İdefix 12. Sanal Kitap Fuarı

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,944
Merhabalar. İstanbul TÜYAP Kitap fuarı yeni bitti. Ancak bu sefer de gelenekselleşen idefixe sanal kitap fuarı başladı. Cazip indirimler var. Ben kitap fuarıyla burdaki indirimleri karşılaştırınca sanal fuar daha cazip görünüyor.

Yüzde 40'a varan indirimler mevcut. Takip edenler olabilir diye söylüyorum, YKY'den çıkan "Tetikçi" çizgi romanının 4. albümü de çıkmış. İlk 3 albüm de satışta. Tavsiye ederim. Anladığım kadarıyla bu son albüm. )

İyi alışverişler...

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
İdefix'i de Doğan grubu aldığından ellerinde mevcut durumda D&R, İdefix, Hepsiburada gibi kitap satan ayrı ayrı siteler oldu. Yalnız aynı kitabın internet fiyatı zaman zaman bu üç sitede birbirinden farklı olabiliyor. Bazen de fiyat aynı oluyor ama, avantajlar fark edebiliyor, biri 50 TLlik alışverişe ücretsiz kargo yapıyor, diğeri 25 TL'ye veya diğerine göre taksit avantajı ortaya çıkabiliyor. Kısacası hizmet çeşitlendirmesi yapmışlar 3 site arasında.

Bu yüzden İdefix sanal kitap fuarı deyip hemen alışverişe dalmayın, alacağınız kitapların fiyatlarını bu 3 sitede de mukayese edin, üstüne kargo ücreti var mı yok mu hesaplayın buna göre siparişi cüzdanı en az yoracak yerden verin.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

İdefix'te veya diğer sitelerde satılan e-kitapların formatları (pdf, epub vs) nedir biliyor musunuz?

Çoğunu kendim taradığım, bir kısmını netten temin ettiğim binlerce e-kitabım olduğu halde (binlerce kitabı da fiziksel haliyle satın aldığım halde), bu güne kadar online bir tane bile e-kitap satın almış değilim. Dolayısı ile formatları ve kaliteleri hakkında pek bir bilgim yok. Kendi sitelerinde de detaylı bilgi verilmemiş sanırım (en azından ben göremedim). Aslında bu yayınevlerine de pek güvenim yok. Şöyle abartılı bir tahminde bulunayım, doğru bilmiş miyim bakalım: Kitaplar sadece indirildiği bilgisayarda okunabiliyordur (ya da site üzerinden okunabiliyordur), başka bir bilgisayara aktarmak mümkün olmuyordur, ya da daha da ileri giderek dosya bir süre sonra kendini imha ediyordur(!), ya da kitaptan baskı almak mümkün olmuyordur, ya da tarama kalitesi çok düşüktür, fotoğrafların çözünürlükleri çok düşüktür, ya da kitabın elektronik versiyonları ile fiziksel versiyonlarının fiyatları arasında büyük bir fark yoktur vs vs. Bu tahminleri biraz abartılı bulmuş olabilirsiniz, ama gerçekse de hiç şaşırmam.

Yabancı bir sitede kitap tarayan ve internetten paylaşan underground gruplardan birinin elemanlarından biriyle yapılan röportajda ( ) eleman, kendi yaptıkları taramaların, yayınevlerinin netten sattığı e-comics'lerden kat kat üstün olduğundan bahsediyordu.

E-kitapları indirerek satın alan arkadaşlarımız varsa detaylı bilgi vermelerini isterim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
E-kitap indirebilmek için öncelikle Adobe digital editions diye bir program var ücretsiz, onu bilgisayarına indirip kuruyorsun ve orada bir üyelik açıyorsun. Bu program androidde var mı incelemedim, ben windows'ta kurdum.

