Yakında!

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
Fantastik Dörtlünün ilk sayısının çeviri balonlamasına başladım. Bir yandan başka çevirilerle de uğraştığımdan-Sürpriz olsun! :Ğ - haftada bir veya 5 günde bir sayısını çevirip balonlamak istiyorum. Kapağı hallettim. Fikirlerinizi almak istiyorum. Son sefer yaptığım balonlamaya göre sanırım gelişti ama siz de oylayın bakalım. :)

r5bh0.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Gayet güzel görünüyor.
Ben pek anlamam balonlamadan ama
yazıları balonların içinde tam ortaya
almak uygun olur sanırım.Bunun için
photoshop mu daha uygun,neyse ben
fazla dağıtmadan yavaşça çekileyim:)
Çeviri-balonlama sorumlusu arkadaşlar
yorumlarda bulunurlar zaten :)

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
Gayet güzel görünüyor.
Ben pek anlamam balonlamadan ama
yazıları balonların içinde tam ortaya
almak uygun olur sanırım.Bunun için
photoshop mu daha uygun,neyse ben
fazla dağıtmadan yavaşça çekileyim:)
Çeviri-balonlama sorumlusu arkadaşlar
yorumlarda bulunurlar zaten :)

Ne kadar uğraşşsamda 'tam' ortaya getirmek epey sıkıyor ne yalan söyliyim :D
4-5 şekilde oynuyorum-yazı boyutundan çerçevesine vs en iyisinde bırakıyorum :D

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Geçen karargahtayken biraz baktım da,
kimdi balonlamayla ilgili ayrıntıları gösteren hatırlamıyorum,
fotoshop gibi programlarla o kadar hassas
ayar yapabiliyorsun ki, yazıyı istediğin boyutta
istediğin yere milimetrik olarak alabiliyorsun,
bu tabii tecrübe kazandıkça kolaylaşacaktır.:)

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
balonlamandaki en büyük sıkıntı kelimeleri satırlara bölmende var dostum. ortalamakta biraz uğraşınca mümkün tabii. kelimeleri çok şekilsiz bölüp yerleştirmişsin kapakta. bence biraz daha uğraş 5 günde 1 sayı değilde 2 haftada bir sayı çıkar ama temiz olsun. yapılan çeviri ve balonlamalara (iyi örneklere :p ) bakarak nasıl bölebileceğini ve balon şekline uydurabileceğini az çok görürüsün zaten.

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
Geçen karargahtayken biraz baktım da,
kimdi balonlamayla ilgili ayrıntıları gösteren hatırlamıyorum,
fotoshop gibi programlarla o kadar hassas
ayar yapabiliyorsun ki, yazıyı istediğin boyutta
istediğin yere milimetrik olarak alabiliyorsun,
bu tabii tecrübe kazandıkça kolaylaşacaktır.:)

Bana gösterende yok ki :9 :'(
:D milimetrik ayar nasıl onu anlamadım.Atıyorum.yazı boyutunu 4 yapsan küçük 5 yapsan büyük kalıyor.4.5'uda kabul etmiyor sanırım. :rolleyes:

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
photoshop ile yapıyorsanız 4,5 vs. gibi küsürlü sayıları kabul eder kesinlikle...

12 Şub 2010
15,006
543,758
Yalnız = Doğru
Yanlız= Yanlış :)

İNVİSİBLE=Yanlış
INVISIBLE=Doğru (İngilizce büyük harf I, küçük harfler i ) :)

Benden bu kadar:D

Kolay gelsin sevgili tolgam

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
photoshop ile yapıyorsanız 4,5 vs. gibi küsürlü sayıları kabul eder kesinlikle...

Virgül değil nokta kullanıyordum. :D :Ğ Şuan kendinden utanıyorum :)
Font konusunda öneri yaparsanız çok güzel olur.. :'(

Bu arada i harfine dikkat ediyoruz.Not alınmıştır :D

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,631
Bu eseri biz türkçeleştirdiğimiz için bence kapakta türkçe olmalı diye düşünüyorum. Kapaktaki dolar bence kalkmalı. Ben ufak bir kapak yaptım ama sizce nasıl olur bilmem sonuçta bu işe siz emek vereceksiniz. Bence çok güzel aman devam edin.

r5bh0.jpg

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
Benim açıkçası fotoshopum çok ileri seviyede değil.Yaptığınızı yapmam için video anlatım var mı ?Bende isterim bilmenek ayıp değil öğrenmemek.. ayıp :D

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,112
İstanbul
jwvw.jpg

Sevgili Tolgam, öncelikle kolay gelsin.
Bence oylama için biraz erken. Bu haliyle düşük not alırsın.
Bir kaç noktaya dikkat etmelisin.
- Balon temizliği için başka bir yöntem kullan. Balon içinde birden fazla renk oluşturmamalısın.
- Kelimeleri kesmemek adına balon içinde bir uzun, bir kısa satır oluşturmamalısın.
- Balon içindeki yazı balonun şeklini almalı. (Kısmen) Cümleyi balona
yerleştirdikten sonra bir kaç seçenek oluturup gözüne hoş gelende karar
kılmalısın.
- Yazılar balon içinde ortalı olmalı, alt, üst ve yanlarda mümkünse eşit boşluklar kalmalı.
- Font orijinalinde mi böyle bilmiyorum ama I ve İ harflerinin şapkalı olması bence pek hoş durmuyor. (Bu konu göreceli.)
Tekrar kolay gelsin, yardım istersen haber ver.

