GARTH 1.MACERA:AYRI DÜNYALAR(The People Of The Abyss)

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Steve Dowling tarafından 1943'de yaratılan Garth, Dailiy Mirror Gazetesi'nde (İngiltere) Temmuz 1943'den Mart 1997'ye kadar 165 serüven halinde yayınlanmıştır. Yazar grubu değişmekle birlikte ilk 67 serüven John Allard tarafından çizilmiş, 68. serüvende (Sundance) ise çizim işi efsanevi çizer Frank Bellamy tarafından yüklenilmiş, Bellamy'nin genç sayılabilecek bir yaşta ölümüyle 85. serüvende (The Man-Hunt) çizerlik Martin Ashbury'e geçmiş ve yayın hayatının sonuna kadar kendisinde kalmıştır.

John Allard imzalı Garth, Türkiye'de günlük bant formatında "Ulus" (1950'li yıllarda, Baykara ismiyle)ve "Cumhuriyet" (60 yılların sonlarında özgün ismi Garth başlığıyla) gazetelerinde kendisine yer bulmuş; 1974'ten itibaren Tay yayınlarından çıkan Mandrake çizgiromanında sayfa adedi değişen dolgu çizgiroman olarak 70 fasikül (13 serüven) boyunca Türk okuyucusuyla buluşmuştur. Bu 13 serüvenin 3 tanesi Frank Bellamy imzalıdır. Martin Ashbury çizimleri ülkemizde hiç yayınlanmamıştır.

Bu ve izleyecek derlemelerde TAY'ın yayın sırasına uyacağım.Çünkü çocukken o sırada okumuştum.Daha o zamanlarda Mandrakelerden ayırıp ayrı 13 albüm olarak saklamıştım.

Garth için ingilizlerin süpermeni yakıştırması yapılmıştır.Ama bende bazıları gibi ingilizlerin FLASH GORDON'u demeyi daha uygun buluyorum.

1001 Roman ve Ceylan dergilerinide biriktirip saklamıştım.Ortak noktaları ingiliz resimli romanları olması herhalde!

Ekli dosyalar

• garth_by_bellamy.jpg
    garth_by_bellamy.jpg
    85.7 KB · Görüntü: 16
  • 001_48_.jpg
    001_48_.jpg
    98.4 KB · Görüntü: 28
  • 167520_181274918569786_176434185720526_467813_3371436_n.jpg
    167520_181274918569786_176434185720526_467813_3371436_n.jpg
    74.9 KB · Görüntü: 27
  • garth_returns.jpg
    garth_returns.jpg
    96.8 KB · Görüntü: 16
Moderatör tarafında düzenlendi:

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,617
metu
Teşekkürler zaman gezgini, Garth'ı Cumhuriyet gazetesinden hatırlıyorum ,ama unuttum çok zaman geçti.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Vay!
İlk gördüğümde ağzımdan çıkan sözcükler bunlar oldu..
Uzun zamandır beni bu kadar heyecanlandıran bir başka paylaşım olmamıştı..
Ayrıntılı açıklama, orjinal isim, çizerler ve Türkiye macerası..
Yıllarca ek olarak okuyabildiğim ve her zaman çok keyif aldığım bu kitap için çok teşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle..

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Değerli kardeşim benim için çok yeni olan bu çizgiroman için çok teşekkür ederim,daha önceden ne görmüş ne de duymuştum çok sağolasın ,iyi akşamlar dilerim.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
60 yılların ortalarına doğru,babam fanatik İnönü'cü olduğu için Cumhuriyet Gazetesi alırdı.Politikadan -o zaman-hiç hazzetmediğim için daha çok çizgi bantların olduğu Hürriyet'i almasını isterdik.Ama Cumhuriyet'te Garth'ı çok sevmiştim.Sanırın 70'li yılların ortalarına kadar yayınlandı.Hep bir yerlerde yayınlasada okusam derdim.Bana bu nostaljiyi yaşattığın için teşekkür ederim.Emeğine sağlık.Devamını sabırsızlıkla bekliyeceğim.

neptunn

Süper Üye
27 Tem 2009
1,871
4,941
Ellerine sağlık kardeşim.Bir de biz bakalım nasılmış bu kahraman.Çok teşekkürler.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
Mandrake düzenli takip ettiğim çizgiromanlardan olmadığından ben de Garth'ı Cumhuriyetten hatırlıyorum, Malkoçoğlu ile beraber ikisini de takip ederdim.

