Kitap Kataloglama (Koleksiyon)

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Elimdeki kitapları kayda almak istiyorum. Kitapları kolayca kataloglamak için bir program öneriniz var mı?
Buradaki amaç mevcut fiziki ve dijital kitapların kaydının yapılması için pratik ve kullanışlı bir program.

Az buçuk bilgimle çok basit bir yazılım yapabilirdim. Ancak eski defterleri karıştırmam gerek. Kitabın ve yazarın adı bile başta yeterli olur. Gerekirse istenilen sütun -basım yılı, bulunduğu klasör gibi- ekleme imkanı olur.

Excel kaydım var. Ancak daha basit bir arayüze sahip ufak bir yazılım arıyorum.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Bu işler için en çok kullanılan Calibre programını öneriyorum.

Calibre tüm e-kitap koleksiyonunuzu sizin için düzenler. Kütüphanenizde kolayca değişiklik yapmanızı sağlar.
Calibre, e-kitaplarınızı bir çok formattan, bir çok formata dönüştürebilir. Aynı zamanda dönüştürücü araç, e-kitaplarınızın fontlarını değiştirebilir, ve kitaplarınızın bölüm haritalarını çıkarır.
İsterseniz çıkardığınız bölüm haritalarını e-kitabınızın başına ekleyebilirsiniz.
Eşleme esnasında eğer bilgisayarınızda veya taşınabilir cihazınızda bulunan e-kitaplar birden fazla formatta mevcut ise, Calibre otomatik olarak daha iyi olanı seçer. Eğer eşitlemek istediğiniz kitaplardan biri cihazınız ile uyumlu değilse, Calibre otomatik olarak formatını dönüştürür ve o şekilde cihazınıza eşitler.
Calibre, belirli bir haber kaynağındaki (RSS) tüm haberleri e-kitap şeklinde kaydedip cihazınıza eşitleyebilir. Bu sayede istediğiniz her yerde gazete okur gibi haberlerinizi okuyabilirsiniz.
Calibre, içinde çok gelişmiş bir e-kitap okuyucuya da sahiptir.
Kindle gibi okuyucuların çevrimiçi eşitleme özelliğini kullanarak tüm cihazlarınızda eşitleme sağlar. Ayrıca kitapları e-posta şeklinde gönderme özelliği sayesinde cep telefonunuz gibi günlük araçlarınızdan da arşivinize ulaşabilirsiniz.
CSS 3 biçim modülü için destekleme (Biçimlerin okuyucuda görülmesi, okuyucunun CSS 3 için olan desteğine bağlıdır.)
E-posta yoluyla paylaşım.
E-kitap görüntüleyicisi: Açılan resim görüntüleyicisinde görsellerin döndürülebilmesi.
Özel karakterleri ifade edebilen biçim için sistem araştırması
Tüm biçimlerin sisteme yerleştirilmesi için eklenen yeni biçim tarayıcısı.

Cbr ve Cbz formatlarını da destekler. Çizgiromanları da sınıflayıp düzenleyip açıp okuyabilirsiniz.

Buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Ekran görüntüsü allta

Calibre.jpg

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Teşekkürler zamangezgini. En çok haberlerin e-kitap şeklinde okunabilmesi kısmına şaşırdım. Cihazların eşitlenmesi gibi özellikler güzel. Çok kapsamlı bir program.

Fakat ben her ne kadar mentalite olarak yeniliğe açık olsamda bana göre fazlasıyla kapsamlı. Şimdi nette database olarak birçok program keşfettim ancak hiçbiri hakkında dilimizde yorum yapılmamış, arayüzü, özellikleri tanıtılmamış. Dil desteği yok. Oysa aradığım e-kitapları veya dijital ortamı veri tabanına atma, aktarma, okuma, eşleştirme değil de; fiziki kitaplarımın (dijital ortama tarama/aktarma için değil) manuel olarak bilgi kaydı için ve ufak bir programcık yeterli olur şimdilik. Word, excel bile yeter fakat bu iş için fazla kullanışsız geliyorlar bana.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Teşekkürler zamangezgini. En çok haberlerin e-kitap şeklinde okunabilmesi kısmına şaşırdım. Cihazların eşitlenmesi gibi özellikler güzel. Çok kapsamlı bir program.

Fakat ben her ne kadar mentalite olarak yeniliğe açık olsamda bana göre fazlasıyla kapsamlı. Şimdi nette database olarak birçok program keşfettim ancak hiçbiri hakkında dilimizde yorum yapılmamış, arayüzü, özellikleri tanıtılmamış. Dil desteği yok. Oysa aradığım e-kitapları veya dijital ortamı veri tabanına atma, aktarma, okuma, eşleştirme değil de; fiziki kitaplarımın (dijital ortama tarama/aktarma için değil) manuel olarak bilgi kaydı için ve ufak bir programcık yeterli olur şimdilik. Word, excel bile yeter fakat bu iş için fazla kullanışsız geliyorlar bana.

İsterseniz özelliklerini sonuna kadar ya da sizin istediğiniz şekilde dar kapsamlı yani türe ve boyuta göre kullanabilirsiniz. Yani bütün özelliklerini kullanmayabilirsiniz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Ofis Proğramlarındaki microsoft access özelliğini kullanarak istediğiniz şekilde formları hazırlayabilirsiniz.

Menüyü siz hazırlayacaksınız veriyi girdikten sonrada istediğiniz gibi raporda alabiliyorsunuz.

Anılan programla hazırlanmış nette dünya proğram var.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Ofis Proğramlarındaki microsoft access özelliğini kullanarak istediğiniz şekilde formları hazırlayabilirsiniz.

Menüyü siz hazırlayacaksınız veriyi girdikten sonrada istediğiniz gibi raporda alabiliyorsunuz.

Anılan programla hazırlanmış nette dünya proğram var.

Teşekkürler gandor08, aslında access kullanımıyla ilgili kitap bile okumuşluğum vardı. Hatırlamamı sağladın. Fakat ofisin içinde hazır gelmiyor ek bir maliyeti vardı. Hatta o kadar da kolay değildi kullanımı. Hazır varsa basit ama sıfırdan oluşturmak zordu.

Bende LibreOffice Base varmış zaten. Başta ne işe yarar ki demiştim ama kullanımı kolay olmasa gerek. Hazır varken, biraz kurcalayacağım. Olmadı zamangezgini'nin önerisi olan calibre'yi deneyeceğim. Yeni kullanıcılar için bile kullanması kolay olsa gerek.

edit:LibreOffice Base'de sihirbazda kütüphane modülü varmış zaten.

Son düzenleme:

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Öyle basit bir proğram ben de arıyorum.Yazar adı, kitap adı, basım yeri ve yılı verilerinin kayd edilebileceği bir proğram.Bir de kitapları harf sırasına göre düzenleyebilsin yeter.

Şimdiye kadar neden böylesine basit bir proğram yapılmadı anlamak zor.