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,054
Başarılar dilerim.
Ancak kapaktaki balonlamaları pek beğendiğimi söyleyemem. Bence daha uygun bir font koyarak yazınızı ortalarsanız daha güzel görünebilir. (Photoshop kullanıyorsanız, yazının yerini düzgün oynatabilmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanabilirsiniz.)

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
çok acele ediyorsun dostum. allah aşkına bir uzung hocamın yaptığına bak bir de senin son yolladığına.

fantastik dörtlü de öyle yazacaksa lütfen orjinal kalsın. yani yol göstereyim dedim ama... hatta sen böyle gideceksen bir süre kendince deneme yap :) sonra gerçekten oldu dersen paylaş dostum.

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
çok acele ediyorsun dostum. allah aşkına bir uzung hocamın yaptığına bak bir de senin son yolladığına.

fantastik dörtlü de öyle yazacaksa lütfen orjinal kalsın. yani yol göstereyim dedim ama... hatta sen böyle gideceksen bir süre kendince deneme yap :) sonra gerçekten oldu dersen paylaş dostum.

Öylesine deniyorum.Çok abartmayın sizde eleştriye açığımdır bilirsiniz.Ama kimseyi konuya girsin diyede zorlamıyoruz. :9

duvarsürüngeni

Aktif Üye
28 Ağu 2011
446
1,054
Öylesine deniyorum.Çok abartmayın sizde eleştriye açığımdır bilirsiniz.Ama kimseyi konuya girsin diyede zorlamıyoruz. :9

Bence yine de fontu değiştirmelisin. Ayrıca başlık yapacaksan (bana sorarsan) aynı fontu kullanmalısın. Eğer ki henüz yapamayacak bir aşamadaysan olduğu gibi bırakmalısın veya kendine balonlamacı bir arkadaş bulabilirsin.

Efsahane

Çeviri & Balonlama
11 Şub 2010
123
608
Nedense bu tip konuları görünce aklıma hep ilk günlerimiz geliyor, TççT olarak nerden nereye gelmişiz diyorum. Tolga gibi yeni arkadaşları görüncede içimde ayrı bir heves oluyor.

Öncelikle Tolga arkadaşım azmin güzel birşey, bunu hiç kırmaman lazım. Burada arkadaşalrın sözlerini hep dikkate al, bir sayıyı yaparken de içine sinmeden sakın yayınlama.

Ve satın şu altın kuralı unutma, herzaman psd olarak kaydet, yoksa aynı sayfayı defalarca yaparsın.

Sana tavsiyem font olarak CCJimLee'yi kullan, ama küçük harf olarak, çentikli harfler çizgi roman'a pek yakışmıyor. (I, İ deki çentikler yani.)

Yazıları balonun şekline göre ayarla gerekirse kelimeleri böl, yoksa çirkin durur.

Fontlar ne çok büyük nede çok küçük olmalı, yani balona yakışmalı...

ctrl+yön tuşları ile de yazıyı balonda ortala.

Birde hep yapılan hata vurgulu kelimeleri sadece bold yapmak, hem bold hede italic olmalı.

Bunlara dikkat edersen 3-4 sonra elin alışır ve son sürat gidersin.

Neyse sana kolay gelsin...

Not: Baktım herkes kapak yapıyor bende yapayım dedim :D, tolga senin yolladığın resimin üzerinde yaptım direk, sana tavsiyem dijitallerini bul, bunlar pek iyi değil.

9f96.jpg

Efsahane

Çeviri & Balonlama
11 Şub 2010
123
608
Aslında ilk hikayeleri seviyorum, karakterin gelişmden önceki o ilk halini gösteriyor. TççT olarak zaten girdik 45+1 sayılık bir FD hikayesine, yakında herkes FD kusacak :)

Tolga arkadaşımdan ricam az biraz özenerek buradaki tecrübeli arkadaşlara sora sora giderse daha güzel olacaktır, kendi içine sinmeyen birşey kimsenin hoşuna gitmez. Aksi takdirde ortalıkda gezinen yığınla çöplük seriden öteye gitmez...

Kolay gelsin Tolga...

Moderatör tarafında düzenlendi: