Tarama hakkinda

lazarow

Yeni Üye
16 Tem 2010
12
11
Merhabalar ben tarama hakkında bilgi almak istiyorumda bi tarama cihazı öneriside yapabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
Cihazdan ziyade en az kaç dpi tarama olmalı o konudan bakmak gerekir.Konunun üst düzey uzmanları var gerçekten bu konuda ama benim acizane görüşüm en az 300 DPİ ve 2400 *3400 çözünürlük olsun derim.Zaten baskı için 296 DPİ matbaalar açısından yeterli fazlası çok yer kaplar arşivlemek açısından.Benim uzun süre tasarımcılık yapan bir dostumdan edindiğim kanaat 300 DPİ yeterli dedi bana fazlasına gerek yok 600 DPİ dedim Hocam gerekli değil dedi göz algılamaz fazla mürekkep ve yer kaplar kitabı bile gereksiz yere ağırlaştırır dedi banada çok mantıklı geldi.Bir çok marka var ancak ben renkli kitap ve çeviri çıktısı almayı düşündüğüm için EPSON L850 kullanıyorum bir çok model olsada zamanla insan kitaba dokunmakta istiyor.Bu nedenle ben bu modeli tercih ettim fotoğraf kalitesi en üst düzey olanlardan biri.Yararlı oldumu bilmiyorum kendi tecrübelerim bu yönde kendi taradığım bazı kitapların çıktısı ile orjinalini karşılaştırıyorum orjinalinden bile daha iyi diyebilirim.Selamlarımızla.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Bende de geçen sene aldığım Canon
i-sensys MF6140 modeli var. Canon'da
çalışan bir uzman tavsiye etmişti.
Yazıcı-tarayıcıların "mersedes"idir
bu model demişti. Bir sayfayı 2-3
saniyede tarıyor, bu hız önemli bizim için.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Epson L850 kuşkusuz iyi bir çözüm ama gene epson L382 ve L386 bu tür bir eylem için daha ucuz bir alternatif olabilir.Ben kendi taramalarım için 600 dpı paylaşım taramalarım için 300 dpı kullanıyorum.