Gazetelerde yeniden çizgiroman yayınlanmasının çizgiromana olan ilgiyi en azından hareketlendireceği kanısındayım.

Bugüne kadar saklayıp, tarayıp, paylaştığınız için teşekkür ederim.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
Tek kelime ile; "HARİKA"...
Paylaşımınız için teşekkür ediyorum.
Devamınının takipçisi olacağım.
Sevgi ve saygılarımla...

bayrakzaf.gif

12 Şub 2010
15,006
543,642
Steve Dowling tarafından 1943'de yaratılan Garth, Dailiy Mirror Gazetesi'nde (İngiltere) Temmuz 1943'den Mart 1997'ye kadar 165 serüven halinde yayınlanmıştır. Yazar grubu değişmekle birlikte ilk 67 serüven John Allard tarafından çizilmiş, 68. serüvende (Sundance) ise çizim işi efsanevi çizer Frank Bellamy tarafından yüklenilmiş, Bellamy'nin genç sayılabilecek bir yaşta ölümüyle 85. serüvende (The Man-Hunt) çizerlik Martin Ashbury'e geçmiş ve yayın hayatının sonuna kadar kendisinde kalmıştır.

John Allard imzalı Garth, Türkiye'de günlük bant formatında "Ulus" (1950'li yıllarda, Baykara ismiyle)ve "Cumhuriyet" (60 yılların sonlarında özgün ismi Garth başlığıyla) gazetelerinde kendisine yer bulmuş; 1974'ten itibaren Tay yayınlarından çıkan Mandrake çizgiromanında sayfa adedi değişen dolgu çizgiroman olarak 70 fasikül (13 serüven) boyunca Türk okuyucusuyla buluşmuştur. Bu 13 serüvenin 3 tanesi Frank Bellamy imzalıdır. Martin Ashbury çizimleri ülkemizde hiç yayınlanmamıştır.

Bu ve izleyecek derlemelerde TAY'ın yayın sırasına uyacağım.Çünkü çocukken o sırada okumuştum.Daha o zamanlarda Mandrakelerden ayırıp ayrı 13 albüm olarak saklamıştım.

Garth için ingilizlerin süpermeni yakıştırması yapılmıştır.Ama bende bazıları gibi ingilizlerin FLASH GORDON'u demeyi daha uygun buluyorum.

1001 Roman ve Ceylan dergilerinide biriktirip saklamıştım.Ortak noktaları ingiliz resimli romanları olması herhalde!

Çizgi roman lezzeti alarak okudum. Çizgi roman ansiklopedisinde bir madde olarak yerini alacağını sanırım.

1001 Roman ve Ceylanları o tarihte biriktirebilmeye imrenmemek ve tebrik etmemek mümkün mü?

Garth ı Cumhuriyet Gazetesinden biliyorum. Ama Tay Mandrakeleri okumadığımdan dolgu olarak yayınlandığını da bilmiyordum.

