Yazdiğim roman için çizer ariyorum

DELİ BALTA

Yeni Üye
5 Eyl 2010
91
109
Konuyu nasıl ve nereye açacağımı bilemedim. Yazmışolduğum bir romanım var.Komplo teorisi tarzında. Maalesef bastıracak yayın evi bulamadım. Belki diyorum; Çizgi roman olarak değerlendirebiliriz.İlgilenen arkadaş olursa benimle temasa geçebilir mi? Birinci bölümünü maille gönderebilirim inceler karar verirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.İlgilenen arkadaş olursa mail adresim profilimde kayıtlı.

Son düzenleme:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Selamlar;

Bastıracak yayınevi bulamadıysanız kendiniz bastırmayı deneyebilirsiniz.
Bir maliyeti var tabii ama kitabınıza güveniyorsanız sıkıntı yok.
Bu işlerle uğraşan yayınevleri var.
Kitabınızı basıyorlar, kapak tasarımı yapıyorlar ve en önemlisi kitabevlerine dağıtımını yapıyorlar.
Hatta sitelerinde maliyet hesaplamak için arayüzleri de var.
Mesela ben 200 sayfalık 2000 adet kitap için bir örnek hesaplama yaptım ve 4500 TL. civarı bir maliyet çıktı.
İnceleyin isterseniz.

DELİ BALTA

Yeni Üye
5 Eyl 2010
91
109

Dikkatli okumamışsınız mesajı. Roman yazdım diyor, çizgi roman değil. Roman olarak bastıramıyorum, bari çizgi roman olsun diyor. Bilmem anlatabildim mi? :D

Sevgili Shoryuken'in belirttiği gibi çizgi roman olarak değerlendirebilir miyiz demek istedim.Parayla kitap basan yayın evlerini bende araştırdım.
Yayın evlerinin yerli yazarlara bakışını biraz anladığımı düşünüyorum. Şöyleki;Yazar yabancı ise kitabın ebadını hiç sorun etmiyorlar,yazar yerli ise en fazla 200,250 sayfalık bir kitap olsun istiyorlar.Ben 250 sayfada kitabın kurgusunu ancak oluşturuyorum.Romanım 4 bölüm yani 750 sayfa kadar.Büyük bir yayın evi aynı zamanda 5-6 bin yerde birden kitabı satışa sunuyor.
Türkiye'de kitap bastırmak için ya iyi bir torpiliniz olmalı veya popüler biri olmalısınız.Üstelik basmama sebeplerini bile açıklamak lütfunda bulunmadıklarını belirtmem gerekiyor.
Bu benim ikinci kitabım çünkü.Çizmek isteyen bir arkadaş olursa kitabımı incelesin.İki akıl bir akıldan her zaman üstündür değil mi?
Olursa herkes kazanır,olmaz sa vazgeçilir.
:Z:Z:S:S

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Anladım. Peki çizgi romana uyarlamak için bir çalışmanız oldu mu?
750 sayfalık bir kitabı çizgi romana uyarlamak da bir mesele sanırım.
İyi şanslar.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Sevgili Shoryuken'in belirttiği gibi çizgi roman olarak değerlendirebilir miyiz demek istedim.Parayla kitap basan yayın evlerini bende araştırdım.
Yayın evlerinin yerli yazarlara bakışını biraz anladığımı düşünüyorum. Şöyleki;Yazar yabancı ise kitabın ebadını hiç sorun etmiyorlar,yazar yerli ise en fazla 200,250 sayfalık bir kitap olsun istiyorlar.Ben 250 sayfada kitabın kurgusunu ancak oluşturuyorum.Romanım 4 bölüm yani 750 sayfa kadar.Büyük bir yayın evi aynı zamanda 5-6 bin yerde birden kitabı satışa sunuyor.
Türkiye'de kitap bastırmak için ya iyi bir torpiliniz olmalı veya popüler biri olmalısınız.Üstelik basmama sebeplerini bile açıklamak lütfunda bulunmadıklarını belirtmem gerekiyor.
Bu benim ikinci kitabım çünkü.Çizmek isteyen bir arkadaş olursa kitabımı incelesin.İki akıl bir akıldan her zaman üstündür değil mi?
Olursa herkes kazanır,olmaz sa vazgeçilir.
:Z:Z:S:S

Aslında bahsettiğiniz durum yurtdışında da mevcut. Yazarlar tüm dünyada ilk kitaplarını bastırmak için çok uğraşırlar. Mesela Agatha Christie'nin ilk kitabını bastırabilmek için 5 yıl uğraştığını biliyor musunuz? Stephen King'in ilk romanı Carrie için tam 30 kere red cevabı aldığını? Veya Sineklerin Tanrısı gibi muhteşem bir romanın yayınevleri tarafından tam 20 kere red edildiğini? Sonra da romanın ilk baskısı sadece 3.000 adet satılabilmiş! Edebiyat tarihi defalarca eserleri red edilen ve sonra nobel ödülü kazanan yazarlar dolu. Hatta Marcel Proust ilk kitaplarını cebinden para ödeyerek bastırabilmiş. Peki İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından Rudyard Kipling'e bir yayınevinin red gerekçesi olarak İngilizce'yi doğru kullanmadığını söylediğini biliyor muydunuz? :)

O yüzden sizden ricam bunu torpile bağlamamanız veya vazgeçmemeniz. Bence kitabınızı bölmeyi deneyin, mesela 3 kitaplık bir seri olabilir. 250 sayfa az değil. Şöyle düşünmelisiniz; 750 sayfalık bir kitabı isminizi hiç duymayan insanlara okutmaya çalışacaksınız. Sadece yayınevleri değil, okuyucuları da bağlamanız bu büyüklükte bir kitapta çok zor. Halbuki daha orta boy bir kitapla daha çok insana ulaşabilirsiniz.

Bu arada yaynevlerinden onay beklerken isminizi duyurmak için dergilere öyküler veya makaleler yazın. Tüm yazarlar bunu yaparlar. Para vererek bastırmak da bir yöntem ancak mali durumunuzun buna müsaade etmesi lâzım.