OpenOffice - Çalışılan Sayfayı Hatırlama Sorunu

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,413
İstanbul
Kelime işlem için OpenOffice programını kullanıyorum.
Şu sıralarda, yazılarımı topladığım 475 sayfalık dosyam üzerinde düzenlemeler yapmaya çalışıyorum. Ancak, program, dosyayı her zaman ilk sayfadan açıyor. Çalıştığım sayfayı hatırlamasının bir yolu var mıdır?

Bilen dostlar yardımcı olursa sevinirim.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Sayın funghu:
Uzun zamandır kullanmadığım için aşağıda vereceğim bilgiler sorunu çözmeyebilir. İfadeler eksik olabilir. Biraz da el yordamı ile bulmanız gerekebilir.

1)
"Çıkışta kullanıcı verilerini sil" veya buna benzer bir butonu pasif etmiş olabilirsiniz.
Çözüm: Dosya sekmesinden sonra genel, güvenlik, kişisel bilgileri kaldır.
Butonu akifleştirin. Yani çıkışta kullanıcı bilgilerinizi silmesin.
Örnek olması için şu resimde görüldüğü gibi "Apply User Data" tikli olmalı.

2)
Kullanıcı adı/yazar bilgisi silinmiş olabilir. Dokümanı aynı yazar açtığında OO (Open Office) otomatik tanır ve son hali ile açar. Yazarı tanıyamazsa başa geri döner.
Çözüm: Araçlar, seçenekler, OO, genel sekmesinde yazar bilgilerini kontrol edin. Farklılık varsa sebep bu olabilir. En çok kullandığınız bilgisayardaki yazar adını eklemeyi deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,413
İstanbul
Sayın funghu:
Uzun zamandır kullanmadığım için aşağıda vereceğim bilgiler sorunu çözmeyebilir. İfadeler eksik olabilir. Biraz da el yordamı ile bulmanız gerekebilir.

1)
"Çıkışta kullanıcı verilerini sil" veya buna benzer bir butonu pasif etmiş olabilirsiniz.
Çözüm: Dosya sekmesinden sonra genel, güvenlik, kişisel bilgileri kaldır.
Butonu akifleştirin. Yani çıkışta kullanıcı bilgilerinizi silmesin.
Örnek olması için şu resimde görüldüğü gibi "Apply User Data" tikli olmalı.

2)
Kullanıcı adı/yazar bilgisi silinmiş olabilir. Dokümanı aynı yazar açtığında OO (Open Office) otomatik tanır ve son hali ile açar. Yazarı tanıyamazsa başa geri döner.
Çözüm: Araçlar, seçenekler, OO, genel sekmesinde yazar bilgilerini kontrol edin. Farklılık varsa sebep bu olabilir. En çok kullandığınız bilgisayardaki yazar adını eklemeyi deneyebilirsiniz.

Sayın sentooki,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.
Her iki maddeyi de uyguladım, bilgisayarı da kapatıp yeniden açtım, ancak bir değişiklik olmadı.
Programın son versiyonunu yükleyip, bir de öyle deneyeceğim.

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,413
İstanbul
Birkaç dosyada daha deneme yaptım.

*.doc uzantıl dosyalarda dosya hep ilk sayfa başta olarak açıldı.

Programın kendi formatı olan *.odt uzantılı dosyalarda sorun çıkmadı. En son işlem yaptığım yerden açıldı. *.doc uzantılı dosyalarımı *.odt'ye çevirdim, kurtuldum :)

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Birkaç dosyada daha deneme yaptım.

*.doc uzantıl dosyalarda dosya hep ilk sayfa başta olarak açıldı.

Programın kendi formatı olan *.odt uzantılı dosyalarda sorun çıkmadı. En son işlem yaptığım yerden açıldı. *.doc uzantılı dosyalarımı *.odt'ye çevirdim, kurtuldum :)

Sevindim. Open Office; severek kullandığım, ücretsiz (açık kaynak kodlu) bir ofis çözümü ve Microsoft'un en iyi alternatiflerinden biri. Önceleri böyle bir yeteneği yoksa da zannediyorum sonradan MS Office Word, Excel vb. ile de çalışabilir hale gelmiş (XML dilinin güzelliği işte bu). Problemin çözümüne dair başkaca seçenekler bulur iseniz yine paylaşın. Belki ihtiyacı olan bir başkasına daha yararlı olunur.
Sağlıcakla.