Daha sonra e-kitap satan bir siteye D&R, İdefix, Babil.com vs girip istediğin kitabı sipariş veriyorsun, bunu tamamladığında hesabının altında sana kitap için bir yükleme linki veriyorlar. Onu Adobe digital editions'ın olduğu bilgisayara EPUB formatında indiriyorsun ve tıkladığında dosyaya otomatik Adobe'un programı kitabı açıyor. Yani o Adobe hesabı altında o kitaba sahip olduğun tescilleniyor. Başka bir bilgisayarda da Adobe Digital kuruluysa, o bilgisayara da kitabı satın aldığın yerden indirdiğin EPUB dosyasını aktarırsan orada da açıp okuyabiliyorsun. Kısaca durum bu. Ben Adobe madobe uğraşmayayım, satın aldığım EPUB kitabı her yerde, telefon, tablet, pc'de okuyayım dersen, bunu yapan programlar da var nette, ilk zamanlarda kolayca kırılıyordu e-kitaplar ama son zamanlarda belli ki daha başka önlemler alınmış ki, programların kıramadığı kitaplara da rastlanıyor.

Ayrıca bunlar haricinde İDEFİX'in android sistem altında da bir kitap okuma programı var, teorik olarak programın içinden kitap satın alıp okuyabiliyorsun, ama çok kötü ve sürekli takılan bir program idi, son halini bilmiyorum, belki düzeltmişlerdir.

Babil.com ise diğerlerine nazaran yeni bir site ve yeni e-kitaplara da rastlayabiliyorsun, ancak şu an için oradan satın aldığın kitapları ya sattıkları Calibro marka e-reader aletlerde okuyabiliyorsun, ya da androidde calibro'nun programını yükleyip onun üzerinden okuyabiliyorsun.

Apple'ın ipad ve iphone'unda kendilerine özel kitap indirme programları var diye biliyorum ama pek haşır neşir olmadım.

E-kitaplar tabii ki basılmış kitapların yerini tutmaz, aynı zevki almıyorsun ama pratiklik var haliyle. Görüntü kalitesi olarak normal kitaplardan farkları yok. Ancak fiyatları mantıken (kağıt harcanmıyor, baskı ve dağıtım maliyeti minimum) normal kitaptan en az % 20-30 ucuz olması gerekirken 1-2 lira daha ucuz satıyor yayınevleri. Bir de her kitap yok, binlerce e-kitap var ama okunabilir (ya da benim gibi tavsiyeye veya reklama göre değil yazarına göre kitap seçen birisi için o binlerce e-kitap'ın anca % 5'i-% 10'u okunabilecek türde).
Anladığım kadarıyla yayınevleri bu e-kitap teknolojisine tam güvenmediğinden, yeni kitapları veya iyi yazarların çok satan kitaplarını e-kitap olarak vermiyorlar piyasaya. Ertesi gün epub formatında internette dolaştığını görürlerse, basılı kitapların satışının düşeceğini düşünüyorlar, daha çok fazla satmayan kitaplarla, klasikleri veriyorlar şu an için dijital ortama.

Umarım biraz olsun aydınlatabilmişimdir scanfan.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
Ben bu zamana kadar internet üzerinden hiç kitap almamıştım ama bu sefer bir ilki gerçekleştirdim ve idefixe sipariş veridim.
Açıkcası beni cezbeden fiyatlar oldu. İşte aldıklarım:

Bu linklere girip satış fiyatlarına bir bakın. (23/11/2014 tarihinde sipariş verdim, çok sonrasında bu mesajı okuyan kişiler için fiyatlar belki değişebilir.)
Etiket fiyatı üzerinden %40 indirim var. Ben kendi kitapçımda bu kadar indirimi görmüyorum. Hatta yayın evinin kendi mağazasında bu indirim yoktur. Geçtiğimiz İzmir kitap fuarında bile yayın evleri bu indirimi yapmadılar.
Şimdi bu nasıl oluyor. Bir online satış sitesi yayın evi fiyatlarının çok daha altına kitap satabiliyor?
Madem bu fiyatlara kitap satılabiliyorsa neden yüksek rakamlar var etiketlerde?
Fiyatları düşürelim, herkes kitap okusun.

Son söz: Siparişi verdim ama henüz kitaplarım gelmedi.
İlk kez online alışveriş yaptım, umarım hayal kırıklığına uğramam.