Bu kaybımı ve ayıbımı telafi eden sayın zamangezginine saygı ile teşekkür ediyorum.

hanefi

Süper Üye
13 Şub 2010
3,143
820
Garth'ı bazı arkadaş sohbetlerinde dile getirmiştim, ancak bir hatırlayan çıkmamıştı.
Emeklerine sağlık dostum.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Daha önce hiç okumadığım bir çizgi roman.
Hakikaten arada bulasın...
Bilmediğimiz neler varmış dedirten bir paylaşım.
Teşekkürler.

akak

Kıdemli Üye
12 May 2009
147
206
bu çizgi romanın türkiyede yayınlanmayan serileri var o serilerin çevrilip yaynlanma sansı varmı? varsa güzel bir çalışma çıkar ortaya, bir niyet oılarak fikrimi söylüyorum, hayırllısı

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Sayın akak;tabiki var ve projelerimizin içinde zamanla gerçekleşecek.elinizde varsa yayınlanmamış serüvenleri
gönderin bana karşılaştırayım.belki bende bazıları yoktur.
Iyi akşamlar...

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Özverili bir çalışmanın ürünü.Gordonu beğenen arkadaşlarımız GARTH'ın serüvenlerinide beğeneceklerdir,ben beğendim senarist ve çizerler hakkında yorumlarda var...ee başka ne istiyebilkirdimki.Ellerine sağlık üstadım teşekkürler ediyorum.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Bir başka dostun da söylediği gibi benim babam da sıkı bir Cumhuriyet'çi idi. Yalnız okumakla kalmaz gazeteleri özenle katlayıp saklardı da (Ben onun mirasına tam sahip çıkamadım ya, neyse bu başka bir konu)...
Evet, ben de (o zamanlar keyifle okuduğum maceraları şimdi unutmuşum) Cumhuriyet gazetesinden hatırlıyorum Garth'ı...
İki çizgi bant alt alta yayınlanıyordu. Diğeri Dişi Bond (Modesty Blaise) idi...

garth-disi%20bond.jpg

(1 Aralık 1977 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nden)

Bu paylaşım bana tam anlamıyla zamanda bir yolculuk yaptırdı...
Sevgili zamangezgini dostumuza beni gerçekten de 'zamanda gezdirdiği' için çok teşekkür ediyorum.
Hem okumak ve hem de geçmişi hatırlamak çok keyifli olacak...

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Zamanda yolculuk Garth'ın da en büyük marifeti... Keşke Türkçe'de yayınlanmış daha fazla Garth örneğine ulaşabilsek... Bir ara Cumhuriyet arşivinin peşine düştüysem de bunları derlemek için Milli Kütüphaneye kamp kurmak, daha önemlisi oradan bu bantları nasıl alacağım sorununu çözmek gerekiyordu. Olmadı...

Eğer elinizde Cumhuriyet'ten bir tam macera derleyecek materyal varsa, başta ben olmak üzere, çok çok seviniriz. Değerli ağabeyimiz Talat Güreli de böyle bir gelişme olsa mutluluktan havalara uçar, zira onun da en sevdiği kahramanlar arasında Garth, özellikle de Steve Dowling dönemi çizimleri...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Zamanda yolculuk Garth'ın da en büyük marifeti... Keşke Türkçe'de yayınlanmış daha fazla Garth örneğine ulaşabilsek... Bir ara Cumhuriyet arşivinin peşine düştüysem de bunları derlemek için Milli Kütüphaneye kamp kurmak, daha önemlisi oradan bu bantları nasıl alacağım sorununu çözmek gerekiyordu. Olmadı...

Eğer elinizde Cumhuriyet'ten bir tam macera derleyecek materyal varsa, başta ben olmak üzere, çok çok seviniriz. Değerli ağabeyimiz Talat Güreli de böyle bir gelişme olsa mutluluktan havalara uçar, zira onun da en sevdiği kahramanlar arasında Garth, özellikle de Steve Dowling dönemi çizimleri...

Maalesef Sevgili abartman, elimde böyle bir materyal yok. Keşke olsaydı.
Bir önceki mesajımda dediğim gibi, maalesef sevgili babamın mirasına sahip çıkamadım. :(
Mesajımda kullandığım kupürü Cumhuriyet Gazetesi arşivinden 7 TL ödeyerek satın aldım. Bana kısa süreli de olsa geçmişte bir yolculuk yaptırdığı için değer diye düşündüm.
Sevgilerimle...