Gelişim Sinema Dergisi Sıralı Liste

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,320

Gelişim Sinema Dergisi Sıralı Liste

"Gelişim Sinema ve Video Dergisi" Gelişim Yayınları tarafından Ekim 1984 tarihinde yayımlanmaya başladı. Sahibi Ercan Arıklı, genel yayın yönetmeni ise Burçak Evren'di. Yazı kadrosunda İbrahim Altınsay, Burçak Evren, Nijat Özön, Sungu Çapan, Agah Özgüç, Nezih Coş, Prof. Alim Şerif Onaran, Ali Ulvi Uyanık gibi sinema yazarları ve eleştirmenleri, Selim İleri gibi edebiyatçılar, Tuğrul Eryılmaz gibi gazeteci yazarlar vardır. Çetin Altan, Hilmi Yavuz, Murat Belge gibi yazarların yazıları çıkmıştır. Ayrıca yabancı yazarların makalelerine de sıklıkla yer verilmiştir. Dergi 1. hamur iyi kağıda basılıyor olmakla birlikte iç sayfalardaki resimler siyah beyaz basılıyordu.Güçlü bir yayın kadrosu, zengin içeriğine ve güçlü bir dağıtım ağına rağmen "Gelişim Sinema ve Video Dergisi" 1985 Haziranında çıkan 9'uncu sayısıyla yayın hayatına son verdi. Araştırmacılar bunun sebebini Fransız ekolünü takip etmesine (oysa Türkiye'de sinema dergileri Anglo-Sakson ekolünü takip ederler), gerçek sinefillere hitap etmemesine ve geniş kitlelere cazip gelmemesine bağlamaktadırlar.

Gelişim Sinema Dergisi 1984 Ekim Sayı 01
ertuga
Gelişim Sinema Dergisi 1984 Kasım Sayı 02 scanfan
Gelişim Sinema Dergisi 1984 Aralık Sayı 03 ertuga
Gelişim Sinema Dergisi 1985 Ocak Sayı 04 ertuga
Gelişim Sinema Dergisi 1985 Şubat Sayı 05 scanfan
Gelişim Sinema Dergisi 1985 Mart Sayı 06 ertuga
Gelişim Sinema Dergisi 1985 Nisan Sayı 07 scanfan
Gelişim Sinema Dergisi 1985 Mayıs Sayı 08 yaziciahmet
Gelişim Sinema Dergisi 1985 Haziran Sayı 09 ertuga

Son düzenleme:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
Yine araştırılmış, güzel bir sunum ve liste yapmışsınız üstadım. Ve ben yine bir yanlışlık yapıp, "ertuga" ya mesajımda; "8" yerine "birinci sayı" diye ( Halbuki "Beyazperde" sinema dergisi paylaşımım idi birinci olan...) yazmışım. Kusura bakmayın, sizi yanıltmış olabilirim. Her ne kadar dikkatinizden kaçamayacağını bilsem de:)...Sevgi ve saygılar.

tasopasa

Yeni Üye
18 Eyl 2019
4
14
Dergiyi zamanınında satın almak için bayi bayi dolaştığım günler gözümün önüne geldi; ayrıca 1984 ve devam eden yılın başlarında sinemalar ciddi bir krizin içine girmiş, seyirci sayıları düşmüştü.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,320
Dergiyi zamanınında satın almak için bayi bayi dolaştığım günler gözümün önüne geldi; ayrıca 1984 ve devam eden yılın başlarında sinemalar ciddi bir krizin içine girmiş, seyirci sayıları düşmüştü.

Dediğiniz gibi sinema krizdeydi ve haliyle bununla ilgili yayınlar güçlükle ayakta duruyordu. Düşünsenize Gelişim Yayınları gibi güçlü bir kuruluş bile bir sinema dergisini ancak 9 ay sırtında taşıyabilmiş. Ben de birçok dergi için semt semt, bayi bayi dolaşmıştım. Bir Milliyet Red Kit (sert kapaklı albüm) için tüm İzmir'i turlamış, ancak Yeni Asır gazetesinin önündeki ufak bir gazete bayisinin camında tesadüfen görüp almıştım.

