BAYKARA - Moğollar Ülkesinde

12 Şub 2010
15,006
543,758
BAYKARA_MO_OL_LKES_NDE_001.jpg

Talat Güreli ağabeyin arzusunu yerine getirmek için 3 yıl önce başlayan Garth maceramın ilk meyvesini sunuyorum.
Sadece bu macerayı paylaşabilmek yerine en az 20 adet Klasik Macera cildini taramak daha kolay olacaktı.
Ama o takdirde Talat Güreli ağabeyin çok istediği arzusu yerine gelmemiş olacaktı.
Talat Güreli, cep telefonu, bilgisayar ve internet kullanmıyor.Bu nedenle bu çizgi romanı kendisine başka şekilde ulaştırmaya çalışacağım.
Bu arada, Çizgi Roman Hepimizin olduğundan Çizgi Diyarı dostlarımın da Talat Güreli kadar hakları vardır:)

Sevgili abartman şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,003
Üstadım ellerin dert görmesin öncelikle.
Neler nelere göz gezdirdim ama sen her seferinde başka başka sürprizlerle şaşırtmayı bildin.
Pes diyor şapka çıkartıyor ve çok teşekkür ediyorum...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Para varsa her şeyi satın alabilirsin.
Doğru mu?
Belki...
Ama her zaman için değil.
Bu yalnızca para ile yapılabilecek bir şey değil, kocaman bir yürek sağlam bir irade de gerek.
İşte bizim şansımız da tam olarak bu.
Bütün bunlara sahip dostlarımız var.
Haluk abi şahsında koca yürekli dostlara binlerce teşekkürler.
Abi saygı ve sevgilerimle.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,629
Haluk Abi ne desek yazsak az gelir. Talat Abi ve sevgili abartman için gelen bir seri.

Bizlere ve bu kısacık aleme örnek olmaya devam ediyorsunuz, dostluğu insanlığı kardeşliği neyi ararsanız sizde görmeye devam ediyoruz.

Ellerinize sağlık, o güzel yüreğinize sağlık, hakkınızı helal edin, her şey gönlünüzce olsun.

Teşekkürler ağabey.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Latincede ortam, araç anlamına gelen medium kelimesinin
çoğulundan gelmiş olan ve günümüzde basın yayın araçlarının
tümünün ifadesi olan media her zaman önemli rol oynuyor
kültürel hayatımızda. Bu çok özel derlemeye bakarak yıllar önce
çizgi romanın ülkemizde yaygınlaşmasının nedenlerinden birinin
böyle gazetelerin ilgi göstermesi olduğunu düşünebiliriz. Tıpkı
profesörümüzün bize bu değerli hediyeleri bıkmadan usanmadan
sunması gibi günümüzde de gazeteler öyle bir misyon üstlense
çizgi roman gibi önemli bir sanat dalı daha çok yaygınlaşacaktır.
Sağ ol var ol ağabey.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Bilmediğim bir başka kahraman daha, yine sevgili profesörün yönetmenliğinde sahne aldi... Ayrica teknolojik aletlerden kendini soyutladiği için talat güreli bey'i takdir ettim... Mandira filozofunun da dediği gibi, insanlar bu aletlerin esiri oluyorlar bir süre sonra... Daha sonra kendileri ile baş başa kalamiyorlar bile... öte yandan, çizgi diyari aklima geldikçe de, iyi ki bilgisayar ve internet varmiş diyorum... Teşekkürler sevgili profesör...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Paylaşım gerçekten tarihi garth hemde kimbilir kaç yılına ait mandrake de boy göstermeden önceki yıllar ve yine bize çizgiromanımız hakkında ders verir nitelikte bir emek müthiş güzel yürekli haluk beyden söylenecek ne kaldı yazacak ne kaldı ki garthın türkçe baykara yapılmış bu emeği için sağol abim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Mükemmel bir paylaşım daha,
Büyük emek olduğuna inandığım paylaşım için teşekkürler üstadım.
Talat Güreli ustaya buradan selamlar,sevgiler.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Taramanın zorluğunun boyutundan kaynaklandığını düşünüyorum, ek herhalde gazete boyutunda olmalı. Bir de şahıs cildi girmişse devreye iş daha da zorlaşmıştır. Her gazetede 3-5 çizgi roman bandının olduğu günleri hatırlayan ve özlemle ananlardanım ama 1953 de portakalda vitamin bile değildim, Ulus diye bir gazete olduğundan da çok sonraları haberim oldu. Bugüne kadar ise Garth'ın Baykara adı ile yayınlandığını duymamıştım.

Teşekkür ederim, ağabey.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Günlerdir bir tatil yöresine hapsolmuş gibiydim :) foruma erişememekten dolayı. Dişimi sıktım sıktım, sonunda pazar gecesi dayanamadım daha fazla. Kaçırdığım yüzlerce mesaj ve paylaşım birikmiş. Devasa...

Bugün de sanki hoşgeldin hediyesi gibi bu Garth'ı görünce yüzüm aydınlandı, 10 günlük deniz tatilimde edinilmiş tüm bronz etki siliniverdi adeta... :)

Talat Abi ile telefon söyleşilerimizin can alıcı noktası genellikle Garth'ın Türkiye basılarını bir şekilde toparlamak, gün yüzüne çıkarmak üzerineydi. Özellikle de Steve Dowling'in çizdiği ilk yıllarına ait olanlar önemliydi Talat Abi için. Ben biraz daha John Allard'cı (ama asıl Frank Bellamy'ci) olsam da Dowling'in çinicisi olarak Allard'ı görürüm o çizimlerde de.

Garth'ın Daily Mirror gazetesinde yayınlanan 17. serüveni "Space-Time Traveller" (27 Aralık 1950) bir önceki serüvenin bittiği yerden başlıyor (Journey to Jason). Senaryo Don Freeman'a ait. Freeman'ın Garth'ın içerik temellerini yerleştirdiği söylenebilir. Zira ilk öykü Dowling ile birlikte olmak kaydıyla 22. serüvene kadar imzası var. Üstelik çizgilerin iyice olgunlaşmaya başladığı bir serüven bu.

Netekim bu paylaşım her ikimiz için de pahabiçilmez... Kendi adıma söylemeliyim ki teşekkürle filan geçiştiremeyeceğim, ancak minnet duygusuyla yanıtlayabileceğim bir hediye bu...

Ellerin dert görmesin Haluk Ağabey..