sayısı 2 Mayıs 1964 Cumartesi günü,evimizin gazetesi HÜRRİYET'le birlikte okurlara bedava olarak dağıtıldığında,Belçika-Fransa tandantlı (çıkışlı) Tintin dergisinin daha az sayfalı Türkiye versiyonu olarak içindeki birbirinden güzel çizgi roman serilerini okuyarak hemen sevip bağlanmıştık.ZIPZIP,Web Ofset teknolojisi ile 3.hamur kağıda tamamı renkli basılan güzel bir dergiydi.Daha sonraki sayılarını almamız,derginin fiyatının 50 Kuruş gibi isteyen herkesin alabileceği rakkamda oluşu,benim gibi dar gelirli aile çocukları için ideal fiyattı.Ben küçük yaşlarımdan itibaren,girişkenliğim ve yeteneklerimi kullanabilme becerimden ötürü para da kazandığım için yaşıtım arkadaşlarıma göre istediklerimi onlardan daha rahat bir şekilde alıyor.Hatta arkadaşlarıma maddi yardımlarda bulunabiliyordum.Bu nedenle çocukluk yıllarımda,bir çizgi roman okuru ve koleksiyoneri olarak,hemen hemen ne çıkarsa alıyordum.Ancak koleksiyonlarını yaptığım bu serilerimin çoğunu enden okumaya kitap alıp da getirmeyenlere kaptırdım.Kurtarabildiklerimi,bu günlere taşıyabildim.Okumaya kitap alanlar tarafından yok edilen serilerimden biri de,tam takım ZIPZIP serisidir.Benden size tavsiye;kıymetli kitaplarınızı okumak için isteyenlere vermeyiniz.Onlara sizin gibi paralarına kıyıp almalarını söyleyiniz.Hatta istedikleri kitapları bulabilecekleri yerleri tarif ediniz.

Orijinal adı CISCO KID olan,Türkiye'de Milliyet gazetesinde 1954 - 1968 yılları arasında CİSKO KİD adıyla yayınlanmış olan çzigi roman serisi yazısının sonundaki bilgilerde Bilgi Yayınları sahibi Adnan Şakrak'ın çıkarttığı ŞİKO KİD adlı çizgi romanın orijinali Fransız yapımı "CHICO JUAREZ"dir.Cisco Kid ve yazıda bahsi geçen il Piccolo Scheriffo / Küçük Şerif adlı çizgi romanla hiç bir ilgi ve alakası yoktur.Bilgilendirme yazısındaki yanlışlığın düzeltilmesini rica ederim.

ÇİZGİ DİYARI dergisi hayırlı uğurlu olsun.Başarılar dilerim.

Tom Miks'in Türkiye'deki Yayın Serileri konusunda yapılan çalışmada,bu çalışmayı yaparken yararlanılan kaynak veya kaynakların belirtilmemiş olması,en önemli eksiklik.Çalışmaya bakıldığında Hoz Comics sahibi arkadaşım Haşim Öz'ün,Çizgi Sahaf sahibi arkadaşım Hasan Kabakçı'nın özel koleksiyonlarından yararlanarak gözümün önünde hazırladığı ESSEGESSE 1 adlı albümünden görsel ve bilgi aktarması yapılarak ÇİZGİ DİYARI yetkilisi bu sayfayı hazırlamış.Bir çizgi roman yayınları araştırmacısı olarak bu listede çok sayıda eksiklik bulunduğunu söyleyebilirim.Milliyet,Sabah,Meydan ve Akşam gazetelerinin okurlarına verdiği seriler göz ardı edilmiş.:'(:cool:

İzmir Alsancaklı yayıncı TUDEM,DESEN adı VE amblemiyle : 2010 yılı sonlarından başlayarak,ikişerli olmak üzere Türkiye'de yalnızca SİPRU adıyla tanınan,orijinal adı "Spirou et Fantasio" olan serininson dört albümünü (Orijinal sayıları : 44 - 45 - 46 - 47) 1 - 2 - 3 - 4 sayı numaraları ile yayınladı.Albüm adları sırası ile : 1) PARİS SULAR ALTINDA - 2) ÖLMEK İSTEMEYEN ADAM - 3) TOKYO'DA - 4) Z'NİN KAYNAKLARINA YOLCULUK / Son 4 albümün yazar çizerleri : Yazan: Jean-David MORVAN - Resimleyen: Jose-Luis MUNUERA - Renklendiren: Christian LEROLLE - Türkçeleştiren: Işık ERGÜDEN - Yayın yönetmeni: İlke Aykanat ÇAM - Baskı ve Cilt: ERTEM MATBAA / TUDEM : Cumhuriyet Bulvarı No. 302/501 ALSANCAK 35220 - İZMİR / Kitabın yayın hakları AKAN AJANS aracılığı ile alınmıştır.

Yazımda,İzmir Karşıyakalı yayıncı TUDEM'in 2010 - 2011 yıllarında ikişerli olarak,4 sayı olarak çıkarttıklar SPIROU ve FANTASIO çizgi roman serisi albümlerinin orijinal sayı numaraları : 47 - 48 - 49 - 50 'dir.Düzeltir,yaptığım yanlıştan dolayı özür dilerim.

Samim Utkun sayfanızda kullandığınız fotoğraf ve biyografi yazısı,sağlığında yakın dostum olan Samim ağbiden bizzat yazdığım yaşam öyküsü yazım ve çektiğim portre fotoğrafından alınmadır.Bu fotoğraf ve Samim ağbinin biyografik yazısını ilk olarak ,üyesi olduğum Karikatürcüler Derneği bültenine,sevgili sanatçı ağabeyimin vefatı üzerine yazdım.Sayfanıza koyduğunuz fotoğrafı da ilk kez orada kullandım.Daha sonra,2006'da basılan Çizgi Roman Ansiklopedisi (İnkılap Kitabevi) yazarı Hakan Alpin,ansiklopedisinde bu fotoğrafı ve yaşam öyküsünü kaynak belirtmeden kullanmış.Bu durumu ona telefon konuşması ile belirttikten başka, onun mail adresine Samim ağbinin yazısı ve fotoğrafı bulunan Karikatürcüler Derneği Bültenini gönderdim.Ona yazının sonunda adım ve soyadımın yazılı olduğunu gösterdim.Aynı bültenin 1994 yılı sayılarından birinde fotoğrafı ile yaşam öyküsünü yazdığım,Cumhuriyet dönemimizin ilk yerli çizgi romancılarımızdan Orhan Tolon'un biyografisini Levent Cantek ve ondan alıntı yapan Hakan Alpin alıntı yaparak kullanmışlardır.Ancak dernekte bültenin o sayısını hazırlayan çizer arkadaşım Kamil Yavuz,adımı yazmayı unuttuğu için o konuda açıklamamı alıntı yapanlara şifahen bildirdim.Gerçeğin bilinmesini istedim.:'(:cool:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Çizgi roman konusunda bir deryaymış gerçekten.Allah rahmet eylesin vefat nedeni nedir acaba rahmetlinin.