İlave not: e-kitap almadım ve almayıda düşünmüyorum. Sevgili scanfan ile aynı fikirdeyim.
Ayrıca bilgisayardan sadece çizgi roman ve dergi okuyorum. Kitapları bilgisayardan başta pdf olmak üzere farklı formatlarda okumak beni cezbetmiyor. Belki alışkanlık ama kitabı kitap formatında okumanın yerini hiç birşey tutmaz.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sayın "tabure", verdiğin bilgiler çok faydalı oldu, sağol. Sayın "The_DarknesS"a da teşekkür ederim. Bu durumda uzun bir süre e-kitap satın almayacağım demektir. Yanlış anlaşılmasın internet üzerinden sayısız kitap satın aldım. Özellikle de İdefix'ten hele ilk açıldığı yıllarda internet üzerinden satın aldığım kitap ve dvd'ler sayesinde kargo çalışanlarıyla neredeyse akraba gibi olduk. Kitabın kağıt formundaki fiziksel halini hala satın almaya hazırım. Ancak gerçek anlamda sahibi olamayacağım nispeten düşük kalitedeki bir e-kitaba, üstelik de kağıt kitapla aynı parayı vermek istemem. Bir de istediğim kitabı bulamama şansım da yüksekmiş. Kağıt kitabı bir akrabama, komşuma ya da arkadaşıma okumaları için onlarca kez ödünç verebiliyorum, sonra da onu bir sahafa satabiliyorum veya sahaftaki başka bir kitapla takas edebiliyorum. Aynı şeyleri e-kitapla da yapmak isterim. Fiyatı düşürerek daha geniş kitlelere ulaşmayı neden düşünmez bu yayınevleri anlamam. Kopyalanmasından korkuyorlarsa, zaten fiyatını çok düşük olan bir kitabı kopyalamak da istemez insanlar sanırım. Örneğin gazeteleri internetten ücretsiz okuyoruz. Tabii servis sağlayıcıya verdiğimiz bir bağlantı ücreti var. Ama tasarruf olsun diye bu gazeteleri kendi bağlantımızı bırakıp komşumuzun bilgisayarından okumaya kalkmıyoruz. Ütopik bir çözüm önerisi: Keşke dünya yüzünde bütün basılı materyal internet üzerinde ücretsiz olsa, yayıncılar ve telif sahiplerinin ücretleri internet bağlantı ücretlerine yansıtılsa. Milyarlarca kullanıcı olduğuna göre haklarını fazlasıyla alırlar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,640
Gaziantep
Uzun yıllar idefix'ten kitap aldım (1000 e yakın) Doğan grubu aldığından beri (2 yıldır) almıyorum. Sanal Kitap Fuarı nedeniyle fiatlara baktım çok düşük. (24 TL etiket fiatlı Tex 14.40 TL, D&R de 17.28 TL) Sonra şikayetvar'a baktım, idefix'ten yakınmalar devam ediyor. Son bir yıldır D&R den alıyorum, bir sorun yaşamadım. idefix e sipariş verme kaygım devam ediyor.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,357
12,891
iskenderun-Hatay
İdefix'te bugünlerde ciddi indirimler var, üstelik 50 tl üzeri ücretsiz kargo.. İşte sipariş listem , kopyala yapıştır yaptığımdan 9 rakamı gülümseme gibi görünüyor.
Çilli, Karın Ağrısı, Cüce
Fakir Baykurt
Literatür Yayıncılık
Stokta
Etiket Fiyatı:19,00 TL
idefix Fiyatı: 13,30 TL
Kazancınız: % 30

kitap
Mister No Sayı: 142
Michele Masiero
Lal
Stokta
Etiket Fiyatı:9,50 TL
idefix Fiyatı: 6,18 TL
Kazancınız: % 35

kitap
Mister No Sayı: 143 - Piranha'nın Isırığı
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

kitap
Mister No Sayı: 148
Michele Masiero
Lal
Stokta

kitap
Tex 4 - Yellowstone'lu Avcılar - Kurşun Kasırgası
Mauro Boselli
Çizgi Düşler
Stokta
Etiket Fiyatı:24,00 TL
idefix Fiyatı: 14,40 TL
Kazancınız: % 40

kitap
Zagor Sayı 150
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

kitap
Zagor Sayı: 143 - Vahşi Topraklar
Luigi Mignacco
Lal
Stokta
Etiket Fiyatı:8,00 TL
idefix Fiyatı: 5,20 TL

kitap
Zagor Sayı: 144
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

kitap
Zagor Sayı: 145 - Ormandaki Gölgeler
Moreno Burattini
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı 134
Michele Masiero
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı: 129
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı: 131
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı: 132
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı: 137 Çalınan Uçak
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı: 138 Manaus Gökleri Altında
Moreno Burattini
Lal
Stokta

