Kalite bozulmadan dosya boyutunu nasıl düşürebilirim?

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
selam arkadaşlar ,
ben yeni bir üyenizim.
az önce "herkes için" serisinden
170 sayfalık bir kitabı taradım.
jpeg formatında her resim yak.1,2mb.tan
dosya 190 mb oldu.
bu boyutu görüntü kalitesini bozmadan
nasıl düşürebilirim?
pdf.ye çevirme çözüm olabilir mi,
olabilirse nasıl çevirebilirim?
ya da farklı ne yapabilirim?

bayposta

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Ocak 2011
2,002
20,577
Photoscape ile 2400 olan yükseklik ayarını 1500 yaparsan yarı yarıya düşer.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
jpg dosyalarından birine sağ tıklayıp düzenle derseniz. windows'un paint'i ile açacaktır. hiç bir şey ellemeden windows paint ile kaydet derseniz belli bir ölçüde kalite düşmeden ve ebatı değişmeden dosya boyutu düşecektir. çoğunlukla %30-40 gibi bir boyut düşüşü oluyor.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
jpg dosyalarından birine sağ tıklayıp düzenle derseniz. windows'un paint'i ile açacaktır. hiç bir şey ellemeden windows paint ile kaydet derseniz belli bir ölçüde kalite düşmeden ve ebatı değişmeden dosya boyutu düşecektir. çoğunlukla %30-40 gibi bir boyut düşüşü oluyor.

Sevgili dostum; paint tam tersine en az %40 olmak üzere, resim boyutu yüksekse sorulan boyut olan 1,2mb olan boyutu 2,5mb ta yükseltir.

Çözüme gelince Eğer resim azsa ya da yoksa ABYY FİNE READER gibi programları varsayılan tarayıcı olarak atayıp öyle taramakta fayda var.Çünkü bu çeşit programlar OCR denen optik karekter tanıma özelliğine sahiptir ve kalın bir kitabın boyutunu 1mb civarına düşürebilir.Sakıncası ocr hatalarını içerir taraman ve word programında bu hataları düzeltip yeniden pdf 'ye çevirmen gerekir.Anlayacağın yazılı kitapları taramak daha zor.

Bir başka yol (ABYY...gibi OCR programlarını kullanmadan) aynı çizgiroman tarar gibi, jpg olarak tarayıp(By Posta dostumuzun söylediği gibi Photoscape ile 2400 olan yükseklik ayarını 1500 yaparsan yarı yarıya düşer.)
pdf'ye çevirdikten sonra altta verdiğim pdftocbr programıyla cbr yapınca %30-40 boyutu küçültürsünüz.
Böylece toplamda 190 mb olan dosya yaklaşık olarak 40-50 mb boyutuna düşebilir.
Sevgili Yeryüzü; yeni üye kim? Merak ettim doğrusu....

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
benim çözümümdeki sıkıntı şurdan kaynaklı olabilir ben bu durumu photoshop ile tarayıp düzenlediğim resimleri düşürmek için kullanıyorum sorun olmuyor. ama başka programlar kullanılarak taranan fotoğraflarda durum değişiyor olabilir.

kayıt esnasında başka programlar photoshoptan daha az yer kaplayan dosyalar oluşturuyor olabilir. :)

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
benim çözümümdeki sıkıntı şurdan kaynaklı olabilir ben bu durumu photoshop ile tarayıp düzenlediğim resimleri düşürmek için kullanıyorum sorun olmuyor. ama başka programlar kullanılarak taranan fotoğraflarda durum değişiyor olabilir.

kayıt esnasında başka programlar photoshoptan daha az yer kaplayan dosyalar oluşturuyor olabilir. :)

Sevgili dostum; keşke dediğin gibi olsada artı olarak paint yolunuda kullanabilsek.İçinde bol resim ve şema olan kitapları bu yoluda artı olarak kullanır, diyelimki yeni üyemizin tarama boyutu olan 190megabayt'ı 40-50 değil 25-30mb düşürmek mümkün olurdu.

