Foto Macera - 01 - Ceylan Yayınları - 01 Şubat 1967

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,668
İstanbul
Foto Macera - 01 - Ceylan Yayınları - 01 Şubat 1967​

Bugün bir değişiklik yapıp bir foto roman derlemesi dergisi olan Foto Macera dergisinin ilk sayısını paylaşalım. Ceylan Yayınları tarafından 1967 yılında çıkarılan ve altı sayılık kısa bir ömrü olan Foto Macera dergisinin diğer sayılarını da fırsat buldukça paylaşacağım.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,570
Kasımpaşa
Yepyeni bir ufuk daha açıyorsun.. Ne ilginç kitaplar varmış, ben bunu Çizgi Diyarına düşmeden önce bilmezdim.. Teşekkürler sevgili dostum.. Saygılar..

pereventi

Süper Üye
27 May 2010
1,150
1,445
güney
üstat ellerine sağlık, ilk defa gördüm bu ceylan yayınlarının western fotoromanını,bence arada bulasın bölümünde yer alsa daha uygun olur,hakikaten böyle tarihi şaheserleri bulmak kolay değil çünkü,oysa sayende hem haberimiz oluyor hemde okuyabiliyoruz,gönülden teşekkürler :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Çok teşekkürler, daha acaba neler nelerle karşılaşacağız. 2014 bereketli geçecek anlaşıldı. Emeğinize sağlık.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Ceylan Logosu görmek heyecanlandırır beni. Güzel bir çizgi roman demektir benim için. Fotoroman da çizgi roman gibidir. Türkiye'de fotoromanların patlama yapmasından hemen önce yayınlanmış Foto Macera.
Üç ayrı fotoroman dizisi içeriyor ilk sayı. Ünlü sinema yıldızları Robert Mitchum ve Lex Barker birer dizideki baş rol oyuncuları.
Fotoromanın ilkinde bir kasabayı yerle bir eden kızılderililerin kadın çocuk demeden yaptıkları katliam var. Hemen celallenip beyazların kızılderililer hakkındaki kara propagandaları hakkında dökürmeye:) hazırlanıyordum ki, üçüncü fotoromanda bu kez beyazların kızılderili köyünü basarak kadın çocuk demeden yaptıkları kıyımla burun burna geldim.
Özetle vahşi batı, iki tarafın birbirlerine karşı yaptıkları vahşetin tarihiymiş diyesim geliyor.

Sevgili Nihat ünlü şapkasından:) bir tavşan daha çıkarmış. Tarihi bir eser. Müzeye layık bir parça. Üstelik devamı ve tam serisi de varmış. Bir kez daha yaşadık:)
Sağol dostum. Ben senin bu sürprizlerine alıştım da ondan şapkasız geziyorum:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
6 sayının sonunda, bu 6 fasikül tek cilt halinde de çıkmıştı. Karton cilt kapağı (ön ve arka) şöyleydi:
fotomaceraciltkapak.jpg

Dergide fotoroman haline getirilen tümü ABD yapımı 3 sinema filmi vardır. Bunlardan ilk ikisi siyah beyaz, sonuncusu renkliydi (ancak fotoromanların tamamı siyah-beyazdır). İlki ve sonuncusu 19. yüzyılda, ikincisi 18. yüzyılda geçmektedir. Bu bilgiler kitapta yer almaz. Aşağıda dergide yer alan maceranın adı ve parantez içinde filmin özgün adına yer verilmiştir. Fotoromandaki isimler filmlerden biraz farklılık göstermektedir.:

1. "Kiralık Katil" (Pursued), 1947: Robert Mitchum (Jeb), Teresa Wright (Thor)

2. "Niyagara Şahini" (Battles of Chief Pontiac), 1952: Lex Barker (Teğmen Kent McIntire ), Helen Westcott (Winifred Lancaster), Lon Chaney Jr. (Şef Pontiac)

3. "Kara Bulut" (Last of the Comanches), 1953: Broderick Crawford (Çavuş Matt Trainor), Barbara Hale (Julia)

Not: direnc11'e benden daha hızlı silah çektiği (!) için teşekkür ediyorum. Ben de yakın zamanda bu seriyi yüklemeyi planlıyordum. Ama baskı ve ciltten kaynaklanan eğrilikleri (skew) düzeltmeye üşeniyordum. Bu iyi oldu. Elinize sağlık sayın direnc11.

Not 2: 1. cildin kapaklarını buradan indirebilirsiniz. ön-arka-iç ve dış olmak üzere 4 sayfa, 6 MB. 2368 pixel taranmıştır.

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,668
İstanbul
6 sayının sonunda, bu 6 fasikül tek cilt halinde de çıkmıştı. Karton cilt kapağı (ön ve arka) şöyleydi:

...

Dergide fotoroman haline getirilen tümü ABD yapımı 3 sinema filmi vardır. Bunlardan ilk ikisi siyah beyaz, sonuncusu renkliydi (ancak fotoromanların tamamı siyah-beyazdır). İlki ve sonuncusu 19. yüzyılda, ikincisi 18. yüzyılda geçmektedir. Bu bilgiler kitapta yer almaz. Aşağıda dergide yer alan maceranın adı ve parantez içinde filmin özgün adına yer verilmiştir. Fotoromandaki isimler filmlerden biraz farklılık göstermektedir.:

1. "Kiralık Katil" (Pursued), 1947: Robert Mitchum (Jeb), Teresa Wright (Thor)

2. "Niyagara Şahini" (Battles of Chief Pontiac), 1952: Lex Barker (Teğmen Kent McIntire ), Helen Westcott (Winifred Lancaster), Lon Chaney Jr. (Şef Pontiac)

3. "Kara Bulut" (Last of the Comanches), 1953: Broderick Crawford (Çavuş Matt Trainor), Barbara Hale (Julia)

Not: direnc11'e benden daha hızlı silah çektiği (!) için teşekkür ediyorum. Ben de yakın zamanda bu seriyi yüklemeyi planlıyordum. Ama baskı ve ciltten kaynaklanan eğrilikleri (skew) düzeltmeye üşeniyordum. Bu iyi oldu. Elinize sağlık sayın direnc11.

Not 2: 1. cildin kapaklarını buradan indirebilirsiniz. ön-arka-iç ve dış olmak üzere 4 sayfa, 6 MB. 2368 pixel taranmıştır.

Bir paylaşım işte böyle zenginleştirilir. Hârika.

Teşekkür ediyorum, sevgili scanfan.

Mehmet Serdar Ateş

Onursal Üye
4 Ara 2009
969
3,351
Kütahya
1967 yılında üç adet Western fotoroman ve bir kitapta ilk defa görüyorum.
1970 ve 1980 li yıllarda erkekler çizgi roman okurken genç kızlarda genellikle romantizm konulu fotoromanlar okurlardı.

O günkü fotoğraf teknolojisi düşünülürse oldukça zor çekim yapmış olmalılar.
Yada çekilmiş bir filmden foto derlemesi de olabilir.

Paylaşım için teşekkürler direnc11.