dergi
Mister No Sayı: 147
Michele Masiero
Lal
Stokta

dergi
Zagor Sayı - 141
Moreno Burattini
Lal
Stokta

dergi
Zagor Sayı - 142
Moreno Burattini
Lal
Stokta

dergi
Zagor Sayı 149
Moreno Burattini
Lal
Stokta

dini kitap
Mister No Sayı :149
Michele Masiero
Lal
Stokta

dini kitap
Mister No Sayı: 141 - Cinayet Furyası
Michele Masiero
Lal
Stokta

dini kitap
Mister No Sayı: 144
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dini kitap
Mister No Sayı: 150
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dini kitap
Zagor - Sayı 151
Luigi Mignacco
Lal
Stokta

dini kitap
Zagor - Sayı 152
Moreno Burattini
Lal
Stokta

dini kitap
Zagor Sayı: 146 - Dolunay
Moreno Burattini
Lal
Stokta

Liste Fiyatı: 256,00 TL
idefix Fiyatı: 166,22 TL
Ürün adetlerinde değişiklik yaptıysanız GönderÖdemeniz Gereken: 166,22 TL
Seçilen Ürünleri

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Listenize şu kitaplardan birkaçını da araya sıkıştırıverin derim, madem ciddi indirimler var :)

Babam ve ben (Yarı çizgi yarı anlatım) - Patrick Modiano (2014 Nobel ödülünü alan yazar)

Dağların adamı Barnabo- Dino Buzzati

Darwinya- Robert Charles Wilson (Bilimkurgu)

Dalga- Bir kötülük deneyi - Todd Strasser (Gerçek bir olay ve deneyden)

Bilinmeyen adanın öyküsü- Jose Saramago

Nolya- Cemil Kavukçu

Madde 22- Joseph Heller (Bilimkurgu)

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
•Rep Seviyesi :
İskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond repute

İdefix'te bugünlerde ciddi indirimler var, üstelik 50 tl üzeri ücretsiz kargo.. İşte sipariş listem , kopyala yapıştır yaptığımdan 9 rakamı gülümseme gibi görünüyor.
dini kitap
Mister No Sayı :149
Michele Masiero
Lal
Stokta
Etiket Fiyatı,50 TL

dini kitap
Mister No Sayı: 141 - Cinayet Furyası
Michele Masiero
Lal
Stokta

dini kitap
Mister No Sayı: 144
Luigi Mignacco
Lal
Stokta
Etiket Fiyatı,50 TL

dini kitap
Mister No Sayı: 150
Luigi Mignacco
Lal
Stokta
Etiket Fiyatı,50 TL

dini kitap
Zagor - Sayı 151
Luigi Mignacco
Lal
Stokta
Etiket Fiyatı,50 TL

Zagor ve Mister No dini kitap katagorisinde mi?
Hiç gülesim yoktu. Bu kitapları kim etiketliyor yahu?

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Bu arada e-kitap konusunda laflamışken, yurtdışındaki durumdan da biraz bahsedeyim.
Anglosakson ülkelerden A.B.D.'de e-kitap şu anda kitap satışlarının % 4O'nı oluşturuyor. İngiltere'de ise % 25.
Avrupa'nın Almanya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerinde ise oran daha düşük ve % 10-20 arasında seyrediyor.
Yalnız e-kitap'ın önümüzdeki yıllarda daha da ivme kazanacağı ve 2018 yılı itibariyle dünyada kitap satışlarının % 50'den fazlasını oluşturacağı bekleniyor. Yani 3-4 sene içinde e-kitap'ın basılı kitap satışını geçeceği öngörülüyor

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Bu aralar çok para harcadım boştan yere. Ama bu indirim varken de kaçırmak olmaz. Bu arada Thorgal almak istiyorum fakat 19.sayısı hangi adla yayınlamış anlamadım. Neden sayısını açıkça vermezler anlamıyorum. Karışıklık olmaması için numaralandırmak yeter aslında. Sanalda kitabın içi görülmüyor ki, hakkındaki bilgi dahi yeterli değil. Hatta yanlış bile olabiliyor. Kuşe bekliyorsun başka birşey çıkıyor. Körlemesine mi seçecem bilmiyorum.

