Gazetelerde Günün Karikatürleri (08.08.2018)

süpür

Onursal Üye
30 Ağu 2011
1,501
4,644
8 Ağustos 2018

5b6a101eb5a793178cd5d95a

Latif Demirci - Hürriyet

dvwzq53icjdfbwi1h.jpg

M. Kutlukhan Perker - Kelebek Vadisi - Hürriyet

d26c4fcfe4f336548ead654822048fd0.jpg

Faruken Bayraktare - İnekler - Hürriyet

11-kurukazik-15cm.jpg

Ergin Asyalı - Sözcü

1533674562947.jpeg

Salih Memecan - Sizinkiler - Sabah

hayata-dair-1533674507637.jpeg

Servet Gürbüz - Hayata Dair - Sabah

kim.jpg

Behiç Ak - Kim Kime Dum Duma - Cumhuriyet

ciz.jpg

Kamil Masaracı - Çizgilik - Cumhuriyet

3234_1.jpg

Emre Ulaş - Cilalı Taş Devri - Yeniçağ

ecbdc75f8082018abd.jpg

Osman Turhan - Çizgi Yorum - Yeni Şafak

2018-08-08-678x485.jpg

İbrahim Özdabak - Yeni Asya

thumbnail-08082018-P6uw.jpg

Kasım Özkan - Gündemin Karikatürü - Diriliş Postası

gunes-batti-mi-496949-1.jpg

Serkan Altuniğne - İyidir... - Birgün

2018-08-07-f20ed9.jpg

Manşetüstü - Yeni Akit

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
Karikatürler için teşekkürler. Ağustos ayı paylaşımlarınızın çoğuna baktım. Gazeteleri çoğunlukla takip etmem; ama pek bilinmedik olanların da hangi çizgide olduğu karikatürlerden şöyle böyle belli olmakta. Her görüşten karikatürü koymanız da oldukça anlamlı. Siyasî olmayan karikatürler daha güzel tabii :)

Mizah ile siyaset her zaman iç içe olmuş. Siyaset dünyasının sanatsal şekilde ele alınması iyi; ancak ideolojilerin sanatı kısıtlaması pek hoş olmuyor. Baktığımız zaman, herkesin olaylara "kendi penceresinden" baktığını görüyoruz. Özellikle Diriliş Postası; espri anlayışının da -bence- biraz zayıf olmasıyla bu minvalde dikkat çekici. Elbette herhangi bir görüşü savunma özgürlüğümüz var; ama kendi yanlışlarımızı ve kendi tarafımızdakilerin yanlışlarını da görmeliyiz diye düşünüyorum. En azından, bir yanlışı biz yapıyorken diğer kimseleri aynı yanlışı yapıyor diye eleştirmenin saçma olduğunu unutmamalıyız. Mizah ile salt eleştiri veya salt alay arasında da fark var.

Öteki taraftan bakacak olursak; sürekli vurgu yapılan zam, ekonomik sıkıntı gibi şeylerin geçmişte de olduğu unutuluyor gibi (Yaşım itibarıyla pek bilmem ama sayın murtaza5'in Türk Mizahının Öncüleri paylaşımlarına göz attım. Bugüne kıyasla daha ciddiyetle çizilmiş karükatürler olduğu söylenebilir.). Belli sorunların sadece belli kişilerle ilişkilendirilmesinin -bütün taraflar için- yanlış bir anlayış olduğunu düşünüyorum. Geçmişte de karikatürlerin büyük bölümünde ekonomik sıkıntıların, modanın vs. eleştiri konusu edildiğini görüyoruz. Günümüzde bir de teknoloji bağımlılığı eklendi tabii. Bunlar toplumun kronik denebilecek sorunları ve çözülemedikleri her dönemde mizahın ağına takılmak zorundalar. Her gün benzer mevzular üzerine yeni bir karikatür kurgulamak da oldukça güç bir iş tabii.

Karikatürler genelde yanıtsız kalıyor; o yüzden bir şeyler yazmak istedim. Tekrar teşekkür ediyorum. :)