Kısacası hangi programla tararsan tara (zaten ocr özelliği olanlarla daha önce söylediğim gibi işlem bir bütündür ve sana en fazla 5mb ta kadar pdf olarak verir ama tekrar vord'e çevirip ocr hatalarını düzeltip sonra tekrar pdf yapman gerekir.) bir kere sen işlemi jpg dosya aşamasında kesersen elde ettiğin jpg dosyalarını (hemde 170 resmi tek tek dediğin işlemden geçirmen gerekir.İşe yarasa tek tek artı faktör olarak uğraşılabilir.) paint'te dediğini yaparsak tam tersine boyut 2 kata kadar yükselir.Yani bir kez hangi yolla olursa olsun oluşan jpg dosyayı ancak boyutunu yükseltmek için kullanabilirsin.
İstersen örnekte olduğu gibi senin programın olan photoshop'la tarandıktan sonra boyutu 1.2mb olan bir tek jpg resim dosyası ver bize ilgilenen herkes paint programıyla denesin küçülüp 0,6mb'ta mı düşüyor, yoksa boyutu artıyor mu?
Esenlikler dilerim...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Sevgili dostum, yapacağınız her tür küçültme görüntü kaybı anlamına gelir. Ama, Gimp ve Fotoşop gibi yetkin fotoğraf işleme programlarında boyutu yarı yarıya azaltmanız, pratikte önemli bir sonuç değişikliği yaratmaz. (Ben Photoscape programını kullanmadığım için bilmiyorum.) Yani normal boyutlu bir bilgisayar ya da tablet ekranında, kolayca algılayabileceğimiz bir fark oluşmaz.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
altta linkteki resim bir bloknot kapağıdır, photoshopta taranmıştır. 300 dpi kaydedilmiştir ve boyutu 3,57 mb'tır.

şimdi altta verdiğim paint ile size söylediğim yöntem ile düşürülmüş resimdir. ilk resime "01.jpg" sağ tıklayıp düzenle deyiniz ve paint ile sadece kaydediniz. (işletim sistemi win7 belki paintten painte farkediyordur.)

görüleceği üzere hiçbir ebat ya da dpi düşmesi olmamıştır. ve dosya boyutu yarı yarıya inmiştir. olmuyorsa demek ki benim makinamda bir özellik var kendiliğinden oluyor işte. :)

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,689
"Advanced jpeg optimizer" kullanarak
Kalite kaybına uğramadan
jpeg boyutları % 50-60 azaltılabilir.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
çok ilginç işler,kafam karıştı.
bir okula gitmek lazım yoksa zor...
comedian'ın yöntemini fotoscape ile tek sayfa haline
getirilmiş jpeg dosyasında uyguladım,yüzde 40 kadar boyut düştü.
işlenmemiş dosyaya uygulayınca ise zamangezgininin dediği gibi boyut arttı!
yeni üye benim,bu konudan anlaşılacağı üzere!....

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
altta linkteki resim bir bloknot kapağıdır, photoshopta taranmıştır. 300 dpi kaydedilmiştir ve boyutu 3,57 mb'tır.

şimdi altta verdiğim paint ile size söylediğim yöntem ile düşürülmüş resimdir. ilk resime "01.jpg" sağ tıklayıp düzenle deyiniz ve paint ile sadece kaydediniz. (işletim sistemi win7 belki paintten painte farkediyordur.)

görüleceği üzere hiçbir ebat ya da dpi düşmesi olmamıştır. ve dosya boyutu yarı yarıya inmiştir. olmuyorsa demek ki benim makinamda bir özellik var kendiliğinden oluyor işte. :)

Sevgili dostum; tararken kullandığınız programın ocr özellikli olduğundan işe yaramış onu zaten yukarıda belirtmiştim.
Sevgili Yeryüzü ise ocr içeren bir program kullanmadan yapılan bir taramadan bahsediyor.
İşin sırrı OPTİK KARAKTER OKUYUCU özelliğine sahip bir programla taramak.Bir seferlik işe yarar.(Küçültüğünüz resmi bir daha küçültemezsiniz.)
Zaten öyle bir programla tarayıp işi sonuna kadar götürürseniz kitabın boyutu 0,5-5megabayt arasına düşer.
Bahse konu olan ise OCR programı kullanmadan aynı çizgiroman tarar gibi taranan kitapların boyutunu küçültmektir.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
kitap taramasından pek anlamam ama sorulan jpg boyutu düşürmek ise :) ilk aklıma bu gelmişti. ki ben de bunu kullanırım. diğer türlü sizin dedikleriniz geçerlidir ona bir şey diyemem. :)

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Bir yerlerde okumuştum. "jpeg" formatı baskı amaçlı 300 dpi kullanılıyormuş. 300 dpi fazla yer kaplıyor. Taramalarda bazen 96 dpi görüyorum. Okunmasında pek sorun gözükmüyor. Ancak gözü yormayacak bir oran olmalı kanısındayım. En az kaç dpi olmalı sizce?.. 96 dpi yeterli mi?