Not: Sipariş verirsem hangi kitabı alıp almadığımı burada belirtirim. En son siparişimde bir kitap eksik gelmişti. Bir kaç gün sonra tek başına gönderildi.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Bu arada aklınızda olsun Babil.com'da da 1 ocağa kadar tüm alışverişlerde kargo ücretsizmiş. NTV yayınlarında da % 35 indirim filan var, onların serilerinden alacağınız çizgi roman varsa bir bakın.

babil.jpg

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,640
Gaziantep
idefix.com

Essegesse-Teksas ve Tommiks 50.Yıl Özel
Etiket Fiyatı: 23,00 TL
idefix Fiyatı: 13,80 TL

Essegesse 2
Etiket Fiyatı: 20,00 TL
idefix Fiyatı: 12,00 TL

Dylan Dog - 40
Etiket Fiyatı: 15,00 TL
idefix Fiyatı: 9,00 TL

Martin Msyter Klasik M. Dizisi 42
Etiket Fiyatı: 36,00 TL
idefix Fiyatı: 23,40 TL

Cassidy - Kanlı Maske
Etiket Fiyatı: 9,50 TL
idefix Fiyatı: 6,65 TL

Nick Raider - Karanlıkta Bir Ses
idefix Fiyatı: 6,65 TL

Zagor Özel Sayı 2
Etiket Fiyatı: 30,00 TL
idefix Fiyatı: 18,00 TL

Dampyr Özel Sayı 1
Etiket Fiyatı: 30,00 TL
idefix Fiyatı: 18,00 TL

Mister No Sayı: 151

Martin Mystere Sayı: 153
Etiket Fiyatı: 15,50 TL
idefix Fiyatı: 10,08 TL

Mister No Klasik Maceralar Dizisi 46
Etiket Fiyatı: 36,00 TL
idefix Fiyatı: 23,40 TL

Tex 6 - Uçuruma Giden Yol - Koruma Altında
Etiket Fiyatı: 24,00 TL

Tex Klasik Seri 6 - Trene Saldırı - Beşinci Adam
Etiket Fiyatı: 24,00 TL

Resimli Edebiyat Takvimi 2015
Etiket Fiyatı: 17,00 TL
idefix Fiyatı: 11,90 TL

"idefix.com" dan son olarak Haziran 2013 te kitap almıştım. Yaptığı hatalar nedeniyle 1,5 yıldır kitap almıyordum. Bu yılın "Sanal Fuarı" nda dayanamadım yine yukarıdaki kitapları sipariş verdim (29 Aralık'ta) kaygı duyarak. Hayret kargo bugün geldi. Eksiksiz ve gecikmeden...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
Sevgili tex,
Ben de çekine çekine iki defa sipariş verdim.
Adamları o kadar kötülediler ki ilk başta bir sıkıntı olur diye düşündüm.

İlk siparişimde:
Batman Cilt 02
Batman Dedektif 02
Hellboy - Gece Yarışı Sirki
Spider-man & Black Cat

İkinci siparişimde:
The Phantom - Kanlı Elmas (Ne zamandır aklımdaydı, görünce dayanamadım.)
İç Savaş (Elimde Hoz Comics cildi vardı ama kampanyalı diye Marmara Çizgi baskısını da aldım.)
Chew 01
Thor Klasik Cilt 04
Flash Cilt 01

Her iki siparişimde vaktinde, çok güzel paketlenmiş olarak kapıma geldi.
Memnun oldum, mutlu oldum.

Not 01: İdefix'i tercih sebebim fiyatlarının çok makul olmasıydı.
Not 02: İzmir ekibinden bu mesajı okuyan varsa sakın Muzaffer'e söylemeyin.
Duyarsa idefix'e sipariş verdiğimi küser bana.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,639
Kasımpaşa
Muzafferrrrr, Murat idefix'ten kitap almış..
Şakası bir yana alınmayacak gibi değil ki..
%40 indirim, peşin fiyatına 9 taksit.. Gel de alma..
Muzaffer de böyle versin başka yerden alan kazmakürek bill olsun..

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,094
İstanbul
Fiyatlar gerçekten de iyiymiş.
Sürekli aldığım serilerde dört kitap üç tane fiyatına geliyor.
Hiç alışverişim olmamıştı, sanırım deneyeceğim.