Tercüman Gazetesi Eki 06/a Asteriks Hopdediks'e Karşı

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Yine söz verdiğimiz bir seri olan Tercüman Gazete ekleri köşesine devam ediyoruz.Bu akşam sevgili Petranyus'la biraradaydık boş durmayalım üstad dedim zamanımız varken ne kadar tarama yaparsak o kadar iyi düşüncesinde derin bir uzlaşı sağladık.Hemen tarama ve düzenleme işini bitirip yayına hazır hale getirdik.Sessiz sedasız bir seriyi daha elimizdeki sayılarla büyük oranda tamamlamaya çalışacağız.İşin iyi tarafı seri bitecek ancak takipçimiz çok az.Bizim için ise nostaljik bir seri olarak hatıralarda kalacak.Şairin dediği gibi olsun ne olacaksa olsun.Önemli olan bir şeylerin kültüre ait olması ve kalması ne kadar tarama yaparsak o kadar iyi.Elimizdeki sayılar kaybolmadan insanlık hafızasında yerini alsın.Petranyus la derin müzakereler yaptık yine.İnsanlıktan uzaydan uzaklardan konuştuk.Geçmişin geleceğin gölgeleri arasında dolaştık.Unutulmaya yüz tutmuş değer ve değer yargıları arasında mitolojiden antik çağa girdik.Dörtnala Anadolu'ya ve Avrupa ya uzandık.Kristof Kolomb la birlikte Amerika nın keşfinin ilk günlerine gittik.Gizli haritalardan coğrafi keşiflerden bahsettik.Kendimizi bir an o tarih ve yerlerde düşündük maceranın ve dörtnala koşan atların arasında kendimizi bir kenara ancak atabildik.İnsanların insanları keşfettiği dönemlerin daha güzel olduğunu bir kez daha hatırladık.Eski TV dizilerinden SERÜVEN PEŞİNDE den bahsettik.Ne günlerdi dedik daha mutluyduk en azından.Grafik romanın insanın içinde bulunan serüven ve macera tutkusunun bir ifadesi olduğunu belki bu nedenle çok sevildiği ihtimali üzerinde durduk.Dedim ki üstad şu anda Amerika da Arizona da olduğunu bir an için hayal et tarih 1800 lü yıllar maceranın tam içindesin.Kovboylar ,kızılderililer, maceraperesetler , kanun kaçakları ama şimdi bir yüksek kayalıkta oturmuşsun bir elinde kahve bir elinde sigara umurundamı dünya / umurumdamı dünya.Hayal atlasında en güzel imajlar arasında saniyeler içinde zamanda yolculuk yaptık.Aslında oradaydık herşeye tanıklık ettik.Soğumuş havada çay ve sigara içtik.Geçmişten geleceğe küçük bir seyrü sefer yaptık.
İyi arşivlemeler ve iyi okumalar değerli sanat severler kendinize iyi bakın.Hayal de bir güçtür.Hayal - gücü.

Tarama ve Düzenleme : Abolardis & Petranyus

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
Yıllar sonra tekrardan okuyabilme mutluluğuna ulaşıyorum sayenizde.
Teşekkürler dostlar...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Yazmayı unuttuğum konulardan biriside söz konusu dergide geçen Asteriks Hopdediks e karşı Bulvar Gazetesinin verdiği Asteriks dergilerinde geçen Taş Pazarı macerası ile aynıdır.Bulvar Gazetesi sayfaların bazılarını renkli bazılarını siyah beyaz olarak hazırlamıştır halende sebebi hikmetini bilmiyorum.Selamlar.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bizim eve düzenli giren gazetelerden olduğu için tüm sayılarına sahiptim zamanında. Teşekkürler, beni o güzel senelere götürdünüz sevgili abolardis.