Diğer konu jpeg kalitesi. Örneğin "irfan" adlı programda "image properties" kısmı "jpeg quality" değerini gösteriyor. Bu değer 70 den azsa iyi değil. 100 değeri baskı için kullanışlı olabilir. Fakat fazla yer kaplıyor. "jpeg" kalite değeri 80 olduğunda gözle anlaşılan bir farklılık olmuyor ve dosyanın boyutu oldukça düşüyor.
Örnek olarak;
jpeg kalite 100 bir resim 900 küsür kb'den farklı kaydet seceneğiyle
jpeg kalite 80 aynı resim 400 küsür kb yaklaşık yarısı
Sizce jpeg kalite optimum kaç olması daha iyidir?

Başka bir konu taramanın 300 dpi ile yapılıp sonra bir programla dpi, jpeg kalitesi düşürmek mi daha iyi yoksa doğrudan istenilen ayarlarda mı taranmalı (tarama ayarlarında seçenek varsa tabi)?

Maksadım göz yormaması ve fazla yer kaplamaması için ufak ayarlar yapmak.

Edit: Zaman içinde deneyimlerle "taramaların 300 dpi yapılmasının uygun olduğu" kanısındayım.

Son düzenleme:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Adobe acrobat x professionel programını kurun.
Programı açın. Getting started ten combine files into pdf yi tıklayın.
Combine files ten add files seçip dosyanızı içeri alın .tüm jpeg ler ekrana sıralanacaktır.
Aşağıdaki combine files i tıklayıp dosyayı pdf yapın. Daha sonra kaydedin.aynı programda file den
Save as yaparak image ye gelip açılan pencereden jpeg i tıklayın. Size nereye kaydedileceğini sorar.
Örneğin masa üzerinde bir dosya seçip tıklayıp içini gösterin ve jpegler sırasıyla içeri girecektir.işlem bittikten sonra sağ üst köşedeki çarpı dan programı kapatın ve yes veya tamam yapın.seçtiğiniz dosya
Hem jpegleri hem de pdf dosyasını barındırır. Pdf dosyasını dışarıya alın, yani dosyanın içinden çıkarın. Sadece jpeg lerin kaldığı dosyanızın hiçbir ödün vermeden mgb ının küçüldüğünü göreceksiniz.dışarıya aldığınız pdf dosyanız ise büyüktür. Yalnız tüm bu işlemleri yapmadan önce
Jpeg lere 001-002….numaralarını önceden verin ve son çıktı dosyanız daki sıralamayı kontrol edin.

Techno

Yeni Üye
17 Ara 2014
3
15
Selamlar,
yeni üyeniz olarak bu eski konuyu azıcık canlandırayım.
jpg dosyalarının dosya boyutunu en iyi şekilde nasıl küçlteceğinizi izah edeyim. ilk önce bu iş için photoshop kullanacağız. photoshop cs2 versiyonu ücretsiz ve yasal olarak kendi sitesinden indirilebiliyor.
photoshop ta küçültmek istediğiniz resim dosyasını açtıktan sonra kayıt kısmında save for web seçeneğini bulacaksınız. bu seçenek gözle algılanan görsel kaliteyi pek bozmadan ve resmin ebatlarını küçültmeden korkunç miktarda küçültme uyguluyor. %90 ın üzerinde küçültmelerle karşılaşabilirsiniz şaşırmayın.
pdf haline getirmeler anlatılmış. şu anda hatırlamıyorum ama acrobat programının içinde pdf dosyasını optimize eden bir seçenek te mevcuttu. acrobattaki seçenek te pdf dosyasının boyutunu oldukça düşürüyordu.
umarım yardımcı olabilmişimdir.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,097
selam arkadaşlar ,
ben yeni bir üyenizim.
az önce "herkes için" serisinden
170 sayfalık bir kitabı taradım.
jpeg formatında her resim yak.1,2mb.tan
dosya 190 mb oldu.