Bir de buradaki Gelişim Sinema dergisiyle eşzamanlı çıkan bir sinema dergisi daha vardı: "Videosinema". Onu da İletişim yayınları çıkarıyordu. Onun Ekim 1984 tarihli 4. sayısının kapağında "Sergio Leone"nin "Bir Zamanlar Amerika" filminden bir sahne vardı, bu sahnede Robert de Niro Çin mahallesindeki bir esrar tekkesinde uzanmış çubukla esrar içiyordu, ve arkasındaki duvarda eski bir Çin tablosu gözüküyordu (sansürsüz DVD'lerde bunu görebilirsiniz) ancak minyatürlere benzeyen bu Çin tablosu bir cinsel ilişkiyi gösteriyordu ve uzuvlar filan açıkça gösterilmişti (bence tahrik edici filan değildi). O zamanki Sıkıyönetim Komutanlığı dergiyi neredeyse çıkar çıkmaz toplatmıştı. Bu dergiden önceden haberim vardı, zira başından beri dergiyi alıyordum, ve yakın takibe almıştım. Sabahleyin dergiyi bizim bayiide vitrinde görmüştüm, üşendim dönüşte alırım dedim. Öğlen geri geldiğimde derginin toplatılmış olduğunu gördüm. Kıyıda köşede kalmış tüm bayiileri dolaştım ama nafile. Sonra dergi başka bir kapakla yeniden dağıtıldı. Orijinal kapaklı dergiyi alabilmiş olsaydım iyi bir koleksiyon malzemesi olurmuş.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,228

Bir de buradaki Gelişim Sinema dergisiyle eşzamanlı çıkan bir sinema dergisi daha vardı: "Videosinema". Onu da İletişim yayınları çıkarıyordu. Onun Ekim 1984 tarihli 4. sayısının kapağında "Sergio Leone"nin "Bir Zamanlar Amerika" filminden bir sahne vardı, bu sahnede Robert de Niro Çin mahallesindeki bir esrar tekkesinde uzanmış çubukla esrar içiyordu, ve arkasındaki duvarda eski bir Çin tablosu gözüküyordu (sansürsüz DVD'lerde bunu görebilirsiniz) ancak minyatürlere benzeyen bu Çin tablosu bir cinsel ilişkiyi gösteriyordu ve uzuvlar filan açıkça gösterilmişti (bence tahrik edici filan değildi). O zamanki Sıkıyönetim Komutanlığı dergiyi neredeyse çıkar çıkmaz toplatmıştı. Bu dergiden önceden haberim vardı, zira başından beri dergiyi alıyordum, ve yakın takibe almıştım. Sabahleyin dergiyi bizim bayiide vitrinde görmüştüm, üşendim dönüşte alırım dedim. Öğlen geri geldiğimde derginin toplatılmış olduğunu gördüm. Kıyıda köşede kalmış tüm bayiileri dolaştım ama nafile. Sonra dergi başka bir kapakla yeniden dağıtıldı. Orijinal kapaklı dergiyi alabilmiş olsaydım iyi bir koleksiyon malzemesi olurmuş.

Vj4ixt.jpg
Bende bu kapak ile var.

Çin mahallesindeki bir esrar tekkesinde uzanmış çubukla esrar içiyordu,
Filmle ilgili teorilerden biri de bütün olayların aslında Noodles 'ın (Robert De Niro) bir rüyası olduğu gibi bir şeydi. Tam aklımda kalmamış.
Filmin müzikleri birçok yerde çalar fakat çok az kişi bu müziklerin Bir Zamanlar Amerika filmine ait olduğunu bilir.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,320
...Bende bu kapak ile var...

Derginin kapağını değiştirerek yeniden dağıtmışlardı, ama aynı sahne derginin 64. sayfasında duruyordu (o sayfanın görüntüsünü şimdi burada sunamıyorum), iç sayfalarda olduğu için ona dokunmamışlardı. O devrin sansürcülerinde biraz insaf kırıntısı varmış demek ki.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,228
Yine araştırılmış, güzel bir sunum ve liste yapmışsınız üstadım. Ve ben yine bir yanlışlık yapıp, "ertuga" ya mesajımda; "8" yerine "birinci sayı" diye ( Halbuki "Beyazperde" sinema dergisi paylaşımım idi birinci olan...) yazmışım. Kusura bakmayın, sizi yanıltmış olabilirim. Her ne kadar dikkatinizden kaçamayacağını bilsem de:)...Sevgi ve saygılar.

Ben de 8. sayı olarak hatırlıyordum. Siz ilk sayı yazınca tekrar kontrol ettim.
http://www.cizgidiyari.com/forum/dergiler/138162-gelisim-sinema-mayis-1985-sayi-8-a.html

Bende eklenmeyen Ekim 1984 sayısı kaldı.

Kasım 1984 - Şubat 1985 - Nisan 1985 ise ne yazık ki yoklar ama ileride bulup burada paylaşacağım.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma

Sabahleyin dergiyi bizim bayiide vitrinde görmüştüm, üşendim dönüşte alırım dedim. Öğlen geri geldiğimde derginin toplatılmış olduğunu gördüm. Kıyıda köşede kalmış tüm bayiileri dolaştım ama nafile. Sonra dergi başka bir kapakla yeniden dağıtıldı. Orijinal kapaklı dergiyi alabilmiş olsaydım iyi bir koleksiyon malzemesi olurmuş.

Üstadım, dergiyi arşivinize katamamanız üzücü olmuş. Ancak SİZ; yaşayan, biriktiren, çoğaltan ve paylaşan, canlı bir arşivsiniz...